Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by diversetrancote »

S-a vorbit aici despre preul Dual TVV46 / Dual TVV47.
Eu am Dual TVV47 si-mi place, mi se pare chiar muzical.
Ce e drept, nu l-am mai ascultat de multișor, dar atunci când l-am ascultat, după o experiență mai puțin plăcută cu NAD PP2, Dual TVV47 mi s-a părut un mare pas înainte.
M-am apucat să scriu despre el, pentru că tocmai l-am găsit pe Olx la un preț ok, 100 lei. Bineînțeles, nu am nici o legătură cu omul care-l vinde.
Atenție, preul are mufe DIN, cu 5 pini, iar recomandarea mea e adresată celor care au scule mai vechi si nu neapărat Hi-Fi.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by bongiorno »

Si eu am doua tvv47. Am avut in trecut un phono Atoll care era la vremea lui vreo 300€. Nu mi-a placut. Am ascultat la cineva preul meu si gazda zice ca e...dar hai sa ascultam un tvv46 usor modificat....
Diferenta enorma. Sunetul a prins viata. Am inteles ca initial nu suna prea bine dar dupa improspatarea a doi sau trei condensatori electrolitici si marirea lor la capitolul capacitate, rezultatul a fost foarte bun. Evident, conteaza firele si doza folosita. Firul dintre picup si Tvv e important. Conexiunile sunt gandite pentru vechile picupuri Dual cu iesire in mufa DIN. Sunt sigur ca Tvv obtine rezultate optime cu acestea si cu alte picupuri ce au doze Shure. Doze Dual din acea perioada erau cam la fel. Tvv46 si 47 erau preuri interne si veneau puse in interiorul picapurilor. Adica era ceva optional.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

La vreo cateva integrate DUAL (din alea vechi) am preuri phono (evident, numai MM. Oricum nu-mi plac MC-urile) care suna Muzica, dar ca schema sunt oligofrenice, vreo doi tranzistori si vai de ele. O data ascultam o super racheta japoneza, schema megalitica, galeata de tranzistoare, vampa la viata ei. Pun o janghina din asta de DUAL de lemn de pe vremea lu' mamaia si i-a dat la revedere instant! Comparatia e totul! Teoria e una, realitatea e mereu alta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Dadix »

Kostas wrote:Nu sunteti la curent cu ultimile descoperiri ale transpunerii digitale - mp3 with variable bit-rate, binaural sounds, 3D music recordings, hi-resolution emotional music, hi quality streaming with crispy sound, cd quality streaming, care transforma playerul DVS portabil intr-o veritabila instalatie hi-end prin care vei fi iinconjurat de sunete...si multe alte idei care imbina in mod banos tehnica cu marketingul :D
Mie chiar imi place cum suna muzica captata cu microfoane binaurale . Un exemplu care e luat de blamatul Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=edzVi1hTuQg" onclick="window.open(this.href);return false;

Sunetul e captat cu Primo EM173 (+ Dummy Head) care are aceste specificatii: http://www.micbooster.com/documents/EM1 ... 202011.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

Pentru ca e in aria de interes, un interviu cu Frank Schröder. Mie personal imi lasa impresia de un tip cu picioarele pe pamant, care spune lucrurilor pe nume.

https://www.youtube.com/watch?v=4vzcD8OK_Do

User avatar
pisiculverde
Posts: 71
Joined: 01 Aug 2014, 13:28
Location: Bucuresti / Ilfov

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by pisiculverde »

Acum vreun an si jumatate am luat si eu un preamplificator Dual TVV46, dar avea brum de retea, asa ca din lipsa de timp a zacut pana acum. Mai nou a venit si un NAD PP-2, care nu este rau, dar nici bun, adica dupa urechea mea needucata nu este neaparat mai bun decat preampurile integrate in diverse amplificatoare din anii '70, '80, '90. Acum vreo doua zile am luat pistolul (de lipit) si am schimbat cei doi condensatori din filtrajul TVV46, cei de 250uf la 50v cu unii noi care nu au niciun fel de pretentii audiofile, ci sunt din cei de pe eBay la 5 euro punga de peste 100 de bucati. Cei de 1uf au ramas necschimbati. Brumul a disparut in totalitate, adica se putea asculta la el, insa la fel ca si in cazul NAD PP-2 nu am ramas impresionat. Pot spune ca sunetul era mai moale, mai putin detaliat decat la NAD PP-2, si departe de a fi ceva extraordinar. Poate ca la aceasta au "contribuit" calitatea slaba a conzilor cei noi (sau ESR-ul lor), sau poate ca trebuiau schimbati si cei de 1uf, sau poate ca amplificatorul si boxele nu au avut cu ce sa ajute (NAD326BEE + B&W602). O sa mai testez cele doua preampuri si cu alte amplificatoare si boxe, cand o sa mai fie timp.
"Music is feeling" - Salvador Sobral

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by vjvarta »

Am o doza Excel QD 700C II care a venit impreuna cu primul pick-up acum vreo 5 ani, insa acul era aproape terminat si nu l-am schimbat deoarece intre timp facusem rost de un Shure cu ac nou.
Acum vreau sa iau un eliptic pentru ea la 30 euro insa nu stiu daca se merita sau sa mai pun inca ceva si sa cumpar o doza entry noua.
As dori o parere de la cei ce au avut experienta cu aceasta doza. Mentionez ca nu am pretentii foarte mari doar ca as dori un raport pret/sunet cat mai bun la un pret mai mic.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

vjvarta wrote:Acum vreau sa iau un eliptic pentru ea la 30 euro insa nu stiu daca se merita sau sa mai pun inca ceva si sa cumpar o doza entry noua.
nu se merita sa cumperi una noua (mai ales cele "entry level" sunt de voma). Merita sa-i cumperi ac asteia (am doza aia, chiar mai multe, am avut doze din productia moderna si in general multe doze - dar evident, e doar opinia mea)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Kross »

Tare asta...
https://youtu.be/pcCsAzHoSpQ" onclick="window.open(this.href);return false;
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by phoenix »

salutare domnilor, voiam doar sa zic ca mi-am luat recent un akai gx 630 d, după ce am chibzuit bine dacă sa cheltui salariul pe o luna pe el, dar asta este nici pe ebay nu sunt ieftine, magul este complet echipat, cu role metalice și naburi akai, banda maxell și după ce am înregistrat câteva melodii, culmea, de pe un cd, îmi vine sa îmi vând toate deck urile, pur și simplu nu înțeleg, am tot citit ca magul e rege dar parca prea mare e diferența, mai ales ca la deck uri compar cu 3head și numai casete crom, ma așteptam să fie ceva diferența dar efectiv le spulbera.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by _BGD_ »

Felicitari, sa te bucuri de el, banda intinsa.
Dar ai gresit sectiunea.

Aici asteptam sa ne spui ceva despre vinil :)

Harstereo
Posts: 21
Joined: 14 Dec 2019, 08:47

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Harstereo »

Salutare!

Ce doze vintage ati ascultat si v-au placut foarte mult.
In acest moment folosesc o doza modesta Shure M75 si pot spune ca pot traiesc impacat cu ea. :)
Mai am Shure M91, M95(fara ac), ADC QLM 30 mark3 (imi place cum suna doar ca necesita forta de apasare cam mare asa ca o cam evit), Mai am doua Audio Technica cu capac rosu si una cu galben(nu stiu ce model sunt dar banuiesc ca sunt entry level).
Ce am avut si mi-a placut mult a fost Audio Technica AT11e. Din pacate am dat-o, regret si acum .

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by arpadgicu »

Harstereo wrote:... ADC QLM 30 mark3 (imi place cum suna doar ca necesita forta de apasare cam mare asa ca o cam evit)
Daca apasarea e cea data de producator, atunci nu-ti face probleme si foloseste-o. Si apropos, ce inseamna "apasare cam mare"? Eu am doza la care folosesc apasare de 3.8-4 grame, si n-am nici o "apasare" s-o folosesc. :wink:

Harstereo
Posts: 21
Joined: 14 Dec 2019, 08:47

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Harstereo »

Mie imi e de placi nu de doza. :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

Harstereo wrote:In acest moment folosesc o doza modesta Shure M75 si pot spune ca pot traiesc impacat cu ea
foarte buna doza asta. Depinde mult si acul folosit si evident, potrivirea cu bratul. Dar asta e o doza medie potrivita cu majoritatea trancotelor din epoca de aur.
Harstereo wrote:Mai am Shure M91, M95(fara ac), ADC QLM 30 mark3 (imi place cum suna doar ca necesita forta de apasare cam mare asa ca o cam evit), Mai am doua Audio Technica cu capac rosu si una cu galben(nu stiu ce model sunt dar banuiesc ca sunt entry level).
Ce am avut si mi-a placut mult a fost Audio Technica AT11e. Din pacate am dat-o, regret si acum .
in afara de ADC le am/avut si eu. Depind mult de potrivirea cu bratul si trancota. AT11e e foarte buna cand se potriveste, am avut si eu. Shure M75 suna foarte diferit de Audio Technica insa decizia "o ia" trancota pe care sunt montate. Shure e potrivita cu mai multe decat AT-urile.
La toate conteaza enorm acul folosit. La un AT cu acul (plasticul) rosu cum ai si tu (cred ca sunt AT10) am cumparat ac jmecher din Germania si era cu totul alta poveste.... dar numai pe trancotele cu care se potrivea.
Insa per total trancota (pickupul) da sunetul mai mult decat da doza. Evident discutam sub legea de baza, potrivirea dozei cu pickupul. Aceeasi doza poate suna foarte diferit intre trancote diferite.
Eu prefer MM-urile. Desi MC-urile (unele) au mai multa rezolutie (aparenta) insa rezolutia nu e totul. Plus ca la MM-uri nu am grija sa tocesc acele pe harburile mele de discuri. La MC esti cu inima stransa, acul e fix si viata lui e scurta, nu iti permiti sa pui toate jegurile de placi. Si cum ziceam, poti avea rezolutie cu galeata dar muzica deloc!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply