Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
georgeek
Posts: 8
Joined: 10 Jul 2016, 21:14

Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by georgeek »

Ce amplifcator recomandati pt boxele mele Monitor Audio Rx1 silver?
Am receiver Marantz NR 1605.

Genuri preferate: jazz, clasic, rock.
Buget max. 3000lei

Boxele sunau bestial in showroom. Nu voiam sa mai plec de acolo. In camera bloc 4x5m cu NR 1605 suna infundat si sters.

Credeti ca un PM 6005 tot de la Maranz se va simti cu totul altfel? Sau pt o diferenta notabila e nevoie de PM 8005? Oricum asta sare mult peste buget.
Variante SH? Gasesc la banii astia ceva analogic cu sunet bun?

Astept pareri inainte sa plec cu boxele in spate prin showroom-uri.

Multumiri anticipate

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by zoly »

Salut,sunetul care l ai auzit in showroom nu il vei reproduce niciodata intr o camera de bloc,acolo uneori cablurile ptr boxe sant de doua ori mai scumpe decat boxele in sine,nu mai vb de sursa si amplificare...la fel un receiver nu o sa sune niciodata la fel de bine ca un amplif stereo dedicat,la bugetul tau ti as recomanda un amplif sh gen Naim 5si care sigur nu o sa te dezamageasca...stima.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by gabip »

Salutare,
Monitor Audio merg cu NAD sau Anthem, parerea mea. Mergi pe amplificare stereo, evita pe cat posibil multicanalul. De altfel, din cate stiu, imperecherea cu NAD este recomandata chiar de producator. Mergi in showroom si probeaza.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

georgeek
Posts: 8
Joined: 10 Jul 2016, 21:14

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by georgeek »

Întâi sa mulțumesc sau să-mi cer scuze că nu am răspuns la sfaturile primite?
Le fac acum e amândouă, desi e tardiv: Mulțumesc pentru sfaturi si scuze ca nu am facut-o la timp, cum se cuvenea.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by c_andrei »

In final ce ti-ai luat? Poate ne spui si noua cateva impresii.

georgeek
Posts: 8
Joined: 10 Jul 2016, 21:14

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by georgeek »

In final, nu am luat nimc. Inca.
Intr-adevar, din toate cate am probat, NAD s-a auzit cel mai bine. Dar aceeasi poveste. Se auzeau excelent in showroom, in vila aia obraznica, cu boxele puse pe mijloc. L-am intrebat pe dnul reprezentant, foarte permisiv de altfel, daca viloiu lor nu are si o debara, o incapere ceva mai umana, mai proletara asa. Sa probez in conditii reale, de munca. Nicht! Keine debara, suntem firma serioasa.
Concluzie 1 Boxele sunt gresit alese pt camera mea comunista. Cand le-am asezat acasa la cate un metru de fiecare perete, se auzeau si la mine chiar bine. Chiar cu AVR-u meu Marantz slabut. Chiar bine. Dar cum sufrageria e cu destinatie multipla, boxele nu pot sta decat f rar in pozitia corecta. Ghinion. Asa ca prioritatea nu e un amplificator ci o vila.
Concluzia 2: Pana mostenesc vila, nu ampificarea, ci o sursa mai serioasa imi lipseste. La reprezentant am incercat mai multe surse cu acelasi amplificator. Diferenta era de 40% intre ce rula pe CD si ce rula NAS-ul meu. Iar intre amplificatoare nu simteam mai mult de 10 % diferenta. Dar ca sa il citez chiar pe dl reprezentant: Si urechea se educa, se formeaza. Da, dar pe banii cui?
Deznodamantul?
Mi-am luat niste casti (x2), de care sunt f multumit. O pereche B&O H62nd, uluitoare pt mine indoor, iar pt deplasari Sennheiser IE-800. Astea, daca poti suporta cauciucuri in urechi, sunt de exceptie. La ce le ascult? Nu dati cu parul (dl momolo) Axon 7. Urechiusa mea nazdravana jura ca se aude la fel de bine ca Fiio x5. Pe incercatelea.

PS. Tocmai am vazut un Yamaha CR 810 pe anunturi si imi face cu ochiul, cu vu-metrul. DEci, boxele la portbagaj, nu ma las.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by Petrescu »

Boxele tale nu se aud infundat acasa din cauza lor sau a aparatelor, ci este vorba doar despre un produs acustic al camerei, de frecventa joasa. Pentru a minimiza acest "mod" de frecventa joasa care iti deformeaza perceptia ta asupra liniaritatii, ai cateva "arme" la dispozitie care sa te ajute:

- tratamentul camerei dar e putin probabil sa poti face asa ceva
- departarea boxelor de pereti
- alegerea unor boxe cu portul de bas reflex in fata.
- astuparea portului de bas reflex cu un burete cu pori deschisi prin care sa poata circula aerul.
- o decuplare buna de podea prin standuri si spike-uri.
- gasirea unei pozitii mai favorabile in camera pentru boxe.

Intotdeauna showroom-urile audio au macar un minim de tratament acustic, asadar sa fi pregatit pentru eforturi suplkmentare cand ajungi acasa, eforturi ce tin de acustica. Succes in continuare !

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by johndoe21ro »

Eu as fi spus ca un sunet infundat se refera la sunetul in care predomina joasele iar mediile si inaltele sunt infundate, retrase sau extensia pe inalte este redusa (ca perceptie). Sunetul pare mort, infundat, stins, lipsit de vitalitate, de energie... Motivele posibile sunt multe:
- o camera prea plina (perdele, draperii, canapele, covoare groase, biblioteca intesata de carti, punctele de reflexie primara sunt 'ocupate' de un material fonoabsorbant, samd)
- matching defectuos cu amplificarea/sursa/cablurile
- conectorul schuko in antifaza la amplificare/sursa
- probleme ce tin de circuitul electric (tensiune, frecventa, samd)
- pozitionare defectuoasa a boxelor (toe in/toe out extreme) eventual cu golirea scenei pe mijloc
.......
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by Dadix »

Eu as merge pe amplificatoare si receivere nemtesti din 70 ,80. Gasesti multe si la noi , care sunt in gama de mijloc catre sus si nu costa cat japonezele.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by c_andrei »

Ma e un aspect, la dealer probabil ai auzit 100% din potentialul acelor boxe pentru ca a vrut sa-ti arate ce pot. Cel mai probabil doar cablurile din sistemul ascultat depasesc de cateva ori valoarea boxelor. Orice cablu conteaza, chiar si cele de curent.

georgeek
Posts: 8
Joined: 10 Jul 2016, 21:14

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by georgeek »

Mulțumesc pentru intervențiile si sfaturile dvs. binevenite.
Unele schimbări le-am si încercat, cea cu pozitionarea boxelor: intr-adevar departarea de pereti si schimbarea unghiului s-au dovedit utile.
Camera nu era aglomerata, ci dimpotriva era prea goala. Acum cu perdele si mobila plusata s-a ameliorat cu mult acustica camerei.
Dar diferenta majora a facut-o egalizatorul. Am redus cu mult 125 si 250Hz iar celelalte frecvente au rămas la 0. E alta camera, alt sunet, 1000$+. Un bas cald, catifelat, te unge pe timpan. Vezi un
Lars Danielsson https://youtu.be/OE0Avd0uV1g" onclick="window.open(this.href);return false; sau
Renauld Garcia-Fons https://youtu.be/M1zE2ArcXWo" onclick="window.open(this.href);return false;

Sunt sigur ca are loc si efectul de brain burn-in al intregului sistem.
Pana la următorul upgrade, o sursa mai serioasa, ma declar multumit.
Singurul lucru pe care mi-l mai propun intre timp sunt alte cabluri. Se pot și încerca înainte de achiziție? Vreo sugestie, aici?

Off-topic:
Domnilor, cum pot da o bere/vin/etc. inimoșilor care mi-au făcut zilele mai senine cu sugestiile lor?
Citeam mai demult despre un mult visat club audiofil?

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Sfat amplif stereo pt Monitor Audio silver rx1

Post by Schindler »

Am ascultat niste boxe M.A. Silver asemanatoare ( model mai vechi) la cineva pe un Marantz , nu mai retin modelul. Parerea mea este ca ai dat prea multi bani pentru prea putin sunet. Cu suma aia iti luai un sistem vintage SH de mare calitate la care ascultai fericit pana la adanci batraneti. Cablurile intr-adevar pot face o mare diferenta. Daca esti din Constanta ( completeaza-ti locatia la profil ) iti pot pune la dispozitie 5 cabluri de boxe si 5 cabluri interconect pentru teste.
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply