Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
  Versiune printabilă

Re: ACCUPHASE
Autor Mesaj
MesajScris: 15 Mai 2020, 10:00 
Moderator
Neconectat

resitent scrie:
Exagerezi
Pentru aceasta reactie esti banat 7 zile din acest moment.

Indirect se demonstreaza ca Romania nu poate fi Suedia! (si de aceea e nevoie de amenzi si masuri dictatoriale care ii afecteaza pe toti la gramada. Din cauza acestei minoritati).

Sus

MesajScris: 15 Mai 2020, 16:19 
Neconectat

c_andrei scrie:
Apradgicu, ai putea sa detaliezi diferentele sonice dintre cele doua amplificatoare ?
Accuphase ramane brand-ul meu de suflet si imi doresc ca la un moment dat sa detin din nou un amplificator accu.

O sa fac o incercare, insa nu am mari competente de-astea. Si nici restul de sistem "referenz classe". Insa, pentru mine, saltul dela lampash la Accu E-308 a fost o revelatie din punct de vedere transparenta si detaliu. Shindo suna "dens" si "mieros" (de la miere, nu stiu cum astfel sa zic), corect timbral (ziceam eu) insa dupa ce l-am ascultat pe E-308 am acum impresia ca ceea ce placea urechii cand canta lampashul erau, de fapt, distorsiuni. Asa cred eu, acum, dar nu am cum demonstra. Deci Accu a adus acuratete, transparenta, detaliu, micro-detaliu/nuanta si muuult "realism" (adica senzatia aia ca - cel putin vocea - e in camera cu tine. Sau senzatia ca tobele chiar is lovite de un bat si ele sunt facute din piele). Plus - era sa uit - oo (adica cojones) - Shindo suna destul de "moale" (aproape ca puteai adormi pe Master Of Puppets). Asta a fost E-308.
Acum, intre E-308 si E-600 mi se pare un salt aproape identic dpdv detaliu, nuanta, transparenta. E ca atunci cand zici ca ai sunet bun si ca "mai bine nu se poate". Ei, E-600 m-a contrazis fara menajamente. Muzica suna mult mai real, mai "in camera". Si, comparativ cu E-308, E-600 e mai extins si "in sus" si "in jos". Sincer, imi lipseste uneori/putin "densitatea" aia data de lampash, insa e ca vorba englezului: nu se poate si cu nevasta beata si cu sticla plina.

O mare schimbare in bine, la E-308, am observat-o cand am inlocuit cablurile XLR Accu ALC (alea albastre) cu VdH Orchid. Sincer, a fost un "punct de cotitura", de acolo a inceput E-308 sa-si etaleze din calitati. Si tocmai de aia mi-am propus sa-i dau "curent de calitate" lui E-600, poate il conving sa-si mai arate si alte talente (adica sa se dea pe brazda).

Trebuie sa mai zic ca, dpdv acustica camerei, nu cred ca stau foarte bine, in sensul ca nu am camera dedicata pentru audio, astfel ca boxele (bass reflex, portul pe fatza) sunt foarte aproape de perete. Iar locul de auditie e aproape ce peretele opus. Plus rack-ul (care nu e rack, de fapt) cu scule e intre boxe (idem si TV-ul). Iar camera e patrata, 5x5m, iar boxele destul de mari pentru asa un spatiu (boxele au peste 300 de litri), plus ca fiind si sensibile, eu nu ajung cu potentiometrul de volum la ora 9 (potentiometrul pleaca dela ora 7).
Ce vreau sa subliniez e ca, probabil, in camera asta, nu voi reusi niciodata sa-i valorific intreg potentialul amplificatorului.

Si inca o treaba pe care am uitat s-o mentionez: diferenta de calitate intre inregistrari/albume/uneori chiar cantecele de pe acelasi album (probabil masterizate in locuri diferite) e devenit din ce in ce mai evidenta odata cu trecerea Shindo --> E-308 --> E-600.

Nu stiu ce-as mai putea sa zic, poate mai ai tu intrebari punctuale.

Sus

MesajScris: 15 Mai 2020, 18:21 
Neconectat

Si eu am ramas dependent de sunetul lampii, o ascult in paralel cu power-ul Accuphase , a devenit chiar o obisnuinta sa ascult albume intregi pe lampa si altele pe SS .
Felicitari petru review-ul Shindo-Accu , avem nevoie de cat mai multa informatie pertinenta , dezvaluita prin prisma propriei experiente ..
Era interesant de vazut in sistemul tau ce influenta ar fi avut cablurile maro de la Accu (ASLC..)

Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

Sus

MesajScris: 16 Mai 2020, 19:44 
Neconectat

spiromedica scrie:
Si eu am ramas dependent de sunetul lampii, o ascult in paralel cu power-ul Accuphase

Cand am facut trecerea dela lampash la Accu si eu ma intrebam oare cum ar suna un final Accu plus un preu pe lampi.

Tu ai comparat cablurile albastre dela Accu cu cele maro? Sunt cele "refined" mult mai bune?

Sus

MesajScris: 16 Mai 2020, 21:04 
Neconectat

Arpadgicu, multumesc pentru detalierea impresiilor. Am avut si eu cablu acela albastru, al-10 parca, si este un cablu foarte slab. Cel maro cica ar fi mai bun, dar nu l-am ascultat.
In rest ce sa zic, ti-ai luat o scula foarte faina, sa te bucuri de el!

Sus

MesajScris: 17 Mai 2020, 13:24 
Neconectat

arpadgicu scrie:
spiromedica scrie:
Si eu am ramas dependent de sunetul lampii, o ascult in paralel cu power-ul Accuphase

Cand am facut trecerea dela lampash la Accu si eu ma intrebam oare cum ar suna un final Accu plus un preu pe lampi.

Tu ai comparat cablurile albastre dela Accu cu cele maro? Sunt cele "refined" mult mai bune?

Jadis -ul meu este integrat , pentru power folosesc iesirea din Audio Aero (are functie si de preamplif. cu iesire pe lampa) .
Da , cablurile "maro" sunt cunoscute ca fiind foarte potrivite in sistemele Accu (am testat intensiv versus cele albastre +alte variante cu mult mai scumpe ) , sunt mult peste cele albastre , de aceea se gasesc foarte greu la vanzare , cele de generatie noua costa ceva ...

Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

Sus

MesajScris: 24 Mai 2020, 20:17 
Neconectat

Micky, daca mai esti pe receptie, pot spune ca Shunyata Delta NR e un cablu foarte bun pentru E-600 (si acum vine disclaimeru') in sistemul meu audio, si pentru urechile mele (blege). Probabil va merge la fel de bine si pe alte amplifuri/componente Accu.

Am mai luat un cablu Venom NR si pentru CD player, insa abia l-am bagat in sistem, asa ca nu zic nimic mai mult acum.

Cablurile de care am zis mai sus pleaca dintr-un distribuitor Supra legat la priza cu cablu Supra Lorad 2.5. Cand o sa schimb si bucata asta de circuit (tot cu Shunyata) sper sa obtin inca un salt la calitatea sistemului audio.

Sus

MesajScris: 24 Mai 2020, 20:58 
Neconectat

arpadgicu scrie:
Micky, daca mai esti pe receptie, pot spune ca Shunyata Delta NR e un cablu foarte bun pentru E-600 (si acum vine disclaimeru') in sistemul meu audio, si pentru urechile mele (blege). Probabil va merge la fel de bine si pe alte amplifuri/componente Accu.

Da, sunt și am primit mesajul. M-am gândit la Shunyata Research Sigma. Parca l-aș comanda să-l încerc. Mulțumesc.

Sus

MesajScris: 24 Mai 2020, 21:10 
Neconectat

Micky scrie:
arpadgicu scrie:

Da, sunt și am primit mesajul. M-am gândit la Shunyata Research Sigma. Parca l-aș comanda să-l încerc. Mulțumesc.

Daca se intampla si-l iei ar fi fain sa citim aici impresiile tale. Oricum, probabil ca esti familiarizat cu literatura lor (Shunyata) si cu "filosofia" lor, ei zic ca, daca bugetul e limitat, mai bine e sa schimbi toate cablurile din sistem (chiar cu modelul lor de baza, Venom) + un distribuitor, decat sa iei doar un cablu "mare si tare" (si cu care nu se face primavara audiofila).
La mine e relativ simplu, ca am doar un CD player si un integrat, deci doar 3 cabluri si distribuitorul.

Sus

MesajScris: 24 Mai 2020, 21:38 
Neconectat

Teoria prin care se creează o sinergie in momentul in care sistemul e cablat cu același tip de fir, o spun mulți. E adevărată și testată la mine in sistem. Este mai ușor de obținut un sunet bun dar mai este și politică de vânzări.

Sus

MesajScris: 25 Mai 2020, 22:10 
Neconectat

Felicitari pentru achizitie, arpadgicu! Sa-l stapanesti sanatos! :)

Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ NRG-1000; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Sus

MesajScris: 25 Mai 2020, 22:28 
Neconectat

johndoe21ro scrie:
Felicitari pentru achizitie, arpadgicu! Sa-l stapanesti sanatos! :)

Merci Johnny!

Pana la urma cum e cu clasa A la integratele Accu, ca am vazut ca ai pus problema si pe forum-ul celalalt?

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 147 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Ora este UTC [ DST ]