Muzica Live

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Muzica Live

Post by Schindler »

Cu citeva zile in urma, mergind la cumparaturi la Auchan Constanta , am avut placuta surpriza sa constat ca in acest spatiu comercial, pe o mica scena , cinta un acordeon ( Scandalli !!! ) si trei mandoline . Cantau cam gen James Last sau Paul Mauriat .
Eram trei persoane. M-am asezat , s-au asezat si persoanele care erau cu mine . Desigur ca muzica m-a captivat in totalitate ...
Dupa citeva melodii, persoanele care erau impreuna cu mine , ma priveau pe furis ca pe un animal curios , intrebindu-se din priviri cit mai aveam de gind sa stau acolo ... Gicindu-le gandurile, le-am spus : puteti sa va plimbati prin magazine ... o sa ma gasiti tot aici ...
Ascultind muzica , urmarind interpretarea artistilor , mi s-au umezit ochii ... Am realizat atunci cit de importanta este comuniunea cu muzica si cu artistul care interpreteaza live ... Artistul , cantind "traieste" muzica si iti comunica telepatic aceasta traire ...
Am realizat ca nici daca as fi ascultat aceiasi muzica pe cele mai audiofile scule din lume, trairile nu ar fi fost aceleasi ...
Si viceversa ... cand asculti muzica live , chiar daca sala e plina de ecouri sau sonorizarea nu e chiar extraordinara, " traiesti muzica " ...
Ca de obicei, cind e vorba de muzica buna sau foarte buna , auditoriul a fost extrem de restrins ... maxim 10 persoane ... asta in conditiile in care trecea destul de multa lume pe acolo ...
Desigur ca daca ar fi recitat ( ca nu pot afirma ca cinta ) individul care vara nu doarme s-ar fi imbulzit tot magazinul ... si eu desigur ca as fi fugit imediat si mi-as fi facut cumparaturile din alt magazin ...
Ce pacat ... artistii de valoare si muzica buna, nu sint apreciate de multime nici macar atunci cind sint oferite gratis ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: Muzica Live

Post by bnt »

E celebru experimentul facut acu' cativa ani de Joshua Bell :)
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/co ... 01721.html" onclick="window.open(this.href);return false;
(Articolul e lung da' merita citit pana la capat, de altfel a si luat un Pulitzer :) )

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Muzica Live

Post by Schindler »

Am fost la un concert Phoenix :
http://www.google.ro/#sclient=psy-ab&q= ... 20&bih=917" onclick="window.open(this.href);return false;
Pe scurt - a fost ca si cind as fi vizionat un minunat numar de streap-tease cu Miss Boboc 1940.
Nici macar nu am rezistat pina la sfirsit. In privinta sonorizarii : simteai ca te loveste o ghiulea in piept si duduia asfaltul sub tine. Pentru a nu-mi afecta iremediabil auzul, a trebuit sa ma indepartez aprox. 800 metri de scena.
In privinta melodiilor trupei - pe care le stim cu totii - si pe care am dorit sa le ascult live - nici macar nu mai semanau cu versiunile originale datorita reorchestrarii.
Nici macar rockerii si motociclistii ( gen Harley, desigur) nu au fost prea incintati de prestatie si au dezertat raind pe rind.
Au ramas doar cei anesteziati cu bere care oricum nu auzeau decit o bubuiala.
Concluzia: aveti grija la ce concerte mergeti, ca sa nu pierdeti timpul. Daca nu vreti sa ramineti surzi, indepartati-va de scena; astfel de concerte sint mult, mult mai daunatoare pentru auz decit ascultatul prin casti.
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply