Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Locked
drerd
Posts: 2
Joined: 04 Sep 2017, 06:30

Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by drerd »

Salutare !
As dori sa-mi fac un sistem hi-fi de pana in 4500 ron . Initial ma uitam dupa un receiver stereo gen Yamaha RN-602 dar din cate am citit pe aici sunetul nu se compara cu modelele mai vechi .

Asa ca am hotarat sa caut un model mai vechi care sa-si ia sursa dintr-un DAC extern , pentru ca tin sa am si wifi si streaming radio de pe internet probabil o sa fie un Rasberry Pi si un DAC audiophonics . In felul asta ies si mai ieftin , am si control absolut asupra streamingului si un sunet bun. Cu diferenta de bani ramasa as putea sa-mi iau niste boxe mai bune .
Camera de auditie e in jur de 25 mp , m-as orienta catre 2 boxe de podea, daca au bass reflex sa fie tubul in fata pentru pozitionare mai usoara.

M-am tot uitat pe olx , dar cum nu stiu ce modele de amplificatoare de prin anii `90 se preteaza m-am gandit sa va intreb pe voi..

ttsto
Posts: 79
Joined: 13 Oct 2008, 18:24

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by ttsto »

Eu am avut o perioada lunga HK-680 si mi-a placut destul de mult. Acum 5 ani se tranzactiona pe la 900-1000 lei
Sursa: Bryston BDP-1, BDA-1
Amplificator: Bryston B135, Bryston BHA-1
Boxe: PMC Twenty 24
Casti: Hifiman HE-500

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by Dadix »

Cred că ar trebui sa faci invers.
Să investești banii in boxe bune și apoi cu ce rămâne să îți cumperi un amplificator și un dac.
Aproximativ 2/3 din buget in boxe și 1/3 in amplificator.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by johndoe21ro »

Dadix wrote:Cred că ar trebui sa faci invers.
Să investești banii in boxe bune și apoi cu ce rămâne să îți cumperi un amplificator și un dac.
Aproximativ 2/3 din buget in boxe și 1/3 in amplificator.
Eu sunt de parere ca atat amplificarea cat si sursa sunt cel putin la fel de importante si ca, deseori, boxele scaleaza mai mult decat ne-am astepta noi sa o faca. Daca mai alegi si standfloor-uri (gama inferioara + amplificare si surse clasa entry) risti sa ai o bubuiala ieftina. Eu as alege niste bookshelf-uri sau niste standmount-uri (la aceiasi bani ar fi dintr-o gama superioara) facand compromis la extensia pe joase insa castigand prin rafinament si un bas mai corect (chiar daca limitat). Sunt niste boxe de ascultat... Spendor SA-1, Epos M12i, Triangle Titus EX, Cabasse Borneo MT4... Problema este ca nu ai un punct de plecare si e mai greu astfel. Dupa ce-ti achizitionezi boxele va trebui sa le gasesti o amplificare potrivita si, de asemenea, o sursa... Amplificari din ce vad pe la anunturi... Atoll IN100SE, Audiolab M-PWR + M-DAC, Myryad MXI-2080, Naim Nait 5i 2, Roksan Kandy, Kenwood KA1000, Leema Elements Amp/DAC ... Pe toate cele insirate le-as asculta insa inainte de cumparare... Cred ca la DAC ai putea face ceva compromisuri care insa s-ar putea sa le platesti pentru transport! Sau, daca gasesti ca este intelept, ai putea incerca un amplificator cu DAC integrat, scapand astfel de un rand de cabluri interconect...

P.S. Poate colegii de forum iti pot face niste recomandari vis-a-vis de piata vintage... eu nu ma pricep deloc la capitolul asta.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by bongiorno »

Drerd,
Sunt multe necunoscute in cautarea sunetului dorit.
As puncta ca pentru a asculta muzica in format digital ai nevoie de un transport de fisiere bun. Pi este foarte bun pret-calitate. Dac ai. Conteaza dar nu atat cat ai crede. Stiu oameni care sunt fericiti ascultand pe dacuri cu cip considerat prost. Alta discutie lunga...
Acum, depinde de muzica pe care o asculti. Muzica clasica si rock-ul sunt destul de solicitante pentru incinte.
In camera data poti asculta bine si boxe de podea. Boxele de stativ pot face fata dar trebuie sa fie foarte bune si nu tocmai mici. Exista si boxe bune vintage dar despre ele as prefera sa discutam in privat.
La boxele noi, pentru bugetul tau e mai greu. Trebuie sa cauti si ce iti place sa intrebi aici inainte de a lua. Boxele japoneze cu difuzorul de bas mare si cutia cat difuzorul sunt frumoase dar total nerecomandate dpdv al sunetului. Ai nevoie de doua, doua cai jumate, maxim 3.
O intrebare nu costa dar o greseala da.
E important sa ne spui mai multe intentii.
In ceea ce priveste amplificarea, sunt ampuri bune in toate epocile. Ca amplificare fereste-te de exemplu de Technics.
Pentru amplificari vintage te rog sa citesti cu rabdare aici : http://select45rpm.com/pages/hifi/decid ... -amps.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ca si in epoca de aur a hifi adica anii 70 si in zilele noastre sunt porcarii dar si multe amplificatoare foarte bune. Problema e pretul.
Exista amplificatoare la vanzare care sunt urate dar suna divin si viceversa.
Daca nu ai pretentii mari, cu bani putini poti lua ceva de la Nad. Sunt subestimate.
In bugetul tau care este pentru tot sistemul este greu sa iti recomand altceva la amplifuri din zilele noastre, nu noi.
Sunt multe de spus dar mai vorbim dupa ce ne mai spui ce intentionezi

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by momolo »

drerd si bongiorno, pe acest forum obiceiul este ca intai sa-ti faci o prezentare (asa cum dai buna ziua cand intri pe usa). Asa e politicos si reprezinta respect pentru ceilalti.

Pe de alta parte se observa ca uzerul drerd a disparut dupa ce (framantat de o problema pe care o voia rezolvata urgent prin universalul internet) a intrat, nu a citit nimic din acest forum (altfel ar fi aflat instat despre prezentare) si evident, astepta instant raspunsul la problema lui punctuala (cat mai scurt, direct, etc, sa nu piarda vremea). Vazand ca nu sare nimeni cu nimic probabil a si uitat de acest forum. Tipic. Au fost multe cazuri. Sunt multi care au impresia ca pe internet pot afla/invata orice (pe loc!)! Daca nu e repede se plictisesc si cauta in alte parti. Cert este sa nu-i obosesti cu capitolele introductive sau cu teoria, sa le spui numai finalul si reteta gata pregatita si gata mestecata, ei numai sa inghita! (cu zero efort)
bongiorno wrote:Boxele japoneze cu difuzorul de bas mare si cutia cat difuzorul sunt frumoase dar total nerecomandate dpdv al sunetului. Ai nevoie de doua, doua cai jumate, maxim 3
asta-i ai scos-o din putul gandirii trancotare?!?! E chiar jenant deoarece "boxele japoneze" sunt de multe feluri, forme, principii de functionare si nu pot fi bagate toate in aceeasi oala (trancotara).
bongiorno wrote:Daca nu ai pretentii mari, cu bani putini poti lua ceva de la Nad. Sunt subestimate.
Cu faptul ca NAD (mai ales aparatele vechi, mai putin chinezariile noi) sunt subestimate, sunt si eu de acord. Sunt subestimate! Insa nu sunt de acord cu afirmatia, "daca nu ai pretentii". Multi (inclusiv "audiofili de renume de pe forumurile rromanesti") ar vrea sa aiba sunet de calitatea pe care o poate oferi o amplificare NAD (mai ales vintage) dar saracutii nu au habar fiind ocupati sa aiba porcarii moderne (si laudate.... pe net!) care suna efectiv prost (insa trebuie sa ai ceva in cap sa-ti dai seama ca ceva suna prost.... sau bine).

Problema e mai complicata si nu poate fi "invatata" si nici "aflata" instant pe internet. Potrivirea intre boxe si amplificare este cruciala si chiar mai importanta decat "sursa" de semnal. O data ce ai un sistem boxe+amplificare OK (potrivite intre ele, potrivite in spatiul de auditie, cablate ok), sursa e pe locul doi si evident, depinde de pretentii (educatia urechii), clasa, pret, etc. Multi au tendinta sa puna "sursa" pe locul 1. Parerea mea, este gresit, nu conteaza cat pentru locul 1. Pe primul loc trebuie sa fie amplificarea + boxele + spatiul/acustica (+ cablaraia care oricum e necesara pentru un rezultat bun). O data ce ai instalatia, se potrivesc jdemii de surse de orice fel.

Dupa care, intrand in fineturi, se poate discuta daca instalatia se preteaza la o sursa digitala sau trebuie ajutata cu o sursa analogica (automat mai buna - indiferent cat ar plange fanii digitalelor).

Se poate scoate sunet bun si din chestii ieftine insa paradoxul este urmatorul, trebuie experienta (=ureche)! Ori experienta se obtine in timp (indelungat) si prin cheltuiala. Adica mai pe scurt, atunci cand ai experienta necesara de a combina un sistem audio bun din chestii ieftine, deja nu mai e nevoie deoarece ai scule scumpe (fara de care nu ai fi ajuns la experienta necesara. Cu obiectia ca sculele audio scumpe nu sunt de ajuns pentru obtinerea experientei, mai trebuie si altele. Dar toate inseamna in primul rand timp si bani!). Adica, invers spus, daca esti trancotar in bezna mintii nu ai sanse niciodata sa obti un sistem audio bun si ieftin. Fara experienta si educatiune a urechilor nu sti nici daca ceva suna prost sau bine. Multi o dau la nimereala, cateodata nimeresc, de cele mai multe ori e fix pe dos.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

drerd
Posts: 2
Joined: 04 Sep 2017, 06:30

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by drerd »

momolo wrote:drerd si bongiorno, pe acest forum obiceiul este ca intai sa-ti faci o prezentare (asa cum dai buna ziua cand intri pe usa). Asa e politicos si reprezinta respect pentru ceilalti.

Pe de alta parte se observa ca uzerul drerd a disparut dupa ce (framantat de o problema pe care o voia rezolvata urgent prin universalul internet) a intrat, nu a citit nimic din acest forum (altfel ar fi aflat instat despre prezentare) si evident, astepta instant raspunsul la problema lui punctuala (cat mai scurt, direct, etc, sa nu piarda vremea). Vazand ca nu sare nimeni cu nimic probabil a si uitat de acest forum. Tipic. Au fost multe cazuri. Sunt multi care au impresia ca pe internet pot afla/invata orice (pe loc!)! Daca nu e repede se plictisesc si cauta in alte parti. Cert este sa nu-i obosesti cu capitolele introductive sau cu teoria, sa le spui numai finalul si reteta gata pregatita si gata mestecata, ei numai sa inghita! (cu zero efort)
Hai ca m-am intors .Am iesit de pe acest forum pentru ca am gasit numai sfaturi inutile de la zei ai Hi-fi-ului .

Nu vad de ce m-as prezenta pe in forum public pe internet, nu suntem la o intalnire a unui grup , nu dam noroc , nu vreau sa stie cele 7 miliarde ale globului datele mele de identificare .Daca nu stiai , multe lucruri se pot face pe net.

Hai sa-ti zic ce am inteles dupa ce am citit cateva ore pe forumul asta , inclusiv multe posturi de ale tale .
Amplificatorul X e praf , celalalt are urma de muzica , celalalt e slab si prost etc. Dupa marii zei de pe aici Hi-fi inseamna de la 100 mii euro in sus .
Aroganta ta depaseste orice limite si probabil de asta a si crapat forumul .

Da , stiu ca hi-fi e de ascultat si testat , dar niste sfaturi de inceput n-ar fi stricat , pe masura ce avansam, invatam si impartaseam cu altii opiniile mele .


Din cauza oamenilor ca tine ,multi isi baga piciorul in tot ce inseamna audiofilie si isi iau un Edifier sau Microlab ,ca oricum nu poti face mare branza cu 2000-5000 lei .


Poti sa dai ban , poti sa-mi stergi postul , i really dont give a s$$t , am primit destule sfaturi de la oameni care chiar stiu ce vorbesc. Doar acum am vazut postul tau si am zis sa-mi folosesc dreptul la replica . Peace , batrane !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by momolo »

drerd wrote:Hai ca m-am intors .Am iesit de pe acest forum pentru ca am gasit numai sfaturi inutile de la zei ai Hi-fi-ului .
parerea ta, altii au alta parere.
drerd wrote:Nu vad de ce m-as prezenta pe in forum public pe internet, nu suntem la o intalnire a unui grup , nu dam noroc , nu vreau sa stie cele 7 miliarde ale globului datele mele de identificare .Daca nu stiai , multe lucruri se pot face pe net.
pe langa faptul ca-ti lipseste educatia elementara esti si imbecil. Sa-ti explic de ce esti imbecil (deoarece esti imbecil nu vei intelege, dar e pentru altii, pentru delectarea lor) - in momentul cand intri pe net, indiferent ce faci NU mai ai privacy, "datele tale de indentificare" sunt deja cunoscute de "organele" care se ocupa cu treburile astea. Pe langa asta, numai un imbecil intelege ca prezentarea aici pe forum implica postarea CNP-ului, numelui si adresei. Deci, simplu, esti imbecil si tocmai pentru acest motiv pastrez "igiena" acestui site. Alte site-uri similare nu au pastrat igiena, s-au infectat cu imbecili si au disparut. Asta exista de multa vreme si va exista in continuare bine merci fara "aportul" tau.
drerd wrote:Hai sa-ti zic ce am inteles dupa ce am citit cateva ore pe forumul asta , inclusiv multe posturi de ale tale .
Amplificatorul X e praf , celalalt are urma de muzica , celalalt e slab si prost etc. Dupa marii zei de pe aici Hi-fi inseamna de la 100 mii euro in sus .
Aroganta ta depaseste orice limite si probabil de asta a si crapat forumul .
unicul lucru care a crapat azi sunt nervii tai, afectiunile tale la mansarda. In perioada asta de carantina toti care au afectiuni psihice intra mai mult sau mai putin in criza, se observa instant, chiar asta noapte politia a impuscat unul in chiloti intr-un hotel. Ala "se exprima" cu cutitul in mana, tu te "exprimi" din taste.
drerd wrote:Da , stiu ca hi-fi e de ascultat si testat , dar niste sfaturi de inceput n-ar fi stricat , pe masura ce avansam, invatam si impartaseam cu altii opiniile mele .
pe scurt, esti imbecil, strigi disperat, "Vreau sa fiu tzepuit, vreau sa fiu tzepuit!".
drerd wrote:Din cauza oamenilor ca tine ,multi isi baga piciorul in tot ce inseamna audiofilie si isi iau un Edifier sau Microlab ,ca oricum nu poti face mare branza cu 2000-5000 lei .
multumesc pentru apreciere! Ar fi o unica rasplata sa stiu ca am scapat acest hobby frumos de niste imbecili. Cei care sunt cu adevarat pasionati nu renunta din cauza unor fraze citite pe internet. Doar cei care au probleme la mansarda, sunt labili, renunta, isi iau beregata, citesc si plang, etc, etc, dar se rezolva cu medicamentatie daca dai de un doctor bun.
drerd wrote:Poti sa dai ban , poti sa-mi stergi postul , i really dont give a s$$t , am primit destule sfaturi de la oameni care chiar stiu ce vorbesc. Doar acum am vazut postul tau si am zis sa-mi folosesc dreptul la replica . Peace , batrane !
postul tau este prea haios sa merite sters. Ma bucur ca ai primit sfaturi din afara forumului sau in privat (acolo e locul!). De obicei imbecilii ca tine le primesc de la vulpoii care au ceva de vanzare si cauta gaini (adica imbecili). In limbajul de cartier te numesti "marca", adica fraierul care joaca la alba-neagra cu cei 17 tigani in statia lui 102 la talciok, doi fac spectacolul si restul se prefac ca joaca si castiga....asta in vremurile cand nu era carantina....Offf.... (ce delectare era sa-i privesc! I-au luat o data unui imbecil 500 lei in 2 minute, dupa ceas).
PS - pace tinere! Mai ia o doza! Dar nu ajuta la nimic, mai mult creier si mai multa educatie nu mai creste, e prea tarziu, ai scapat momentul si poate nici Mama Natura nu a fost asa darnica cu tine. Noroc cu netul ca te poti simti viteaz din spatele tastelor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by kaav »

drerd, cum te simti cand dupa cateva pagine de raspunsuri pe doleantele tale, sa fi acuzat (legitim) de superficialitate? (pe celalalt forum). Adica iti alegi statia dupa aspect :mrgreen:.
Tu traiesti inca intr-o lume a bazmelor daca confunzi internetul/acest forum cu un tonomat. Cine ti-a raspuns cu dezamagire ca a remarcat ca esti superficial la acest aspect, crezi ca va mai fi la fel de entuziast pe viitor cu unul care gandeste ''repede/acum/'' in ai mai spune ceva ? :roll:

User avatar
_BGD_
Posts: 414
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sfat achizitie amplificator stereo oldschool si boxe

Post by _BGD_ »

momolo wrote:
drerd wrote: PS - pace tinere! Mai ia o doza!
MC sau MM? :mrgreen:

Locked