"AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

hondaru, ai sintetizat bine.

Nu as vrea sa se inteleaga gresit, mi se pare aiurea sa deschid un "jihad" impotriva computeristilor (de toate felurile, exista asa cum spune si hondarul, de la cei exclusivi si care resping orice alternativa pana la cei care utilizeaza orice forma de redare a sunetului, si culmea, ma numar si eu printre acestia!).

Insa, eu vad problema la modul practic. Nu are rost sa fim pomposi si utopici, suntem o mana de oameni, ultra-minoritate care nici nu ar intra la socoteala in statistici, am fi cei sub zero virgula ceva la suta.

Observ, pe orice forum de profil general audio atunci cand este deschis topicul/rubrica "computer audiofil" (sau orice exprimare a acestui subiect), aceasta zona tinde sa monopolizeze complet. Din cauza asta zona audiofilului-melomanului clasic (adica cel care nu clikaie, cel care pune placa pe patefon sau discul audio in cdplayerul primitiv care nu are nici usebe si nici nu stie "alte formate") tinde sa dispara in peisaj pana la inexistenta. Practic o data deschis subiectul cu computerul, orice forum se, hai sa-i spunem, "computerizeaza". Asta se intampla si pe audioweb, asta e profilul si la computer-games-forum (ca vorba aia, e chiar in titlu) unde vedem care sunt preocuparile, metodele si discutiile! :roll: De exemplu, acolo au fost unii (cam ca noi, cativa de aici) care au indraznit sa spuna ca au ascultat un cablu de curent si au cazut pe spate! Urmarea a fost ca in evul mediu, arsi pe rug in piata publica dupa ce au fost supusi la cazne si umiliti!

Astfel, daca si noi incepem cu computerele, va garantez, 90% din activitate asta va fi, compter-audio si, intrebarea repetitiva, "in ce sa-mi bag flacul?!" (dilema majoritarului). Activitatea va fi doar sporadic presarata de unii ca mine sau cativa prieteni audiofili (care inca nu au renuntat sa-si mai piarda timpul pe internet cu chestii deastea - apropos, inainte de anul nou ma gandeam si eu serios sa renunt. Pare ceva absolut inutil!).

Si oricum, in acel moment "jihadul" va fi garantat si aici (vedeti de curand intrarea unuia care in prima zi a produs posturi cat nu produc altii in doi ani si dorea sa ma "converteasca" la o placa Asus. Saracul, l-am simtit, el parea bine intentionat, chiar credea ca sunt bolnav/fixat/in bezna mintii, si dorea sa ma aduca pe calea cea buna in momentul cand ii ascultam placa Asus Xonar si ma lesinam pe mine de emotie! Astia sunt majoritari in astfel de topicuri, uitati-va pe computergames forum si vedeti la ce nivel sunt discutiile acolo! Chiar as spune ca am facut un mic experiment sa vad daca cu oamenii aia se poate discuta..... Si mi-am dat seama de inutilitatea actiunii mele!).

Si sa nu-i uitam pe electronistii daieri care vorba cantecului, "pumnii lor minte nu are" :lol: . Astia ar completa (ca de obicei) peisajul cu "maimutoi, sigurante haudiofile, cabluri haurite, urinari, etc", stim melodia. Adica ne-am trezi intre doua cete, una e aia cu flacul si xonarul, alta e aia cu, "cablurile haurite ie pentru prosti snobi si bolnavi de placebo".

Chiar daca eu par acum ceva mai intolerant si arat ca un jihadist anti-digital, daca va uitati cu atentie, altii sunt adevaratii "jihadisti". Care vor profita exact asa cum profita minoritatile musulmane de drepturile societatii occidentale! Doar stim, in Franta umbla de ani de zile bancuri cu moschei si musulmani, stim bine!

Acum depinde ce vrem ?! Dorim politica "multiculturala" ca in Franta ?! Sau alte tari vestice (spre exemplu, poate nu stiati dar populatia Rotterdam-ului e pe jumatate nascuta in alta parte si primarul lor este musulman originar din Maroc, venit in Olanda in 1976, evident, votat de majoritarii colorati).

Acum vedem, a inceput sa le vina "nota de plata" asa cum ne vine si noua, rumanilor, deoarece de cand ne stim se intampla acelasi scenariu - o data cu mutarea unei familii de tzigani pe scara blocului, pe strada, in vecini, etc, inevitabil zona se "tziganizeaza" si viata nu mai este linistita cum era inainte.
A vazut careva tzigan sau musulman integrat in cultura europeano-occidentalo-liberalo-vestica ?!

Sa nu se inteleaga gresit, nu-i fac tigani pe cei cu computerul, Doamne fereste!

Am dat acest exemplu metaforic pentru a arata ca anumite amestecuri (culturale, ale scarilor de valori, educationale, de mentalitate) nu prea este benefic si nici nu aduce pacea.

Anumite amestecuri duc automat, logic, firesc, as spune chiar "darwinist" la anihilarea uneia dintre parti (specii). Eu despre asta discut, e un pricipiu mai mult, o directie, si e cautarea raspunsului la intrebarea, "noi ce dorim!?" (intrebare la care nici eu nu as sti exact ce sa raspund!).

PS - Apropos de Darwin! Exista si azi specii neschimbate de sute de milioane de ani, de exemplu rechinii, crocodilii, testoasele, serpii, broastele sunt de pe vremea dinozaurilor. Si prospera in continuare desi logic, ar fi trebuit sa nu mai existe! Ba chiar s-au gasit fiinte neschimbate de 400 milioane de ani! Astfel, Darwin a avut doar partial dreptate, in mare. Deoarece daca era dupa teoria lui aceste specii nu mai puteau exista azi.
Si daca ma gandesc bine, cheia supravietuirii acestor "relicve vii" (care by the way, se dovedesc bilogic extrem de evoluate, rezistente si aproape de perfectiune!) este tocmai evitarea de a lua locul altor specii cu care daca ar fi intrat in competitie, ar fi insemnat sfarsitul (si apropos de asta, pare sa fie o lege, cantitatea invinge calitatea!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Tocmai discut cu SOLO in sedinta privata sa gasim o solutie de compromis. Ar exista o solutie, un topic separat de STEREO (adica neintegrat acolo). Voi ce propuneti ?

PS - Dar indiferent ce solutie gasim, eu nu voi tolera aberatiile "computeristilor" si nici ridicarea in slavi a furtului de drepturi de autor, lenei si prostiei!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

:D , apropos de FLAC. Prin 1993 am pus prima oara mana pe un computer si am aflat la ce foloseste ?! Pana atunci aveam o nelamurire la ce ar fi bun ?! :)
In vremea aia un computer (care azi nu mai exista nici in groapa de gunoi) costa imens, sume doboratoare pentru omul normal care-si castiga existenta prin munca in tara asta. Tin minte, erau vremurile in care dintr-o suta de dolari traia o familie pe masa si casa o luna de zile. Daca nu ma insel, salariul mediu real era cam la 60 dolari si in timpul asta un computer (azi inutilizabil) costa cam 800 dolari! Va dati seama!
Ei bine, eu mai aveam acces la calculatoare (neavand unul al meu decat prima oara prin anul 2002). Insa pana atunci lucram din anii 90 pe PC.
Nu aveam nici o durere audiofila si ma dadeam dus ca pestele de curent. Prinsesem mare drag de calculatoare si citeam tot ce puteam in domeniu. Abia aparusera CD-RW-urile si costau cat o donatie de organe. Prima oara am avut acces la un CD-RW marca RICOH care era cumparat de o firma franceza pentru care lucram. Avea viteza maxima de scriere la 2X (mi se pare fabulos sa scriu de doua ori mai repede! :D ), se gaseau chiar si la chioscuri in oras CD blank-uri pe care azi doar le visam in vise umede (numai marci de marci japoneze adevarate!), costau ceva parale dar se puteau cumpara de catre ciolovecul muncitor; unitatea de scriere era problema. Ei bine, atunci am prins pasiune sa copiez CD-uri audio deoarece pentru mine, om normal, doar cele pirate bulgaresti din talcioace erau accesibile, insa alea "originale" costau mult si nici nu se gaseau pe toate drumurile. Dar le puteam imprumuta ca sa le copiez. Asa ca mi-am luat blankuri si am copiat pe unitatea francezilor care oricum, nu faceau nimic cu ea, era pentru birou cica sa copieze date pe ele.
Atunci prinsesem drag si de fisierele audio, playere software diverse, mai imi pica cate un PC in maini de la cunostinte care nu se pricepeau sa instaleze si veneau cu jucaria la mine sa o configurez, instalez, repar, etc. In felul asta aveam mereu cate un PC. Neavand defapt un PC al meu mi-am cumparat second hand si o placa audio (pentru ca am gasit-o ieftina) care daca nu ma insel, era pe ISA, nu pe PCI. O magaoaie de Creative care suna bine. O comparasem cu codecii on-board la ceea ce aveam la munca sau capatam, dar Creativul chiar facea legea.
Ei bine, faceam pana si coperti desenate in Photoshop (nu existau scannere pentru omul normal) pentru CD-urile audio trase pe blank cu Ricoh-ul (aveam acasa player standalone hifi, Technics cumparat de nou din magazin de care eram mandru nevoie mare!). Pasiune mare cu computerul audio! (dar ce-i drept, ce blank-uri existau atunci, acum nu visam noi! Erau chiar "made in Japan" pe bune! Si le cumparam de la dughiana!)
Defapt ce voiam sa povestesc (ca am lungit-o) - atunci am descoperit ca mp3-ul suna prost. Nu eram eu mare haudiofil dar ma deranja cum sunau majoritatea fisierelor mp3. Ce-i drept, pe vremea aia HDD-urile erau minuscule si spatiu conta., fisierele mp3 erau compresate la maxim, majoritatea erau din acelea de 64 dar mai rippuiam si eu cu rezultate care nu-mi placeau.
Ei bine, descoperisem atunci tot soiul de formate audio pe care le testam de zor. Fisierul necomprimat wav era de nefolosit (deoarece erau foarte mari si cum spuneam, spatiul pe HDD-uri era foarte limitat, tin minte ca prima oara cand am auzit ca a aparut un HDD de 1 GB, am zis, oau!).
Astfel, atunci am descoperit FLAC-ul de care nimeni din jurul meu nu stia nimic. Mai cunosteam ca mine pasionati cu treburile astea, aveam prieteni si ei calculatoristi, citeam revistele IT, citeam si pe net-ul de atunci, primitiv cum era, dar de FLAC nu prea stia nimeni si nimanui nu-i pasa.
Dupa o vreme am abandonat computareala audio deoarece am trecut pe scule stereo din ce in ce mai bune. Cand am avut primul computer al meu ma durea in cot de fisiere audio insa tot eram la curent cu noutatile.
Foarte, foarte tarziu s-a raspandit FLAC-ul in popor. Imi aduc aminte, pe vremea aia incercam sa le spun la toti ca mi se pare extraordinar FLAC-ul deoarece nu strica originalul audio pe cand mp3-ul strica, insa la cei mai multi efectiv nu le pasa de treaba asta si spuneau ca atata vreme cat se gaseste numai in mp3, asta e bun. Intr-o vreme OGG Vorbis era mai raspandit decat FLAC-ul care se pastra cumva necunoscut intr-o zona mai in spate. Insa eu le ascultam pe toate si imi placea FLAC-ul, eram chiar entuziast deoarece gasisem aceasta minune care face fisiere mici fara sa piarda din calitatea audio!
Mult dupa aceea a aparut moda asta cu FLAC-ul care s-a raspandit cu o viteza teribila.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by LEKTOR »

Alta imparteala mai corecta ar fi - audiofilul compresat si cel necompresat , alde High Res. Audio HRA.

Problema cu fisierele PC este ca de fapt reprezinta progresul tehnologic - acelasi lucru se intimpla si pe partea de video - filmele se fac acum in studio, ce se mai filmeaza pe afara este totul stocat in fisiere mpeg/mpg pe un solid state. Mai rar vezi camere video pro pe banda gen DV. Si cu toate astea, uitati-va la filme anii 50-60 trase pe pelicula celuloid , se vad incredibil si acum - aceste celuloiide sint de fapt echivalentul vinilelor in audio ! Dar, si video digital se vede f.f.f. bine, a ajuns la res > 4k !!!
Acest progres tehnologic se intimpla de fapt peste tot - cartile dispar, ziare tiparite la fel - inlocuite de digital books & stuff, totul merge pe portabilitate si acces imediat la ce ai nevoie.
Iar tehnologia nu s-a oprit aici, vom vedea schimbari majore chiar si in aceste FLAC-uri ... poate chipuri insertate in creier cu acces rapid, doar te gindesti la o melodie si gata, o si auzi in subconstient, ba chiar iti alegi si setupul audio - vreau melodia asta play back prin cd player x prin dacul y si monoblucurile z ...
Fiecare isi alege nivelul de tehnologie pe care il simte mai aproape de gust. Precum am mai spus, sint si audiofili care au pastrat totul dar cd playerul, fiind inlocuit de un digital controller - si asta numai pt un acces mai rapid la colectia de muzica, etc
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by remoteviewer1 »

Eu zic sa inchidem subiectul, hersorin deja suspina pe celalalt forum :cry: , imi cer scuze daca am jignit pe cineva, nu a fost cu intentie, pace si liniste in sufletul zbuciumat al audiofilului doresc!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Da, acum am vazut si eu:

http://forum.audioweb.ro/viewtopic.php? ... &start=200" onclick="window.open(this.href);return false;

Pai, lucrurile stau cam asa pe "blogul" asta:

1) pe acest forum banat definitiv a fost doar comanr dupa ce multa vreme am incercat sa-l fac sa inteleaga un lucru simplu, trollajul, jignirea si insistenta (tiganeasca) nu duc la nimic bun, nici macar la dialog.
Restul, adica Gabriel-Woo a fost banat o scurta perioada din motive pur politice, incepuse sa ridice in slavi Uniunea Sovietica si mai degraba incepuse sa fie deosebit de productiv, abia mai gaseai ce ai scris de pe o zi pe alta. In final s-a retras singur si in prezent, incepand de asta vara, nu este banat.
Nenea "brain" depanatorul s-a retras singur, nu a fost banat, nu este.
In rest nu cunosc banati in ultimul an atat cat sa conteze cu ceva inafara de sporadici aberanti care au disparut cum au aparut.

2) este dovada de lasitate (si lipsa de educatie) ca in timp ce ai cont pe acest forum sa te duci pe alt forum pentru a insulta (defapt comunitatea din care faci parte).

3) oricine poate aduce argumente fara sa jigneasca pe nimeni, e binevenit.

4) faptul ca "audiofilul de flac"(mai ales aici in tara) foloseste in 99,99% din cazuri fisiere provenite din torenti si din alte surse pe deamoaca, e un fapt incontestabil. M-a amuza anumite afirmatii ale unora despre "fisiere (hirez) cumparate de pe net" :lol: E o gluma buna. Dar in acelasi timp nimic din toate astea nu poate fi dovedit pe un forum. Nici eu nu pot dovedi ca hersorin asculta in cea mai mare parte fisiere provenite din piraterie dar nici el nu poate dovedi ca le cumpara (nici nu ar avea rost, nu-i cere nimeni socoteala contabila aici pe forum).
"Argumente" de genul, "imi rippuiesc propria colectie" sau, "am cumparat destule, deci am platit" (si in continuare am dreptul sa folosesc pirateria), sunt destul de amuzante! Mai sus am spus si despre varianta, "Am imprumutat de la un prieten" care nu sta in picioare, nimeni nu cumpara discuri (si nu sunt tocmai ieftine!) sa le dea la infinit de pomana altora pentru ripp.

Eu am vrut doar sa combat un lucru, IPOCRIZIA. Si sunt convins, majoritatea au inteles foarte bine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

LEKTOR, stiu si eu, se vede clar, fenomenul cu fisierele ("audiofilul de computer") a prins puternic si in USA, prinde puternic in prezent. Firmele care produc scule audio (audiofile, deci putine si scumpe) se orienteaza si catre diverse dispozitive care redau fisiere, defapt computere deghizate sub toate formele. Stiu, in USA exista si audiofili cu dare de mana (heaveri de case si scule scumpe) care isi cumpara diverse dispozitive din astea sa asculte si din fisiere. Insa argumentul asta cu facilitatea accesului instant la orice melodie, etc, etc, prea imi seamana cu argumentele anilor 80-90 cand toata lumea (audiofilo-hifi-melomana) trecea pe CD audio renuntand cu entuziasm la LP tot datorita facilitatii in exploatare si de transport, stocare, volum, greutate. Abia dupa 3 decenii lumea s-a prins (intr-o oarecare masura) ca totusi LP-ul suna mai bine decat CD-ul insa si atunci, in anii 80-90 daca comparai LP cu CD se auzea diferenta. Imi aduc aminte, pe la inceputul anilor 90 LP-ul era socotit mort, se mai scoteau placi dintr-un simplu motiv, inca multi consumatori aveau numai pickup, nu-si luasera toti cdplayer.
Dar lucrul asta nu a insemnat defapt un progres in ceea ce priveste calitatea sunetului. Ori asta e diferenta intre un om normal, intre un meloman (poate) si un audiofil, pentru cel din urma conteaza foarte mult (si) calitatea sunetului!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Pe forumul unde isi dau toti la gioale, adica audioweb, acolo unde se practica stersul masiv de posturi si pagini (care dispar peste noapte fara explicatie - aici daca sterg o injuratura se cufuresc toti pe loc, dar acolo o inghit in liniste pana la baza, fara sa clikaie! :D ), se practica la modul desantat si atacul la persoana.
De remarcat si faptul cum au sters posturi de "critica" la adresa computergames (unde si-au incasat-o unii) dar posturi de calomnie la adresa forumului astuia sunt lasate la loc de frunte. :D Asa cum am zis mereu, IPOCRIZIA e greu de ascuns.

Oricum, le multumesc pentru publicitate! :D Daca as fi avut ceva sa le zic, nu aveam nevoie sa ma pitulez dupa diversi useri "mormoloci" (apropos' de trecutul indepartat! :wink: ). Dar avand totusi acest forum, ce rost ar avea sa ma duc in cocina aia?! Oricum, eu dacuri mooooooo n nu cumpar, nici fisiere nu doresc sa cumpar, nici brice si carice la distilat fisiere prin zeci de alambicuri pentru ca la urma sa iasa posirca imbatatoare (dar ergonomica! :D ).

De cand s-au intrunit cativa acasa la faimosul MarianS, s-a incins taratza in "haudiofilul de computer" deoarece nu le-a iesit computerul la socoteala (ceea ce este si firesc) si astfel i-a apucat turbarea pe unii (pe altii febra cumparaturilor de dacuri moooooo n :lol: ) dar un lucru este clar, bietul Gabriel_Wo dat afara de aici de pe forum in trecuturile lui politice de culoare sovietica (si cum am spus, el nu mai este banat de prin iunie 2014 daca retin bine minte) a fost confundat cu mine de catre dealerul galactic Jack si vrejul de fasole.....pardon, si ECHIPAA!

Gata, nu mai pot continua, trebuie sa ma scol sa schimb placa! :lol:
Multam pentru publicitate si ii pup dulce pe burta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by remoteviewer1 »

Acel forum e funny, imi aminteste de scena dintr-un film celebru 12 Monkeys:

https://www.youtube.com/watch?v=wcztDZ13TLI

:lol: :lol: :lol:

Vad totusi ca esti clientul lor momolo constant sa zicem...sunt oricum amuzanti! Unul sau mai multi forumisti (ca sa fim draguti) au un "dinte" impotriva ta :lol: :lol: :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:Vad totusi ca esti clientul lor momolo constant sa zicem...sunt oricum amuzanti! Unul sau mai multi forumisti (ca sa fim draguti) au un "dinte" impotriva ta
daca forumul asta (denumit de catre IPOCRITI, "blog", pe care "nu-l deschid/citesc" declarativ, dar in fapta il citesc toti cu nesat! :D ) nu ar fi contat, daca ce spun eu nu conta atunci nu se mai zbateau atata si nu deveneam subiect. Daca ce le-am scris dealungul timpului "cu dedicatie" unuia sau altuia dintre IPOCRITI nu ar fi fost adevarat, daca ceea ce am scris nu ar fi pus punctul pe i, atunci nu ma pomeneau/calomniau/insultau atat de des si de la distanta asa cum maidanezii latra la camion. Dupa cum bine ai facut analogia cu respectivul film, exista o atractie intre cei care sunt la fel, vorba proverbului, cine se aseamana se aduna. Insa eu imi aleg prietenii dintre oamenii pe care-i pot respecta, dintre cei care merita respect, nu sunt capabil sa lingusesc pe cineva pentru care port dispret.

In prezent faimosul dealer galactic Jack (al carui banner de publicitate flutura deasupra forumului unde el se erijeaza in "user obisnuit"....dar e bine sa nu fie contrazis niciodata, aviz amatorilor care nu doresc sa si-o ia peste bot instant! :) ) si-a aratat obsesia veche in care ma vede prezent peste tot (ascuns dupa fiecare asteroid cu raza laser stand la panda) confundandu-ma cu Gabriel_Wo pe nume Gabriel si avand cam aceeasi varsta ca mine, locuind insa in targul Iesului si cu talent la condeiul literar pe care-l stim de pe forumul nostru pana l-am banat (temporar) in trecut din cauza unor discutii politice.

Insa Gabriel_Wo este inconfundabil, si de data asta faimosul dealer galactic Jack nu mai poate fi protejat (pe ascuns prin stergerea unor posturi de catre administratorii de acolo, adica forumul unde se refugiaza toti IPOCRITII si altii certati cu educatia primara pe care-i dau afara de aici, de pe "forumul meu de familie".... :D , m-a amuzat expresia asta venita din partea IPOCRITILOR, adica cei care atribuie altora exact ce ei sunt sau fac).

Ma gandesc cum ar putea sa-l protejeze si de data asta, poate iar prin stergerea de posturi (doar au sters acolo pagini intregi pe care putini au apucat sa le citeasca), poate prin banarea pe ascuns a lui Gabywo-Gabriel_Wo, au posibilitati, doar ei sunt la butoane acolo. Dar aici nu sunt si asta e important! Pana acum oriunde am fost pe un forum doar ca simplu user mi-au inscenat destule mizerii si calomnii.

Ma gandesc, pe computergames forum nu degeaba i-au banat. Desi nu sunt de acord cu motivele oficiale de banare de acolo, totusi o meritau si ceea ce este interesant, unii si-au aratat acolo fatza adevarata. Le-a ramas doar audioweb unde le flutura bannerul deasupra. Dar eu sunt incantat ca-mi fac reclama! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by remoteviewer1 »

Mda curios, se cunoaste ca au unele "frustrari" adunate de-a lungul timpului, nu mai incap toti pe acel forum si unii useri fac tot felul de referiri (mai mult sau mai putin rautacioase) la hifi-stereo sau la fondatorii acestei comunitati.

Cu toate ca fondatorul audioweb-ului pare bine intentionat, s-a format, dupa parerea mea, o "haita" de useri reciclati de pe fostele si defunctele forumuri cu subiect audio (ca nu as putea sa le zic altfel), plus unii "defazati". Chiar daca, probabil la inceput, s-a lasat un pic usa si geamul deschise (pentru a starni un pic de iz de scandal pentru atragere audientei), de au intrat tot felul de barzauni, eu cred ca pentru a nu sucomba, acel forum trebuie dat cu spray (Flit),eventual cu pliciul si montat plasa de protectie impotriva garzoabelor. Moderatori de pana acum au fost practic inutili in a tempera haita, in plus dealerul zilei recomanda orice dac-uri, tzac/pac-uri, brice si carice numai sa fie din portofoliul sau, ceea ce nu este neaparat ilegal, poate doar un pic imoral.

Vanatoarea de vrajitoare tot nu le face bine unilor useri/dealeri/formatori de opinie, si chiar daca vad momoli peste tot si in oricine, asta denota starea lor de disperare/frustrare interioara. Publicitatea negativa, tot publicitate se denumeste :lol: ...

In plus aveti grija pe cine mai suparati pe acest "blog", ca acusica se duce si toarna/plange ca o primadona in vecini.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

Eu am fost reclamat, calomniat, infierat si barfit la absolut toti dealerii din Bucuresti dealungul timpului. Toti dealerii au (mai mult sau mai putin) "aplaudaci", si unii cu exces de zel (ca sa fie "promovati" :lol: ) mai si infloresc sau pur si simplu mint si calomniaza deabinielea. De ajuns sa fie omul un pic paranoic si va degusta si savura toate barfele.

La noi la mioritici e o metoda clasica de adresare, ca sa o sintetizez cumva metaforic, e cam asa - "Tot respectul pentru matale, dar esti un bou fara egal si fara valoare!". Intotdeauna se incepe cu o apreciere pozitiva, un compliment, ceva de genul, dupa care urmeaza flegma, spurcarea, infierarea. Caragiale a descris cel mai bine! Veche meteahna la noi. Tipic multor personaje foarte flexibile care azi ling unde ieri au scuipat ....si tot asa se rasucesc de multe ori, publicul fiind in general amnezic. Cand sunt bagati la mantinela, genul asta de personaje incep sa militeze pentru infratirea generala, adica s-o punem de-o hora tovaraseasca.
In fine, zic eu asta ca-s rautacios. :D

Dealungul timpului m-am uitat cum se procedeaza in alte tari cu dealerii si toti cei care au o afacere in spate, de exemplu constructori electronisti, depanatori, prestatori de servicii, etc.
Dincolo, in lumea spalata si cu matzul plin la caldurica, omul majoritar e mai putin "vigilent" ca aici unde lumea e rablagita dupa diverse regimuri sociale si politice esuate sau in curs de esuare.

Mai e si problema mostenita din stramosi cu, "sa moara capra vecinului" (una din micile placeri ale mioriticului :D ) dar este si problema celor 7 ani de acasa (am avut aici un caz destul de grav din partea unui om dealtfel foarte inteligent dar certat cu educatia elementara, educatie care defapt are un singur rol, sa-i defineasca individului niste limite in comportament).

Am vazut pe netul italian (un popor extrem de asemanator cu noi, defapt sunt verii nostrii istorici) cum lucrurile astea cu dealerii se desfasoara normal si fara incidente ca aici in RO.
Acolo fiecare comerciant, constructor, depanator, etc, are scris sub nick-name calitatea respectiva, multi prefera sa-si foloseasca numele mic sau ceva derivat sau chiar firma. Nimeni nu se ofileste ca de exemplu dealerul de KRELL recomanda intotdeauna KRELL insa exista acea educatie elementara de care vorbeam, prin care respectivul nu monopolizeaza discutiile si nu depaseste niste limite ale bunului simt.
Iar bunul simt nu poate fi reglementat prin regulamente si legi, ori il ai, ori nu-l ai.

Dar e vorba mai degraba de publicul majoritar. Acolo lumea e dezgustata de spectacole cu iz grotesc si medieval care aici sunt la ordinea zilei. Acolo omul e crescut de mic intr-un alt sistem de educatie care pune accentul pe a deprinde individul cu niste lucruri elementare - sa invete sa aleaga, sa invete sa gandeasca cu propriul cap, sa raspunda de propria persoana (nu sa ajunga un pui de gaina ratacit la 40 de ani si sa se uite in jur strigand, "Mama vreau caca!"), sa respecte anumite reguli de politete, mai ales varsta, etc.

La noi lipseste aceasta educatie elementara sau e gresita (scoala romaneasca se ocupa cu altceva, indesarea cu maculatura si teorie sterila, in final cultivarea ipocriziei).
Vedem in jur orice bun public, pur si simplu devastat. Chiar zilele trecute treceam pe Magheru si am vazut bancile alea publice din piatra masiva, abia puse acolo si ciobite, cioplite pe margini; abia au fost montate si deja au fost vandalizate, unele erau vopsite si cu spray! Peste tot in orasul asta cel putin, orice bun public ajunge rapid vandalizat, distrus, exista o furie oarba ascunsa in multi majoritari, defapt exista o frustrare care cateodata ajunge la nivel patologic, de boala cronica. Asta vine pe deoparte din lipsa educatiei sanatoase elementare, pe de alta parte din faptul ca multi oameni nu-si gasesc locul si rostul in viata, societatea noastra e inchistata-anchilozata, mafiot-tribala si pur si simplu, nu exista conditii pentru munca si creatie, lumea de rand mai mult se taraste inainte din inertie in timp ce oamenii sunt bombardati cu non-valorile altora. Pe fondul asta nu e de mirare ca netul romanesc abunda in injurie si violenta-agresivitate verbala. Eu vad lucrurile astea mai mult ca un strigat de disperare a omului care nu si-a gasit linistea si rostul in viata. Ori in domeniul audio am observat multi ciudati.....

Astfel, am ajuns la concluzia ca in societatea mioritika trebuie aplicate reguli speciale care poate in vest ar deranja, dar aici functioneaza. Mi-ar fi placut si mie sa am pe forum dealeri cu numele lor adevarat sau numele firmei sub care sa scrie clar ca sunt dealeri sau altii, constructori, DIY-eri, depanatori..... insa nu cred ca e posibil din motivele pe care toti le vedem.

Aici in tara sunt prea putini, pe net activeaza intens doar faimosul "Jack", sporadic alti vreo doi, deloc altii care sunt totusi importanti in piata. Practic vorbim nu de dealeri si de dealer.

Cat priveste zona de constructori-DIY-eri, vedem cu ochiul liber o seama de "osciloscopisti" care se pun singuri in conflict cu ceilalti pasionati de audio (care nu sunt mesteri sau calificati in meseria de electronist), il vedem pe Greierasul care duce o campanie absolut gretoasa si puerila (mie imi provoaca jena pe care el pare sa nu o aibe), practic vedem oameni cu carente in educatie si care mai ales, nu-si cunosc limitele si nici nu cunosc respectul pentru altii (insa in primul rand nu se respecta pe ei insisi).

In tot acest balamuc (ca in filmul cu cele 12 maimute :D ) e greu de stabilit pacea deoarece, daca o stabilesti complet a murit orice activitate si interes, daca lasi balamucul liber, creste interesul dar se sufoca publicul de mirosne, si astfel, bine nu e nicicum o dai deoarece asa cum zicea si bunica, cei 7 ani de acasa pierduti nu se mai pot recupera niciodata!
______________
Si inca ceva (***editat ulterior) - pe toate forumurile audio care au fost vreodata sau sunt aici in tara eu am folosit intotdeauna doar userul "momolo", nu mi-am facut "clone" niciodata. Cu "clonele" s-a ocupat ECHIPAA unui anume dealer faimos si galactic, inclusiv cu niste clone care ma insultau in timp ce in viata reala autorii clonelor dadeau mana cu mine si imi ranjeau prietenos. Asta "mi-a placut cel mai mult"!
Au facut chiar si mai multe pana la mesaje private reale sau chiar false luate din servere la care aveau acces si pe care le raspandeau celor pregatiti sa le creada.
Lucrul in haita....pardon, ECHIPAA este mereu eficient (si pentru a verifica faceti cel mai simplu test - postati in fatza haitei orice nu le convine si veti fi imediat demolati cu toata forta, ori direct de catre Lider, ori prin ceilalti membrii la vedere sau deghizati, sau chiar prin "clone" in caz ca mai aveti legaturi in viata reala).

Exista anumite atitudini care ar trebui sanctionate intotdeauna si de toata lumea. Un caz care nu ar trebui permis este asta cu "clonele" si cuprinde atat actiunea efectiva cat si acuza catre altii. Este exact situatia "vanatoarei de vrajitoare" si cine citeste istoria, afla cat rau poate sa faca asemenea lucruri. Vinovati sunt intotdeauna aceia care seamana paranoia, care pornesc "vanatoarea de vrajitoare", persoane pe care eu le vad asemanatoare cu celebrul persoanj Iago din celebra capodopera Otello.
_____________

Insa, hai sa revenim la on-topic!

Din ceea ce stiu (poate ma insel) FLAC-ul nu este un fisier propriuzis ci o arhivare a wav-ului.

Adica noi defapt nu ascultam FLAC ci ascultam wav (care provine din FLAC) asa cum nu privim ZIP-uri ci privim JPEG-uri. Softurile care redau FLAC, din cate stiu, defapt intai desfac acest fisier in wav dupa care redau. Idem si softurile care fac ripp "direct" in FLAC.

FLAC (din cate stiu, poate ma insel) a fost creeat tocmai in scop de arhivare, pentru ca fiserele audio wav sa poata fi stocate pe un spatiu mai mic, recte cam jumatate in cazul FLAC fara a pierde din calitate, adica lossless.

Raspandirea FLAC din ultimii ani e data de doua motive, faptul ca este lossless si faptul ca e mai mic decat wav si deci poate fi transmis pe net mai usor, azi spatiul pe HDD-uri nemaifiind asa o mare problema ca in trecut.

Astfel, in opinia mea e gresit de spus, "ascult FLAC", in realitate se asculta wav. Poate ma insel, am spus, nu ma pricep la domeniul asta si sincer, nici nu am un interes deosebit.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by DorinD »

Si eu ma simt cu musca pe caciula dupa citirea primului mesaj al lui Momolo, totusi cred ca am circumstante atenuante. Colectionez inregistrari de multa vreme si-am cheltuit astfel o mica avere. Mi-am limitat aria de interes cat am putut, date fiind propriile noastre limite, ca sa pot aprofunda ceea ce ma atrage mai mult. Dar chiar si asa foarte multe tinte vizate nu mai erau comercial disponibile (editii epuizate, unele disponibile la preturi justificate doar de oferta extrem de redusa etc.).

Norocul meu a fost perioada de glorie a torentilor sau a serviciilor ce l-au precedat (gen e-Mule) cu ajutorul carora am reusit sa-mi completez multe pete albe de pe harta muzicala vizata de mine. Spun noroc deoarece dupa inasprirea sanctiunilor in urma cu 3-4 ani nu se prea mai gaseste mare lucru din ceea ce era cu adevarat interesant. Au ramas doar locurile comune.

In apararea mea mai este faptul ca o buna parte din ce am piratat de nevoie am achizitionat mai apoi pe masura ce-au devenit disponibile (ex. Richter The Enigma re-editat pe DVD acum cativa ani).

Inchei cu remarca cum ca viata e mult prea scurta iar postura de taliban al respectarii drepturilor de autor s-ar putea sa te prinda surd de-a binelea. Iar casele de inregistrari care nu si-au adus la zi modul de distribuire ar fi mai bine sa moara de foame. Si apropos, cand devine functional la noi serviciul Spotify?!
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by momolo »

DorinD, eu am vrut sa transmit un alt mesaj (defapt am si scris de mine ca nu sunt tocmai neprihanit) - ridicarea in slavi a acestui obicei. Aducerea acestui lucru pe un piedestal nemeritat, cultivarea "audiofilului de computer" pe fondul ideii ca, "e prost ala care mai da banii pe discuri" prelungita pana la paroxism cu, "e prost si ala care se scoala sa schimbe placa pe patefon o data la 15 minute" pana la adjective jignitoare si in zeflemea pentru cei care sustin (pe buna dreptate) ca nu poti avea calitate maxima din calculatoare, acreditand ideea ca cel care ramane fidel dcplayerului sau/si pickupului este un depasit, un invechit, un arhaic-primitiv demn de mila (caruia i se transmite in zeflemea, "somn usor!" :lol: ), pe fondul cultivarii defapt a lenei! (ca vorba aia, ce usor poti accesa "tone de flacuri"...evident, piratate :D , stand pe canapea cu tableta in mana! :D )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: "AUDIOFILUL" ...DE COMPUTER

Post by Kostas »

De ce nu respectam noi regulamentul - privitor la dialogul cu alte forumuri- ''ei cu ale lor, noi cu ale noastre '' scrie pe acolo, deoarece poate fi distractiv sa faci strigarea peste forum dar aceasta relatie ma face sa nu mai contribui la activitatea forumistica.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply