Sfat amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
Horea
Posts: 4
Joined: 25 Nov 2018, 11:43

Sfat amplificator

Post by Horea »

Va salut!
Cum spuneam in rubrica "Sa facem cunostinta", sunt novice in acest domeniu.
Am tot citit pe acest forum si inainte si dupa ce m-am inscris. Incet, incet incep sa mai inteleg una alta.
Problema mea e urmatoarea: am primit cadou o pereche de boxe KEF Q350, insa habar nu am ce amplificator s-ar potrivi la ele (cum ziceam incet incet incep sa inteleg insa mai am mult pana voi intelege tot ce vreau). Am vazut ca lumea se ferste sa dea solutii (am inteles si de ce). Un amic mi-a facut niste sugestii pe care le supun si parerilor voastre:
- Naim Nait 5si;
- Arcam HDA SA10;
- Rega Elex-R;
- Rega Brio New;
De asemenea, m-a invitat pe la el sa le pun pe niste ampificatoare vintage.
O sa ma duc sigur, insa m-ar interesa si parerile dumneavoastra referitoare si la solutiile de mai sus insa sunt deschis si la altele.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Sfat amplificator

Post by Dadix »

Eu as accepta invitatia mai intai. Pe langa muzica o sa iti povesteasca si multe alte chestii interesante.
Boxele cu pricina nu sunt eficiente. O sa iti trebuiasca un amplificator puternic ca sa arate tot ce pot.
Eu in general ma uit dupa boxe cu o eficienta de cel putin 93 dB.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Sfat amplificator

Post by Petrescu »

Ce buget aloci pentru acest amplificator ?

Horea
Posts: 4
Joined: 25 Nov 2018, 11:43

Re: Sfat amplificator

Post by Horea »

M-am gandit doar sa fie ceva bun, sa-l pot folosi si la alte boxe cand va fi cazul....undeva intre 1500-2000 sa zicem. Se poate si mai mult insa trebuie sa mai studiez ...

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sfat amplificator

Post by hondaru »

Horea,
Din pacate trebuie sa te dezamagesc si iti spun ca nu exista o reteta care sa combine boxele tale cu un amplificator si cu camera ta de auditie. Aceste 3 componente au la un moment dat o sinergie ce nu poate fi explicata. Singura solutie este sa asculti la tine acasa cu boxele ce le doresti amplificate amplificatorul dorit a fi cumparat. Din experienta spun ca am un amplificator care a fost imperecheat cu cel putin 15 perechi de boxe diverse si nu a sunat bine cu niciuna (probabil de aceea a fost vandut de fostul propietar). In mod inexplicabil suna bine cu o pereche de boxe care nu sunt nici sensibile nici conventionale. Nu mai vorbesc de cablaraie ca acestea sunt doar de fine tuning. Este adevarat ca anumite boxe se plac cu anumite amplifuri si asta a fost descoperita tot in urma imperecherii fizice si a testelor. Nu toate camerele suna la fel, asa ca, aceeasi pereche de boxe suna bine la tine si la prietenul cu ampliful suna prost. Acustica, pozitionarea boxelor.
Totul conteza si nu se poate cuantifica sau emite axiome doar experienta practica te duce pe drumul cel bun care nu este usor dar rezultatul este foarte dulce!
Bafta!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

gehost
Posts: 15
Joined: 01 Dec 2018, 13:48

Re: Sfat amplificator

Post by gehost »

Salut,

Ce pot sa spun inca de la inceput este faptul ca depinde foate mult de ce iti place tie si aici consider ca ar fi necesar TU sa-ti dai seama ce iti place si ce vrei.
Ca exemplu:
unora le place un sunet mai cald, altora le place un sunet mai rece, altora un sunet neutru.
sau:
unora le place cu mai mult bass, altora le place cu mai multe inalte, altora cu mai multe medii si poate unora le place un sunet mai spatial si altora un sunet ceva mai "compact", altora poate un sunet mai infundat (unde bass-ul este mai evidentiat); si iarasi
poate unii vor sa auda mai "bright" adica cu inalte putin mai stridente si poate cu ceva mai multe medii si mai putin bass.

Deci, posibilitatile dupa cum se observa se maresc cu privire la ce doresti si cum doresti sa se auda. Totul tine de tine de cum iti place sa se auda. Poate cumva pana la urma doresti sa vinzi boxele ca sa iti iei altceva care te satisface sau poate pana la urma gasesti ceva care impreuna cu boxele sa te satisfaca si sa reusesti "sa faci o sinergie" (ceea ce asta iti doresc).

Personal daca as fi in locul tau as cauta un amplificator Luxman L230 sau L235 sa le imperechez (am ascultat o data pe youtube aceasta combinatie (cel putin boxele erau asemanatoare) si mi s-a parut o combinatie foarte reusita). Personal mie imi place sunetul "neutru" (si iarasi, si sper ultima oara sa folosesc cuvantul poate mie mi se pare neutru).
A fi OM nu te costa nimic, este o alegere.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat amplificator

Post by _BGD_ »

Salut gehost,

Referitor la afirmatia ta:


Personal daca as fi in locul tau as cauta un amplificator Luxman L230 sau L235 sa le imperechez (am ascultat o data pe youtube aceasta combinatie (cel putin boxele erau asemanatoare) si mi s-a parut o combinatie foarte reusita). Personal mie imi place sunetul "neutru" (si iarasi, si sper ultima oara sa folosesc cuvantul poate mie mi se pare neutru).

Si cand ascultai pe Youtube, acel semnal comprimat si probabil inregistrat direct din microfon si nu din sursa, pe ce combinatie de boxe+amplificator ai ascultat, de ti s-a parut reusita? :)

Mie imi place lumina calda in dormitor si lumina rece in bucatarie :)

gehost
Posts: 15
Joined: 01 Dec 2018, 13:48

Re: Sfat amplificator

Post by gehost »

Ai dreptate, mi-a iesit un ra***.
Stiam ca aici se va ajunge pentru ca am folosit o data edit, iar a doua oara "nu m-a mai lasat".
Am vrut sa modific:
Personal daca as fi in locul tau as cauta un amplificator Luxman L230 sau L235 sa le imperechez sa vad cum se aud.
Testeaza faza cu edit si vezi ca si tie ti se va intampla la fel. Si doi la mana, nu am mai intrat de demult pe forumuri pentru ca daca stiam ca asta voi pati imi scriam textul intr-un notepad sau ceva de genul asta (asta e stilul meu de a scrie, adica: scriu, sterg, adaug scriu din nou, sterg, etc.) si deabia dupa aceea puneam textul final. Iar daca cineva are ceva cu stilul meu de a scrie eu zic sa se mai gandeasca pentru ca fiecare are modul lui de a scrie, a vorbi, a se exprima si a gandi si din toate acestea ce conteaza este sa fie OM.

Asta e, mi-am furat-o, am incercat sa "fiu de folos cu un sfat" dar se pare ca nu am reusit pentru ca nu am mai putut sa mai editez. Imi asum raspunderea.
A fi OM nu te costa nimic, este o alegere.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat amplificator

Post by _BGD_ »

Salut gehost,

Chill putin, ca nu te ia nimeni la rost.
Am vrut sa punctez ca, a exprima o parere despre un sistem (boxe+amplificator), auzite in orice maniera mai putin direct cu urechea ta, este fara sens....

E ca si cum te-ai uita pe youtube la un film cu o masina Tesla si ai afirma ca "mama ce fel te baga in scaun acceleratia".

Nu am nimic cu tine, dar cred ca ce am zis mai sus este destul de logic.

Si da, testarea unor echipamente cu urechea ta este primordiala.

Cele bune!

Horea
Posts: 4
Joined: 25 Nov 2018, 11:43

Re: Sfat amplificator

Post by Horea »

Am urmat sfaturile voastre si am ascultat mai multe combinatii de amplificatoare cu boxe (vreo 15-20). ......Pana la urma am ales un Roksan K3. Problema e ca ascultand diverse combinatii, acum as vrea sa schimb boxele.....:)).

Mi-au placut mult Tannoy XT 8F, in combinatie cu Roksan. Daca aveti sugestii, as fi bucuros sa le impartasiti.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sfat amplificator

Post by acustik »

Salut. In opinia mea este foarte important sa precizezi in primul rand ce gen de muzica asculti cu preponderenta pe acele boxe Kef? :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: Sfat amplificator

Post by maltezul »

Salut!!
Eu sugerez sa te mai joci cu sunetul ceva timp pana iti formezi o parere clara despre ceea ce iti doresti de la un sistem audio.

Post Reply