Achizitionare CD Player

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Achizitionare CD Player

Post by Silviu »

Va salut!
Doresc sa achizitionez un CD player nu foarte scump si oscilez intre Abrahamsen V 10 si Yamaha S 1000. Ce sfat puteti sa-mi dati in aceasta privinta.
Aparatele pe care le detin acum sunt: pick-up Tlefunken CS 10 cu doza AT 70, preamplificator Restek Vector varianta cu amplificator pentru casti si preamplificator MM/MC ( are valori selectabile ale rezistentei si capacitatii pentru potrivirea cu doza ), amplificator SUMO The Nine Plus, Boxe Canton SC L, cabluri de boxe Triangle ghost, interconecturi de la Kimber.
Sunetul obtinut este absolut multumitor, iar potrivirea dintre aparate, dupa parerea mea, este foarte buna.
Pe viitor doresc sa strang bani si sa ma concentrez pe boxe. Am ascultat la cineva in Medias Lyrr si Signature Alpha cu un amplificator Jadis Reference Orchestra. Foarte diferite boxele.
Ca sunet mi-au placut Triangle Lyrr, insa Signature Alpha ascultate dupa Lyrr m-au impresionat la randul lor. Au venit cu forta, bas mai pregnant, etc, insa din punctul meu de vedere nu au avut delicatetea boxelor Lyrr. Slaba punere in valoare a boxelor Triangle Genese, datorita nepotrivirii cu restul aparatelor, realizata de o parte dintre utilizatori a dus la concluzii precum ca sunt deficitare la redarea frecventelor joase. Este posibil ca diferentele dintre cele doua serii sa aiba si aceasta cauza. Aceasta a fost impresia mea, la care au participat si camera de auditie, amplificatorul, cablurile, sursa...
Specific ca am inceput discutia despre achizitionarea unui CD player cu Momolo pe PM, insa corect este ca aceasta sa se desfasoare pe blog.
Doresc un dialog civilizat si in acest sens va multumesc anticipat.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Achizitionare CD Player

Post by bongiorno »

Dintre cele doua, recomand calduros Yamaha. Dac
PCM1796, implementare placuta la ochi, doua trafuri si multe caramele. Electronistii stiu ce spun...
Raportul pret-sunet-calitate si pret revanzare imi pare foarte bun. Poti sa faci si linie cu ampurile din gama.
Sumo e conceput de ...J. Bongiorno.
Am motivele mele pentru aceasta recomandare vs Abrahamsen. Vorbim pm. In bugetul previzibil eu vad si ceva Naim cd5i-2 cu rezerva ca transportul Philips mie nu imi inspira incredere. Dacul este Wolfson.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Achizitionare CD Player

Post by spiromedica »

Silviu wrote: ... Am ascultat la cineva in Medias Lyrr si Signature Alpha cu un amplificator Jadis Reference Orchestra. Foarte diferite boxele.
Ca sunet mi-au placut Triangle Lyrr, insa Signature Alpha ascultate dupa Lyrr m-au impresionat la randul lor. Au venit cu forta, bas mai pregnant, etc, insa din punctul meu de vedere nu au avut delicatetea boxelor Lyrr. Slaba punere in valoare a boxelor Triangle Genese, datorita nepotrivirii cu restul aparatelor, realizata de o parte dintre utilizatori a dus la concluzii precum ca sunt deficitare la redarea frecventelor joase. Este posibil ca diferentele dintre cele doua serii sa aiba si aceasta cauza. Aceasta a fost impresia mea, la care au participat si camera de auditie, amplificatorul, cablurile, sursa...
Multumesc ptr. review ( mai bine mai tarziu .. :) ) imi pare rau ca la acea vreme vandusem sursa Accuphase si nu aveam alta sursa in afara de OPPO BDP-95 . Intre timp am vandut boxele Signature Alpha si am ramas cu Lyrr , achizitionand o sursa (sau DAC) deosebita dpmdv , Audio Aero Prestige Signature . Acum imi dau seama ce boxe deosebite sunt Lyrr ...
On Topic , recomand si eu Yamaha ..
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

Silviu
Posts: 31
Joined: 07 Mar 2017, 11:34
Location: Brasov
Contact:

Re: Achizitionare CD Player

Post by Silviu »

Multumesc pentru raspunsuri.
Ar fi tare bine sa pot sa le ascut la mine. Yamaha am mai ascultat, insa nu la mine acasa. Despre Abrahamsen am gasit: http://www.abrahamsenaudio.no/" onclick="window.open(this.href);return false;
Par sa fie asemanatoare cu aparatele Electrocompaniet. Urmeaza sa stau de vorba cu cei care le vand si sper sa fie cooperanti. Poate gasim impreuna o metoda sa le ascult la mine.

Post Reply