MARTEN

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

MARTEN

Post by momolo »

Ma gandesc ca merita un topic dedicat. L-am facut dupa ce am cautat si nu exista. Discutii despre boxele Marten au mai fost pe aici, dar nu la topic dedicat. Mie pe vremuri din ce auzisem pe la expo de afara nu-mi placeau Marten. Aveam ceva de impartit cu ceramicele. Dar probabil nu erau unele nimerite si altii nu stiau ce sa faca cu ele. Ca un mare "secret" (omenesc) este ca atunci cand ai boxe BUNE nu merge sa pui in spatele lor scule proaste. Adica ai dat banetul pe boxe?!... Sa fi fericit! Dar mai bagi inca de 2...3...4 ori pe atat in scularaie si cablaraie sa le auzi ce pot. Ca altfel orice prost stie sa faca niste boxe bune sa sune nashpa.

Azi am ascultat la Yura (sediul din Rosetti) o pereche MARTEN MINGUS SEPTET desfacute ieri, nerodate. Inca mai trebuie mesterit si potrivit dar in opinia mea (asa cum "miros" eu) sunt unele dintre cele mai bune boxe conventionale din tot ce am ascultat vreodata pana azi! Am remarcat instant lipsa totala de distorsiuni, adica nu au distorsiuni de nici un fel si cel mai remarcabil in acest sens este sectorul de bas unde mai toate boxele au tot felul de probleme. Astea nu. Apoi finetea incredibila a inaltelor din tweeter-ul cu diamant. Nu sunt primele Marten cu diamante ascultate. Cred ca m-am exprimat tot pe aici pe forum, pe undeva, tot acolo la Yura in Rosetti am ascultat anul asta niste bookshlef-uri Marten cu "tzitzer" de diamant si al naibii de scumpe care m-au impresionat si alea foarte mult. Insa astea sunt marimea intreaga pentru palat. Timbral sunt foarte aproape de sunetul real, am remarcat asta din prima, adica modul cum au aliniat sunetul din herghelia de difuzoare care suna ca si cand ar fi unul singur. Timbral se apropie de ce trebuie, in opinia mea. Iar senzatia de viteza cred ca e data mai ales din lipsa de distorsiuni. Au fost pilotate cu un Accuphase vechi P600 din anii 80 (power) dintr-un preu de linie (nou, desigilat azi), capul de serie din 2 corpuri de la McIntosh (Fabulos! Venea dupa alt McIntosh model inferior). Ca sursa cdplayer VITUS, ala e de mult pe acolo si mie imi place tare mult, mai putin pretzul!

Deci, am facut reklama la boxe care costa..... 125.000 euro! :lol: Nu dati buzna! Preul McIntosh e numai 25.000 euro ca si playerul Vitus, adica alti 25K. Cablurile erau de la veioza lui Yura. Impresionat!
Daca va zgarma curiozitatea e usor de ajuns in Piata Rosetti (azi am parcat in poarta, orasul e mai liber de cand s-au dus toti la Poiana Brasov). Am si filmat, dar trimit numai la prieteni pe uatzap (feisbuce nu am). Deci, fac REKLAMA! :lol: :lol: :lol: Tineti cont ca daca ascultati asa ceva bifati la capitolul educatia urechilor! :lol: :lol: :lol: Cat or sa mai stea pe acolo ca poate vine vreunul cu bani si le salta.

Link-uri:

https://www.marten.se/products/mingus/mingus-septet/

https://www.mcintoshlabs.com/products/p ... ers/C12000

MARTEN MINGUS SEPTET
Frequency range
23-40000 Hz +-2dB
Power rating
300 W
Sensitivity
88 dB / 2.83 V
Impedance
4 ohms (2.7 Ohms min) !
Type
4-way
Crossover frequency
First order: 200, 800, 6000 Hz
Terminals
WBT Nextgen Bi-wire
Internal wiring
Jorma (optional Statement) !
Cabinet 25-40 mm fibreboard laminate cabinet in Piano Black; tops and bottoms in solid wood or lacquered in different colours; advanced damping mat.
Stands
Mirror polished stainless steel with Marten Isolators
Dimensions W x H x D
33.5 x 126 x 46 cm
(13.2" x 49.6" x 18.1")
Net weight
95 kg (211 lbs)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MARTEN

Post by momolo »

"Marten" Mingus Septet @ High-End Munich 2023

https://www.youtube.com/watch?v=6lSRQHaoGP0
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: MARTEN

Post by Shambala »

Esti un om fericit :D

A trimis Iura un filmulet si poze cu ele.
Speram sa ajungem si noi pe la inceputul lui ianuarie sa le ascultam.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: MARTEN

Post by Carcosa »

Foarte interesant , o sa imi fac si eu vant zilele acestea pana acolo dat fiind ca e vacanta si sa mai profit !Sunt tare curios cum suna monstrii acestia.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: MARTEN

Post by Carcosa »

Am fost si eu , undeva dupa revelion ,cred ca pe 4-5 , oricum aveam tb in oras si am zis sa vad si eu minunile acelea de boxe si am ramas marcat evident .
Nu am stat foarte mult ca mai aveam treburi dar pret de 15 minute tot am ascultat .
Miros a calitate de la intrare , asa ca nu cred ca are nici un sens sa descriu sunetul . Evident ca sunt propulsate si de un super sistem in spate .
Insa ce am remarcat , camera de auditie cam neadecvata pentru marimea si forta care o pot expune , adica intr-o incapere mult mai mare cred ca s-ar auzi si mai bine . Incaperea in care erau expuse este cam fix ce nu trebuie - 4x4 m sau maxim 5x5 , adevarat ca e cladire veche si e inalta si nu are rigips , insa nu ofera loc la asemnea monstrii sa etaleze tot .

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: MARTEN

Post by Shambala »

Am ajuns in weekend la Iura si am ascultat si eu MM7. Ei, asa trebuie sa sune niste boxe bune :D

Mie nu mi s-a parut ca e prea mica camera, adica nu a fost deranjant. O ajuta foarte mult decupajul / forma suprainaltata de pe tavan.

https://i.postimg.cc/PJFwZxr1/IMG-20240128-1411131.jpg

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: MARTEN

Post by Carcosa »

Fiecare cu parerea lui ! Tocmai decupajul ala e cuiul lui Pepelea , ca acolo e rigips si am senzatia ca e singurul loc cu rigips.

emilian67
Posts: 24
Joined: 06 Sep 2021, 00:24

Re: MARTEN

Post by emilian67 »

Buna ziua
Mai cu intarziere, dar imi spun si eu acum parerea despre acele Martenuri de la Iura....
Ce poti sa mai spui cand auzi asa ceva ?....eu unul nu am experienta, nu am ascultat asa multe sisteme ca alti colegi...nu am fost pe la diverse showroom-uri prin lumea larga...,dar ce am auzit acolo...mi s a parut cel mai bun sunet ever...
Pleci de acolo bolnav...ajungi acasa si nu ai curaj sa dai drumul la sculele tale... :D
Ceea ce au realizat cei de la Marten este fabulos...mai presus de orice cuvant sau parere.
Imi este greu sa descriu prin cuvinte acel sunet - nu am cunostintele sau experienta necesara - , dar, din punctul meu de vedere , nu cred ca se poate mai mult de atat.
Sau cine stie...o fi realizabil , dar eu nu cred ca voi avea cum si unde sa ascult ceva mai bun.
Apropo...boxele mele nici nu se apropie ca sunet fata de surorile mai mari...se aud si astea de raft foarte bine...dar diferenta intre ele e colosala... :D :D

Post Reply