Procesoare dinamice de sunet

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Procesoare dinamice de sunet

Post by Dadix »

Din categoria de procesoare de sunet mi-a atras atentia procesoarele dinamice de sunet despre care am citit ca ar aduce adancime muzicii. Am citit ca rezultatul poate fi obtinut prin diferite metode de design si inevitabil unele sunt mai scumpe.
As dori sa aflu daca cineva foloseste asa ceva si daca rezultate sunt la nivelul celor spuse de producatori.
Din ce am vazut mai ieftin ar fi BEHRINGER SX3040 . Ar mai fi BBE Sonic Maximizer 482i si Aphex Exciter.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Procesoare dinamice de sunet

Post by Dadix »

Salut am avut in teste un APHEX Aural Exciter Type C2 Big Bottom Model 104 timp de cateva luni de zile .
M-am straduit sa-mi placa , daca pot zice asa , dar pana la urma l-am vandut .
Povestea lunga ... spusa scurt : loudness ul de la Pioneer ul meu sx 434 este mai placut decat procesarea Aphexului .

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Procesoare dinamice de sunet

Post by kaav »

Salut. Poti sa-mi spui te rog, cu ce fel de muzica l-ai incercat? Intreb din curiozitate. Ascult mai putina muzica din zona ''acustica''. In cazul meu (muzica electronica) nu sunt valide anumite rigori care le cere o muzica clasica/rock, nu gasesc nimic in neregula in a folosi egalizatorul sau ceva similar lui.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Procesoare dinamice de sunet

Post by Dadix »

L-am incercat cu aproape toate genurile muzicale .
Modelul meu de Pioneer are un sunet cald si fresh iar Aphexul mi se pare ca înlătura aceste aspecte foarte apreciate si cautate de mine la aparatele audio.
In plus obtineam același efect daca umblam la bass si înalte din Pioneer.
Ce introducea suplimentar era o mărire a efectului stereo .

Nu sunt împotriva procesării suplimentare a sunetului sau a imaginii , chiar o apreciez , dar sa fie de calitate .

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Procesoare dinamice de sunet

Post by kaav »

Multam fain. Mi-a placut ca m-ai lamurit simplu. Numa bine.

Post Reply