Buget = boxe + receiver!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
FLASHXML
Posts: 14
Joined: 26 Dec 2023, 13:35

Buget = boxe + receiver!

Post by FLASHXML »

Salut! Acum caut pt mine. La un buget de 10.000 ajustabil. M am uitat la Boxe Jamo C 97 II + https://www.avshop.ro/minisistem-marant ... #resp-tab2

Ce idee aveți?? Mersi pentru ajutorul acordat!

Ps. Boxele PSB T6, au început sa fie lipicioase la membrana de cauciuc. De vreo 3 ani am observat, luate in 2010 din magazin. Nu au fost date la maxim cu orele sau altceva... nu înțeleg fenomenul. Ma aștept sa se ducă membrana la ele.

User avatar
Sound HQ
Posts: 7
Joined: 05 Nov 2023, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Buget = boxe + receiver!

Post by Sound HQ »

Ma bag si eu in seama, in primul rand nu imi e prea clar termenul de "receiver" , in acest context ? Ca receiver poate fi un amplificator stereo cu tuner integrat in aceeasi carcasa, sau amplificatoarele multicanal pentru coloana sonora din filme. Daca ai alocat suma respectiva si doresti un sistem stereo pentru ascultat muzica...personal as lua o pereche de boxe active Kef LSX (noi) sau LS50 Wireless (SH) si de restul banilor un streamer, astfel vei avea o calitate superioara a auditiei comparativ cu genul ala de minisisteme.

Referitor la "membranele" boxelor PSB, de fapt e vorba de rile, unii producatori le confectioneaza dintr-un burete tratat, material care 'imbatraneste" datorita trecerii timpului (nu are legatura cu nivelul de auditie), batranele boxe Unitra sufereau de boala asta. Erau vreo 2 ateliere pe vremuri care schimbau rilele si astfel difuzoarele respective puteau fi reutilizate (chiar daca parametrii nu mai erau aceeasi cu cei din fabrica).

Post Reply