Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1597 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 103, 104, 105, 106, 107
  Versiune printabilă

Re: Ca audiofil, ajungi inevitabil la vinil ?
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Mai 2020, 17:41 
Neconectat

momolo la ce te referi cand vorbesti de "potriveala" intre brat si doza? Ceva mai mult decat simplul test de rezonanta? https://www.vinylengine.com/cartridge_r ... luator.php

La doze, vorba e ca foarte mult conteaza masa in miscare, adica masa acului (cantilever+tip) si masa care genereaza impulsul electric (magnet, bobina, "iron"). De aici si generalizarea ca dozele MC suna mai detaliat (si mai fin, zic eu) - fiindca masa bobinei/coil e mai mica decat a magnetului (MC vs MM). Tot pe teoria asta se baza Mr. Ledermann (e un interviu postat pe aici, pe undeva) care zicea ca dozele lui is cele mai bune (el face doar MI) ca au cea mai mica masa in miscare.
Pe de alta parte sunt proprietatile "cantileverului" (la asta nu stiu cum sa-i zic pre limba noastra), una e sa ai un tub de aluminiu (gol pe dinauntru) si alta e sa fie o "bara" (extra subtire) din bor sau rubin.
Dupa care vine profilul acului.

Is multe de discutat, si sunt posibile tot felul de combinatii, astfel ca nu se prea poate generaliza. Eu am fost surprins de un Denon DL-103R cat detaliu poate scoate, desi, teoretic, n-ar prea avea "conditii" (cantilever din Al si ac sferic - deci cea mai potrivnica combinatie pentru detaliu. E drept insa ca e un MC).

Sus

MesajScris: 21 Mai 2020, 18:05 
Moderator
Neconectat

Oricate calcule ai face, oricate date tehnice ai citi si oricat de mare ar fi grupul de savanti sovietici care ar estima si studia, pana nu pui doza si nu asculti cum canta, degeaba te zbati!
Multe "se potrivesc" in teorie (compliance, grame, alte alea) dar in viata noastra cea reala poate sa nu sune bine in timp ce altele sunt divortate in teorie (pe hartie) dar in real fac un mariaj fericit.
Pana nu incerci nu afli. Dar este de bun simt, datele tehnice ajuta la o triere, nu poti potrivi chiar orice aberatie tehnica. Numai ca datele tehnice nu "hotarasc". Urechea hotaraste.
Chestia cu masa mica (masa in miscare) e sublima dar e ca la cabluri unde greierasul masoara degeaba sarmele ca nu va sti niciodata ce a pierdut.
Adica la ureche se da examenul (cu masa mica sau cu masa mare in miscare).

Si eu am gasit detaliu foarte mare la DL103 nimerita pe ce i-a placut acesteia. Fara logica.
Dar un lucru imi este clar, mai mult canta "trancota" (troaca/ pickupul/ tabla) decat doza.
Deci "tabla" e cea mai importanta.

Sus

MesajScris: 21 Mai 2020, 18:33 
Neconectat

Salut Harstereo,

Folosesc momentan Universum HiFi F-2091+Shure M75-6S.

Eu sunt impacat cu sunetul, canta frumos.
Foarte important partea de reglaje!

Sony MDS-JB920 QS || Tesla B115
Universum HiFi F-2091||Shure M75-6S||Audio-Technica AT-85 EP
JBL 140/230

"Caut sa ascult muzica, nu boxele..."

Sus

MesajScris: 22 Mai 2020, 18:40 
Neconectat

Am văzut la cineva un Universum care arata și suna chiar bine. Am înțeles de la proprietar că sunt făcut de japonezii de la MicroSeiki ceea ce nu e chiar rău. Eu am avut vreo 6-7 Dual-uri(m-am învățat și să le repar), aia care au făcut automatizările mecanice pe baza de came, milioane de brate, pârghii și alte nebunii au fost niste adevărați ingineri . Prima data când întorci o tabla din asta te ia frica, nu știe pe ce sa pui mana. Partea buna a Internetului este că găsești o multitudine de informații și manuale despre Dual. După ce citește puțin și șurubărește deslușești cum functioneaza. Cama aceea centrala e fabuloasa. Trebuie sa avem in vedere că au fost făcut acum 40-50 ani, fara colcolotoare și lte marafeturi. Cel mai bun Dual care l-am avut a fost 1229, o tabla cu brat lung și plantan greu și echilibrat. Este un adevărat tanc.Am avut încă un pickup Toshiba dar era petarda pe lângă oricare Dual.Am mai avut un Unitra, nu mai rețin modelul, un aparat sinistru, bruia și când nu era în priză. Pickupul copilăriei mele a fost un Acord Stereo la care eu ascultam povesti iar părinții puneau muzica la ceaiuri cu prietenii. Vremuri faine!
As vrea sa iau un ac N75ED dar îmi e frica sa nu mă tepuiesc. Am mai cumpărat eu o doza AT și când a ajuns era nebranduita și evident Mare in China. A folosit cine axuri Nici? Voi de pe ce site-uri ați cumpărat? Care sunt de încredere? Poate ar fi bine sa existe o secțiune în care sa îi "denunțăm" pe comercianții neseriosi.

Sus

MesajScris: 25 Mai 2020, 06:41 
Neconectat

Apropos de doze.
Acum dupa ce aparatul este reglat corect, am mai facut niste probe.

Clar Shurele il declar castigator, in comparatie cu Audio-Technica AT-85 EP .
Are mai mult bass, inaltele mai clare, per total canta mult mai bine!

JBL 140/230

Sus

MesajScris: 29 Mai 2020, 13:09 
Neconectat

Întrucât pentru scurt timp sunt în Luxemburg, acum, mi-am făcut damblaua și l-am luat pe SL1500 C. 999 Euro. Garanție internațională. Revin când revin în țară.. Doza va trebui schimbată, (ortofon), nu e cea mai plăcută. Îmi place însă și cutia. Grijă pentru toate detaliile. Este made în Malaysia nu Japan ca fratele său, 1200. Este și mult mai ieftin, și este un succes al relansatei mărci. Aștept să revin, cam o săptămână, și îl voi pune la treabă. În magazinul Audiophile, cânta pe un... Ce să vezi... Yamaha AS3000. Am scăpat de 1000 Euro. Nu e cel mai scump Pick-up, sunt și mai scumpe și mai bune, Linn, Project, Roksan, dar acesta e Direct Drive, și este peste AT-LP120, Pioneer Plx1000,etc. Nu vreau să fac invidios pe nimeni, chiar recomand cumpărăturile în afara țării, mai ieftine. Multă sănătate.

1) HAMA IR115MS 2) ALBRECHT DR460C.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES.
1) În Living 2) în Dinning.

Sus

MesajScris: 29 Mai 2020, 13:36 
Neconectat

Sa il stapanesti sanatos! Te asteptam cu impresii.

JBL 140/230

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1597 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 103, 104, 105, 106, 107

Ora este UTC [ DST ]