Boxe pt Exposure 2010

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Claudiu
Posts: 3
Joined: 31 Dec 2017, 13:54

Boxe pt Exposure 2010

Post by Claudiu »

Salutare,
Ce boxe se potrivesc cu un amplificator Exposure 2010?
Un prieten imi recomanda NEAT ACOUSTICS MOTIVE SX3.
Ce parere aveti?

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Boxe pt Exposure 2010

Post by johndoe21ro »

Claudiu wrote:Salutare,
Ce boxe se potrivesc cu un amplificator Exposure 2010?
Un prieten imi recomanda NEAT ACOUSTICS MOTIVE SX3.
Ce parere aveti?
Parerea mea este ca ar trebui sa te prezinti mai intai la sectiunea dedicata. Acolo poti sa spui cine esti, de unde esti, ce iti place, ce asculti, ce vrei... Apoi ar fi bine sa dai cu urechea pe la prieteni, pe la dealeri, pe unde poti astfel incat sa-ti faci o idee vis-a-vis de cum trebuie sa sune un sistem, de ce vrei de la un sistem (mai cu seama ce prioritati ai), samd. Daca ma intrebi pe mine, pot sa gasesc niste boxe X care sa se potriveasca de minune cu Exposure-ul tau insa doar cu o anumita sursa sau doar cu cablurile Y si Z.... Daca intelegi ceva din ce am scris mai sus... e bine. Sunt banii tai si pasiunea ta si ar fi pacat sa calci in strachini... :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Boxe pt Exposure 2010

Post by hondaru »

"Hit and run" ar fi descrierea pe torrenti.
Parere proasta despre tine si relativ buna despre obiectele descrise. Neat sunt boxe pretentioase, nu se imperecheaza usor si cu orice. Mai citeste regulile forumului printre altele...pentru a primi trebuie sa oferi mai intai!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pt Exposure 2010

Post by momolo »

Claudiu wrote:Un prieten imi recomanda NEAT ACOUSTICS MOTIVE SX3.
Ce parere aveti?
am parerea ca cineva le are de vanzare si cauta un fraier.
Jucaria aia de Exposure (efectiv o jucarie de la casa pionierului) nu are cum sa "duca" asemenea boxe.
NEAT-urile nu sunt pretentioase, sunt extrem de pretentioase! Pe cat de mici sunt, pe atat vor "aparatul de sudura" cat mai mare!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Claudiu
Posts: 3
Joined: 31 Dec 2017, 13:54

Re: Boxe pt Exposure 2010

Post by Claudiu »

salutare din nou,

este adevarat ca m-am gandit de doua ori inainte sa-mi fac un cont pe acest forum si cu atat mai mult sa deschid acest topic tocmai pentru ca din lipsa de timp sa ajung de tipul "hit and run" dar am riscat :)
am reusit in ultimele doua zile sa citesc mai multe postari si am realizat ca aici sunt cu adevarat oameni pasionati "audiofili" ceea ce bineinteles ca ma bucura.
in ceea ce ma priveste sunt un incepator cu toate ca am luat contact cu acest domeniu cu multi ani in urma insa din lipsa de timp (si bani) si fiind inconjurat de oameni care nu intelegeau despre ce vorbesc am renuntat...norocul (zic eu) face ca am intalnit de vreo 5 ani oameni cu care pot discuta si la care am avut parte de niste auditii asa ca s-a reaprins dorinta de a cauta si gasi sunetul "perfect".

ce am in momentul de fata nu cred se poate numi aparatura audiofila: CD player HK 980, amplificator Exposure 2010 (achizitionat de curand - in locul unui HK 970), boxe Infinity Beta 50, cablu interconnect Chord Chorus.

am ales Exposure 2010 pentru ca l-am testat cu boxe Neat Motive SX1 si CD player Arcam ( plus cabluri de buna calitate dar nu mai retin numele) si mi s-a parut ca Antonio Forcione - Live suna foarte bine.

acum vreau sa schimb boxele cu ceva boxe de raft si ma intereseaza variante sh cu un buget de maxim 3500 lei...Neat Motive SX3 despre care v-am intrebat sunt la 500 euro perechea insa vreau sa stiu daca in bugetul meu recomandati ceva mai bun :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Boxe pt Exposure 2010

Post by momolo »

Claudiu, ampliful Exposure 2010 nu cred ca e cel mai potrivit pentru aceste NEAT-uri. Acum foarte multi ani mi s-a parut ca jucaria se potrivea chiar bine cu niste B&W "de raft" din alea mai maricele, nu cele mai mici.
Pe vremuri de demult am avut niste "colonase" din astea de la NEAT seria ieftina si cel mai bine au sunat cand le-am tras doua "aparate de sudura", adica pe cat de mici erau, pe atat de mari "se necesitau" a fi amplificatoarele. Oricum, nu-s boxe pentru amplificari pe tuburi.

Diferenta intre a suna bine si prost e profund variabila si subiectiva, cu totii incepem de jos fara sa ne dam neaparat seama. Boxele astea sunt simpatice la sunet chiar si amplificate prost dar pot ceva mai mult, insa acum nu stiu si daca merita efortul. Daca ma gandesc bine (am avut pe vremuri si B&W, ma bateam cu dragonii pentru ele, eram foarte incantat, adica veneau la mine dupa alte "prastii" si mai nasoale! Asa e haudiofilia, merge spre din ce in ce mai bine.... pana nu te mai tine buzunarul) cred ca Exposure 2010 cu B&W 602 S3 (model vechi) e o combinatie mai buna decat ai obtine cu aceste NEAT. Preferabil cu cdplayerul Exposure din aceeasi gama. Daca ma gandesc bine cele doua Exposure cu B&W 602 faceau o combinatie tare draguta, nu pentru clasica (e genul de muzica totusi cel mai pretentios) dar foarte draguta! (mai ales pe jazz, voci, chitari). Iar la cablaraie mergea Monster Cable, mai ales cablul de boxe (ceva pe cupru multifilar cu sectiune cat mai groasa).
NEAT-urile sunt totusi ciudatele. Si nu ai cel mai "coios" amplif, dimpotriva.
In fine, eu ti-am spus parerea mea (desi la ora asta respectiva gama de boxe nu ma pasioneaza chiar deloc).
Apropos, cdplayerul cu integratul de la Exposure se potrivesc cel mai bine, in caz ca gasesti si un cdplayer Exposure. Acel HK 980, scuza-ma ca-ti zic asa direct, mi se pare un gunoi (nu zic "voma" ca se bashica unii mai sensibili). Culmea, pe langa ca e prost se si potriveste tare prost cu tot ce nu e amplificare HK din aceeasi generatie! De aia e bine s-o apuci la inceput pe calea simpla, adica sursa si integrat de la aceeasi firma. Apropos, pentru NEAT-urile alea mai bine ti-ai lua ampliful HK frate cu playerul, sigur s-ar potrivi mai bine.... in caz ca-ti place sunetul de tabla gaurita cu barosul....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Claudiu
Posts: 3
Joined: 31 Dec 2017, 13:54

Re: Boxe pt Exposure 2010

Post by Claudiu »

Multumesc pentru timpul acordat si sinceritate

Mai studiez problema si revin

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Boxe pt Exposure 2010

Post by johndoe21ro »

Sanatos ar fi totusi sa te prezinti inainte la rubrica dedicata. Pana la urma ne-ar ajuta si te-ar ajuta si pe tine daca am stii de unde esti, ce camera ai, ce muzica asculti, ce nevoi muzicale si acustice ai, ce mai ai in sistem, samd.

P.S. Eu as incerca (din ce am vazut la anunturi in graba): Kef Q300, Tannoy Precision 6.1, Triangle Titus EX (cele mai ieftine), Boxe Cabasse Borneo MT4, Spendor 3/5 SE, Linn Majik 109, Amphion Argon 1... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply