NUC - streaming audio in reteaua locala

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by c_andrei »

Merci pt ponturi, daca am timp mai incerc azi.
PS ai facut bine ca ai investit si intr-un cablu de boxe decent, sa stii ca ajuta.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by johndoe21ro »

perseus wrote:
johndoe21ro wrote:Daphile este de electie, din punctul meu de vedere. Eu folosesc SqueezeLite/Logitech Media Server care este acelasi lucru.
Nu e ok sa folosesti corectiile de ton. Departeaza boxele, macar la 80cm de peretele din spatele lor si ti-ar trebui si ceva toe-in. In felul asta si basul va deveni mai corect si scena se va imbunatati. Pare sa ai peste 2m distanta intre ele... Incearca sa le pozitionezi (sa faci toe-in) astfel incat axele difuzoarelor sa se intersecteze undeva la cativa zeci de cm in spatele tau/difuzoarele sa priveasca spre umerii tai.
Si, nu in ultimul rand, rodeaza-le corespunzator! Se vor mai potoli joasele, se vor mai aduna!

P.S. Boxele nu prea stau bine pe covoare groase, mai ales ca sunt usurele. Nu pot sta pe parchet, nu? Si cu niste monezi de 5 bani sub spike-uri...

P.P.S. Atentie si la cabluri!
Da, e fix acelasi lucru. Adica pot controla Daphile si de pe serverul Logitech Media Server de pe Synology. Practic acestea doua se contopesc.

Corectiile de ton cred ca le fac presat mental de posibilitatea sa deranjez foarte mult vecinii. Din pacate copiii, gradinita, conjunctura, nu-mi ofera posibilitatea sa stau la curte si asa ca fac tot ce pot sa raman in cadrul de buna vecinatate. Altfel cred ca nu m-ar deranja. Covorul este de fapt un must pentru joaca copiilor care sunt inca mici si racesc foarte repede stand pe un parchet mai rece. Asa ca trebuie sa fac compromisul asta.

Cablurile sunt QED Bi Wire Performance Original 4x2.5. Boxele sunt legate standard, insa am folosit doar doua fire.
Covorul este extrem de important - e bine ca-l ai doar ca nu e cea mai buna solutie sa plasezi boxele pe acesta.... Corectiile de ton evident ca nu-s ok...
Legat de Daphile & LMS, sunt 2 playere cu o calitate sonora foarte buna. Sunetul redat este mai fluid, mai natural, mai bogat timbral. Pe Apple o gasesc ca fiind cea mai buna solutie, mult peste Amarra, Pure Music sau Audirvana.

P.S. Incearca sa inlocuiesti jumperii de la boxe cu niste jumperi facuti din cablurile pe care zici ca le folosesti...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by perseus »

Multumesc de sfaturi!

Sunt foarte multumit de interactiunea cu Daphile, mai ales ca sunt un incepator in chestiunea asta. Ascult muzica de foarte multa vreme, dar acum m-am hotarat sa rasfat pasiunea asta. Legatura cu pc-urile o am de mult. Nu la nivel profi, dar ma descurc.

Nu stiu daca pot integra si itunes in daphile. E clar ca nu o sa renunt la playerul asta, mai ales ca am facut o mica investitie si da, pot spune ca sistemul meu suna bestial acum. Mai e si usurinta in utilizare. Practic pun mana pe orice device (telefon, tableta, pc) conectat la net, din casa, si pot da play.

O sa inlocuiesc jumberii. Poate ca o sa aduca un plus. Mai am cablu ramas.
Sa vad ce fac du portiunea de covor de sub boxe...

User avatar
perseus
Posts: 22
Joined: 20 Nov 2017, 09:27

Re: NUC - streaming audio in reteaua locala

Post by perseus »

Astazi o sa ma joc putin cu un mixer pe care il aveam pentru inregistrari digitale. O sa vad ce efect are in configuratia mea. Intrarea pe usb cu iesirea de casti suna foarte ok. Momentan nu am cablurile necesare pentru a face conexiunea intre mixer si amplificator.
Image

Post Reply