Master Class software

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Master Class software

Post by Dadix »

Salut.
De ceva timp ma gandesc cum s-ar putea construi un DAC care sa sune la fel ca un post radio cu transmisie foarte buna. Am tot cautat informații pe internet despre cele mai bune DAC uri , trecand de la cele chinezești si ajungand pana la cele rusești .

In aceate cautari am dat de Mark Levinson si cateva interviuri ale sale care sunt interesante. Va invit sa le urmăriți deoarece nu sunt lungi , doar de cate 10 minute.
https://youtu.be/4cc16zy73Kg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/Sf4O6fiZ0ao" onclick="window.open(this.href);return false;

Asa ajungem la software ul comercializat de compania sa Daniel Hertz .( Mark Levinson e compania care poarta numele sau dar aparține de Harman International , la randul ei sub umbrela Samsung )

Softul costa vreo 600 euro , e doar pentru calculatoare Apple si spune ca poate transforma sunetul digital sa para ca cel analog, poate fi folosit pentru remasterizare si îmbunătățire , chiar aduce calitatea unui mp3 la calitatea unui master analog . Eu asa am înțeles .

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Master Class software

Post by johndoe21ro »

Dadix wrote:Salut.
De ceva timp ma gandesc cum s-ar putea construi un DAC care sa sune la fel ca un post radio cu transmisie foarte buna. Am tot cautat informații pe internet despre cele mai bune DAC uri , trecand de la cele chinezești si ajungand pana la cele rusești .

In aceate cautari am dat de Mark Levinson si cateva interviuri ale sale care sunt interesante. Va invit sa le urmăriți deoarece nu sunt lungi , doar de cate 10 minute.
https://youtu.be/4cc16zy73Kg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/Sf4O6fiZ0ao" onclick="window.open(this.href);return false;

Asa ajungem la software ul comercializat de compania sa Daniel Hertz .( Mark Levinson e compania care poarta numele sau dar aparține de Harman International , la randul ei sub umbrela Samsung )

Softul costa vreo 600 euro , e doar pentru calculatoare Apple si spune ca poate transforma sunetul digital sa para ca cel analog, poate fi folosit pentru remasterizare si îmbunătățire , chiar aduce calitatea unui mp3 la calitatea unui master analog . Eu asa am înțeles .
De mult nu m-am mai distrat atat de copios! Ce-i drept, din ras poti s-o dai usor si in plans...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Master Class software

Post by momolo »

Si poanta suprema e asta,
...spune ca poate transforma sunetul digital sa para ca cel analog, poate fi folosit pentru remasterizare si îmbunătățire , chiar aduce calitatea unui mp3 la calitatea unui master analog ...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 414
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Master Class software

Post by _BGD_ »

Salut Dadix,

In opinia mea, nu ai cum sa faci asa ceva.
Oricat de mama software-ului este el, un MP3 ramane un MP3. Da, sa ii bagi niste efecte, sa mai filtrezi putin ceva ici-colo, nu zic nu, dar sa duci MP3-ul "la calitatea unui master analog" nu vad cum, fizic ma refer.

Sunt de parare ca, compania lui D.H. vrea sa faca "easy money" pe carca snobilor. Bani fara prea multa munca (munca regasita intr-o banda de mag, intr-un disc de vinil).
Si la cat de tampa este lumea azi, profita aceasta companie.

Tati, vrei sunet analog, claritate, calitate? Iei niste troace sanatoase, cu tranzitori, fara clasa D, alimentari in comutatie si alte uleiuri.

Parerea mea, Bogdan, pasionat de trancote :)

Pace!

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Master Class software

Post by johndoe21ro »

Dadix wrote:Salut.
De ceva timp ma gandesc cum s-ar putea construi un DAC care sa sune la fel ca un post radio cu transmisie foarte buna. Am tot cautat informații pe internet despre cele mai bune DAC-uri, trecand de la cele chinezești si ajungand pana la cele rusești.

In aceate cautari am dat de Mark Levinson si cateva interviuri ale sale care sunt interesante. Va invit sa le urmăriți deoarece nu sunt lungi, doar de cate 10 minute.
https://youtu.be/4cc16zy73Kg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://youtu.be/Sf4O6fiZ0ao" onclick="window.open(this.href);return false;

Asa ajungem la software-ul comercializat de compania sa Daniel Hertz. (Mark Levinson e compania care poarta numele sau dar aparține de Harman International, la randul ei sub umbrela Samsung )

Softul costa vreo 600 euro, e doar pentru calculatoare Apple si spune ca poate transforma sunetul digital sa para ca cel analog, poate fi folosit pentru remasterizare si îmbunătățire, chiar aduce calitatea unui mp3 la calitatea unui master analog. Eu asa am înțeles .
Sper sa nu te superi pe mine si s-o iei ca pe o postare (de-a ta) scrisa intr-un moment de luciditate mai scazuta. Eu sunt cam la a 7-a lectura si marturisesc ca tot nu inteleg o iota. Deci consideri ca nu prea exista DAC-uri care sa sune mai bine ca un post de radio cu transmisie foarte buna?! Asta ar fi reperul?! Apoi consideri ca cele mai bune DAC-uri se gasesc undeva intre China si Rusia?! Astea ar fi un alt reper sau cum?! Mark Levinson e mongol?! (Un hibrid intre o chinezoaica si un rus...). De ce ar fi Mark Levinson interesant vis-a-vis de DAC-uri, digital sau analogic?! De ce crezi ca nu exista si alte soft-uri mai bune?! (Nu care sa faca din cacat - mp3, bici - master). De ce ti-ar trebui un astfel de software?! Ce ai putea face cu el?! :shock: :shock: :shock:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Master Class software

Post by Dadix »

@ _BGD_ Erau timpuri in care oamenii credeau ca ceva mai greu decat aerul si facut de om nu poate zbura , dar iata ca cineva a inventat avionul . Mai de curand in istorie , nu cred ca oamenii care aveau o camera de calculatoare se gandeau ca o putere de calcul mai mare de 100 de ori ( decat pc-urile vintage de acolo) va incape intr-o cutie de chibrituri ( tehnologia de azi / smartphone) . Si mai de curand e posibila datorita retelelor neuronale cu cipuri AI sa vedem cum pc ul coloreaza poze alb -negru si fetele ( in miscare) unor oameni sunt inlocuite cu altele ( in clipuri video ) , Sony prin tv-urile sale inca de vreo 7 ani imbunatateste imaginille in timp real pentru unele dintre tv-urile sale inlocuid pixelii "deteriorati" cu unii noi .(Sony BRAVIA: X-Reality PRO picture engine : https://www.youtube.com/watch?v=H-aXgM5HB8w" onclick="window.open(this.href);return false; )

Asa ca ce stim noi despre ce poate face software -ul in ziua de azi si ce nu , in domeniul audio ?

Ce pot eu sa fac este doar sa ma gandesc ca traim vremuri in care lucrurile imposibile sunt din ce in ce mai putine.
(din cele putine : @ johndoe21ro Chiar daca ai citi si in zilele urmatoare ce am scris nu cred ca vei intelege o iota :lol: )

O femeie urata poate insela ochiul si poate pare frumoasa daca o duci la machiaj , hairstylist , o imbraci sexi , o dai cu parfum bun. Asta nu inseamna ca in esenta ei nu e urata , ci doar ca ochiul poate fi inselat.

Asa poate sa se intample si cu sunetul. Apoi un mp3 nu suna neinteligibil ca sa nu se poata obtine nimic din el. Cred ca el contine o baza dinamica indeajuns de buna ca sa poti obtine un sunet mai bun de acolo prin diferite metode.

Cat despre software , Mark spune ca este variata actuala si imbunatatita a Cello Palette Equalizer-Preamplifier
Image

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Master Class software

Post by hondaru »

Eu oricat am experimentat digitalul tot nu a sunat la fel de bine ca analogicul!
Digitalul e capabil sa cuantifice orice fel de sunet si returneaza o rezolutie nebuna (hi res) dar muzica nu este acolo doar sunetele, frecventele. Nu are nimic de-a face cu placerea pe care ti-o induce muzica reala. E precum ai privi la un TV cu super contrast si rezolutie insa aceeasi imagine privita cu ochiul liber e mult mai estompata insa vie.
Apoi sa faci din Trabant Mercedes doar schimband emblema pe capota nu e posibil. La fel nu vad cum poti face dintr-un format cu pierderi ceva ce sa suna a master care se vrea calitatea absoluta. Poate daca adaugi precum fac cei de la Sony cu imaginea dar asta iese doar pe hartie, in realitate ptr cine are ureche sesizeaza facatura. E precum un pian dezacordat suna a pian dar nu este corect.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Master Class software

Post by Dadix »

Bob Carver a reusit de 2 ori in provocarea lansata de 2 reviste sa faca un amplificator solid state de vreo 700 de dolari sa sune exact ca unul pe lampi de vreo 6000 de dolari.
Asa ca multe lucruri sunt posibile.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bob_Carver" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.stereophile.com/content/carver-challenge" onclick="window.open(this.href);return false;

Eu am adus titlul topicului ca o stire , ca ceva de discutat , nu ca ceva batut in cuie .
E bine sa avem mintea deschisa catre nou, e bine sa ne punem intrebari . Dar din comentariile postate trag concluzia ca nimeni nu a vizionat interviurile ( cu Mark Levinson) la care am pus link .

Post Reply