Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by _BGD_ »

Buna ziua,

Am urmatoarea dilema, si apelez la cunostintele/experientele/sfaturile dumneavoastra.

Urmeaza sa reorganizez prin casa, iar cu aceasta ocazie vreau sa conectez laptop-ul la sistemul audio.
Distanta (pe langa perete prin plinta, nu "in linie directa") este undeva la 8-9 metri.

Doresc sa fac acest lucru nu pentru muzica (muzica o pun direct de pe cd player, pick-up sau tuner), ci pentru a avea sunetul preponderent din jocurile video (m-am reapucat de acest sport, hehe :lol: ).

Cum este indicat, data fiind distanta impusa, sa conectez laptopul?
A)cu un cablu jack 3.5mm - RCA, legatura directa laptop-intrare aux in statie?
B)cu un USB de 8-9 metri, care sa ajunga la un viitor posibil DAC de langa statie, si dupa DAC-ul conectat la statie cu RCA, sau optic?

Unde ar fi pierderea de semnal cea mai mica?

Astept cu interes o dezbatere publica pe aceasta tema.

Multumesc,

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by puf »

Eu as recomanda optic, este imun la interferente chiar pe lungimi mari, trimite semnal digital catre un DAC extern, sigur mai bun decat ala integrat in laptop, in plus scapi si de etajul de amplificare analogic pentru casti care strica sunetul.
USB ar fi fost o alternativa daca era scurt si daca DAC-ul accepta inalta rezolutie asincron.Totusi la distanta aia nici nu as proba, problemele care apar pot degrada evident sunetul.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by _BGD_ »

Salut puf,

Deci, un DAC pe birou langa laptop, conectat cu USB de max. 1 metru (poate chiar 0.5 m), si din DAC sa plec cu Optic 8-9 metri pana la statie?

Dar, cum sa plec cu optic din Digital to Analogic Converter?
Chiar ma uitam orientativ la DAC Cambridge Audio DacMagic 100, si iesirea este pe RCA.
Drumul de 8-9 metri, daca s-ar realiza cu RCA-uri ecranate, cum ar fi pierderile de semnal?

Sau, cu ce dispozitiv pot sa intru USB si sa ies Optic? :?:

Dileme, dileme....

User avatar
hbi
Posts: 44
Joined: 12 Oct 2008, 14:01
Location: iasi
Contact:

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by hbi »

Din cauza ca nu imi place sa vad cabluri prin casa, eu as alege asa ceva:
https://www.amazon.co.uk/dp/B07F8662NV/ ... 6f02eb0695" onclick="window.open(this.href);return false;
Toate bune!

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by _BGD_ »

salut hbi,

Nu sunt fan wireless, sunt de parere ca exista pierderi de informatie pe drum, mai ales in domeniul audio.

Si in cazul meu, am plinte cu canal, nu o sa se vada nimic :mrgreen:

Iti multumesc oricum pentru sugestie! :D :D :D

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by puf »

Cum am scris cea mai buna solutie este laptop-cablu optic X metri- DAC-cablu RCA scurt-amplificator.Nu te incurca cu USB sau cabluri analogice, foarte lungi.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by _BGD_ »

Salut puf,

Pai aici e buba, din laptop nu pot sa ies cu optic...

De aici si ideea sa ies cu USB 10m, DAC, RCA 0.5m in statie.

Am vazut totusi intre timp, la sume mult mai mari, DAC-uri Cambridge Audio care au iesire Optica, deci as pune DAC-ul langa laptop, USB scurt laptop-DAC, iesire optica 10m catre statie...

Vorbesc de: Cambridge Audio DacMagic Plus

Pareri, sfaturi, idei, impresii? :P

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by Dadix »

Pentru jocuri eu nu as investi intr-un DAC , e deajuns o statie buna. Cel mult ți as recomanda o interfata audio care are un DAC incorporat , gen UCA 202 de la Behringer sau UMC 204 HD tot de la acelasi producator ,ceva un pic mai serios.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by Petrescu »

Un dac excelent si in acelasi timp si o interfata foarte buna de la USB la optic sau coaxial, cum preferi. https://www.audiophonics.fr/en/dac-with ... 12596.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Poti merge cu RCA pe cei 9m dar fara cablu coaxial ci cu cabluri pline torsadate.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by _BGD_ »

Arata bine! :D

Ati testat, aveti in dotare acest dispozitiv?

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by hondaru »

Cred ca recomandarea lui puf este cea mai buna pret/calitate.
Acum pentru jocuri daca nu-ti trebuie 5.1 sau 7.1 sau Atmos sau mai stiu eu ce combinatie 3D de sunet cred ca cel mai ieftin este un cablu jack de casti cu RCA ptr amplificator suficient de lung. Am folosit cablu de 10m si nu am avut nici o problema cu interferente. Daca stai langa o centrala electrica, punct de transformare sau la ultimul etaj si deasupra ai antenele GSM e posibil sa ai ceva interferente. Altfel dpdv calitate pentru jocuri e suficient! Vecinii vor sti cu siguranta cand tragi cu tunul! :) Oricum orice alta soliutie cu DAC si alte chestii nu va aduce un plus de calitate observabil in conditiile date insa un gol in buzunar sesizabil!
Optic inseamna doar semnal digital. Deci trebuie sa te hotarasti care este sursa si care este receptorul si la receptor trebuie sa ai DAC. Daca amplificatorul tau stie optic inseamna ca are DAC incorporat.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by _BGD_ »

Salutare hondaru

Cred ca recomandarea lui puf este cea mai buna pret/calitate.
Acum pentru jocuri daca nu-ti trebuie 5.1 sau 7.1 sau Atmos sau mai stiu eu ce combinatie 3D de sunet cred ca cel mai ieftin este un cablu jack de casti cu RCA ptr amplificator suficient de lung. Am folosit cablu de 10m si nu am avut nici o problema cu interferente.

-intr-adevar, stereo si atat; de asta imi este frica, la 8-10 m de cablu jack-rca, sa nu ajunga semnalul sifonat prea rau...

Daca stai langa o centrala electrica, punct de transformare sau la ultimul etaj si deasupra ai antenele GSM e posibil sa ai ceva interferente.
-nicio varianta din cele enumerate, sunt ok aici :lol:

Altfel dpdv calitate pentru jocuri e suficient! Vecinii vor sti cu siguranta cand tragi cu tunul! :)
-pusca! si ocazional cu cate un spell, haha

Oricum orice alta soliutie cu DAC si alte chestii nu va aduce un plus de calitate observabil in conditiile date insa un gol in buzunar sesizabil!
- de acord

Optic inseamna doar semnal digital. Deci trebuie sa te hotarasti care este sursa si care este receptorul si la receptor trebuie sa ai DAC. Daca amplificatorul tau stie optic inseamna ca are DAC incorporat.
-sursa este un laptop, receptiorul o sa fie o Yamaha RX-V1900, care are intrari optice, deci da, are si DAC incorporat. Eu cautam solutie cum sa plec de langa laptop cu optic, iar solutia propusa de Petrescu este char eleganta, si nu foarte costisitoare; si cred ca daca pe viitor imi vine a pune si ceva muzica de pe laptop (preponderent hausareala, ca "muzica" o am pe CD si Vinyl), sa am si o calitate decenta.

pace! :P

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by puf »

Daca receiverul tau are intrare optica nu iti trebuie nimic decat un cablu optic lung.
Daca te joci pe laptop insemna ca este ceva performant si m-ar mira sa nu aiba iesire optica.
Cauta in specificatiile laptopului si atentie ca iesirea optica este aceeasi mufa cu cea de casti, la laptop.Nu se folosesc conectori TOSLINK ci mini-TOSLINK.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by Petrescu »

_BGD_ wrote:..........solutia propusa de Petrescu este char eleganta, si nu foarte costisitoare; si cred ca daca pe viitor imi vine a pune si ceva muzica de pe laptop (preponderent hausareala, ca "muzica" o am pe CD si Vinyl), sa am si o calitate decenta........
Aceasta propunere cu Topping D10 nu v-am facut-o intamplator, la nimereala. Aceasta firma chinezeasca face DAC-uri de-a dreptul fabuloase pentru pretul cerut. Eu am cumparat Topping Dx3PRO si pot sa spun ca nu suna agresiv deloc. D10 de asemenea masoara incredibil de bine pentru bugetul sau, fiind foarte apreciat. Parerea mea este ca veti obtine cu el mult mai mult decat o calitate decenta, ci una chiar foarte buna, surprinzator de buna. Daca il veti achizitiona v-as sfatui sa-l folositi pe post de dac si sa iesiti din el cu semnal analogic catre amplificator. https://www.audiosciencereview.com/foru ... -dac.2470/" onclick="window.open(this.href);return false;

Puteti folosi un cablu rca foarte lung de 9m dar aveti grija sa aibe o capacitate per metru nu mai mare 100pF, recomandabil in jurul a 50pF. De asemenea sa fie cat de cat gros pentru a avea o rezistenta rezonabil de mica. Eu v-as recomanda sa-l faceti dvsa din 2 cabluri multifilare torsadate cu sectiunea de 0,5mmp. Celebrul cablu de veioza pe care-l gasiti la Dedeman, Leroy Merlin, Hornbach, Mathaus, etc... https://www.dedeman.ro/ro/cablu-electri ... /p/1002273" onclick="window.open(this.href);return false; Inlaturati camasa alba iar cele doua fire extrase le torsadati, le rasuciti intre ele. Veti obtine un cablu cu rezistenta si capacitatea mica. Spor !

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat conectare LAPTOP - DAC - STATIE

Post by _BGD_ »

Domnule Petrescu,

Am sa merg pe aceasta varianta; astept sa mi se livreze DAC-ul, tocmai comandatm si dupa ce o sa ajung sa il montez, revin cu impresii.

Referitor la traseul de la DAC la statie, RCA-urile manufacturate folosind tehnica torsadarii, ce avantaje aduce cablului in sine, in raport cu un cablu RCA facut din cablu coaxial, sau si mai bine, din cablu de microfon ecranat?

Cu alte cuvinte, care este fenomenul pe care firele de veioza :lol: le sufera atunci cand sunt torsadate?



Multumesc,

Post Reply