Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
  Versiune printabilă

Re: Recepție FM Vs. DAB Vs. Radio pe internet.
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Apr 2020, 19:47 
Moderator
Neconectat

phoenix scrie:
MARANTZ? cred ca sunt cel putin duble la pret , atat aici cat si in afara, cel putin receiverele vintage sub 3-400 euro nu ai sanse sa pui mana pe unul.....
nu am avut niciodata tuner Marantz si nici receiver. Cred ca am doar un Superscope (e un Matantz de USA) mic (receiver) dar nu tin minte ce face si cum merge (stiu doar ca nu e defect). Ce am vazut pe la altii nu m-a lamurit asupra calitatii partii de tuner la Marantz si in consecinta nu ma pot pronunta.
Parerea mea este ca pe bani mai putini decat vrei sa cheltuiesti iti poti lua un tuner bun sa-ti faci damblaua.
In ce priveste chestiunile digitale sunt cu totul altceva si nu are rost sa comparam. Poti asculta radio online si cu orice laptop sau desktop pe care le ai deja si nu platesti nimic. Asta daca ai chef sa-ti pierzi vremea cu rahat digital; eu unul am inteles ce vrei si am incercat sa te ajut sa nu dai bani aiurea.

Sus

Re: Recepție FM Vs. DAB Vs. Radio pe internet.
MesajScris: 29 Apr 2020, 20:13 
Neconectat

Superscope este doar o divizie mai ieftină a lui marantz. Ca și diferență e cam ca Panasonic - Technics, Accuphase - Kenwood sau Onkyo - Integra, sau Philips - Sierra - Erres . Sub Superscope, atât în Europa cât și în America, marantz comercializa niște aparate mai ieftine. Erau Superscope by Marantz (scris cu font mai mic). De regulă Superscope se fabricau în Taiwan sau Korea. Marca Superscope, a dispărut odată cu combinația Marantz - Philips. Tot sub Superscope, Marantz fabrica niște combine și niște chestii mai ieftine gen niște receiver cu pick-up, sau niște sisteme mai simpliste, care sub numele Marantz nu se pretau (sub marantz erau de regulă separatele, chestii mai sofisticate).
Eu am avut 2 receivere Marantz pe mână. 2220 și 2225. Erau în mare identice. Al doilea însă avea traful schimbat, și bârâia oribil, nu in audiție, și cu difuzoarele scoase scotea un sunet de stație de transformare. Ca sunet, le-am descris, nu intru în detalii, secțiunea tuner era doar "average". Cu nimic peste Technics sau Pioneer ce le mai dețin. Era ok, dar nu să te dea pe spate, se putea și mai rău. Era ordinar, nu făceai diferența de un Delia AWS303 sau IEI T350 (Tuner bunicel de altfel, chiar ca performanță la nivel sau peste unele celebre, execuția lăsa un pic de dorit ). De la Marantz, erau haioase alea cu ecran CRT stil osciloscop, am și văzut, chiar funcționale, dar se vând exagerat de scump că e... Marantz. Oricum la noi e greu să evaluezi corect un tuner, de orice fel astăzi, o evaluare mai corectă se putea face prin anii 90, dar atunci se renegau multe scule vintage. În anii 90,și cu cea mai entry level sculă aveai calitate pe FM, deoarece atunci se punea accent pe FM. De acord cu Momolo, parțial. Rahatul digital este răul necesar, dacă vrei să asculți posturile din afară. Dar, dacă cauți prin târg, poți găsi ieftinături bune. Sub 100 lei. Nu se justifică să cheltui 100 € pe un tuner să asculți ce? Paraziți? Un tuner ieftin, și o antenă bună te poate salva. Vezi ce îți dorești, astfel să nu regreți banii dați în caz că nu ești mulțumit de rezultat.

1) HAMA IR115MS 2) ALBRECHT DR460C.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES.
1) În Living 2) în Dinning.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]