DAC - Matrix X-Sabre

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

DAC - Matrix X-Sabre

Post by SOLO »

Multa lume pe alte forumuri trambiteaza despre cat de bun este acest DAC si raportul calitate pret foare convenabil. Poate are cineva ocazia sa il asculte. Eu am ascultat mai mult timp Wyred4Soud ( care nu suna chiar rau ) dar X-SABRE cica ar fi peste el.

Image

Pagina producatorului chinez: http://www.matrix-digi.com/en/products/49/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by momolo »

Dar pe asta l-a ascultat cineva ?

http://page8.auctions.yahoo.co.jp/jp/auction/h217946689" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by lordu73 »

Daca citesti pe net, si asta ar fi ceva "jos palaria" :
http://www.berkeleyaudiodesign.com/alpha-usb/" onclick="window.open(this.href);return false;


cu toate ca la interior arata tot asa de chinezesc ca si X-SABRE:
http://www.computeraudiophile.com/f6-da ... out-15327/" onclick="window.open(this.href);return false;
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by johndoe21ro »

Eu am avut pentru vreo 2 ani de zile Audiophilleo (folosit cu o sursa liniara AQVox USB LPS) si am fost extrem de multumit de el. L-am vandut acum vreo 3 ani cand l-am considerat redundant in sistemul meu dar il recomand calduros oricui are nevoie de un convertor USB-to-SPDIF de top! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by Mlaurentiu »

Am folosit acest DAC mai bine de 6 luni, pentru cei care cauta device-uri noi in zona de pret 1000-1500€, pot spune ca este un dac echilibrat. Cand l-am achizitionat, am ascultat multe modele existente pe piata, ce mi-a placut la acest model este muzicalitatea redata prin chip-ul sabre. Pe langa muzicalitate, are o prezenta placuta, destul de precisa, o extensie a inaltelor si bass-ului suficiente. Este potrivit pe muzica gen jazz, voce, insa in pasajele aglomerate se simte lipsa unei bune separatii a instrumentelor, scena devenind putin neclara. Am testat si iesirile RCA vs XLR, nu am sesizat diferente cuantificabile. Cu toate acestea, cum spuneam, este un dac foarte bun in aceasta categorie de pret, construit ca un tanc, conectica de calitate, o buna alimentare si o implementare usb asincrona.
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by johndoe21ro »

Mlaurentiu wrote:Am folosit acest DAC mai bine de 6 luni, pentru cei care cauta device-uri noi in zona de pret 1000-1500€, pot spune ca este un dac echilibrat. Cand l-am achizitionat, am ascultat multe modele existente pe piata, ce mi-a placut la acest model este muzicalitatea redata prin chip-ul sabre. Pe langa muzicalitate, are o prezenta placuta, destul de precisa, o extensie a inaltelor si bass-ului suficiente. Este potrivit pe muzica gen jazz, voce, insa in pasajele aglomerate se simte lipsa unei bune separatii a instrumentelor, scena devenind putin neclara. Am testat si iesirile RCA vs XLR, nu am sesizat diferente cuantificabile. Cu toate acestea, cum spuneam, este un dac foarte bun in aceasta categorie de pret, construit ca un tanc, conectica de calitate, o buna alimentare si o implementare usb asincrona.
Laurentiu, ce sistem ai in rest? Amplificare, incinte, transport, cabluri de boxe, de semnal, alimentare, USB, etc. :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by Mlaurentiu »

Am ascultat acest DAC in mai multe configuratii:
- sistem pentru casti (Sennheiser HD 545 Reference + Bayerdynamic A1)
- sistem pentru boxe (amp-uri: Opera Consonance a100, Unico Secondo; boxe - Spendor SA3, Sonics Arkadia, Wharfedale Jade 3).
- Ca surse au fost: pc pe usb, tot pe usb am folosit un streamer Sotm sms100 conectat prin LAN la NAS, un cd transport Kenwood dpx9010 conectat pe coax sau un dap Fiio X7 tot pe coax.
- cabluri boxe: cordial de 4mm cu terminatii spade de la Furutech, Audioquest Slate, Nordost blue heaved
- interconnect: RCA Qed signature audio 40, DH Labs Silver Sonic Air Matrix cu connectori Furutech FT-111, XLR Accuphase modelul nou.
- alimentare: cablu furutech fp alpha 3 cu conectori tot furutech fi 28 si 38.

Momentan m-am orientat catre un dac vechi care nu stie decat 44.1 - 48 Khz, insa are o mai buna separatie, pasaje complicate din muzica clasica sunt acum usor de perceput, un bass mai precis si inalte mai aerisite, un sunet mai natural, scena de asemenea impresioneaza prin adancime, largime si inaltime.
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by SOLO »

Ma gandesc si eu la varianta unui dac din anii 90 cum ar fi wadia x64.4 . Pentru ascultat cd-urile nu cred ca imi trebuie mai mult.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Mlaurentiu
Posts: 19
Joined: 27 Jul 2016, 22:34

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by Mlaurentiu »

Ceea ce cauti tu este scump si nu il gasesti pe la noi pt a-l asculta. Eu m-am "riscat" cu Linn Numerik si sunt surprins cum un dac de 20 ani suna mai bine decat unul actual fara a beneficia de alte apanaje ale digitalului de genul cabluri de supercalitate sau device-uri active care sa reduca jitter-ul, un parametru despre care se crede in ziua de astazi ca este tinut sub control. Pentru CD-urile mele aceasta solutie cu un transport bun, aduce un sunet mare la un pret mic.

Totusi imi doresc un dac vechi, bun, care sa stie sampling pana la 96khz, pot cumpara linistit si muzica de pe hd tracks. Pana una alta, investesc in CD-uri la preturi omenesti.
Amphion Krypton3 ; Gryphon Guideline PSC Gold; Jeff Rowland 201; exaSound e22; MacMini i5; AQ NRG10; Solid Tech; Silver diy Interconnect and usb cables

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DAC - Matrix X-Sabre

Post by momolo »

SOLO wrote:Ma gandesc si eu la varianta unui dac din anii 90 cum ar fi wadia x64.4
te gandesti tare bine! Chiar si daca mergi mai inapoi la un model mai vechi, tot nu gresesti. Wadia a fost un nume greu in anii 90! Te va umfla rasul cand vei compara vechitura cu unul nou si foarte laudat pe net. Si vei concluzia ca mine, "lumea s-a tot tampit pe zi ce a trecut!"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply