DAC sau Amplificator - ce este mai important?

DAC, Linux, NAS, Servere, Formate digitale
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

DAC sau Amplificator - ce este mai important?

Post by Dadix »

Cand am cumparat noile boxe am simtit o imbunatatire a sunetului ca de la noapte la zi. Amplitunerul isi aduce si el aportul imbunatatind sunetul intr-un mod usor sesisabil.
Dac -ul adaugat ulterior isi face simtita prezenta si el dar intr-un mod mai subtil , aratand parca slabiciunile sau punctele forte ale amplificatorului. (Dac -ul meu este unul cu sunet neutru)
Cu aceasta experienta , cred ca dintre amp si dac mai important este amplificatorul.
Care este parerea vostra?

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: DAC sau Amplificator - ce este mai important?

Post by Petrescu »

Toate-s importante, sistemul audio este precum un lant. Este suficient ca o za sa cedeze si sunetul se strica. Cu toate astea, amplificatorul este ceva mai napastuit ca sursa. Nu de putine ori, mai ales cu boxele noi care in numele liniaritatii arunca tot greul in carca amplificatorului, constatam ca nu este chiar floare la ureche sa imperechezi o boxa cu un amplificator, plus cablurile aferente, astfel incat sa fii pe deplin fericit. Cred ca as proceda la fel ca tine, as incepe sistemul dinspre coada catre cap. As vedea prima data ce camera am, cum va fi situata pozitia de ascultare, dupa care m-as limita la un gen de boxe potrivit cu spatiul de auditie, apoi amplificatorul care sa se imperecheze bine cu boxele, iar la final sursa da rafinamentul. In fine, asa vad si eu lucrurile din fata tastaturii dar in realitate acestea pot sa difere substantial. Pana la urma te adaptezi la fata locului dar este bine sa fii informat ca sa faci treaba cu cap, din orice parte ai lua-o.

maltezul
Posts: 17
Joined: 10 Jan 2019, 20:42

Re: DAC sau Amplificator - ce este mai important?

Post by maltezul »

Dupa stiinta mea ordinea ar fi urmatoarea: spatiu auditie, incinte, calitate inregistrare si suport, dac(in cazul numai digital), amplificare, unitate de transport/citire, sursa de alimentare, cabluri.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: DAC sau Amplificator - ce este mai important?

Post by Petrescu »

Calitatea inregistrarii nu ai cum s-o alegi dupa sistemul tau audio, e un dat care iti place sau nu.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: DAC sau Amplificator - ce este mai important?

Post by dj_italo2001 »

Cauta sa cumperi un ampificator care NU are reactie negativa globala, doar locala :D
Si care NU are DC servo !
Dar cum asa ? BLASFEMIE ! Si culmea mai e si profesional ! De studio !
Cam asa arata pe dinauntru o astfel de dracie ! Doar ca o sa arunci o gramada de inregistrari (fie si placi pe 45) la gunoi ! Pardon, pe site-urile de vanzari :)

Image

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: DAC sau Amplificator - ce este mai important?

Post by johndoe21ro »

Din pacate toate componentele au importanta egala! Practic acasa asculti intotdeauna cea mai proasta componenta, veriga slaba din sistem. Ea este piedica care se pune contra celorlalte componente si nu te lasa sa le descoperi potentialul!
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DAC sau Amplificator - ce este mai important?

Post by momolo »

Eu as adauga ca importanta este si POTRIVIREA intre "componente". O gramada de "componente" scumpe si bune (fiecare luata in parte este top) nu alcatuiesc obligatoriu un sistem audio bun, ba dimpotriva, stiu prea multe cazuri de gramezi de scule audio bune care IMPREUNA suna prost.

Iar peste toate domneste ACUSTICA, regina audiofiliei! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: DAC sau Amplificator - ce este mai important?

Post by dj_italo2001 »

momolo wrote:Iar peste toate domneste ACUSTICA, regina audiofiliei! :lol:
Motiv pentru care am decis sa vand un apartament nou de bloc in care am investit cam 10 ani de munca, o gramada de timp si care nici pe departe nu reuseste sa egaleze un demisol al unei case cu peste 60 ani vechime dar care are ziduri de 45cm din caramida plina :D
Locuit efectiv in acest apartament doar cateva saptamani...

Post Reply