Piega

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Piega

Post by kaav »

Detin de putin timp, incintele acustice Piega Classic 3.0. Presupun rezonabil ca nu erau suficient de rodate de vreme ce la o distanta de cateva zile, sunetul este evident mai bun. In contextul meu (restul echipamentelor si camera), nu am parte de un sunet foarte spatial, este destul de blocat in boxe (depinde mult si de intregistrarea in sine cat este de buna).
Mai mult ca sigur ca ar respira altfel intr-un spatiu mai mare (ele isi desfasoara activitatea intr-un spatiu de aproximativ 11 mp). Nu stiu sigur daca este vorba de o nepotrivire intre ele si statie sau este suma tuturor componentelor care duc la acest rezultat, sau este o caracteristica a tweeter-ului ribbon. In afara de cablurile pentru boxe, restul cablurilor sunt no-name, ieftine.
Totusi, chiar daca imaginea stereo nu este la amplitudinea pe care mi-as dori-o, sunetul are (pentru mine) calitati incontestabile. Consider sunetul produs de sistem in ansamblul lui, foarte coerent, inteligibil, neobositor, muzical, prezentat intr-o maniera mai deschisa, fiind totusi boxe evident capabile in a releva detaliile din muzica. Banuiesc sunetul ca fiind destul de neutru; o inregistrare proasta suna mai anost, dar ce este bine inregistrat, suna bine.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Piega

Post by puf »

Dimensiunea sunetului este direct proportionala cu spatiu in care asculti.
Eu am avut incintele in living unde aveau cam 3m distanta intre ele si 3 m pana in punct auditie, cand le-am mutat in dormitor au putin peste 1m distanta intre ele si chiar daca ma departez la peste 2m sunetul este "mic" suna mult mai restrans, ca in debara dar nu este afectat doar stageul ci si amplitudinea, totul suna la scara mai mica, chiar si dinamica este mai mica.
Rezolutia, precizia, nu se pierd sau reduc, chiar cresc pentru ca devin practic nearfield.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Pentru un plus de spatialitate, voi aduce modificari la standurile din placaj gros de 2cm pe care stau boxele (standurile au inaltimea de 51 cm). Le voi inalta cu aproximativ 15 cm ca sa fie mai optim sunetul si din apropiere dar si din varful triunghiului cand ascult din alta pozitie. Le-as putea tine si usor inclinate, ramane de verificat. Ce voi adauga la standuri, va fi tot din lemn.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Piega

Post by Carcosa »

Kaav eu am avut ocazia sa acult la cineva odata intamplator niste piega full ribbon . Imi scapa model insa , omul le avea imperecheate cu niste matahale de puteri Classe si preamp cred ca Primare daca imi aduc bine aminte .Cablu boxe solid ca pe mana . Sufragerie de apatament comunist . GRosso modo la o simpla evaluare cred ca costau undeva spre 20000 eur tot setup.
Insa din ce imi amintesc , avea ceva bureti pusi undeva in spate pe perete si basca zicea ca s-a chinuit al dracu de mult sa geasesca pozitia perfecta pe care a si macat pe podea ca sa nu reia procedeul dupa ce face curatenie.
Deci sunt super pretentioase la pozitionare.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Tin cont de faptul ca o camera mica, de forma patrata, cu spatiul ocupat in proportii diferite cu mobilier, are o mare influienta negativa asupra sunetului. Dar, chiar si asa, imi place ce aud. Ca este loc de mai bine, imi este clar. Oricum, nu am pretentii si asteptari nerealiste de la spatiul asta.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Acest topic, cel putin in intentie, chiar daca l-am activat, nu imi apartine doar mie.
In primul rand el se numeste simplu Piega, nu Piega Classic 3.0. Nu am vrut sa fie ceva focusat, si in consecinta ceva limitativ, adica doar pe ce am acum. Consider ca este o abordare constructiva sa exista pareri despre aceste incinte, pe caprarii legate de clase, indiferent de configuratii si spatii acustice, scopul final fiind potentialul maxim pe care il pot atinge. Asa, ca si stare de spirit.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piega

Post by momolo »

kaav, in primul post ai descris destul de bine cum suna boxele Piega. Asta e, asta e sunetul, iti place.... ori nu-ti place..... Mie..... nu. (Nici o problema, chestie de gusturi personale). Ce te-a determinat sa cumperi boxele astea numai tu sti.
Daca tragi o tuica din aia batrana la o tocana de ciuperci (culese de tine) s-ar putea ca toate micile probleme sa dispara.

PS - nu prea exista inregistrari proaste. Iar detaliul e una si muzica e alta, de obicei se bat intre ele ca doua catzele turbate. Mereu ma amuza cand citesc ca un audiofil si-a cumparat un sistem tare bun........ asa de bun ca arunca doua treimi din colectia de muzica deoarece suna prost! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Daca as fi avut acces la auditii diverse in diverse situatii, probabil as fi ales alceva. Probabil dar, pentru ca imi plac si chiar daca nu le-as fi ales, le-as fi remarcat. Am mers pe incredere, am facut o sinteza in minte despre brandurile care in mentalul colectiv au mai putine defecte si nu apar in discutii pline de certuri si alte nazbatii. M-a interesat ca de suma alocata, sa gresesc cat mai putin in alegere.
Pe muzica electronica suna foarte bine pentru mine Piega, nu am sunet strident + o impresie agreabila de naturalete. Ascult muzica, nu sunete descompuse pe o masa de disectie.
Nu am absolut nici o problema ca nu-ti plac, aspectele acestea nu le consider impedimente pentru un dialog.
Referitor la momentele in care se potriveste o tuica din aia batrana la o tocana de ciuperci, asa este.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Din ce am invatat din ce si cat am citit pe aici, este faptul ca singurul lucru care conteaza este sistemul in ansamblul lui; nu boxele, nu statia, sursele de sunet, cablurile la modul particular. Pacat ca traim intr-o lume care targheteaza aproape totul mercantil, emotia autentica se cam evapora ca untu-n tigaia intinsa. Anumite acareturi mai scumpe, chiar pot sa impresioneze placut. Daca isi merita banii ceva? Depinde cat accepti sa dai.
Tot ce conteaza este sa nu ne mintim pe noi, apoi pe alti. In mod evident nu regret achizitia, dar in paralel cu asta simt o deschidere in mine (ca si potential) de a asculta si alte sisteme diferite ca personalitate, dar bine puse la punct. Astazi am avut in teste un coniac de casa, se pupa bine cu sunetul :D

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Carcosa wrote:
11 Feb 2024, 08:42
....sunt super pretentioase la pozitionare.
Daca viata ne ofera lamai, macar sa facem o limonada buna din ele :)
Am apelat la 52 de reviste Lumea ca sa inalt boxele pe stand. Intre boxe si stand am pus doua teancuri a cate 13 numere fiecare, asa ca verificare (solutie provizorie). In cazul meu este un plus evident, spatialitatea a inceput sa creasca. Altfel se percepe mesajul muzical cand imaginea stereo este mai buna.
Referitor la frecventele medii redate, o piesa ca ''Rachel's Song'' a lui Vangelis de pe Blade Runner suna bine, nu mi se ofilesc deloc urechile cand o ascult pe Piega. Nu exista nici o raceala in redare, dar este un sunet curat, care consider ca evita elegant ca sa fie clinic. Perspectiva asta este direct conditionata de mediu, scule si nu vreau sa generalizez, dar pe de alta parte, nu tot ce gandim si simtim este chiar asa de subiectiv.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Nu dau o ceapa degerata pe etichete. Puteam sa am multe, dar am refuzat. De ce Tannoy ar fi ma bune decat Piega sau Atc, chiar nu imi pasa, sunt doar obiecte , etc
Inteleg perfect de ce, nu ne mai intelegem.
Limbajul/varsta/ motivatia - pe tema ''stereo''
Nu apreciez absolut nici un forumist care nu a avut nici macar o singura interventie la topicul ''muzica''.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Ma simt dezolat ca nu exista pareri ferme asupra acestor incinte acusice din partea a mai multor utilizatori. Se spune ca si tacerea este un raspuns. Totusi, producatorii acestor boxe, daca chiar ar gresi in ceea ce fac, ar trebui sa dispara de pe piata - detaliile acestea nu se intampla practic. Evident ca cuiva plac (si mie), dar sunt dependente de pozitionare; sunt ciufute ca niste soacre montate pe cearta :mrgreen:
Sa fim clar intelesi, aceste incinte trec fluierand orice dificultate stereo, dar pentru chitibusari, trebuie mult mai mult :|

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Piega

Post by Carcosa »

Kaav , mie imi plac !cel putin cele full ribbon ascultate de mine , la vremea aceea am ramas masca !Mi s-au parut extraordinare de pe alta planeta .
Evident ca nici nu indrazneam sa visez la asa ceva .
nu pot sa zic cat de pretensioase sau nepretintioase sunt ca erau amplicate de 2 monoblocuri classe si un preu primare adica cu alea si galeata daca o legai cu o sarma si tot facea ceva . Dar ca sunet m-au uns pe suflet , ff rezolute !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Piega

Post by momolo »

Fiecare brand scoate si modele mai ieftine (deci mai micute) care evident costa mai putin ca altfel numai cu varfurile nu ar mai trece anul fiscal. La orice este fenomenul asta de a pune brandul si pe chestii ieftine (si proaste) pentru ca pana la urma piata modelelor ieftine e mai mare, mai numeroasa. Insa trebuie promovata prin modelele de varf care sunt cu adevarat bune (insa la preturi mari pe care putini si le permit). Cum e de cand lumea in domeniul AUTO unde brand-urile sponsorizeaza raliuri si F1...F-etc pentru a castiga curse si a promova brandul. Astfel poti cumpara un VW Polo visand la VW Phaeton. Deci evident ca nu putem discuta la general despre VW..... si deci despre nimic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Piega

Post by kaav »

Ar fi fost de bun simt elementar ca fauritorii de boxe care sunt stantate cu brandul Piega sa spuna cu subiect si predicat, CE FEL DE AMPLIFICARE LI SE POTRIVESTE SI MAI ALES CE SPATIU ACUSTIC LE ESTE POTRIVIT. Dar ce sa povestesti cu niste maimute care nu sunt capabile sa pomeneasca nimic despre ce crossovere folosesc, doar sti enigmatic despre ei ca sunt made in elvetia. Pe bune? Asta este o garantie ca consumatorul va fi fericit? Fuck off. O sa pun toporul pe ele si le atasez un difuzor de medii COMPETENT care sa le sustina ''neutralitatea'' :mrgreen:

Post Reply