Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by acustik »

Am achizitionat nu de foarte mult timp Naim XS si Flatcap 2X.Nu am prea multe optiuni de auditie in zona. Din ce am ascultat pana acum legat la acest amplif, mi-a placut Focal Aria 906, Sonus Faber Toy si Spendor se3E. Bugetul e in limita a aproximativ 1000-1500 EUR, iar spatiul e o sufragerie de bloc(deocamdata :) ). Muzica ascultata e preponderent clasica, destul de aglomerata, as spune eu ; adica intra aici de exemplu Mahler, Sibelius, Brahms, etc. Mersi anticipat. Stima.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Salut.
Focal 906 sunt sub ampul tau. Ampul e foarte bun. Mergi pe Spendor dar poti incerca si alte boxe. Toy nu sunt pentru clasica. Au un sunet .....mic. Poti incerca Dynaudio dar din seria Contour.
Atentie la cabluri. Cu anumite cabluri de boxe... cablul naca5 merge foarte bine cu cele mai multe boxe. Exista si exceptii. Ideal e sa folosesti cablu inductiv adica de tip pamblica. Vei obtine sunetul corect atunci cand scena sonora se va forma in spatele boxelor si va depasi la latime distanta dintre cele doua boxe. Atentie la standuri daca doresti boxe bookself. Sa nu depaseasca 60 cm inaltime. Daca boxa e mare pot fi si de 40 cm.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by johndoe21ro »

Eu as incerca Focal Electra 1008BE sau chiar 1028BE daca zici ca-ti place muzica clasica... E un salt de performanta important chiar daca s-ar resimti si buzunarele. Boxele enuntate de tine nu au treaba cu muzica clasica. La cabluri poti iarasi lucra mai mult. Din punctul meu de vedere NACA5 sunt niste mizerii (le-am avut si eu acum vreo 10 ani, pentru o scurta perioada de timp). Umbla vorba ca Tellurium s-ar pupa bine cu Naim & Focal din gamele de jos...

P.S. Si mie imi plac foarte mult Mahler si Sibelius si... meriti mai mult ca sa asculti asa cum trebuie! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Cablurile Naca5 sunt partenere pentru ampurile Naim. Daca le-ai folosit pentru alte amplificatoare atunci in mod evident nu au fost bune. Sunt foarte inductive. A spune ca sunt m.....ii inseamna la le-ai ascultat pe altceva. Eu le-am folosit pe ce trebuie si sunt exact ce trebuie. Ia o putere NAP de la Naim, pune cablu Naca5 de 5 m si daca nu se aud super inseamna ca trebuie sa arunci boxele sau sa mergi la un medic ORL.
Folosite pe un amp obisnuit, strang scena si dau impresia de sunet mono. Folosite pe Naim e exactvce trebuie. Frumusetea e ca le poti pune pe Nap 300 si vor fi extrem de bune si super ieftine. Naim e e experienta dar nu pentru oricine. Daca citesti o intelegi. Daca nu ... vorbesti fara sa afli vreodata.

Boxele Focal enumerate nu ma dau pe spate. Cu XS 1 e nevoie de boxe englezesti cu cutie subtire. Si....muzica clasica.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Nu am mai putut edita.
Cauta Spendor classic SP2/3R !
Strict acest model. Pune standuri cu patru picioare de 45 cm si vei asculta muzica clasica sau jazz cum nu ai ascultat. Am ascultat aceste boxe si am ramas uimit de cum suna pe muzica clasica. Sunt o placere. O bucurie de ascultat. O sa imi multumesti dupa ce le asculti dar... sunt cam rare la noi. Intra in bugetul tau si merita fiecare banut. Vei inchide ochii si vei dori sa nu se termine melodia.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by spiromedica »

Here we go again ... cu "magia Spendor " , mi-era tare dor .. :D
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by SOLO »

In calitate de ex posesor de Spendor 2/3e as recomanda o auditie mai intai la tine acasa.am avut mereu impresia ca spendorurile astea au nevoie de spatiu sa respire.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Ce am recomandat, canta si in 12-15mp. In 20 mp sigur se descurca. Nu e vorba de magie, am ascultat multe boxe de toate nivelele. Boxele astea chiar suna foarte bine. Mai ales pe clasica...

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by spiromedica »

bongiorno wrote:.. Nu e vorba de magie, am ascultat multe boxe de toate nivelele. Boxele astea chiar suna foarte bine. Mai ales pe clasica...
Pentru colegii de forum mai tineri ..Incercam sa destind atmosfera , facand aluzie la inceputurile "sfarsitului" unui forum defunct , legat de un topic , "Magia Spendor " unde s-a combatut furtunos : partizanii Naim cu restul lumii ... o tempora ... :(
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by acustik »

Multumesc tuturor pentru sfaturi, :D si va urez un an nou plin de bucurii si impliniri cu multa sanatate.
Da, sunetul pe care-l caut este sunetul amplu, cu scena sonora extinsa, aerist deci clar cu separatie foarte buna pe instrumente, definitoriu(zic eu) pentru muzica clasica.
Cablurile pe care le folosesc sunt NACA 5 , lungime de 3,5 metri fiecare. L e folosesc doar de cateva saptamani, si pot afirma cu certitudine, cel putin din punctul meu de vedere, ca aceste cabluri fac diferenta clara in sunet fata de fostele cabluri. 8) Sunetul este mai aerisit si mai curat. Nu am avut ocazia sa le compar de exemplu cu Tellurium asa ca nu stiu cum suna in comparatie, insa deocamdata de NACA 5 sunt multumit.
Voi face tot posibilul sa ascult Spendor SP2/3R, dar evident nu voi exclude si alte optiuni. Apropo, modelul de la Spendor am vazut ca e chiar rar pe piata iar in Romania nu l-am gasit deloc , cel putin pe net nu apare nici un furnizor la momentul actual. Poate ar fi de luat in calcul si un model de la Harbeth?
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Pastreaza cablurile !
Orice alt cablu mai scump e o cheltuiala inutila. Ma bucur ca ai auzit diferenta si ai scris asta aici. Cei care iti recomanda alte cabluri la Naim nu stiu de ce Naim recomanda cablurile lor. Au motive intemeiate.
Sunt multi audiofili care schimba cabluri din simplul motiv ca cele noi arata arata mai bine sau sunt mai scumpe si....musai trebuie sa sune mai bine. Nu e asa. Cablul de boxe trebuie sa aiba calitati electrice necesare bunei sinergii intre iesirea amplificatorului si boxele tale.
Atat !
Toata lumea spune ca Harbeth suna foarte bine cu Naim. Trebuie sa le gasesti si sa ti le permiti.
Poate gasesti ceva din seria Compact 7.
Atentie !
Harbeth si alte boxe englezesti au nevoie de standuri in patru picioare care nu au platforma sub boxe. Poti sa le faci pe comanda din lemn sau metal. Standul si inaltimea lui sunt importante in sunetul livrat de aceste incinte.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by johndoe21ro »

Sunt multi posesori de Naim care si-au schimbat cablul Naim cu un altul iar diferenta in bine a fost evidenta. Eu sunt un exemplu in acest sens, chiar daca nu sunt fan Naim si nu as mai recomanda acest brand. In tot cazul stiu posesori de Naim (si vorbesc aici de sistem gen NAP 250DR, NAC-N 272 cu XPR DR) care folosesc cu succes Tellurium Ultra Black. Eu am folosit cu succes AQ si pot spune ca NACA 5 sunt niste mizerii. Iar povestile cu min. 3.5m, optim 25m sunt aiureli. Poti sa le dai si pe dupa stalp si prin vecini daca vrei si tot niste cabluri obisnuite si fara pretentii raman. Poti sa-ti faci treaba cu ele dar dupa ce treci la ceva superior incepi sa intelegi limitarile lor (serioase, de altfel).
Trebuie sa ne intelegem ca spun ca sunt niste mizerii la modul absolut. La modul relativ si pentru banii lor poti sa le folosesti si sa te ajute in obtinerea unor auditii acceptabile. Partea cu "audiofilii care schimba cabluri din simplul motiv ca cele noi arata arata mai bine sau sunt mai scumpe" e din filmul cu cablurile de veioza sunt suficiente sau cablurile de alimentare nu pot schimba sutele de kilometrii de infrastructura electrica si denota experienta si urechea autorului. Exista cabluri scumpe proaste si cabluri ieftine bune dar ma indoiesc serios ca exista cineva care le ia pentru altceva decat pentru performanta lor. Ca nu s-or pupa bine cu toate sculele asta e partea a 2-a...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Cele scrise mai sus vin in intarirea celor spuse de mine.
Cablurile Tellurium Ultra Black sunt Inductive asa cum si Naca5 sunt !
Diferenta e la estetica si pret.
32 versus 310 £.
E adevarat ca arata bine si e mai flexibil dar asta ajuta numai la efectul placebo.
Daca vrea placebo, poate incerca si sigurante haudiofile de 100€...suporti din lemn de baobab la cablul de boxe si altele ca acestea....
Nu pot spune mai multe despre cabluri pentru ca nu ar fi principial din partea mea dar va dau un hint: totul are o limita si cine o trece plateste taxa pe prostie !
Nu are sens sa merg mai departe pe partea asta. Cine citeste printre randuri sa inteleaga si cine nu sa plateasca.
Noul nostru coleg sa citeasca si sa hotarasca pragmatic daca da bani pe design sau de diferenta se duce la munte cu familia sau prietenii.
.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by bongiorno »

Nu am mai putut edita.

La partea cu experienta autorului ma abtin... am auzit atatea pareri de autori cu repere de tabla ca numai relativitatea perceptiei umane ma face sa nu ma duc cu rationamentul mai departe. Nu ar fi cazul.
Eu am scris aici ca sa ajut un om sincer si normal sa asculte o muzica buna cu o cheltuiala decenta nu sa alerge dupa baranduri si ulei de sarpe.
Ascultarea muzicii nu trebuie sa fie un lux. Se poate si cu putin.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Sfat boxe pentru Naim XS si muzica clasica.

Post by acustik »

johndoe21ro multumesc pentru sfaturi, sincer apreciez tot ce s-a scris pe acest subiect.Asa cum am spus nu am experienta foarte ...vasta in domeniu, cu atat mai putin cu cablurle tellurium, asa ca nu imi pot exprima vreo parere privind diferentele fata de Naca 5, DAR nu contest ca in configuratiile ascultate de tine nu s-au auzit mai bine decat Naca 5.Tot ce pot sa spun ca fata de "trancotele"ce le-am avut pana acum acest Naim XS este mult superior. Ce m-a convins sa trec pe Naim? Simplu, si cred ca am mai spus-o undeva intr-un thread, e faptul ca am ascultat, intamplator, un Naim 5i pe Focal Aria 906, un pasaj, doar un pasaj, din Messiah de G.F.Haendel... si a fost de ajus:) Si de aici a inceput "nebunia" cautarii dupa Naim. Sunt FOARTE constient ca nu e perfectiunea in redarea muzicii asa cum fiecare dintre noi , poate , ne-am dori, insa ascultand Naim XS si Flatcap 2x mi-am dat seama ca in jurul acestui aparat pot ...construi(?) daca pot spune asa, un sunet care , cel putin deocamdata, ma poarta in "alte sfere"cum spuneau clasicii pe care ii ascult :mrgreen:
bongiorno multumesc de asemenea pentru toate informatiile substantiale pe care mi le-ai oferit . Sunt convins de asemenea ca , asa ca si in cazul colegului johndoe ai o experienta foarte vasta in domeniu. Evident ca voi pastra cablurile Naca5 ; cum spuneai, (adica intuiai bine, :) )nu am nici timpul, bugetul si , poate, rabdarea(recunosc) sa "scotocesc"dupa alte comori in domeniu audiofiliei. Tot ce imi doresc e sa gasesc , deocamdata, un matching cat de bun posibil in ACEASTA combinatie. ..Mai tarziu, poate, cand ma voi plictisi sau o sa am alte pretentii mai.. evouluate ;) in domeniu, probabil o sa revin cu alte intrebari. Stiu ca cel mai important factor determinant e auditia, insa in zona mea sunt destul de putini pasionati in ale muzicii ;) . E motivul pentru care am cerut ajutorul pe net unde clar exista posibilitatea sa intalnesti oameni cu aceleasi gusturi muzicale in primul rand, si aceleasi pretentii de auditie. Cu Harbeth nu e o chestie sigura , pana ce nu ascult ceva al acestui brand. Spendor si, de ce nu, Focal Electra , sunt in vizorul meu. :mrgreen: O zi minunata va doresc.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply