Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by momolo »

Intalnirea DIY organizata, pozata si discutata pe elforum unde s-a pus in practica un lucru foarte bun, aducerea mai multor amplificatoare in aceeasi camera si pe aceleasi boxe - aici cititi descriere si diverse opinii :

http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=2 ... &start=210" onclick="window.open(this.href);return false;

puf, poze nu poti atasa la forum ca nu avem spatiu dar poti pune pe internet (de exemplu picasa) si pune link aici sau insera direct cu link.
Pe ce boxe ai testat amplificatorul (mi se pare important de stiut) si eventual, ce sursa ai folosit si cu ce scule l-ai comparat ?

DAN_TM, sfatul meu daca-mi permiti - nu vinde nimic pana nu compari 1/1, Accuphase E-206 este un solid-state exceptional (daca nu e reparat/ciobanit).

Cat priveste subiectul - eu si glucica ne-am exprimat disponibilitatea in continuare sa mai "dam o tura" cu realizarea d-lui Panaitescu/Panda. In acest sens am discutat cu dansul acum multe saptamani asteptand de atunci sa fie gata noul exemplar (corectat). Insa tot de atunci nu mai stiu nimic...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by puf »

Ampliful a inlocuit in teste hibridul meu Magnat MA800.Sistemul a fost format din CD-Player Harman Kardon HD990 http://www.avhub.com.au/index.php/Produ ... layer.html" onclick="window.open(this.href);return false; si incintele Magnat Quantum 1003 http://www.testberichte.de/d/einzeltest ... #?p=277491" onclick="window.open(this.href);return false; , probabil cele mai bune incinte produse in ultimi 10 ani de Magnat, fara nici o legatura cu alte modele.Cablurile sunt de argint de la Deskadel.
Concluziile au fost simplu de extras mai ales ca prin sistem s-au peridat mai multe componente iar cand schimbi doar o componenta ai o singura variabila.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by doru »

momolo wrote: Cat priveste subiectul - eu si glucica ne-am exprimat disponibilitatea in continuare sa mai "dam o tura" cu realizarea d-lui Panaitescu/Panda. In acest sens am discutat cu dansul acum multe saptamani asteptand de atunci sa fie gata noul exemplar (corectat). Insa tot de atunci nu mai stiu nimic...
De multa vreme ma “roade” curiozitatea de a asculta un amplificator pe lampi, pus pe Harbeth-urile mele, mai ales ca am citit diverse pareri despre rezultatul extrem de placut urechilor ce ar iesi dintr-o astfel de combinatie. In cazul in care dl. Panaitescu si momolo sunt de acord si gasim timpul necesar, imi manifest dorinta si disponibilitatea de a testa acest amplif, la mine acasa, intr-o comparatie directa cu un SS de la Luxman.
Ce ziceti?
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by VTP »

La o asemenea dinamica si fermitate era normal ca detaliu si microdetaliu sa fie la inaltime(dar nu in varf), treaba greu de obtinut la lampi, lampile in general nu sunt ultimul cuvant in materie de rezolutie.

Parerea lui puf nu e impartasita in mod general din mai multe motive:
- fiind mult mai transparente ca sunet, microdetaliile sunt mai evidente la tuburi;
- evidentierea microdetaliilor este dependenta de calitatea incintelor, si, in special de SPL.
- si amortizarea (dampingul) este mai eficient pe acest tip de incinte.

Daca am inteles eu bine amplificatorul a debitat pe bookshelfuri, ori, din constructie, bookshelfurile ridica joasa si inalta (corectie invers sensibilitatii normale a urechii pe care o practica toti producatorii de bookshelfuri, chiar daca dau o caracteristica liniara in limitele +/- 3 dB ).

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by puf »

Deacord cu partea de microdetalii, foarte bine prezentata dar in ultima instanta ii lipseste rezolutia absoluta, pe hibridul meu se sesizeaza o idee mai mare rezolutia.Atentie aceasta rezolutie extrema de la Magnat MA 800 s-a obtinut dupa schimbarea lampilor originale Electro-Harmonix cu FullMusic, rezolutia celor originale fiind praf.Defapt aici este sigurul lucru la care MA800 concureza cu acest SET si poate la control bas unde factorul de amortizare este mai mare la finalul tranzistorizat.
Sunt impresii personale valabile in sistemul meu nu sunt chestii absolute.Incintele nu imi par sa favorizeze vreo parte a spectrului, camera insa are rezonanta la vreo 50Hz, treaba care nu ma deranjeaza deosebit, da mai multa "soliditate" bookshelfurilor.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by VTP »

La intalnirea in cauza, nu a fost disponibila decat o pereche de Voigt-uri cu BM8CXA, un coaxial pro pentru monitoare de scena. Amplificatorul a aratat "muschi", un sunet f.curat si ultradetaliat. Imediat, din spate au venit si alte SE, cu puteri mai mici, dar care au prestat excelent, dotate in final cu KT120 si 6P36S. Celelalte amplificatoare, cu puteri si mai mici, f.bune ca sunet dar necesitand incinte mai "moi" si cu SPL si mai mare de 95 dB/W/m.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by DAN_TM »

Trebuia sa duceti coaxialele BM12 CXA sau VTP cu Ciare hw204 si atunci poate lumeqa era si mai uimita.Ciarele mele in bookshelf isi fac treaba foarte frumos, dar in VTP nici nu ma gandesc ca nu ar suna exceptional pe ce amplifuri au fost acolo.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by momolo »

DAN_TM wrote:Trebuia sa duceti coaxialele BM12 CXA
- in opinia mea, BM8CXA sunt categoric mai reusite (din punct de vedere al calitatii haudiofile, opinia mea, imi aduc aminte ca mi-au placut) decat BM12CXA pe care le consider nereusite sau mai corect spus, destinate rostului pentru care au fost facute, sonorizari spatii publice, sali, carciumi, nunti&botezuri, etc (evident, opinia mea).

Le-am audiat pe ambele la dl. Mateescu acasa si in timp ce alea de 12 nu mi-au placut deloc, cele de 8 mi se par chiar reusite.

Astfel, (in opinia mea) boxele avute la intrunirea elforum, au fost foarte ok pentru asemenea scopuri. E adevarat, ar fi fost mai bine sa mai fi existat si alte perechi de boxe cu sensibilitate ridicata (pentru comparatii si mai lamuritoare) dar in nici un caz "galeata pentru carciuma" BM12CXA ! Dar nici diversele cutiute moderne cu difuzorele la SPL de 86...89dB (chiar si asta scris mincinos prin prospecte).

Ascultarea unui lampas de 18...20W pe bookshelfuri precum Magnat mentionate mai sus de puf mi se pare nepotrivita, insuficienta. Nici macar testul pe Triangle Magellan Quatuor nu a fost corect pana la capat, puterea fiind insuficienta dar macar astea au compensat prin calitatea audio si rezolutia foarte mare.

Din pacate oferta pietei "haudiofile" (si aici ma refer la toate gradele, inclusiv cele considerate "entry level") nu favorizeaza folosirea lampaselor de putere mica, in opinia mea, cele mai "rentabile", adica ieftin si mai usor de realizat la o calitate a sunetului deosebita (in opinia mea "piticaniile" au cele mai mari sanse sa sune minunat!).

In alta ordine de idei, observ ca circula de zor o "legenda urbana", anume ca amplificatoarele pe tuburi nu ar putea atinge aceeasi rezolutie cu a celor solid state. In opinia mea este perfect fals, dimpotriva, adevarul cred ca-i taman pe dos, eu cred ca pe tuburi se atinge cea mai inalta rezolutie posibila in amplificare (evident, in cazul unor montaje bine si corect proiectate/executate...dar si unor potriviri intre boxa si amplificare, chestiune mai dificil de realizat).

Problema principala pe care o vad - in ziua de azi nu se mai fabrica difuzoare eficiente ca in anii 50,60 si 70. Cred ca explicatia consta in mai multe cauze - fabricantii au cautat in ultimii peste 25 de ani sa aiba cele mai bune masuratori de laborator, masuratori care nu corespund in realitate cu ceea ce numim calitate audio, ar mai fi neputinta, adica s-a pierdut traditia asa cum s-au pierdut si fabricile de pe vremuri, acum mai totul mutat in China, apoi ar mai dezinteresul comercial, amplificatoarele puternice solid state sunt foarte ieftine, apoi ar fi marketingul, clientul cumpara boxa cu cea mai mare putere specificata, dezideratul clientului de a avea cele mai puternice boxe fiindu-i indus de piata inca din anii 70. Practic e vorba de 3 factori combinati, pierderea traditiei in meserie, marketingul mulat pe interesul doar pentru profit, educatia gresita a consumatorului.

Un exemplu de exceptie - sistemul micut de la Luxman care a primit in Japonia premii diverse si o mare apreciere. Amplificator micut cu EL84, putere mica, 12W, boxe bookshelf foarte usurele si mici dar ce sunet !!!!!!! Un asemenea sistem poate zdruncina credintele unor audiofili in "camioane si basculante":
http://www.luxman.co.jp/global/product/va_sq-n100.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.luxman.co.jp/global/product/sp_s-n100.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.luxman.co.jp/global/product/dp_d-n100.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by felixx »

In alta ordine de idei, observ ca circula de zor o "legenda urbana", anume ca amplificatoarele pe tuburi nu ar putea atinge aceeasi rezolutie cu a celor solid state. In opinia mea este perfect fals, dimpotriva, adevarul cred ca-i taman pe dos, eu cred ca pe tuburi se atinge cea mai inalta rezolutie posibila in amplificare (evident, in cazul unor montaje bine si corect proiectate/executate...dar si unor potriviri intre boxa si amplificare, chestiune mai dificil de realizat).
Din ce am audiat pana in prezent imi permit o concluzie chiar si la modul general (si imi asum si criticile daca sunt...):
-amplificatoarele cu tuburi SE de putere mica (1-10W) au potrivirea manusa NUMAI si NUMAI cu incinte single driver.Nu le plac deloc crossoverele si nici difuzoarele cu masa mare si greu de controlat.
Din pacate oferta pietei "haudiofile" (si aici ma refer la toate gradele, inclusiv cele considerate "entry level") nu favorizeaza folosirea lampaselor de putere mica, in opinia mea, cele mai "rentabile", adica ieftin si mai usor de realizat la o calitate a sunetului deosebita (in opinia mea "piticaniile" au cele mai mari sanse sa sune minunat!).
"Drumul cel mai scurt e o linie dreapta" 8) ....sunt in fabricare si incinte sau difuzoare PENTRU asa ceva numai ca preturile sunt foarte mari pentru cei mai multi dintre noi.
Cel mai reusit exemplu,din experienta mea la acest subiect sunt cei de la Voxativ in backloaded horn.
Sunt foarte,foarte buni.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by SOLO »

Cel mai reusit exemplu,din experienta mea la acest subiect sunt cei de la Voxativ in backloaded horn.
Le-am ascultat la Milano hiend timp de aproape o ora . Ma fascinase muzica , in plus bune si pentru acultat near-field . Chiar daca parerile sunt impartite ( unii amici spun ca sunt colorate) , mie mi s-au parut aproape perfecte .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by felixx »

Cand am vazut standul lor la Munchen 2012,am intrat oarecum stiind la ce sa ma astept si sa mi se confirme aceste ganduri.Dar...ce au facut ei acolo a fost impresionant.
-dintre Ampeggio si Ampeggio Due,mi-a placut mai mult primul.
In ambele variante au fost legate pe monoblocurile cu Elrog 845....un tub cu caracteristici impresionante.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by VTP »

BM12CXA presteaza acum f.bine pe BLH, cu semnal din SE cu 6P36S. I se potriveste mai bine BLH care-l ajuta mult. A prestat excelent in SE cu 2A3 manufacturat de Panda! Totdeauna trebuie cautata solutia potrivita!
HW204 + HT 264 nu mai am decat in BLH!
Orice solutie are + si - si e normal ca un single driver sa se potriveasca cu SE de putere mica! Dar unele - tot sunt evidente. Conteaza cat de afectat esti ca meloman!

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by VTP »

http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=28&t=143929" onclick="window.open(this.href);return false;

Ceva interesant privind ceea ce se vinde pe piata actuala audiofila!
Si n-ar fi singurul produs, cine urmareste piata, mai gaseste astfel de cioace audiophile.

Inainte sa ascult Luxman-ul mic ma batea gandul sa cumpar unul, convins ca nu voi avea transformatoare de iesire la fel de bune. Dupa ce l-am auzit, mi-a trecut ideea, pentru ca mi-am facut un amp. competitiv cu el si mai rezolut. E f.bun pentru cei care au incinte potrivite si nu-si pot face un amplificator singuri ( cum a fost cazul proprietarului celui audiat). Are chiar si intrare phono. Am dubii asupra transformatoarelor de iesire: nu par a mai fi OY.
In ultimele numere din HF sunt, cam la acelasi pret, amplificatoare Franta/China, de circa 40 W/c. excelent lucrate, si, care, la nevoie, pot fi usor up-gardate fata de Nimbly ( sau cum dracu'i spune!) Pacat ca nu se aduc la noi, asa, de kiki!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by momolo »

VTP wrote:Inainte sa ascult Luxman-ul mic ma batea gandul sa cumpar unul, convins ca nu voi avea transformatoare de iesire la fel de bune.
din afirmatia ta eu trag doua concluzii logice:
1) cumperi inainte sa asculti (adica inainte sa sti ce cumperi). Totusi, eu consider ca oricat am studia schema, matele sculelor, oscilogramele, principiul de functionare, etc, auditia e cea care da verdictul final. Fara auditie e ca si cand am judeca un tablou legati la ochi.
2) esti convins de niste lucruri inainte sa afli cum sunt in realitate (adica la modul practic experimental). Dealtfel ai mai facut in trecut diverse afirmatii de genul asta inainte sa auzi cu propriile urechi boxele/sculele audio cu pricina. Evident, dupa ce afirmi ce afirmi, este greu sa mai retractezi, te pui singur intr-o pozitie incomoda daca, dupa auditie si cunoasterea practica a celor criticate, realitatea contrazice afirmatiile. Personal nu as indrazni sa aduc critici sau laude unor lucruri pe care nu le-am auzit, vazut, pipait.

Dar nu vreau neaparat sa te contrazic (...adica de dragul contrazicerii....desi ma tem ca din partea ta nu exista aceeasi dorinta!) dar eu am ascultat intreg sistemul Luxman citat mai sus de mine (culmea, chiar si cu propriile cabluri Luxman.....as spune... asta ar fi o conditie) si mi-a placut foarte mult (daca as spune ca le-a placut si altora destul de "nevricosi" cu urechile, ar semana cam mult cu actiunea prozelita tip "promoter"...de aceea am spus ca e tare dificil de separat "promoterismul"....).

Apoi am mai auzit un lucru (pun accent pe verbele "a auzi, a experimenta") - sistemul Luxman de mai sus lipsit de cablurile Luxman. In ciuda entuziasmului unora de langa mine, nu a mai fost ceea ce era. Nu era rau dar pierduse din acea mica vrajitorie a sunetului.
Apoi am ascultat numai amplificatorul cu alte boxe si alte surse. Nu a fost prost dar nici nu am ramas cu aceeasi impresie sublima (ori cine crede ca un amplif trebuie sa se potriveasca cu toate boxele, e cel putin naiv).

Playerul (made in China) s-a dovedit bunicel si prin alte combinatii, dar nimic nu a mai fost cum era, o data "desirat" lantul Luxman. In special am remarcat potrivirea amplifului cu boxulitele Luxman. Nu am avut insa ocazia sa ascult boxulitele respective pe alta amplificare.
Concluzia mea (usor de stabilit dupa ceea ce am auzit), exceptional micul sistem Luxman si alta concluzie, e pacat de folosit pe bucati.
Insa, daca Luxman-ele micute au ajuns imparstiate pe bucati, asta e cauzat de alte probleme, poate nu au fost toate pe stoc, poate cei care cumpara nu au avut bani decat de o singura piesa sau poate se credeau mai isteti facand combinatii cu alte branduri. Treaba lor insa observ ca aceasta greseala e des intalnita la noi in tara, se combina sisteme din adunaturi de scule de la diverse branduri....dupa care unii trag concluzii despre diverse la general. E o problema economica la mijloc....dar si de orgoliu. Nu spun ca nu se poate combina dar sansele de reusita sunt mult diminuate si in acelasi timp nu putem afla cum e soundul unui anume oarecare brand (care fabrica tot lantul audio) daca nu avem intreg setul.

Discutia citata de pe elforum mi se pare interesanta si e benefic sa existe cat mai des astfel de "scormoneli" prin matele unor scule "hiend". Insa trebuie sa existe si o etica, retinerea de la afirmatii generale legate de un intreg brand, mai ales din partea unora care nu cunosc decat una bucata model si retinerea de la afirmatii generale (eu mai sus nu am afirmat ca toate sculele Luxman sunt bune sau ca toate mi-ar fi placut, ceea ce nu este cazul, si nici nu am afirmat ca le-am ascultat pe toate, mi-am exprimat lauda la adresa unui singur mic sistem, chiar subliniez ca-mi place numai in reteta originala si nu "desirat" pe bucatele).

Cat priveste modelul Unison Research Nimbly, acesta e un vintage din 1991.
Cred ca din 1991 pana in anul in care suntem nu au trecut 22 de ani de pomana pentru brandul respectiv:

http://audio-heritage.jp/UNISONRESEARCH/amp/nimbly.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Un SE cu 6C33C - o realizare DIY High End

Post by FATHER »

momolo wrote: Cred ca din 1991 pana in anul in care suntem nu au trecut 22 de ani de pomana pentru brandul respectiv:
Chiar si asa nu ar fi fost voie sa iasa cu asa ceva pe piata. Dar mai stim noi de Lampizator, de care radeau toti acum cativa ani (nici nu multi) iar acum a ajuns sa fie brand...

Post Reply