Iesire casti Cambridge CXA60- Oppo PM-1

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Iesire casti Cambridge CXA60- Oppo PM-1

Post by perseus »

Salutare,

Am zis sa cumpar niste casti din categoria entry-mid level si am ales Oppo PM-1 si pentru ca eu am urechile destul de mari :lol: Cu toate astea tot nu imi sunt acoperite urechile cum trebuie si simt un oarecare disconfort. Probabil ca HD800 ar fi putut fi o alegere mai buna, insa in urma unor teste in showroom, nu mi-a placut senzatia de "cutie goale" pe care o am atunci cand le asez pe cap. Parca si presiunea pe ureche are farmecul ei.

Problema e cu totul alta. Sunetul in casti se aude mult mai bine pe pc, telefon, tableta, decat pe iesirea de casti a amplificatorului. Adica separatia instrumentelor considerabil mai buna pe telefon, joasele mult mai bine conturate si o senzatie generala mult mai buna pe device-uri care nu si-au propus o calitate hi-res. Care sa fie spilul? Am testat cu ambele cabluri cu care au venit castile, insa tot prost se aude.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Iesire casti Cambridge CXA60- Oppo PM-1

Post by Schindler »

Eu am patit exact invers. M-am gandit sa folosesc pe telefon ptr. muzica pe Youtube ,(ocazional) niste casti Philips , gen doape , dar mai scumpute, care se auzeau foarte bine pe playerul meu portabil iRiver P7. Dar pe telefon se auzeau foarte prost. Mult mai bine se aud pe telefon niste casti obisnuite de telefon Samsung. Concluzia : castile Hi-Fi sunt construite sa se potriveasca cu Hi-Fi, castile pentru gadgeturi sunt construite sa se potriveasca cu gadgeturile.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: Iesire casti Cambridge CXA60- Oppo PM-1

Post by perseus »

Da, e putin ciudat. Poate e o chestiune de pairing.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Iesire casti Cambridge CXA60- Oppo PM-1

Post by SOLO »

Sa stii ca aseara am patit ceva asemanator. Avand un laptop nou, aseara am scos niste sennheiser hd595 si le-am pus pe iesirea de casti. Speram sa ma doar capul rapid si sa le las balta pentru ca nu ar fi trebuit sa le duca. Nu-mi venea sa cred, ca sa fiu sigur ca nu visez am deschis toate hardughiile sa fac comparatii:

1.HP 850 G4 -> [usb] YBA Heritage 100 player cd [rca] -> [rca] Pre Ensemble -> SH HD595

versus

2.HP 850 G4 -> SH HD595

Varianta 2 suna bine, nu inteleg fenomenul.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: Iesire casti Cambridge CXA60- Oppo PM-1

Post by perseus »

Eu incepusem sa cred ca am inceput sa imbatranesc. :) Am tot ascultat zeci de melodii, avand ca sursa cand telefonul, cand aplif-ul. Daca exista o diferenta, aceasta e in partea telefonului.

Poate sa mai fie vorba de cabluri. Intotdeauna cablurile...

Post Reply