Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1607 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 104, 105, 106, 107, 108
  Versiune printabilă

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?
Autor Mesaj
MesajScris: 08 Iun 2020, 11:13 
Neconectat

Camera foto Panasonic și cea Video Sony au tot garanție internațională. Prima luată din Elveția a doua din Germania . La sony am avut probleme cu zoom-ul blocat. M-am dus la service sony în România, și mi-a primit. Am prezentat factura, Mediamarkt, și mi-a făcut reparația normal.
Așa este, în Germania, Luxemburg, Belgia, Austria, am văzut la TV Panasonic de exemplu 50GX704, sau 50GXW704...ceva de genul. IDENTIC (și nu prea) cu 50GX700 (îl am) de la noi. Sau la Samsung, 43NU7100, acolo e 7110...sau ceva de genul. Doar că astea de acolo nu au limba Română, Bulgară, Cehă, Slovaca, etc. Doar limbile vestice. Un amic și-a luat un OLED Panasonic din Austria, ultimul răcnet, ajuns cu el aici, nu poate să îl folosească cum trebuie pe RDS, a dat până la urmă pe Danemarca sau ceva ca să meargă, dar nu se sincronizează ora, iar la Netflix și YouTube, are probleme, că acel tv nu e de România. . Nu are subtitrare, nu are diacriticele, ghidul tv e incomplet. A văzut același tv luat din România, și ăla merge pe RDS, pe smart pe tot. . Au un mic indicativ pe eticheta de marcă. Asta chiar mă enervează, diferența asta est-vest. Bașca că în vest, uneori sunt mai ieftine. Pun pariu că dacă vreodată SL1500-C va ajunge în România, va costa de la 1500 euro în sus. Eu mi-am luat telefonul din Luxemburg, și l-am luat mai ieftin ca aici. Dar, am avut de furcă cu el. Până am putut face ceva cu el pe RO. Unele aplicații merg prost. Pe același telefon din RO, merg perfect. În fine.
La fel la receivere, combine etc... La ei e obligatoriu deja să aibă DAB+. Eu iau produse Panasonic demult și niciunul nu m-a dezamăgit vreodată nici ca performanțe nici ca fiabilitate. Nu zic că au fost ultraperformante, dar unele au deja majoratul, și mai bine, altele peste 12 ani, și merg din momentul despachetarii (adică când au intrat în casă). Deși după 1995, am avut mereu senzația că microsistemele și minisistemele Panasonic sună mai bine ca separatele Technics. La fel și microsistemele Technics față de liniile full size (nu intru aici în cele aurii din seria de top, gen 3000-7000, alea nu se găseau la noi). Și aici, am în familie un Technics receiver luat prin 1996 de pe calea Victoriei. De la reprezentanță. Deși a fost efectiv batjocorit, petreceri și bubuieli, merge și azi. Nu e grozav, dar rezistent. Și știu că pe vremuri toți tarabagiii de casete trăgeau pe Technics. Și ploua pe ele, indurau destule. Dar mergeau. Nu voi compara vreodată technics 1995 - > cu ce am eu de la ei, dar uite că a revenit și pare să aibă succes. Dar și Technics vândute afară, din seria 1995 - > sunau diferit de ale noastre...nu știu.
Sper să nu fie vreodată nevoie de garanție la el. Am spus, am 2 opțiuni : Aici sau acolo. Fiind un produs premium, mă aștept să aibă durabilitatea celorlalți colegi ai lui aflați pe rack.

1) HAMA IR115MS 2) ALBRECHT DR460C.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES.
1) În Living 2) în Dinning.

Sus

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?
MesajScris: 09 Iun 2020, 21:04 
Neconectat

Minisistemele technics și Panasonic au avut o calitate buna pentru acea vreme. Sa nu uitam că lumea se plasticarea, dar deja în anii 90 technics nu mai era ceva audiofil, doar noi românii băleam la ele pentru că aveam scule rusești care consumau mult și incalzeau ca niste clocitori.

Plus că în magazinele lor dădeai de o oaza de civilizație într-o vreme în care nici aer condiționat la bobezi nu aveam

Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1607 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 104, 105, 106, 107, 108

Ora este UTC [ DST ]