Sfat achizite boxe+amplificator

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by _BGD_ »

Salut,

La Topicul ROTEL, am scris eu:

Mi-a fost dat urechilor spre auditie un Accuphase E5000 legat la Triangle Magellan Quatuor.

Ampu, o matahala. Boxele, imense.
Sufrageria unde erau puse, mult mai mare decat a mea.
Nu am termen de comparatie, nu am atat de multa experienta cat sa pot descrie un asemenea sistem, mai am de acumulat.
Dar se auzea...mare, bine, clar, rezolut.
Ce mai...dupa ce cumparasem o scula de la domnul vanzator, parca nu mai puteam sa plec din fata sistemului acela...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

emilian67 wrote:
21 Jul 2023, 15:10
Buna ziua din nou...
Dupa o pauza de un an...reusesc sa mai apar pe aici....
Un mic accident suferit anul trecut ...6 luni de ghips si orteze...2 operatii...m au tinut departe de multe activitati ,dar acum pot din nou sa mi folosesc mana dreapta fara probleme...
Noutati...am schimbat Marten Duke 2 cu Marten Parker Diamond Edition. Momentan boxele sunt la dealer, le voi lua in 2-3 saptamani. Ma voi duce cu amplificatorul meu, sa vad cum se impaca.
Sunt tare curios sa le aud cu Accuphase e-5000....La dealer sunt puse acum cu Accuphase e-4000, si cica e ok. Vedem. Dar tot as vrea un E-5000. Din cate am citit si am auzit, e foarte bine construit acest amplificator.
A ascultat careva E-5000 ?
Stiu ca e irelevanta intrebarea mea in aceasta situatie , dar poate stie careva cum ”presteaza” E-5000 la modul general....
Am sa incerc si amplificatoare in clasa A -sa vad ce are dealerul - ...dar poate am noroc si se inteleg bine cu Luxmanul meu...
Tot acum schimb si cd player -ul Luxman D-03X cu Luxman D-07X. Chiar sunt curios daca voi auzi diferente in bine....
Am fost eu si le-am ascultat. Sunt absolut formidabile (...ca si pretul dealtfel....). Sunt primele "bookshelf"-uri la care nu am simtit nici o lipsa. De obicei la toate simt ca le lipseste partea de jos...sau jooosss. Astora nu le lipseste nimic! Pot face de rusine boxe mari cu multe difuzoare. Umpleau camera aia de 35mp cu 4m inaltime! Sunetul este tridimensional, nu vine din boxe si repet.... par imense ca sunet. Am remarcat coerenta deosebita ceea ce se si explica tehnic, au putine difuzoare, adica 2 cai (in spate e o membrana pasiva si nu au gaura de bass reflex). Am remarcat ca peretii cutiei nu sunt paraleli, toti au o anumita inclinatie. Soundul este.... nu vreau sa ma lansez in descrieri sofisticate, pe scurt nu au o anume coloratie de ceva. rezolutia e imensa, realismul e foarte mare, sunt muzicale, "tzitzerul" exista numai cand e nevoie de el, exemplu, cineli, alamuri, etc (multe boxe au acel popular tzi-tzi-tzi, adica la majoritatea sti ca au tweeter, la astea sunetul vine ca dintr-un singur difuzor, ca un fel de difuzor de banda larga dar fara sa-i lipseasca capetele de banda). Deci in concluzie, dupa opinia mea suna fabulos! Au fost pilotate numai de acel Accuphase E-4000 care le controleaza perfect, are chiar si o rezerva de putere. In mod clar daca le-as pune intr-o camera normala de sufragerie nu as putea da atat de tare cat era acolo in anumite momente. Este totusi adevarat, cablarea e facuta de cine stim iar ca sursa au avut un cdplayer (cred ca e si SACD) de la Vitus al carui pret este..... 25K (din cate am inteles). Totusi conteaza si sursa, adica amplificam calitatea pe care o avem din sursa, nu se poate mai mult. De mentionat ca in spatiul ala din punctul meu de vedere acustica e chiar proasta, camera e aproape cubica compensand cu faptul ca e totusi mare si din caramida. Cu toate astea au sunat formidabil. Chiar asa nerodate. Asa ca..... emilian67 esti un tip norocos ca ai bani sa iti cumperi asa minunatii! Iar grija cu Acu E-4000 sau E-5000 ar trebui sa fie ultima ta grija. Evident, probabil sti, cablaraia conteaza, sursa cum am spus, toate conteaza, mai ales priceperea celui care formeaza un sistem audio deoarece nu ascultam.... boxe.... ascultam totusi un sistem audio. Daca exista nepricepere, sculele audio bune nu salveaza situatia. E bine de stiut. Si omul cu cat inainteaza in experienta (inerent si in varsta) devine din ce in ce mai ponderat la diverse afirmatii asa cum am citit mai sus si cu care nu sunt de acord. Nu se poate generaliza despre clasele de amplificare A sau AB sau etc. Nici despre aparatele Accupase nu as spune ca automat "alea mari suna mai bine ca alea mici". Asta chiar mi se pare o copilarie. Subliniez, priceperea in domeniu nu poate fi substituita de nimic, oricati bani ai avea, oricate aparate audio minunate ai avea.
Deci, in opinia mea ai ales (eu asa inteleg de aici) niste boxe fabuloase! Personal nu am bani de asa ceva si nici nu cred ca voi avea vreodata. Sper sa relatezi si urmarea.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Momolo...ce sa zic...daca tie ti au placut, inseamna ca sunt chiar bune. Eu nu le am ascultat niciodata, ideea de a le cumpara mi a venit acum 3 luni dupa o vizita la dealer...
Am venit cu ceva treaba in Bucuresti, si dupa ,am trecut intamplator pe la dealer sa mai vad ce mai are pe acolo...
L am gsit intr o pasa foarte ok ,si m a tinut vreo 4 ore sa ascultam muzica. Avea atunci pt. auditii Marten Parker Trio cu Accuphase E-800...si...am murit incet... :)
Cel mai nbun sunet auzit de mine vreodata...efectiv nu ma putea ridica de pe scaun sa plec..si asa au trecut vreo 4 ore...parca imi paralizasera picioarele... :)
Am plecat bolnav de acolo, si dupa ce am ajuns acasa am inceput sa ma foiesc...sa ma gandesc...si dupa vreo 2 zile l am sunat si am facut comanda..
M am gandit ca Parker Duo Diamond Edition trebuie sa sune macar jumatate din cat suna Parker Trio...asa ca am ”riscat”...Am mai avut noroc cu doua lucruri
in primul rand am reusit sa vand Duke 2 cu un pret foarte apropiat de cel de achizitie si in al doilea rand, dealerul mi a facut o oferta foarte ,foarte buna. Mi a vandut aceste boxe cu cel mai mic pret din Europa....
Oricum, pretul asta ”mic” este totusi criminal de mare si exagerat ....cel putin pentru mine...dar...cand imi aminteam cum suna Parker Trio cu Accphase ,am spus ca fac pe dracu” in patru si tot le iau...
Din pacate Marten are preturi prohivitive...cu siguranta sunt mult umflate artificial ”scorurile ” , iar noi, clientii nu avem cum sa combatem acest fenomen cretin...
Te vaiti...te zbati...injuri printre dinti...mai dai un sut in caine...dar la final cedezi. Asta e...
Am sa merg cu amplf. meu, am sa ascult...si sper din suflet sa nu ma intorc acasa si cu Accuphase 4000..sau 5000. :D ....nu ma mai tin nervii...buzunarul...sunt mort
Cablaraia...va ramane la urma, si am sa va intreb aici ce si cum. Momentan am aceleasi cabluri (alea din USA - Darwin Cables -sunt din argint ). Suna...ok...cred..nu am avut cu ce sa le compar...
Cu siguranta va voi informa cum evolueaza lucrurile...
Aaaaa...uitasem....mi am cumparat in acest ultim an foarte multe XRCD -uri (24 , 2 ). Am cam 80 buc.....si inca vreo 100 -120 de cd-uri Gold, SHM-CD ,K2HD, HQCD.
Intradevar, conteaza ENORM calitatea inregistrarii si calitatea masterizarii.
Cel putin XRCD-urile se aud de mori...
In mare cam asta e...mai povestim maine

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by SOLO »

Aaaaa...uitasem....mi am cumparat in acest ultim an foarte multe XRCD -uri (24 , 2 ). Am cam 80 buc.....si inca vreo 100 -120 de cd-uri Gold, SHM-CD ,K2HD, HQCD.
Intradevar, conteaza ENORM calitatea inregistrarii si calitatea masterizarii.
Si bine ai facut. Investitie buna!

Mai jos topul meu personal legat de cel mai bun sistem din lume pe care l-am ascultat pana in acest moment. Mi-e greu sa aleg intre cele doua asa ca le voi pune pe acelasi loc 1.

Marten Mingus Twenty cu Solution
Klipsch Jubilee cu Mcintosh

Felicitari pentru alegere si sa ai parte de auditii memorabile.
Attachments
klipsch_600.jpg
klipsch_600.jpg (88.45 KiB) Viewed 1585 times
marten800_600.jpg
marten800_600.jpg (88.8 KiB) Viewed 1585 times
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

momolo wrote:
24 Jul 2023, 13:08
Nu se poate generaliza despre clasele de amplificare A sau AB sau etc. Nici despre aparatele Accupase nu as spune ca automat "alea mari suna mai bine ca alea mici". Asta chiar mi se pare o copilarie.
Imi pare rau Momolo, dar gresesti.
Despre clasele A si AB - in mod evident se poate generaliza asupra puterii livrate si a consumului. Nu este nici un secret aici.

In privinta "ierarhiei" calitatii sonore a unei famili de amplificatoare, iarasi se poate generaliza, caci este cerinta de proiectare sa existe diferente de calitate perfect audibile intre modele. In sensul ca capul de serie sa sune mai bine decat orice model inferior (si invers, ca nici un model inferior sa nu sune mai bine decat capul de serie). Orice exemplu in sens contrariu a fost intotdeauna un accident, uneori scump platit de catre inginerii firmei respective.
Si este normal, caci astfel de informatii circula foarte repede, si nici o firma nu doreste sa isi "canibalizeze" produsul in care a investit cei mai multi bani. Si nici sa apara ridicola in recenziile independente.

O observatie importanta este ca de foarte multe ori firmele au decis sa realizeze modele imediat sub capul de serie care sa sune aproape (uneori extrem de aproape) la fel de bine ca si capul de serie, dar cu putere mai mica si pret mai mic. Si de obicei acel/acele modele au fost [mult] mai bine vandute decat capul e serie, caci diferenta de putere in plus livrata de capul de serie nu era considerata necesara de catre multi cumparatori.

La incintele Marten Parker Duo, o buna parte din meritul pt buna extensie in frecventele joase o are radiatorul pasiv de 9" de pe spatele incintelor.
Si daca tot ai fost acolo, ai ascultat comparativ si modelul alaturat, Parker Trio ?
Intreb din pura curiozitate - nu cred as plati vreodata pretul pentru ele, dar imi doresc sa le ascult :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

tot ce insiri mai sus sunt pure teorii care nu au legatura cu realitatea practica. E asa cum ti se pare tie ca ar trebui sa fie. Insa eu ma pastrez politicos si nu doresc sa afirm ca gresesti.
Chestia cu sunatul mai bine este profund relativa. In realitate conteaza potrivirea ("matching-ul") intre amplificator si boxe (implicate sunt si cablurile + restul....."amanunte" pentru multi destepti). Iar puterea amplificatoarelor se vinde la kilogram numai intre trancotari. Pentru ca unele amplificatoare desi au putere (masurata!) mai mare, nu reusesc sa controleze anumite incinte acustice. Exista si cazul unora cu puteri mai mici care controleaza anumitre incinte dificile, pe altele nu. E vesnicul razboi intre electronistii conventionali (aia cu graficele si datele tehnice) si urechistii audiofili. Realitatea practica e mult mai complicata. Si culmea, preturile in lumea asta "hiend" sunt totusi facute ....dupa ureche. Pentru ca in final cei care au auzul educat (adica sunt audiofili) ajung oarecum la aceleasi concluzii, deci si cei care produc si vand stiu cam "cum suna" si cate parale pot sa ceara. Preturile stim bine ca nu contin sume exacte contabile (profit + materiale, dezvoltare, marketing, etc, etc) ci sunt puse in limita de sus a pietei AUDIOFILE (deci repet, NU trancotare) de catre producatori/vanzatori pentru consumatori/audiofili, cu totii avand "ureche" si dandu-si seama "cam cate parale face" jucaria. In final se vinde sunetul si nu graficul, nici masuratoarea pe osciloscop (unde iese bine si o trancota SONY). De aceea e un vesnic razboi intre cele doua tabere care vorbesc limbi diferite, complet diferite. Si ca situatia sa fie si mai complicata de atat, pretul se pune nu numai dupa sunet dar si marime, greutate, design, deci se pune in functie de cumparatorii potentiali, adica audiofili cu putere financiara mare (si nu pentru chibitzi care au pareri 100% sigure si temeinic documentate stiintific) De aceea opinia oricarui trancotar nu valoreaza doi bani, dar internetul democratic le permite sa faca mult zgomot, sa polueze, sa emita legi si aprecieri aberante a unor lucruri pe care nu le cunosc deoarece nu au cum si de unde sa le cunoasca, nici educatia/experienta necesara sa le inteleaga. Toate speculatiile astea cu producatorul care pune pretul mai mic la modelul mai bun si scoate modelul mai mare si mai scump cu sunet mai prost sa piarda ca fraierul dupa care "se invata minte" sunt barfe si can-can-uri inerente in orice piata in care cei aflati in concurenta isi dau la gioale intre ei. Pentru ca in final (si se intelege din tot ce am zis) aprecierea e pur subiectiva dar se incadreaza si intre niste reguli (venite din experienta si pasiune) si nu e treaba celor care nu pot accede la asemenea lucruri (dar isi dau cu parerea de pe margine). As putea spune ca au fost dati cand mie mi-a placut mai mult un model mai mic intr-o anume configuratie decat un model mai mare si mai scump. Pe care il poti pune intr-o configuratie proasta. Practic poti face sunet "nirvana" si cu modele mici si mai ieftine, poti face sunet "de porc" cu modele scumpe si mari. Nu stiu la ce ti-ar folosi un model mai mare si 100% mai bun in opinia ta ferma (dar eu gresesc! :lol: ) daca in final sunetul obtinut este prost, nemultumitor....... deci, asa cum ziceam, aprecierea subiectiva bate orice teorie a teoriei. Si apropos, poate tot din cauza teoriilor de teorii unii si-au vandut modelul mai mic sa ia "unul mai mare si mai bun" ca in final sa ofteze dupa sunetul pe care il aveau si nu-l mai au. Se pot culca fericiti cu gandul ca au clasa A care e mai buna decat AB...G...X, etc! Poate citesc si graficul la culcare si ca sa adoarma recitesc factura deoarece fiind mai SCUMP (si cu mai multe kile si haur in el) este AUTOMAT mai bun...... Pana dimineata cand se trezesc si constata iar ca..... inainte suna mai bine (cu ala micul, prost si ieftin).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

Regret, dar acum o intorci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Eu am vorbit strict despre familii de aparate (amplificatoare, dar este riguros valabil si pt incinte, cd-playere, dac-uri), ceea ce nu are nici o legatura cu potrivirea intre modele de marci diferite (matchinng amplif - boxe, cdplayer-amplif, cabluri interconect / pt boxe)
Toti producatorii - fara exceptie, au echipe de "urechisti" care asculta si compara intre ele diferitele modele ale liniilor lor de produse si acolo se aplica exact ce am scris mai sus.

PS - masuratorile facute la prototipuri de catre echipele de productie pe bancurile de testare, sunt EXTREM de vaste si numeroase, fara legatura cu datele publicate in prospecte. Nu doar cu osciloscoape de 1-200k usd ci si cu analizoare spectrale, distrosiometre, camere termice de zeci de k.usd si softuri complexe de analiza. Asta asa, ca idee 8)

Matching-ul amplif-boxe este predominant treaba dealerilor, si da, acolo este valabil tot ceea ce ai scris tu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by momolo »

Shambala, ai dus discutia in derizoriu si ma gandesc foarte serios ca de acum incolo toti astia care bateti campii (ca vi se umfla orgoliul in voi de balena in borcan) sa va sterg postarile.

Mai sus discutam despre impresii de auditie despre niste boxe de la Marten (sau altele de top) amplificate (intamplator) cu Accuphase. Ai ceva de zis in privinta subiectului?!

In rest observ ca le sti tu pe toate, cum vine cu "toti producatorii", "echipele de productie" si "bancurile de testare" (pacat ca nu ai simtul penibilului!), nu mai mentionez ca sti cum suna toate "familiile" si care e "treaba dealerilor" si in general a tuturor!

Repet, simtul penibilului il ai ?! ...... :roll: Sau poate ai chibitzat pe langa "bancurile de testare" de la Accuphase si Marten si nu vrei sa ne spui ?! Ia mai zi, cum vine cu Accuifezul mare si mic ?! :lol: :lol: :lol: (e retoric - si daca observ ca se polueaza prea tare o sa fac instant curatenie - si ramane numai ce e la subiect!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

Astazi am reusit si eu sa ascult boxele Marten Parker Duo - Diamond Edition. Exceptional de echilibrate, sunet foarte complet, timbru exact pe gustul meu. Desi camera era proasta din pdv acustic si dispunerea incintelor departe de una optima (situatie provizorie), membrana pasiva mare (9") de pe spatele lor si-a facut din plin datoria si nu s-a prea simtit lipsa de bas. Tweeterele diamond nu stiu daca "fac toti banii" pt ca sunt fantastic de scumpe, dar se simte o diferenta sensibila in bine fata de alte tweetere bune.
Cand s-o putea am sa trag o fuga sa asacult fratele mai mare - Parker Trio (Diamond Edition).

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Neata...
Shambala e dragut...adevarul e ca acel birou unde am dus sistemul, are un ecou criminal...O suprafata de 35-40 mp , cu 2 pereti de rigips...fara mobila multa...
Initial am asezat boxele de proba pe birou...si s au auzit ca un cur....si uite cum o camera nasoala poate distruge complet orice aparatura si orice scularaie...
Daca nu auzeam, nu credeam.... imi venea sa pun toporul pe boxe...
Am comandat rack si standuri- azi au venit- si de maine ma apuc sa modific tot. Am comandat si cabluri pt boxe - NEOTECH STDCT-12-. , 3,5 m . Nu e un cablu scump, sunt curios cum va presta.
Daca nu e bine...incercam altceva.
In concluzie...am vazut ca o camera proasta iti face praf sunetul. Indiferent de ce scule ai.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Schimbat pozitie boxe , le am pus pe standuri, restul aparaturii pe rack. Imbunatatire MAJORA in sunet. Asa da. Dar tot mai trebuie lucrat la pozitionare....astazi ma ocup doar de asta. Cablurile inca nu au ajuns...sa vedem ce se intampla cand le voi pune in sistem.
Mare lucru pozitionarea si asezarea boxelor pe standurile potrivite intr o incapere deficitara rau...
Oricum, biroul ala e de tot rahatul din pct. de vedere acustic....trebuie investit masiv ca sa il pot face cat de cat acceptabil...

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

Au ajuns si cablurile pt boxe, si cele de semnal (xlr), o coala mare de burete gros si dens care statea degeaba la mine la boxa a inceput sa ajute la acustica camerei. Din pacate Emil a dus-o la tapitat si dusa a ramas ... :mrgreen:

Desi scriu asta cu mare intarziere, am remarcat un fenomen interesant: - intr-o sambata ploioasa, cu geamurile deschise, dupa vreo ora-doua umezeala a facut rigipsul acelei camere mai putin reflexiv, sau mai putin rezonant. Oricum, acustica s-a imbunatatit substantial. Caz unic, caci apoi a venit frigul si situatia nu s-a mai repetat.

Mai nou am ascultat pe aceleasi boxe si un amplificator in cl.AB, Luxman 509 Z. Greu de zis care suna mai bine. La putere mare - cam prea mare pt mine (si poate si pt bietele Martem Parker Duo), pare ca 509Z are un mic avans fata de 590, dar la puteri mai blande (normale) de auditie, parca sunetul lui 590 era mai cald. Poate e doar o impresie - mie imi plac mult amplificatoarele in clasa A, si din pacate nu am putut face comparatia A/B intre cele doua aparate.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by emilian67 »

Amplificatorul este Luxman 509X , nu Z...509Z a aparut abia anul acesta...si din ce spune lumea , nu e chiar ok,
509 X are ceva pedigree din clasa A, primii 6V sunt in clasa A, are mai mult control asupra boxelor, iar basul putin mai bun. Nu este o diferenta mare, dar cateodata aceste mici amanunte au importanta lor.
La ureche, prefer 509X pt modul in care controleaza boxele...

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Sfat achizite boxe+amplificator

Post by Shambala »

Ok, 509X, scuze. (Eu nu sunt mare fan Luxman asa ca mai incurc cate o litera :mrgreen: )
Oricum, a fost o placere sa cunosc un al doilea proprietar de amplif Luxman de aceasta talie.
Poate in saptamanile viitoare vom reusi o intalnire comuna, cu ambele amplificatoare.

Post Reply