Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

omudenisip, pot spune ca , pentru banii investiti in preu,suna OK. Se potriveste bine cu doza, pe care am montat-o inlocuind Goldring Elektra cu cate a venit bratul echipat .de doza sint incintat, mi-a dat o senzatie de fluiditate a muzicii fata de cealalta.Sint convins ca nu o exploatez la potentialul sau real , avind in vedere restul sistemului, care nu e rau dar e loc de mai bine cit berila (sau beriliu /!?!!! :lol: ).Merita investitia.
Eu nefiind priceput la electronica, Azurul meu a ramas nemodificat.
Citez dintr-un post al meu din alta parte :

(Benz Micro MC20E2)Se potriveste foarte bine pe Rega RB 250, nu e masiva , nu necesita ajustari de VTA, am masurat-o cu Goldringul instalat din fabrica si sint egale .Prefera VTF de 2-2,5 g, abia recent am intrat in posesia unui stylus gauge si cresterea fortei de apasare a adus plus de acuratete a microdetaliilor .Altfel, citea binisor si la 1,5.
Eu am varianta "high output", de 2,5 mV, nu aveau de 0,5, dar tot pe intrarea MC merg

http://www.needledoctor.com/Benz-Micro- ... egory=1103

Benz Micro MC20E2 Specifications:

Output: 2.2 mV
Stylus Shape: .3 X .7 mil
Internal Ohms: 110
Loading Range: 47k Ohms
Weight: 4
Compliance: 10
Tracking Force: 2g-2.5g


http://www.audioenz.co.nz/2005/cambridge_640p.shtml

"As is the norm at this price point, the Azur does not offer a high level of user adjustability. Gain, sensitivity and loading are fixed at relatively standard levels; 39dB/3.35mV/47k Ohm for high output MM cartridges and 55dB/0.5mV/100 Ohms for low output MC cartridges. Nominal output is 300mV. These settings should make the 640P compatible with most cartridges and amplifier line stages "Din Audioenz - singurul loc unde am gasit specificatiile pentru Cambridge 640P

Nivelul de 0,5 se refera la un minim de output.Avantajul variantei cu high output eeste(teoretic), un raport semnal/zgomot mai bun.

cifrele impedantei foarte apropiate 100 si 110 ohm m-au orientat, intre altele spre imperecherea cu 640P si folosirea intrarii MC.
Pe intrarea MM nu mi s-a parut ca suna prea bine, de aceea nu am mai insistat cu auditii critice

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by omudenisip »

hehe ,eu vorbeam despre intrarea MM care si mie mi s-a parut ca pot scoate mai multa performanta din ea si de aia m-am apucat sa modific ici colo
pe MC nici nu am avut cum o incerca pt. ca nu ma vad investind 1000 de euro intr-o doza MC de calitate, la cate viniluri am nu cred ca merita
in schimb am atasat o doza ortofon BLUE de aici
http://www.audiomall.ro/product_info.ph ... 40ecdc3f76
si cu micile modificari pe MM am reusit sa obtin ceva foarte "ascultabil" zic eu :mrgreen:

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

Pe ce brat/tabla ?
nu e nevoie chiar de 1000 de E :)

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by omudenisip »

apoi am un jaf de DUAL antic cu bratul lui original,doar AZUR-ul e modificat...
uite,am facut 2 fisiere in 24bit/96khz de pe albumul UB40, poate ai si tu vinilul si astfel ai posibilitatea de comparatie intre soundul unei doze de-a tale si intrarea MM nemodificata si cum am modificat-o eu;
(normal unii scot de tot condensatorul acela in paralel cu doza,el normal in fct. de doza trebuie sa rezoneze in jur de 19-21 khz ca sa fie corecta treaba,dar eu nu am nevoie de un "leagan" in paralel cu semnalul care
sa oscileze si sa modifice sunetul astfel ca cel mai bine/corect suna cu el eliminat - unele pre-uri mai performante au comutator care comuta intre diversele valori ale acestui condensator si doza folosita,dar noi DIY-erii mai bine deschidem aparatul si modificam valoarea in functie de doza folosita :D )
fisierele sunt format FLAC si se pot asculta cu orice DAC sau placa de sunet ce suporta formatul 24/96
(nu am putut conserva la maxim calitatea semnalului pe formatul unui CD-Audio obisnuit de 16/44)

poza vinilului cu UB40 : http://i43.tinypic.com/96kyds.jpg

piesa nr. 1 FLAC (42 MB) : http://www.zshare.net/download/56254309fbc37d6e/

piesa nr. 2 FLAC (31 MB) : http://www.zshare.net/download/5625509361f271b2/

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

condensatorul pus pe intrare phono in paralel cu doza este acolo ca sa acordeze capacitatea la intrare a preului in functie de doza.

La preul meu de la CEC exista comutatoare mici care modifica mai multe combinatii de capacitati pe input. Deasemenea, acelasi tip de micro-swichuri exista si la preul phono pe care-l am incorporat in preul de linie Unico DM.

Cei de la Cambridge au pus o valoare universala facand economie. Pentru a monta acele micro-contacte trebuie reproiectat cablajul si decupata carcasa ca sa ai acces la ele.

Toate preurile de doza serioase au acele combinatii de condensatoare functie de tipul dozei folosite.

Valoarea optima se afla cel mai bine... la ureche! Insa valorile dozei si preului te ajuta sa banui pe unde s-ar situa acordajul optim.

Dar exista si preuri fara asa ceva..... exemplu tot preul meu CEC. Acele setari sunt valabile la acest preu numai pe input nebalansat (RCA) insa pe input XLR (de la pickup) nu mai actioneaza, sunt trecute by-pass, montajul acordandu-se singur automat. Este inventia lor, se numeste LEF:
Phono Pre Amplifier CECs LEF- (load effect free) und CI- (current injection) technology
care intradevar da o transparenta crescuta sunetului....asa ca in cazul asta depind ceva mai mult de cabluri si doza! :roll:

Solutia aceasta cu condensatoare nu este una foarte fericita dar necesara. Are neajunsurile ei. Cine se pricepe poate explica mai bine care ar fi alea.

http://www.cec-international.de/pages/s59.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

am dat de un magazin "vinilist" care are multe!

http://www.phonophono.de/index_e.php3
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

omudenisip
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2009, 15:45

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by omudenisip »

ce chestie...care-i treaba ca la ei doza ortofon 2M BLUE este peste 150 euro iar la noi este 279 ron cu tva inclus? :roll:

http://www.phonophono.de/Yortofon_2mblu ... 3?Kennung=

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

omudenisip, sistemul meu are ca unica sursa digitala CDul.Nu am cum folosi fisierele trimise de tine.Multumesc, oricum.
Ce model de Dual ai ? Dualurile au fost , la viata lor, scule foarte bune, si sint si acum pentru piata SH-Diy o sursa ok, mai ales ca raport pret/calitate.Parca ma vad cum oftam dupa ele privind pozele din Neckermann, Quelle et co. in urma cu niste anisori! :D
phonophono.de e un site foarte instructiv.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Gata s-a rezolvat problema cu distorsiunile. Din cauza ca rega rb300 nu are reglaj de azimuth a trebuit sa pun trei saibute intr-o parte a dozei ca sai dau un mic unghi de inclinare si atunci cred ca doza s-a asezat corect intre santurile discului si distorsiunile au disparut aproape cu desavarsire si numai la nivelul V al discului se aud acum f finute distorsiuni.
Dar problema cu preampul phono ramane a zgomotului de fond si m-am uitat in sursa si nu am vazut decat traful doua condesatoare de 2200 microF patru diode si o rezistenta si atat. Cam simpluta ! Nu?
Te rog sa ma scuzi yinyangbt dar nu am avut timp sa raspund mai repede si iti multumesc pentru ca ai vrut sa ma ajuti.
Si vreau sa va spun ca am descoperit ce marca de discuri suna dupa parerea mea cel mai bine pe muzica clasica- HARMONIA MUNDI- suppperrr! Am pana acum vreo zece discuri de aceasta marca si suna magnific. Sa nu credeti ca nu am si alte case de discuri dar din cele vre-o mie de discuri aceasta casa de discuri are cele mai bune inregistrari. Pot sa spun ca suna bine si London , D Gramophon , Angel, dar Harmonia Mundi le bate pe toate.

User avatar
Micky
Posts: 116
Joined: 04 Oct 2008, 11:49
Location: Eugene, OR, US

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Micky »

Salut!
Ma bucur foarte tare ca acest subiect s-a dezvoltat si merita sa il tinem cat mai viu cu putinta. Fiecare incearca sa isi spuna parerea lui. Este adevarat ca se mai spun si traznai dar nu conteaza. Aici din pacate nu o sa intervin pentru ca asa cum am spus nu vreau sa intru in polemici. Important este ca sa incercam sa impartasim din experienta noastra cate ceva.
porto wrote:Dar problema cu preampul phono ramane a zgomotului de fond si m-am uitat in sursa si nu am vazut decat...
Incearca o mutare a preului din locul unde l-ai asezat. Foarte sensibile la campuri externe dar mai ales fata se transformatorul de la amplificator.

Asa cum s-a scris mai devreme pentru MM se regleaza capatitatea care este pusa in circuit direct cu doza si are foarte mare importanta valoarea sa fie compatibila cu doza. Atentie mare cand schimbati aceste piese fratimor. Nu stiu daca aveti piese de calitate foarte bune si mai rau stricati decat faceti bine. Nu spun ca puteti trozni si acul.
yinyangbt wrote:Benz Micro MC20E2)Se potriveste foarte bine pe Rega RB 250, nu e masiva , nu necesita ajustari de VTA, am masurat-o cu Goldringul instalat din fabrica si sint egale .Prefera VTF de 2-2,5 g, abia recent am intrat in posesia unui stylus gauge si cresterea fortei de apasare a adus plus de acuratete a microdetaliilor .Altfel, citea binisor si la 1,5.
Eu am varianta "high output", de 2,5 mV, nu aveau de 0,5, dar tot pe intrarea MC merg
Imi permit un sfat si anume sa incerci sa mai ridici bratul astfel pozita lui la doza sa aiba 1-2mm mai putin decat in spate. Sa-mi spui cum suna.
Oricum solutia de a merge cu o greutate mai mica a fost de bun augur pentru inceput. Dupa parerea unora la inceput e bine sa ai o apasare chiar usor mai mica fata de cat indica fabricantul dozei astfel incat sa nu fortezi suspensia acului si abea dupa ce ea devine mai putin rigida e bine sa mai ridici greutatea. Oricum asta implica 100-200 ore de ascultare.
Ma opresc aici pentru ca am ceva treaba. O sa mai revin cand ma adun de pe drumuri.
Bafta!

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by cosmin »

Si eu ma bucur ca acest subiect este activ. Trebuie sa dam vinilului ce-i al vinilului ! Sunet natural, analogic adevarat !
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Micky
Imi permit un sfat si anume sa incerci sa mai ridici bratul astfel pozita lui la doza sa aiba 1-2mm mai putin decat in spate. Sa-mi spui cum suna.
si eu am descoperit chestia asta la mine, la Radius 5 cu brat unipivot (Nima)! Desi am protractor care cuprinde inclusiv linii de a face paralel (perfect) bratul cu suprafata discului (asa cum recomanda Roksan in prospect), totusi am descoperit ca suna mai bine daca reglez bratul aplecat cu capul in jos, adica la ax sa fie mai ridicat un pic, exact cum ai spus si tu, 1...2 mm este perfect!
Chestia am descoperit-o la ureche, suna mai focusat si cu mai mult detaliu astfel. Inclinatia optima la al meu este cam de 1,5mm coada bratului mai sus decat capul cu doza.

Si eu reglez apasarea mai mica decat standart. De exemplu, in loc de 2,5 gr, setez 2,3 grame sau in loc de 2 grame setez 1,8 grame. Daca e perfect reglat VTA si antiskatingul, merge perfect cu apasare mai mica decat standartul recomandat.

ATENTIE! - reglati intotdeauna VTA perfect, altfel va stricati discurile, si in timp indelungat doza.

http://www.soundfountain.com/amb/ttadjust.html#AZIMUTH
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

porto wrote:Si vreau sa va spun ca am descoperit ce marca de discuri suna dupa parerea mea cel mai bine pe muzica clasica- HARMONIA MUNDI- suppperrr! Am pana acum vreo zece discuri de aceasta marca si suna magnific. Sa nu credeti ca nu am si alte case de discuri dar din cele vre-o mie de discuri aceasta casa de discuri are cele mai bune inregistrari. Pot sa spun ca suna bine si London , D Gramophon , Angel, dar Harmonia Mundi le bate pe toate.
Norocosule ! :lol: Noi, pe aici, ne mai luptam cu alea vechi de la Electrecord, Melodia,Balkanton si Supraphon,eventual Eterna
Micky wrote:Imi permit un sfat si anume sa incerci sa mai ridici bratul astfel pozita lui la doza sa aiba 1-2mm mai putin decat in spate. Sa-mi spui cum suna.
Bafta!
Multumesc pentru sugestie ! Din pacate , Rega RB 250 de pe C555 nu are din fabrica reglaj de VTA. Sper sa pun in practica la un moment dat planul de a upgrada acest turntable , inclusiv cu un sistem de reglag VTA " on the fly" pe care l-am vazut undeva pe net.sigur ,se poate si mai simplu, cu distantiere.

momolo, cum ai descrie diferentele intre sunetul Roksanului si cel al Denonului DP47F , cu aceeasi doza? Cred ca poate fi un subiect interesant.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by porto »

Am si vreo cateva discuri romanesti gasite pe aici- pe cel mai scump am dat 3.5$- si vreau sa spun ca nu se aud rau deloc.Nu cred ca e o regula ca discurile romanesti se aud rau. Am de muzica populara autentica de prin anii 70 cu orchestra lui Ion Dragoi si Nicolae Zamfir si de muzica usoara un album al compozitorului Ion Vasilescu care are voci celebre romanesti Doina Badea , Gica Petrescu , Margareta Paslaru. Imi fac mare placere sa le ascult! Ce este bun nu conteaza de unde vine si nu piere. Am si destule discuri cu care casele de discuri precum Columbia si Angel care se mandresc ca sunt de fapt Melodia si se aud bine. Nu cred ca tot ce-a fost scos in est e rau. Chiar daca ati avut vre-o data curiozitatea sa ascutati fostul imn al Uniunii Sovietice sa vedeti cat de patrunzator si frumos sa-l ascultati pe disc. Eu il am scos de Angel. Superb!

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by yinyangbt »

Va doresc tuturor o primavara frumoasa ! 1 Martie sa va aduca tuturor bucurii audiofile !!!!! :D

Post Reply