Upgrade pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: Upgrade pick-up

Post by arpadgicu »

_BGD_ eu nu stiu nimic despre sistemul tau audio, insa ma intrebam daca tu crezi ca picapul ar fi veriga slaba. Pentru ca s-ar putea ca, dupa upgrade la picap, sa nu obtii vreun salt calitativ (major, dorit) in caz ca veriga slaba e altundeva. E la fel cu upgrade-ul la doza, cand de fapt picapul nu poate mai mult, de exemplu. Poate cei 3000 de lei ar putea fi investiti cu mai mult folos in boxe sau amplif, sau preul phono....

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Universum f2091, nu pare o tablă de doi bani. Arată că un Technics, nu știu dacă nu o fi de fapt un Technics, cu mici modificări la aspect. Că multe Grundig și Telefunken și Saba și Nordmende erau de fapt...și Technics printre alte modele OEM( Hitachi, Pioneer, Sanyo, Jvc) Doar mici diferențe estetice. Ba chiar am avut pe mână un Universum cu mecanică Microseiki. E la cel căruia i-am dat un Technics SA-5560, și niște Pioneer HPM 100(prefer LINN, altfel le păstram, sunt bune). Și prestează foarte bine. Am văzut modele Universum, care păreau a fi Technics, Hitachi, Pioneer, etc. Și care chiar prestau bine. Nu prea văd, dacă acel Universum merge, vreun motiv real să îl schimbi, mai ales că ai întrebat la un moment dat de niște gunoaie. Ce ți-am recomandat eu sunt modele ce le-am avut la test, m-am jucat cu ele. Acum am rămas doar cu Technics SL15, 5300, B202 și Sharp RP5100HB. Pe care nu le-aș da pe nimic. Toate sună foarte bine, la construcție, până și SL-B202, cel mai anost dintre toate este foarte bine făcut, și cel mai muzical la clasice. Poate chiar peste 5300 la clasice, iar la rock și pop și electronice chiar face concurență aprigă lui 5300, 15 și RP5100. Doar că e pe curea. Nu e pretențios la doze, sună la fel și cu AT91, și cu DL110 și cu Pickering XV15 și înghite chiar și GRADO MC, care sunt cam știute că au hum pe unele table...probabil că SL-D202/212 sunt la fel de bune. Chiar și o amărâtă de Unitra MF105 a prestat frumos pe această tablă. Avea dreptate Momolo, că e bun. Eu am primit cureaua și acul de doză pentru SL23 al amicului meu care are de la mine un Pioneer SA 506, și îmi place tabla, și la aspect și la sunet. Dar l-am predat, funcțional.
Revenind, cred că un upgrade de doză te-ar ajuta mai mult decât să dai o căruță de bani pe o tablă, și să nu obții nimic mai bun. Dimpotrivă, se poate mai prost. Așa că, repet, dacă merge bine, ține viteza fixă, merge dpdv mecanic, nu văd motive să îl schimbi. Dacă are fluctuații de viteză, vezi dacă nu e de la potențiometre, atât de reglaj fin cât și cele de reglaj grosier, intra mizerie în ele. La Technics și Pioneer alea vechi, dar și Hitachi, Sony, etc. de exemplu, asta e cauza tipică de fluctuații de viteză. Un șpriț de deoxit, apoi jucat un pic , și gata. Universum ăla, poți să mă crezi, e peste multe mărci celebre de azi, care arată bine, gen Audiotechnica LP120, Pioneer PL990 sau 1000, Onkyo, Sony, chiar Project, Rega, Elipson, etc. Nu e peste noile Technics SL1500C sau 1200 sau altele mai audiofile, dar este un pick-up bun. Vorba aia, nou nu înseamnă mai bun. Am avut când căutam pick-up un AT-LP120. L-am luat nou, că îmi plăcea cum arată. A Technics SL1200. Doar teoretic, afară vopsit gardu' înăuntru leopardu'. Nici nu se apropie calitativ, acasă am văzut de fapt, câte neajunsuri are. Platan subțire și rezonant, cuplu inconsistent și fluctuant, de neadmis la un pick-up ce se vrea de dj, rumble mare, paraziți induși de electronica din pick-up, preamplificator prost, iar la decuplarea in vederea folosirii pe intrare PHONO, nu decupează doza de preamplificator și asta afectează grav, platan subțire și rezonant, construcție fragilă, braț prost cu jocuri mari. Intra în rezonanță dacă dai muzica tare de numa'. Nu spun că e greu deoarece are o placă de fier în el, altfel nimic. Și în plus, dacă brațul e dus spre ax, spre finalul discului, se poate auzi un ușor hum, din cauza transformatorului. Același defect ca la Unitra 431. Deși vroiam să îl iau de nervi că am ratat ocazia cu SL1500C, mă gândeam la AT-LP5. Arată cam la fel, au aceeași tipologie, dar LP5 în fața lui 1500C este muscă in fața elefantului, este DACIA 500 Lastun in fața unei Tesla Motors. Eu am rămas dezamăgit de oferta de table de azi, sub 1000, hai 800 euro, nou nu găsești absolut nimic. Afară de SL1500C, care e unul din cele mai ieftine și bune, în rest cam nimic nu merită. Iar dacă e vreun producător de table, care bagă bluetooth în ele, ăla pentru mine e ca și mort.

Încă ceva. O altă cunoștință de a mea, și-a luat un Sony PS-HX500 usb Hires. M-a chemat să îmi prezinte frumusețea. De neascultat fără filtru subsonic. Are un rumble de neimaginat. Ascultarea o face pe un Technics SU-VX700 cu boxe JBL. Groaznic, mă întreba ce doză ar putea să ia, ca să sune mai bine. Original avea o doză AT3600. i-am zis că nimic, orice doză a ar suna la fel de prost. Să îl dea înapoi. Nu i l-a primit înapoi. A trecut perioada. Arată frumos, dar e făcut parcă din resturi. Plus că are un zgomot propriu inadmisibil. Și când stă. Buclă de masă, neecranare, ceva. Doar scos de sub tensiune tace. Și a dat pe el 1800 lei. Ca să vezi ce găsești la bani deloc puțini, nou...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Consultând netul, Universum al tău pare a fi Microseiki,nu Technics, deși platanul arată cam a Technics. Eu am avut F2001 dat cu SA-5560, și mi se părea chiar bun. Atât Microseiki cât și Technics au avut pick-upuri foarte capabile și bune. Ambii au făcut OEM pentru alții.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Și cu ocazia asta am aflat că, și SHARP RP 5100 este un Microseiki.
https://www.micro-seiki.nl/database/db- ... rands.html" onclick="window.open(this.href);return false;
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

Kross wrote:Universum f2091, nu pare o tablă de doi bani.
este de fapt un Micro Seiki DD-24, adica este pomana fara lumanare!
Am si eu un Micro Seiki la colectie, astia au stiut sa faca pickup-uri!
Tare ma tem ca "Universum" asta da clasa la Technics-urile tale.
Uite matzele (intradevar, pana sa gasesc scris clar ca e Micro Seiki DD-24 ( https://gear.discogs.com/gear/23571-micro-seiki-dd-24" onclick="window.open(this.href);return false; ) imi semana la matze a Grundig/Nordmende care de cele mai multe ori sunt Techincs (adica Matsushita)
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... egUIARD4AQ" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.vinylengine.com/turntable_f ... hp?t=81267" onclick="window.open(this.href);return false;

Si aici poze clare cu matzele Universum (varianta Micro Seiki DD-24 are carcasa din lemn, asta e din plastic. Nu e neaparat mai prost plasticul.... dimpotriva. Dar cert suna un pic altfel... Eu as prefera varianta originala Micro Seiki dar pun pariu ca diferenta de pret este enorma, Universum se poate lua pe doi lei, celalalt e umflat de nume - sau as scoate matzele din Universum si i-as face o carcasa mai jmechera. Din lemn).
Derulati mai jos:
http://www.hifi-forum.de/viewthread-26-2780-128.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Koss, ai grija ca te cam repeti. Adica scrii in serie cam aceleasi idei/chestii, adica oleaca prea repetitiv. Ti-am zis asa doar de grija estetica a textelor, nu de alta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

Da. E posibil, Technics ale mele sunt din gama mid. F2001, chiar mi-a plăcut, luat ieftin din târg, lipsea doar cablul de alimentare, cel audio nu. La 50 lei, am zis că merită, iar dacă era defect, mergea la tumbărău, și gata . Am lipit fir recuperat de la o veioză comunistă. Și mergea, a avut nevoie de curățare a contactelor, erau murdare. Culmea, motorul era...Matsushita, ca și condensatoarele. L-am dat că nu avea braț S, altfel, era super adevărat. Original era echipat cu o doză AT95, la care doar am luat ac. Au avut chestii low și cei de la MS, dar toată piața trebuia satisfăcută.
Am aflat că și SHARP RP 5100 e MS, dar nu îl văd superior lui 5300. E bun, îl păstrez că îmi place, arată a produs de lux, iar capacul de sticlă securizată e de milioane, și coborârea acestuia amortizată, nu cade din pod. I-am pus niște RCA aurite de la Neutrik - Rean, I-am schimbat cablul de alimentare. Nu sună diferit cu alte doze, sună cu toate la fel, ca și 5300 și B202. Dar sună bine, e plăcut, chiar acum cântă pe SU-V8.
Ai dreptate, am văzut multe Universum care erau foarte bune, și ieftine, deși făcute de Philips, Matsushita (Panasonic - Technics, JVC, Sanyo), Hitachi, Pioneer. Se numea Technics, Microseiki sau Hitachi costă o căruță de bani, se numește universum (marcă buget, dar care uneori a avut chestii capabile, poate chiar mai mult uneori decât Grundig, Telefunken, Philips) costă cât 2 meniuri la Ikea sau KFC (Detest, dar fi-miu...doar acolo ar mânca).
La fel și la televizoarele turcești Vestel (sunt ok, am în dormitor unul și am mai avut un Hitachi de 37"/94 cm pe care l-a spart pisica și a mers vreo 10 ani fără reparații) , dar dacă se cheamă Toshiba, Hitachi, Jvc, Akai, Telefunken, costă 1500 lei, dacă se cheamă Teletech, Horizon, Vortex, costă 600 lei. Deci, aceeași chestie, vândută sub alte nume, marca umflă prețul . Se practică și la mașini.
Eu zic că acel Universum F2091 nu are nimic. Eu zic că nu merită schimbat. Mikroseiki nu găsești peste tot. Am și niște boxe Universum, mari, niște dulapuri, au difuzoare fostex, și la preț...am dat cam nimic pe ele. Dar sună bine.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

NORDMENDE RP1010, L-am avut. E la un prieten, super pick-up. Ziceai că e JVC... Acum observ că e MS...Dar merită. La 5300, am covorașul de cauciuc de MS. Cel în 4 spițe.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Regula de aur a audiofiliei spune că întotdeauna se poate aduce o îmbunătățire oricărui echipament al unui sistem, dar că procentul respectiv de imbunatatire este din ce in ce mai mic pe măsură ce sistemul devine mai bun.
Diferențele devin insignifiante, deși ele probabil exista....nu este cazul la aparatura de duzină, aia poate fi îmbunătățită și azi :D
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

Domnilor,

Multumesc frumos pentru cele scrise.
Nici nu stiu ce sa fac....da, imi este absolut clar ca ce este pe piata in zilele de astazi sunt porcarii.

Pick-upul Universum....nu stiu...are niste mici neajunsuri...
-o singura data a avut o scadere de viteza, in rest merge bine (stroboscopul o indica)
-am un mic brum in boxe cand bratul este in aer (si statia pusa pe PHONO)

Ma gandesc totusi, pentru inceput:
-sa ii pun pe spate mufe RCA (el are un cablu normal), ca sa pot sa folosesc eu alte cabluri (am niste Nordstone-uri, si ar fi pacat sa nu le pun treaba).
-trebuie vazut cum e traseul matzelor, sa nu dea pe sub brat, eventual daca pot muta/ecrana ceva
-vreau sa ii pun alimentare IEC, sau macar un intrerupator de curent. cand fac reglaje la doza, si trebuie sa il opresc, trebuie sa il scot din priza, si pozitia este aiurea, trebuie sa mut un corp de mobila....e horror :))


Asa cum este acum, mi se pare ca este ok. Mi-am facut ca referinta LP-ul Dangerous, al lui MJ, si in general albume MJ, care se aud bine, adica produc placere, vocea e calda si clara, bass, tot ce trebuie.
Dar stiti cum e cu mancarimea, ca vrei altceva, mai bine, mai mult, mai mai mai.
Eu cel putin inca nu reusesc sa "ascult" sau sa "identific" acele aspecte despre care am tot citit, scena, rezolutie, instrumente in spate....adica fac exercitii constant, stau in varful triunghiului isoscel, boxe la juma de metru de perete, si parca nu identific acea scena....tridimensionalitate....

Tind sa cred ca inca nu sunt capabil, sau nu pot eu efectiv sa identific.
Am fost (si mai merg cu drag cand o sa mai fie ocazie) la auditiile VioTubeAmp, unde am ocazia sa ascult scule net superioare (si lampi, si integrate, si SACD). Intr-adevar, se aud mai bine ca cele pe care le am, sunt vocile mai "adevarate", basii mai profunzi, dar legat de scena, rezoltuie....inca nu stiu ce sa zic.

Cam pana la ce doza/suma de bani ar merita acest pick-up investitie?
Pre-ul phono separat, ma gandeam la ceva pe lampi, DYI, am gasit sursa de info/piese, mai trebuie sa ma pun in miscare :))
Sau un preu (nu lampas) nou, ce ar fi corect in piata?

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Upgrade pick-up

Post by Kross »

S-ar putea ca tabla ta să aibă doar niște mizerie care a intrat pe unde nu trebuie, și niscaiva oxid. Reparația poate fi extrem de ușoară, și scapi ieftin. Nu are sens să schimbi ceva bun, pe ceva necunoscut. Și să o iei de la capăt...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: Upgrade pick-up

Post by arpadgicu »

_BGD_ cea mai potrivita doza, ar fi, probabil, cea cu care se vindea el, la vremea lui. Oamenii (care produceau aparate), pe-atunci, cam stiau meserie. La fel si cu cablurile de semnal, probabil ar trebui sa le lasi pe cele originale.

Cu pre-ul phono, momolo zicea pe undeva, candva, ca pre-urile phono pe lampi ar fi de evitat, cel putin la nivelul asta de pret (adica sub 1-2k de E-uri).

Referitor la "efectele 3D", nu te stressa, probabil este limitat sistemul tau audio, la momentul asta. Mai important mi se pare mie ca timbrul instrumentelor sa fie corect, sau timingul, poate finetea redarii, nuante, etc. E bine sa ai niste discuri de referinta (nu neaparat "audiofile") pe care sa observi evolutia sistemului cand mai schimbi ("upgradezi") ceva componenta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by momolo »

Acum nu ca parerea mea e o referinta, e doar o parere, dar eu preu de doza pe tuburi care sa coste putin si sa sune chiar bine (ceea ce nu inseamna colorat la sunet), nu am auzit. Dar altele (pe tuburi) care suna nu bine ci chiar senzational am auzit.... numai ca alea costa cam cat o garsoniera sau apartament la bloc.
Desi sunt montaje cu scheme foarte simple, preurile pe tuburi sunt tare greu de facut sa sune cu adevarat bine si sa nu fie doar niste "coloratoare" trancotare de sunet.
O varianta ceva mai ieftina am testat o data de la EAR cam la 800 lire britanice si ala e de fapt un preu (pe tuburi ECC83) de MM care pentru MC are traf ridicator la intrare (traful ala e toata jmecheria). O solutie interesanta.
Insa pe tranzistoare gasesti sau chiar mesteresti preuri cel putin la fel de bune si pe costuri foarte mici. Tranzistoarele "se pricep" mai bine in cazul preurilor phono, mai ales cele MC (semnal foarte mic la intrare, panta de amplificare foarte mare).

Cat priveste schimbatul pickup-ului in cazul unui sistem de amplificare+boxe trancotar e cum ai schimba cauciucurile la Logan in speranta sa-l transformi in Mercedes. Si la un sistem audio pentru diverse senzatii.... audiofile (gen soundstage, 3D, back/front, n fitze - pentru unii doar chestii citite si imaginate din internet) trebuie o dispunere foarte buna in acustica a boxelor. Se poate face chiar si un sistem aiudiofil sa sune trancotar daca nu se tine seama de "fleacuri" din astea (acustica, asezare boxe, cablaraie, potrivire boxe cu spatiul, potrivire intre aparate, rack-uri, etc).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Lampa e cu siguranță o soluție bună în audio. Problema lāmbii însă consta în faptul că e fragilă, consuma mult, are timpi de încălzire destul de lungi și se mai și consumă sau se poate arde fiind un echipament bazat pe filamente. Lucrează la tensiuni mari, are atac bun și dinamica foarte buna. Exista și struțocamila jumătate tranzistor jumătate lambā(vezi luxman și alții).

De remarcat faptul că lampa a fost înlocuită peste tot de dispozitive semiconductoare(costuri, stabilitate, performante). Practic amplificatoarele pe Lampi au puteri mici, ele fac sunet dar când vine vorba de boxe de podea (eventual nu vintage sensibile) e posibil sa sune leșinat.

Ele merg cel mai bine legate cu sârme de cupru plin la doua difuzoare de banda larga de 5w la110db sensibilitate, in doua cuburi de sticla dar pentru cei care s-au tâmpit. Sper că voi nu :))))
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Upgrade pick-up

Post by _BGD_ »

Nu incerc sa imbrac loganul in anvelope scumpe.
Sunt constient ca trebuie sa pastrez un echilibru (de performanta, de cost) intre componentele sistemului.

Motiv pentru care ma mai sfatuiesc si eu cu dvs pe aici pe forum.

Preul pe lampi era o idee, inca ma mai uit si la cele pe baza de tranzistori.

Oricum, primul pas o sa fie o bibileala generala la pick-up, plus pus RCA-uri pe spate.
Cablul pe care il are acum nu este original oricum, a fost pus dupa.
Si acum intrebarea catre voi, colegii de suferinta :lol: , era legata de doza. E ceva jmecherie la MC-uri? Mi-e frica de tensiunea mica de iesire, care se poate degrada pe traseu mult mai usor fata de tensiunea unei doze MM...care e filozofia aici, din experienta voastra?

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Upgrade pick-up

Post by resitent »

Pai poți citi despre doze o grămadă de gânduri și o grămadă de păreri, preturi și alte alea. Îți spun eu cum sta treaba defapt.

Este ca la mașinile de formula 1. Ceea ce conteaza este masa nesuspendata (unspung mass). O doza este ca o mașină de formula1 pe un circuit. Conceptul de masa nesuspendata se refera la componentele care stau sub arc. Cu cat mai mica acea masa cu atât mai stabil și mai ușor de controlat monopostul.
Dozele MC (bobina mobila) au masa nesuspendata cea mai mica, acuratețe in sunet. Asta nu înseamnă că dozele MM (magnet mobil) nu cântă. Dar dacă tot ai întrebat.

Nu îți fa griji vis a vis de nivelul de semnal dat de doza, e că și cum te ai îngrijora de flow-rate ul unui injector atunci când faci o depășire pe gheață. Inutil, electronica știe să se ocupe de aceste semnale :) tu doar asculta, nu te baga in treburi pe care nu le stapanesti
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Post Reply