recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by momolo »

Micu Sorin wrote:Scule noi la 2000 euro mi s-au parut ca au un sunet electric, nenatural.
avand in vedere si afirmatia cu sculele sovietice de pe vremuri, parerea mea este ca Micu Sorin merita ajutat, mi se pare clar ca are ureche. Dar eu nu stiu de unde "sa-l apuc" deoarece e mult prea ratacit! (in "blustitzuri si alte alea"). Sa stiti ca pentru oameni total rupti si neinformati, internetul este precum Purgatoriul inaintea Iadului. Colac peste pupaza a mai venit si super entuziastul _BGD_ (dealtfel, bine intentionat si entuziast) sa-l rataceasca si mai mult pe calea onchio-paioniar-iamahaha. Parerea mea, studiind din balta, adica am numai ochii afara, cei doi sunt radical diferiti. Daca _BGD_ ia problema mai detasat, mai asa ca o distractie, sport, putin si spre tehnica (adica ii plac aparatele, matzele lor, cum sclipesc, cum atarna, cum merg), Micu Sorin e inclinat mai mult spre partea "umanista" a problemei, adica pare sa aiba ureche si sa vrea sa asculte si el ceva sa-i mearga la suflet cum erau pe vremuri sovieticele de care multi ne-am bucurat cum azi e greu si prea scump... sau nu mai putem sa ne bucuram.... Deoarece ne-am "desteptat" prea mult si ne-am prea invatat cu binele. Pe vremurile alea de saracie niste scule sovietice in sufrageria incalzita cu un bloc BCA cu rezistente sau aragazul din bucatarie (cand avea gaze), erau minuni ceresti in bezna, ne incalzeau la sufletul odihnit intr-o lume asezata in mortaciunea si lentoarea ei comunistoida. Azi suntem prea imbuibati, avem ce atunci nu puteam visa ca vom avea vreodata, insa alergam ca bezmeticii si cu toate astea Timpul pare ca alearga si mai repede pe langa noi!
Iata, unii precum Micu Sorin (desi ratacit in era consumista) tin minte "cum suna" si asta mie imi denota ceva, ca e de-al nostru si ar merita ajutat. Dar eu nu stiu cum?! Am incercat doar sa-l ajut sa nu comita vreo achizitie jalnica.... ceea ce e pe cale s-o faca...
Pana la urma cheia sta tot in relatia direct umana, ar trebui sa cunoasca ceva oameni pasionati in domeniu, sa vada, sa pipaie, mai ales sa asculte scularaie adevarata, sa-si faca o idee vizual-urechistica. Dupa care va fi cumva in siguranta, va merge la samsarul cu echiulaizar si onchio-paioniar si va rade de sunetul basit din lazile cu difuzoare chinezofile, blustiutzuri si alte cacaturi la moda. Apropos, cand vad care e nivelul in magazine gen Altex, Media Galaxy, etc, ma descupanesc total, tinerii aia nu au leac, ar fi inutil sa incerci..... ce?! Sa transformi niste orbi in pictori?! Decaderea este pe toate planurile, culturala, educationala si la urma vine marfa oferita pe calapodul oamenilor fara continut, parca proiectata pentru tigani manelari si gospodine! In prezent sunetul oferit de asemena jucarii este mai prost decat cel mai prost sunet echivalent din anii 70-80. Daca te-ar teleporta atunci cineva, in prezent, numai pentru sunet, ai zice ca ai ajuns in Iad! Ultima basina de aparat din anii 70 suna genial pe langa majoritatea marfurilor de profil din magazinele actuale pentru publicul larg. Iar omul e un animal extrem de adaptabil, cu totii ne adaptam si apoi ni se pare.... (anormalul) normal.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Micu Sorin
Posts: 14
Joined: 29 Jun 2018, 08:21
Location: Otopeni

Re: recomandare sistem pentru camera dedicata 40mp

Post by Micu Sorin »

Am fost deosebit de surprins, placut evident, sa primesc invitatia domnlui Doru, coleg pe acest forum, o persoana extraordinar de agreabila care m-a invitat la dumnealui acasa , am ascultat muzica pe sculele dumnealui , dar nu inainte sa imi zica..."povestea". Povestea este ca inceput sa inteleg nivelul pasiunii voastre care imi era de neimaginat. Nu am putut crede acum o saptamana ca cineva imi poate vorbi 10 min despre cabluri, pt mine erau niste nenorocite de sarme, despre cum s-a chinuit sa gaseasca locul perfect de amplasare a boxelor, marcate cu creionul pe parchet pt a nu se pierde locatia, ...sunt multe de zis. Chiar am ramas uimit, la modul f placut, e o paiune frumoasa si sanatoasa. Atentie: bani orice pasiune mananca! Am realizat ca sunt ani lumina in spate, mi-as dori sa am timp sa sap, dar promit ca voi incerca. Sunt multe de explicat, de inteles, de ascultat. Raman prin zona oricum! Multumesc mult pt sfaturile voastre!

Post Reply