Audioreview-IT

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Audioreview-IT

Post by remoteviewer1 »

Dragi colegi de forum, in peregrinarile din timpul concediului, ajuns prin anumite parti ale europei, in cautare de presa de citit (imi place in general daca stau pe plaja sa citesc reviste, ziare, cu hobby-urile mele), am tot cautat prin magazinele de profil ceva din domeniul "audiofil".

Asa am dat de revista Audioreview-Italia, reusind sa achizitionez doua numere, la trecerea dintre luni, Iulie si August. Revista are aproximativ 200 de pagini, contine multe pagini cu articole interesante, noutati de pe piata audiofila, teste aparatura (boxe, amplificatoare), review-uri muzica, interviuri cu diferiti artisti,DIY,caraudio, etc.Din cate am citit revista lunara a depasit de mult numarul 300, ajungand la 378, deci are o vechime respectabila pe piata(exista de prin anii 80).

Pe coperta numarului din August 2016 apare un lampas integrat Mastersound Dueventi, o pereche de powere McIntosh MC310, un cuplu pre/power Atoll Electronique, top-ul amplificarii de la Devialet (modelul expert 1000 pro) si Hegel H360. Bineinteles, ca orice revista de profil contine multa reclama, insa dupa parerea mea, articolele sunt bine documentate, destul de impartiale si unele foarte interesante! Testele de boxe sunt insotite intotdeauna de masuratori complete, test de ascultare subiectiva si poze detaliate cu interiorul incintei, schema filtrului si difuzoarele demontate. Dealtfel toate testele dedicate pentru amplificatoare, surse,DAC-uri, etc. contin masuratori si teste subiective pentru a impaca pe toata lumea.

Testele acopera o plaja foarte larga de produse, de la boxe din zona entry (de ex. Indiana Line-in nr. din August) pana la pre-uri phono ce depasesc 10K, in numarul din Iulie 2016 apare Audio Research Reference Phono 3. Articolele sunt tratate in mod serios, abundand de informatii despre firmele producatoare, fondatori, si detalii technice, nefiind prezentate doar o insiruire de informatii provenite de la departamentele de marketing ale producatorilor.

Am uitat sa mentionez ceva foarte interesant, la inceputul revistei exista si un articol foarte interesant "Il mio Auditorium"-audiofili ce isi prezinta sistemul audio de acasa impreuna cu constrangerile de rigoare, istoricul achizitionarii, nevasta, o descriere detaliata a componentelor si o serie de masuratori realizate cu ajutorul revistei Audioreview (raspunsul in frecventa si nivelul de distorsiuni). Bineinteles ca articolul este incununat de un test de ascultare si interpretare a rezultatelor masuratorilor. Sistemele prezentate pot contine si componente vintage, nu doar componente ezoterice, confirmandu-mi ideea de "pasiune" pentru acest hobby ce izvoraste din paginile revistei.

In concluzie, avem de-a face, dupa parerea mea, cu o revista de calitate, serioasa, construita de oameni pasionati, maturi, bineinteles avand si niste contrangeri inerente in contextul supravietuirii pe o piata destul de dura. Costul revistei este de 6.5 euro, pentru noi parand probabil destul de mult, insa in contextul pietei din vestul europei fiind o suma relativ mica avand in vedere numarul de pagini publicate(un ziar de circulatie internationala cam pe la 4.5 euro se situeaza). Pentru cine e interesat si poate citi in limba italiana, ma ofer sa trimit scan-uri cu articolele de interes in limita timpului disponibil.

Auditii placute va doresc!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply