Interfața audio uca 202

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Interfața audio uca 202

Post by Dadix »

Salut. De mult timp mă bătea gândul să îmi cumpăr un DAC care sa nu coste mai mult de vreo 300 de lei și să îl pot folosi cu laptopul și telefonul mobil. Problema era că unul din cele mai ieftine DAC uri ce se găsesc la noi Fiio Taishan-D03K cere ieșire digitală din laptop iar Samsung ul meu nu are ieșire spdif prin jackul de căști.
Alternativa este un DAC cu usb, dar astea nu prea am găsit pe la noi in prețul dorit de mine .

De curând am citit că se poate folosi ca DAC interfata audio Behringer UCA 202. Are cablu usb ce se conectează la laptop și mă gândesc că o pot folosi și cu telefonul mobil cu un dispozitiv OTG. Am aflat că nu îi trebuie drivere de instalare nici pe GNU/Linux.
Interfața audio folosește dacul PCM2902E de la Texas Instruments .
Specificații:
Low Latency
16bit/48kHz ADC/DAC
Line In (2x RCA)
Line Out (2x RCA)
S/PDIF Out (TOSlink)
1x Head Phone Port (3.5mm)
Bus powered
Plug and Play on Win, Mac, Linux

Este recomandata să fie folosita cu căști peste 50 ohmi.
Pe net am găsit o modificare la circuit nu tocmai grea de făcut prin care se poate adapta și folosi in termeni ok și cu căști cu impedanța mai mica.

Interiorul jucăriei arata bine:
Image

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Interfața audio uca 202

Post by Dadix »

Sunt in posesia acestui aparat de aproximativ o saptamana.
Sunt multumit de calitatea sunetului pe care o am acum cand folosesc laptopul.
Sunetul a capatat claritate si e mai aerisit.
Folosesc aparatul cu setarile de 16 bit - 44.100 Hz.
Cu castile SHP 2000 de la Philips ( 32 ohm) se aude decent, interfata avand buton de volum.
Dac- ul din interfata audio e bun dar amplificarea nu prea, de aceea
ma gandesc sa fac un upgrade la receiver si casti ca sa profit din plin de noua achizitie.

Post Reply