Revox-un nou magnetofon din 2017

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by SOLO »

Foarte bine punctat.
Parerea mea este ca muzica (de calitate, nu orice gherhaiala) moare cate un pic cand incepi sa schimbi formatele in ordine descrescatoare a calitatii, plecand de la banda trecand prin vinil si CD si terminand cu calculatorul.
Am totusi presimtirea ca digitalul "liquid music" are ocazia sa faca pasi mari. Depinde ce educatie se vrea. Daca e sa alimentam idea "Mult, prost, comod si disponibil", nici o sansa. Vom vedea.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by momolo »

Cred ca sunt cel mai potrivit sa o spun eu (in calitate de taliban analog) - digitalul poate foarte mult, aproape la fel de mult ca si analogicul, diferentele insurmontabile vin numai din utilizarea in zona top, orice fel de digital profesional de top contra unor magnetofoane top si tot lantul analogic in spatele lor (mixere celebre.... care au fost o data si nu se mai fabrica. Dar se restaureaza), caz in care (topul total) castiga analogicul fara drept de apel.... Dar cu ce pret?!?! Defapt problema de baza este economica. Digitalul a castigat din ratiuni economice. Dar nu inseamna ca este automat prost.

Pererea mea, lucrurile trebuie judecate practic, in cazuri concrete. Si de fiecare data trebuie tinut cont de factorul economic, adica pretul..... Si unii chiar tin cont de factorul economic, numai ca sunt ipocriti, nu spun asta, nu recunosc ca defapt factorul economic i-a directionat pe calea fisierelor.

Ceea ce atrage atat de mult la fisiere (intrebarea zilei, "In ce DAC sa-mi bag FLAC-ul?) este factorul economic. Adica fisierele sunt pe gratis. Chiar si sa zicem, in cateva cazuri (iluzorii, hai sa nu o dam in barbologie) sunt unii care platesc pentru fisiere online, dar sunt putini si nu platesc decat pentru o infima parte din colectia lor de fisiere. Grosul e fisierul piratat, gratis. GRATIS, asta e cuvantul cheie! Si acesta circula gratis de la unul la altul (intre acesti "audiofili de computer").

Asta i-a determinat, gratuitatea si accesul facil, nu trebuie nici macar sa mergi la magazin, stai in fata monitorului si iti vine fisierul online. Sau bagi sticul in USB-ul prietenului si iti iei mii de ore de muzica, gratis, instant, facil!

S-ar zice ca am boala pe ei! .... Da! Am! Pentru ca defapt toata aceasta utilizare de fisiere a adus industria muzicala in pragul colapsului, muzica pop noua e o gheraiala, domeniul scade pe an ce trece si ajunge sa se prostitueze si sa semene a Circ in cautare de audienta cu orice pret si deci de bani fara standarde morale. Se produce ieftin, din ce in ce mai ieftin. Muzica produsa cu computerul, ascultata cu computerul. Totul pe doi lei, cateodata nu valoreaza nici cat curentul electric consumat!

Din ce in ce mai putini oameni sunt dispusi sa plateasca pentru un album (de orice fel).
De aceea se incearca sa se revigoreze discul de vinil.
Epoca de aur in stereo s-a terminat o data cu LP-ul. Le-au trebuit 20 de ani sa inteleaga ca au omorat gaina care facea oua de aur, amanetand ouale de aur. Au mai trait din asta vreo doua decenii, dar acum vine nota de plata.

Unica chestie care totusi opreste raspandirea (ca un incendiu de padure) a fisierelor este mentalitatea omului normal care vrea sa pipaie ceva dupa ce plateste banii. Nimanui nu-i place sa plateasca (o poala de bani) si sa nu se aleaga cu nimic, adica sa primeasca (vorba vine) un "ceva" care nu poate fi tinut in maini, vazut fizic, pipait, cantarit, detinut fizic si care poate sa dispara intr-o secunda, fara urma.

Dar incet, incet noile generatii cresc altfel, si in viitor asta nu va mai fi o problema pentru ei! Deja se pregatesc sistemele de operare pe care nu le mai deti pe propriul terminal, deja aproape toate softurile de PC se instaleaza direct online, nu mai capeti kit-ul pe CD/DVD sau macar prin download online, nu mai capeti nimic, doar un serial si o parola pe email si te legi cu terminalul la "creierul" central.

O lume prevazuta de George Orwell care merge spre infaptuire, probabil la nivele nebanuit de perverse.

Insa deocamdata cel care detine o placa LP este in avantaj fata de cel care "detine" un..... fisier! Dar prin educatie se va "corecta" si asta!

Concret si la subiect, ceea ce am auzit eu (evident, e vorba de o experienta personala si limitata) din sisteme bazate pe fisiere, in opinia mea rezultatul audio e mai prost decat cele mai proaste asteptari ale mele! Poate unii ar spune ca sunt subiectiv, dar sincer, de fiecare data ... am fost subiectiv, ..... insa invers, adica doream sa-mi placa, sa aud si eu ceva de genul asta sa-mi mearga la suflet! Nu a fost sa fie! Dimpotriva, in ciuda atitudinii mele interioare, favorabile, in unele cazuri am fost oripilat, socat, cat de prost se aude, cat de gresit e sunetul, cat este de sarac, simplu (in sensul rau), flat (in sensul cel mai rau), din nou sarac, din nou simplu, etc, etc, etc! In unele cazuri am regretat ca sursa era bazata pe fisiere deoarece restul lantului acustic parea de mare calitate!

Iar situatia e si mai rea de atat! Cei care se obisnuiesc cu asa ceva, parca isi creeaza a doua natura a sunetului, e cumva similar cu consumul de mancare tipica fast food unde pe langa ingredientele cunoscute (teribile!) se toarna monoglutamat cu sacul pana cand papilele gustative sunt arse de atata stimul artificial. Oamenii care abuzeaza de asa ceva isi modifica atat de mult gusturile pana cand nu le mai place mancarea naturala, care li se pare fada si fara gust.

Nu contest ca se poate sursa de calitate din fisiere. Dar eu inca nu am auzit asa ceva (evident, pe gusturile mele).

Insa cu magnetofonul e simplu.... pentru cine stie (si a mai avut in vremurile apuse). Insa pentru cei care abia acum il descopera, nu-l recomand nici eu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by SOLO »

Bine punctat momolo, din mai multe perspective cu pro-si contra, care lasa loc si optimismului.

Legat de expozitii audiofile, zilele astea am fost martorul unei afirmatii contradictorii care te lasa pe ganduri:

"Vinilul repara foarte multe lucruri in sunet si ar fi mai bine sa fie evitat atunci cand trebuie evaluata calitatea unui sistem, asta daca nu este folosit zilnic si exista un interes special pentru acesta".

Mai pe romaneste, cineva s-a gandit ca scoaterea vinilului din sisteme ar fi o idee buna pentru a salva celelalte componente.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: Revox-un nou magnetofon din 2017

Post by Mlaurentiu »

Sunt multe de spus despre piratare, flac-uri si formatele case nu se pot copia. In primul rand vorbim de o schimbare, au aparut f multe trupe, mediul online a favorizat extinderea unui format usor de copiat. In orice afacere, in astfel de situatii, se remodeleaza produsele fata de client si de directia pietei. Vreu sa spun ca diversitatea a cerut un mediu usor de propagat, iar in final, cei ce au stiut sa faca bani intr-un astfel de mediu, au facut.

In al doi-lea rand, se promoveaza ostentativ faptul ca unii fura muzica. Credeti ca in alte regiuni civilizate si cu bani, nu se practica? Este un soi de mandrie care trebuie aparata, bag de seama.
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

Post Reply