John Powell Singers din Manchester la Bucuresti

CD, vinil, concerte
Post Reply
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

John Powell Singers din Manchester la Bucuresti

Post by Kostas »

Duminica 21 Octombrie, la Catedrala Sfantul Iosif din Bucuresti va avea loc un concert de muzică sacră susţinut de renumitul Cor John Powell Singers din Manchester.
Intrarea este libera.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: John Powell Singers din Manchester la Bucuresti

Post by momolo »

"John Powell Singers" choir from Manchester:

Si de aceasta data comentariul este simplu.....concertul corului britanic a fost absolut superb, de inalta clasa ! Ne-au aratat ce inseamna valoare si modestie.

Acustica in Catedrala Sfantul Iosif este de exceptie. Ar trebui facute inregistrari audiofile in acel minunat spatiu !
Repertoriul foarte frumos si a continut la urma doua piese romanesti.

Concertul a fost dat in scopuri caritabile, pentru ajutorarea unor copii cu autism doar prin donatii deoarece intrarea a fost gratuita. Am aflat ca si-au platit singuri biletul de avion.

La sfarsit au vandut un CD cu modestul pret de 15 lei. Discul este facut pe calculator si printat la imprimanta obisnuita. Inregistrarea e acceptabila dar mediocra, digitala si meschina. La ce am auzit aseara si datorita acusticii superbe, daca exista cineva cu un minim de scule profesionale analogice (si talent ingineresc), ar fi iesit ceva echivalent cu ceea ce a reusit casa de discuri Proprius in anii 70. In acel spatiu vocile nu au sibilanta asa cum exista in multe catedrale, ecoul este exact cat trebuie sa fie, se aude absolut minunat.

Cateva FOTO:

https://picasaweb.google.com/1131459251 ... terOct2012" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: John Powell Singers din Manchester la Bucuresti

Post by momolo »

si VIDEO:

http://www.youtube.com/watch?v=NLq4AZKI0w8" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.youtube.com/watch?v=HiVZCmqbi5w" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: John Powell Singers din Manchester la Bucuresti

Post by Kostas »

A fost un repertoriu foarte greu, cu canoane pe multe voci fiecare membru al corului avand un rol diferit, ceea ce interpreta completandu-se cu ceea ce cantau alti coristi. Multe piese foarte greu de dirijat si de "tinut impreuna". Altceva decat obisnuitul unison sau cor pe trei voci. Totul sustinut cu caldura, pasiune si daruire, artistii fiind cu totul straini de mentalitatea "am prestat si mi-am luat banu".
Interiorul bisericii ajuta foarte mult pe artist. Are acustica buna, te poti auzi foarte bine cand canti, iti da imbold sa daruiesti celorlalti muzica pe care o interpretezi. Artistii stand foarte aproape de public se realizeaza si o comunicare , o sinergie foarte buna cu publicul. Nu exista nimic din aerul rece, academic si snob de la unele concerte.
Daca ar fi sa-mi exprim impresiile intr-un cuvant acesta ar fi Bucurie !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply