Bucharest Music Film Festival

CD, vinil, concerte
Post Reply
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Bucharest Music Film Festival

Post by Kostas »

Ca un preambul la Festivalul Enescu , va avea loc in piata de langa Ateneu "Bucharest Music FIlm Festival".
Festivalul cuprinde concerte susţinute de: Orchestra Natională Radio, Orchestra Simfonică Bucureşti, Filarmonica din Craiova, Orchestra Spirit of Viena (venită chiar din Capitala Austriei), Camerata Regală, Orchestra Silvestri, Ensemble Raro & Friends, Grupul Vocal ACAPELLA.
Dirijorii care conduc aceste renumite ansambluri musicale sunt: Tiberiu Soare, Benoit Fromanger, Jin Wang, Sebastian Gurtler, Costin Grigore.
Printre soliştii care vor prezenta recitaluri îi amintim pe: Horia Mihail, Gabriel Croitoru, Alexander Balanescu, Andrei Kivu, Matei Ioachimescu, Boris Lipov, George Tudorache.

Intrarea este libera si sper sa ne intalnim cu aceasta ocazie.

Iata si programul:

VINERI, 21 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Orchestra Sinfonia Bucureşti

Dirijor Florin Totan

Solişti: Irina Baiant (soprană), Cătălin Opriţoiu (flaut)

21:00 FILM: Sergiu Celibidache – Anton Bruckner, Simfonia a V-a

SÂMBĂTĂ, 22 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Orchestra Naţională Radio

Dirijor Tiberiu Soare

Solişti: Ana Maria Donose (soprană), Maria Jinga (mezzosoprană),

Liviu Indricău (tenor), Daniel Pop (bariton)

21:00 FILM: Don Pasquale de G. Donizetti


DUMINICĂ, 23 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Orchestra Simfonică Bucureşti

Dirijor Benoit Fromanger

Solist: George Tudorache (vioară)

21:00 FILM: Saint Petersburg Night


LUNI, 24 IUNIE

19:00 – 19:30 Recital Silviu Dumitrache (pian)

19:30 – 20:00 Recital Grupul Vocal Acapella

20:00 – 21:00 Accordvibes

21:00 FILM: Spărgătorul de nuci de P.I. Ceaikovski


MARŢI, 25 IUNIE

19:30 – 21:00 Ensemble RARO & Friends

21:00 FILM: Daniel Barenboim – Concert aniversar


MIERCURI, 26 IUNIE

19:00 – 20:00 SonoMania

20:00 – 21:00 Recital Horia Mihail (pian) şi Gabriel Croitoru (vioară)

21:00 FILM: Ballet Favorites


JOI, 27 IUNIE

19:30 – 21:00 Silvestri Orchestra

Dirijor Tiberiu Soare

Solist: Andrei Kivu (violoncel)

21:00 FILM: Joshua Bell – Ceaikovski, Sibelius, Beethoven


VINERI, 28 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Camerata Regală

Dirijor Jin Wang

Solişti: Matei Ioachimescu (flaut), Boris Lipov (flaut)

21:00 FILM: Turandot de G. Puccini


SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Filarmonica Oltenia

Dirijor Costin Grigore

Solist: Alexander Balanescu (vioară)

21:00 FILM: Rigoletto de G. Verdi


DUMINICĂ, 30 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Spirit of Viena Orchestra

Dirijor Willy Büchler

Solişti: Judith Halasz (soprană), Marco di Sapia (bariton)

21:00 FILM: Flautul fermecat de W.A. Mozart
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Bucharest Music Film Festival

Post by Kostas »

Cred ca un concert care nu trebuie ratat este cel din ultima duminica a manifestarii:

DUMINICĂ, 30 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Spirit of Viena Orchestra

Dirijor Willy Büchler

Solişti: Judith Halasz (soprană), Marco di Sapia (bariton)


Iata aici si site-ul oficial:

http://www.arcub.ro/agenda_detail.php?id=775" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Bucharest Music Film Festival

Post by brighty »

Multumim, Kostas, pentru stire si pentru programul evenimentului! Personal, voi incerca sa ajung acolo de cat mai multe ori, dupa timpul liber existent...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Bucharest Music Film Festival

Post by Kostas »

Am sa merg si la Camerata Regala, sa vad cum si cat s-a inchegat acest ansamblu tanar, facut cu mult entuziasm si sustinut de Casa Regala.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Bucharest Music Film Festival

Post by brighty »

Kostas wrote:Cred ca un concert care nu trebuie ratat este cel din ultima duminica a manifestarii:

DUMINICĂ, 30 IUNIE

18:30 – 19:30 Ora de Dans

19:30 – 21:00 Spirit of Viena Orchestra

Dirijor Willy Büchler

Solişti: Judith Halasz (soprană), Marco di Sapia (bariton)
Din pacate, in Bucuresti ploua ca la balamuc astazi, 30 iunie, fara oprire de azi-dimineata si nu sunt semne sa se opreasca nici spre seara... :( Cred ca se anuleaza tot...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Bucharest Music Film Festival

Post by momolo »

Probabil ieri nu au avut nici o sansa, nu am vazut stirile (in caz ca au spus ceva) insa era imposibil la ce ploaie a fost. Nu am vazut de ani de zile asa ploaie tip "potopul lui Noe". Au mai fost ploi din astea dar tineau maxim o ora, poate doua insa nu peste 24 de ore absolut incontinuu!!

Insa nu cred ca ati pierdut ceva. Am fost doar lunea trecuta (acum 7 zile cand era vara) si mi s-a parut jalnic. Spectacolul a fost pus prea devreme, pe la orele alea te poate parli soarele (probabil s-au pastrat orele din septembrie, ceea ce este complet gresit), locul a fost mic, era plin cu mult inainte, cortul din spate amplifica zgomotul, de jur imprejur circulatie auto foarte intensa, boxele de nunta si botez jalnice, distorsionau vocile si puterea era total insuficienta. Publicul la manifestari gratis este ca de obicei prost educat, multi nu vin sa asculte ci sa vorbeasca, (prea) multi nu au ce face si chiar daca nu-i intereseaza spectacolele gasesc scaune gratis pe afara, comertul cu sucuri si inghetate la supra-pret ca de obicei, pe scurt organizare prost gandita, prost executata, gratis este, gratis face.
Chestii de genul asta se fac in toate orasele europene din vest pe multe strazi, nu numai in marile piete. Dar acolo sunt conditii, orasul pe afara arata altfel, te simti altfel, oamenii sunt altfel educati si doar in lumea a 3-a mai vezi circulatie auto ca la noi. Initiativa e buna, ideea nu e originala si nu trebuie sa fie ceva special, ar trebui sa fie ceva normal in zilele de weekend intr-o ....capitala....europeana! :roll: Nu e nici o problema ca a iesit prost, laudabil este ca s-a facut ceva dar sper sa invete cineva din greseli (desi am vaga impresie ca cei nemultumiti sunt minoritari ...ca la alegeri...)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply