Cascofilie ( casti audio )

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by momolo »

(nu intreb pentru mine personal, vreau sa ajut pe cineva care nu le are cu netul) - credeti ca pretul de 117 lire pentru AKG 702 pe Amazon e ok ?! Eu stiam ca astea sunt mult mai scumpe.
Alta intrebare daca stie cineva (eu am pierdut contactul cu Amazon acum multi ani, am uitat uzerul, parola, emailul si cardul s-a dus expirat) - de aici din RO se poate cumpara asa ceva din amazonul britanic ? Iata:
https://www.amazon.co.uk/gp/offer-listi ... dition=new" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma refer la primul din lista, furnizor "amazon.co.uk". Imi aduc aminte ca pe vremuri nu puteam cumpara (CD-uri) decat de la amazon direct. Dar tin minte ca parca astia nu voiau sa vanda nici un produs care implica garantie, deci nu aparatura; CD-uri aveam voie deoarece nu au garantie de defectare. Nu mai stiu ce s-a mai intamplat intre timp, tot asa este ?!?! (tin minte ca puteam baga in "carucior", insa cand voiam sa platesc cu cardul imi baga un text cu rosu ca nu am voie din cauza ca sunt dintr-o tara africana bananiera din Ioropa care era pe lista impreuna cu "Karghizdanul", Congo si alte state din astea superbe).

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

nikydr
Posts: 25
Joined: 29 Dec 2017, 15:34

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by nikydr »

A propos de căști eu ascult printre altele Tidal HiFi și Deezer HiFi de pe telefonul Samsung Galaxy Note 3, prin Fiio A5 la Sennheiser HD660S. E foarte ok in casă când nu vrei să faci deranj prea mare! Am vrut să pun și poză, am făcut-o de 24k, da site-ul tot zice că-i prea mare. Asta e!

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by sltraian »

Buna ziua!

Ce parere aveti de castile cu active noise cancelation?
Am probat curand Sony VH-1000 XM2 si intradevar am reusit sa nu mai aud nimic intr-un pub.

Voi ce credeti, se pot considera astfel de casti bune pentru auditii de calitate?
Ma gandesc si la transmisia digitala prin bluetooth, care implica folosirea unui DAC intern fara pretentii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by momolo »

sltraian wrote:Ce parere aveti de castile cu active noise cancelation?
Am probat curand Sony VH-1000 XM2 si intradevar am reusit sa nu mai aud nimic intr-un pub.

Voi ce credeti, se pot considera astfel de casti bune pentru auditii de calitate?
Ma gandesc si la transmisia digitala prin bluetooth, care implica folosirea unui DAC intern fara pretentii.
eu unul am o parere proasta in primul rand despre casti. In opinia mea auditia din boxe este net superioara din punctele de vedere legate de calitate (audio) si perceptia muzicala. Castile mi se par utile doar atunci cand nu ai de ales, situatii cand nu vrei sa deranjezi, cand esti in public si (eu unul nu vad motivul) nu mai poti fara sa-ti zdrangane ceva in urechi. Utile cu adevarat sunt intr-un studio de inregistrare, la analiza sunetului, cand inregistrezi noaptea, situatii din astea tehnice, utilitare.
Insa per total sunt nocive si afecteaza aparatul auditiv uman. Adica incet dar sigur, cu timpul te lasa surd.

Bonus, poti sa ramai si fara picioare, taiate de tramvai (deoarece avand castile esti practic SURD):
https://www.youtube.com/watch?v=qvJ7k73 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Poti sa-ti imaginezi ca esti intr-un spatiu public cu castile pe urechi (cu unele care au noise cancelation esti perfect surd!) si se intampla ceva in jurul tau, inafara razei tale vizuale (care dealtfel este foarte ingusta). Sunt situatii in care o fractiune de secunda inseamna diferenta intre viata si moarte, sau diferenta intre a ramane pe doua picioare sau olog (vezi filmarea de mai sus. Daca fata aia nu ar fi avut doape in urechi ar fi auzit tramvaiul sau strigatele alora).

Din ce stiu eu, "noise cancelation" se obtine prin suprapunerea zgomotului de ambient in antifaza peste (insumat cu) semnalul din casti. Probabil au un microfon care capteaza zgomotul din jur, apoi acesta e procesat sa fie perfect in antifaza (fatza de captare) si apoi suprapus pe semnal. Ma gandesc ca trebuie cumva rezolvata si o problema de delay (totul ar trebui facut cu un cat mai mic delay. Care ma gandesc, orice ai face este inevitabil. Insa la valoare mica probabil nu conteaza). Semnalele in antifaza se anuleaza, restul ramane. Iti imaginezi (e logic) ca un sistem atat de sofisticat si o prelucrare de genul asta a semnalului nu poate conserva calitatea. Probabil sau evident, totul se face digital, nu vad cum s-ar rezolva analogic, ar fi un cosmar tehnic. Prelucrarea (logic) "ucide" ultima urma de calitate a semnalului. In domeniul asta de care unii suntem pasionati, se stie ca orice cale de semnal in plus, dauneaza, orice prelucrare dauneaza, orice lungire a traseului, dauneaza la randul ei. Idealul este calea cea mai scurta si evident, cea mai simpla.

Mie unul imi place brandul SONY la casti (si nu numai), dar sistemele astea nu-mi inspira incredere. In plus, chiar daca as folosi casti in spatiul public, de exemplu merg cu autocarul, totusi prefer sa mai aud ceva din jur. Mi s-ar parea teribil sa nu mai pot auzi nimic din jur!

Evident, e doar parerea mea. Ti-am scris toate astea ca sa reflectezi daca ai cu adevarat nevoie de asa ceva sau cu banii mai bine iei altceva mai folositor pasiunii (presupuse) pentru audio-stereo.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by sltraian »

Multumesc Momolo pentru raspuns.
Asta este si parerea mea legat de casti in general (nu sunt fan nici eu) si legat de casti cu anulare activa a zgomotului.

Legat de castile Sony mentionate, se pare ca sunt varf de gama, cu review bun si poate de aia sunt date ca exemplu pe wiki la articolul legat de principiul tehnic:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Noise-c ... headphones" onclick="window.open(this.href);return false;

Tot acolo zice la dezavantaje ca circuitul poate distorsiona calitatea pe frecvente inalte, ceea ce era de banuit.
In concluzie, sunt bune daca vrei sa ai liniste la birou sau in casa :D
bonus poti sa asculti si muzica de pe telefon pe ele.

Nu le-am cumparat, astept sa gasec ceva mai bun de banii astia (aprox 1400lei)

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by sltraian »

Off topic: am avut probleme in a posta emoticons direct de pe telefon. Daca mai da si la altii eroare de sql la postare, merge doar daca adaugati "zambetele" disponibile pe acest site :D

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by bongiorno »

Sunt de acord cu tot ce a spus momolo mai sus.

Am ascultat casti scumpe ocazional si asta de curiozitate. Oricum ar fi ele, din cauza limitarilor fizice nu pot suplini o auditie pe un sistem clasic de buna calitate. In primul rand scena nu e la fel. Nu are cum. Cineva in alta parte spunea ca niste casti bune suna mai bine decat boxe foarte scumpe.
O spun foarte clar: e o amageala. Poti spune asa ceva numai daca nu ai ascultat un sistem bun dar asta nu scuza.
Am ascultat multa vreme in casti si pe drum. La inceputul anilor 90 nu ma vedeam intr-o zi cu a doua persoana care sa asculte in casti. Azi sunt cel putin cativa in fiecare 10 m de linie metrou.
Este foarte important sa nu asculti tare si castile sa fie semideschise. Atentie: castile Hiend nu sunt casti inchise. Castile inchise imi par cele mai periculoase. Pun presiune foarte mare pe timpan si muzica este redata in 98% din cazuri incorect. Deformeaza perceptia corecta a muzicii. Un tanar care pune o casca inchisa pe urechi, isi pu e urechile in pericol si asculta u su net incorect. Cand se va intalni cu o casca buna, corecta, va spune ca e proasta si nu are Bass.
O singura casca inchisa am ascultat si suna corect. Era un Sony din anii 90 overear , gri cu bureti de scai. Evident ca posesorul nu s-a despartit de ea.
Castile de studio se folosesc la volum foarte mic. Si monitoarele asemenea.
Cea mai mare pacaleala, iluzie, e sa iei casti Beat. Sunt trendy dar sunetul este o mizerie.
Folositi castile numai atunci cand nu se poate altfel. Chiar daca doriti sa ascultati intr-un loc openspace, folositi o casca semi deschisa de la Akg sau cine poate Sennheiser si ascultati foarte incet. Vei savura muzica si veti ciuli urechile mai bine.
Trebuie sa stiti ca exista mini sisteme de birou vintage care pot incanta un pasionat de muzica la un pret derizoriu. Trebuie sa intrebi si sa cauti...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by kaav »

momolo wrote:..Bonus, poti sa ramai si fara picioare, taiate de tramvai (deoarece avand castile esti practic SURD):
https://www.youtube.com/watch?v=qvJ7k73 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu sunt un om care sa isi piarda calmul usor, dar cand am vazut filmarea asta, am inghetat cateva secunde in fotoliu. Datorita unor conditionari din trecut, rezist bine la stres in timp ce am treaba de facut. Pana acum catva ani, la lucru, foloseam castile in cea mai proasta varianta a lor, adica din cele cu ''tzatzusca'' ca sa intre la fix pana in creier :mrgreen: . Nu erau cu anulare de zgomot, dar volumul era la maxim, muzica ritmata, adica exact ce nu trebuie cand ai de aface cu desene tehnice, scule care taie ca briciul si unde o chestie urata se poate intampla in orice secunda. Ma foloseam mult de simtul tactil, instinctiv ca sa simt vibratiile masinii, sa am un feed-back daca o scula nu mai taie bine. Pentru mine aveau statut de metronom, ca sa nu slabesc ritmul, pentru ca in timpul unui program de lucru, obosesti progresiv. Pentru-ca gresesc destul de rar, am fost acceptat si asa, dar nu e ce trebuie. Acum sa nu ai aud de casti, nu conteaza cat de bune ar fi. Recunosc ca in timp mi s-a facut frica ca mi-as putea pierde auzul, chiar daca aud bine.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by mihaiLLL »

Detin o pereche de sennheiser hd600,imi puteti recomanda un upgrade la cablul acestor casti?
multumesc

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Cascofilie ( casti audio )

Post by brighty »

https://economie.hotnews.ro/stiri-compa ... ra-fir.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply