Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Momolo , mi-a luat cumva vorba din gura .
Denon a facut in perioada aceea niste pick-upuri excelente .
Un exemplu ar fi :
Dp-70m, asta nu e nici scump si raport pret perfomante e grozav .
Chiar si celebrele Dp -3000/6000 care sunt facute special pt a fi customizate (se vindeau doar partea mecanica fara brat si plinta si iti configurai ce voiai )sunt o alegere foarte buna .
E drept ca poate nu e asa aratos DP-3000 ca un A7 dar e o optiune buna .

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

momolo wrote:
02 Dec 2023, 21:55
Stronghold wrote:
02 Dec 2023, 15:49
Păreri. Momentan am posibilitatea de a alege intre JBC QL-Y7, JVC QL-A7, JVC QL-Y55F, KENWOOD KP 700, KP 990..imi place jvc ql-y7 insa mi e groaza de acel brat care daca se strica, nu se mai poate repara. Care, ce ati alege, si de ce?
din tot ce ai mentionat, fara discutie as alege JVC QL-A7. Cunosc bratul ala cum suna pe un alt motor DD cam la fel de bun. Bratul are o problema in timp, inauntru are niste cauciuc care se duce de batranete, dar cu imaginatie il repari.
E foarte rezolut insa mai putin muzical. Suna un pic taios, foarte precis dar taios (sa nu uitam ca totusi e un DD!). Dar e cazul cu toate cele mentionate, adica nu-s cele mai muzicale trancote. Banui ca le iei dupa faima si aspect, lectura, nostalgie, etc.

Nu-ti recomand nimic cu brat electronic. Chiar daca as sti pe cineva care ar da de capat la asa ceva, piesele sunt vechi si e probabil oleaca decalibrat si naiba mai regleaza asa ceva, sa vezi manuale service! Te doare creierul! Dar argumentul meu impotriva este ca aceste table cu brate electronice suna tot timpul cam la fel orice doza ai pune. Adica au sunetul lor si ala este, orice ai face. Atunci a fost o perioada de entuziasm tehnic. Dar eu as merge pe ceva conventional, mecanic, simplu. Oricum, un JVC QL-A7 nu e deloc o alegere rea! Insa ai putea arunca un ochi si la Denon daca tot vrei in zona japoneza DD din perioada "de aur". Ca de Micro Seiki alea care merita nu are rost sa discutam, e alta categorie de pret, mai stratosferic.
Micro seiki am gasit, insa ,,gama de jos,, (desi am inteles ca indiferent de model micro seiki "canta"). Kenwood 990 l am ascultat si chiar mi a placut, plus ca e o,, namila,, care o pot lasa testament si stranepotilor.
Referitor la TT Denon, aici ar fi ideal ceva de la DP 70 in sus. Nu am ascultat nici un denon desi am gasit un DP 60.Ca si aspect, imi plac (denon).
Mulțumesc pentru sfaturi

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Carcosa wrote:
03 Dec 2023, 10:43
Momolo , mi-a luat cumva vorba din gura .
Denon a facut in perioada aceea niste pick-upuri excelente .
Un exemplu ar fi :
Dp-70m, asta nu e nici scump si raport pret perfomante e grozav .
Chiar si celebrele Dp -3000/6000 care sunt facute special pt a fi customizate (se vindeau doar partea mecanica fara brat si plinta si iti configurai ce voiai )sunt o alegere foarte buna .
E drept ca poate nu e asa aratos DP-3000 ca un A7 dar e o optiune buna .
Jvc QL A7 chiar l am luat in vizor, sa vad ce va fi in urmatoarele zile. Iti mulțumesc pentru sfaturi.
Seriile DP 1000,xxxxx etc am găsit, insa la 100 V. Desi, sincer, cu un transformator step down se poate rezolva.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Aveti idee, la jvc QL-A7, de ce baza (plinta) este de la JVC TT 71? Bratul este un model anume? Am incercat sagasesc informații de pe net dar nu am gasit nimic concret. jvc a fabricat bratele ua 5045,7045 etc. Am inteles ca sunt foarte apreciate. Acest A7 ce brat are?

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

SAlut ,
Din ce stiu brat e asta :
https://audio-database.com/VICTOR/etc/ua-5045.html
Mecanica e asta :
https://audio-database.com/VICTOR/etc/tt-71.html
Iar impreuna cu plinta creeaza model !
Japonezul in perioada aia , cum am pomenit si pt Denon 3000/6000 aveau "prostul" obicei sa iti dea si subansamble si sa te joci tu cu ele sa iti faci acel ceva pesonalizat . De ex sa pui un brat FR sau alt ceva , o plinta custom , etc .
Pt zilele noastre e WOW si combinatia cu plinta si brat lor stai calm !

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Daca ar fi sa fiu carcotas , ce nu imi place mie la A7 ,e ca are autostop.
Cu ani in urma imi placea autostop si nu intelegeam de ce , audiofilii pasionati prefera fara .
Cu timpul am inteles si am adoptat si eu conceptul :
1) Si cel mai important , te face sa fii atent la muzica nu sa mesteresti altceva .
2)introduce angrenaje in sistem care nu sunt neaparat benefice sunetului .

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Sunt curios daca cineva a incercat , vazut, pipait bratul de la Otto / Sanyo TP-1000D.
Mie din poze mi se pare fabulos .

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Carcosa wrote:
04 Dec 2023, 10:23
Daca ar fi sa fiu carcotas , ce nu imi place mie la A7 ,e ca are autostop.
Cu ani in urma imi placea autostop si nu intelegeam de ce , audiofilii pasionati prefera fara .
Cu timpul am inteles si am adoptat si eu conceptul :
1) Si cel mai important , te face sa fii atent la muzica nu sa mesteresti altceva .
2)introduce angrenaje in sistem care nu sunt neaparat benefice sunetului .
Deocamdata nu as fi deranjat de autostop, insa inteleg si partea de,, purism,,. mai am multe de învățat pe partea de pickup uri

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Are cineva pickup 100 v? Il folositi cu transformator step down? Afecteaza calitatea sunetului?

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Am senzatia ca matale nu prea citesti ce se scrie sau citesti doar ce vrei ! daca te uiti pe 2 decembrie am scris eu ca am pe 100 v cu tranformator si nu e nici o problema !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by momolo »

in opinia mea (evident personala) nu cred ca sistemele de autostop clasice ar afecta cu ceva calitatea audio a trancotei respective. Pentru a intelege asta trebuie un pic de pregatire, intelegere si experienta tehnica si astfel, la simpla intelegere a mecanismului respectiv iti poti da seama ca nu are ce sa influenteze.

In mare sunt doua feluri de mecanism pentru autostop - cel cu pinion taiat si cel cu fotocelula. Primul nu are nici o influenta asupra "tablei" actionand doar la sfarsitul discului unde nu mai conteaza. Al doilea chiar ca nu are nici o influenta.

Doar daca am fi fanatici complet (adica pana la absurd) am putea spune ca prezenta unor piese suplimentare pentru asa ceva ar putea sa "zdrangane" in interiorul trancotei.....(si prezenta unui montaj electronic alimentat cu transformator - insa DD-urile au deja asa ceva, deci ce mai conteaza?!) - Mi se pare o exagerare, un fel de a sari calul. Treaba asta cu purismul (fara autostop) mi se pare o legenda urbana generata de lipsa grava de orice intelegere tehnica, in general cei care povestesc despre "knobul la ora 10" si alte de-astea.

Cat priveste alimentarea unei "table" la 100V cu traf coborator de tensiune - nu are ce sa influenteze. Poate chiar.... in bine! Deoarece "tabla" poate fi (si aici intru un zona destul de fanatic-audiofila) in general o sursa de paraziti bagata in reteaua de 230V, Traful ala care coboara 230V la 120V sau 100V poate fi (zic "poate") un fel de "buffer" impotriva acestei probleme. Totusi eu am intalnit chiar si cazuri in care conta unde si cum bagai in priza "tabla" intr-un sistem super mega audiofil (evident si super mega, mega scump) si asta se datora faptului ca fiecare aparat din sistemul audio baga inapoi in retea anumiti paraziti. Pe sisteme mari cu mega rezolutie (inevitabil si mega preturi in mega incaperi) poti auzi diverse "fineturi" din astea. Insa in casele noastre de oameni simplii si la sistemele noastre ieftine chiar nu conteaza deloc! Deci pe scurt, poti cumpara "table" pe 100V din Japonia fara nici o problema! Cu alte tipuri de aparate audio e alta discutie. Dar la pickup, chiar ca e ok.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Al doilea punct cu autostop care dauneaza sunetului , nici eu nu sunt convins ca o face , e adevarat ce zice Momolo .Tb sa fii paranoic sa crezi un autostop distruge tabla ,insa la cele cu pretentii mari , e cum zic eu , majoritatea nu au autostop.
Eu in special le prefer ( daca e una buna cu autostop ,nu zic nu sub nici o forma ) pe cele fara autostop pentru ca ma fac sa fiu foarte atent la muzica si nu la alte prostii pe langa .

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Momolo, Carcosa multumesc de sfaturi. Azi am vb pentru transformatorul acela si este o societate la noi in tara care fabrica la dimesiune/capacitate ceruta orice model de transformator toroidal, ecranat si cum vrea clientul. Din ceea ce am mai citit pe alte siteuri (dupa cum zicea stimabilul Momolo) un transformator bine realizat elimina parazitii din rețeaua electrica (aspect care in cazul meu nu prea conteaza avand in vedere nivelul sistemului audio pe care il detin)

Carcosa
Posts: 80
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Carcosa »

Solutia asta , pare si mai profi , eu am o petarda de traf de nici 100 lei si nu face figuri .
Poti sa ne impartasesti pls firma ca nu cred ca e un secret.

Stronghold
Posts: 57
Joined: 23 Feb 2018, 09:13

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?

Post by Stronghold »

Daca nu e o problema din punct de vedere al regulamentului, al administratorilor eu ofer informatiile solicitate

Post Reply