Festivalul George Enescu

CD, vinil, concerte
Post Reply
Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Festivalul George Enescu

Post by Kostas »

Atentie , incepe festivalul George Enescu. Multe orchestre si multi artisti merita atentia iubitorilor de muzica !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by johndoe21ro »

Impropriu spus a inceput.... Practic s-a si terminat de ceva vreme pentru ca biletele (cel putin, la ce conteaza) s-au dat de un sfert de vesnicie. Pentru cine n-a apucat, festivalul s-a terminat! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

Din ce am auzit, cu biletele a fost o manarie, cineva (se presupune din Germania) le-a ras pe toate (cele interesante) in primele minute (sau aranjamentul fusese facut dinainte) asa ca au ramas foarte putine (din cele bune) pentru uzul intern. Asa ca nici ciocoii nostri nu au avut mare lucru de impartit.
In consecinta, in primavara cand au fost scoase pe net la vanzare defapt erau dijmuite deja iar ceea ce mai ramasese a fost luat in primele minute. Au baltit numai cele neinteresante.
Si oricum, pretul nu este pentru muritorul de rand om al muncii in conditiile in care orice afacerist din vest cu ceva bani poate cumpara toate biletele (deoarece suma nu este mare judecand la nivel occidental, iar la noi statul e o basina, adica nu exista sa pazeasca bostanaria). Acolo biletele la concerte de muzica clasica sunt mult mai scumpe. Daca judecam pe calapod occidental la noi biletele sunt la pret de nimic (in timp ce pentru noi, somalezii albi, sunt foarte scumpe).
Interesant de vazut daca vor veni autocare cu straini. Asta e presupunerea actiunii de cumparare a cea mai mare parte din bilete de catre o entitate straina. Turistul german, israelian, american aduce mai multa carne, lapte, oua decat gaina autohtona care se va invarti degeaba in jurul ograzii.
Chiar era putin anormal pana acum sa existe asa o calitate de top pe asa preturi de somalia pentru somalezii albi! Si in consecinta, iata, nici ciocoiasii autohtoni nu au mai apucat cu totii!

Si ca o paranteza, ciocoii cu functii (in statul fanariot) si-au tras invitatii cat au poftit, deci ce mai conteaza pulimea!

Problema este ca ultimele vreo 4 editii au iesit prea bine, au fost prea de top mondial si nu era firesc sa lasi asa o comoara pe de pomana!

Oricum, din ce vad, programul anul asta e considerabil mai slabut. Putini invitati remarcabili si nici dirijorii nu mai sunt class A prea multi iar repertoriul e cam de pus creierul pe bigudiuri. Daca la editia trecuta cu greu se gasea o zi de sarit, acum nici pentru jumatate din spectacole nu merita oboseala.

Iata programul (mai ales folositor pentru ascultatorii de transmisii pe internet si radio...):

http://festivalenescu.ro/events/festival-2015/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by Kostas »

Uitati cine a participat la editia a doua a festivalului

Sviatoslav Richter, Aldo Ciccolini, Leonid Kogan, Henryk Szeryng, Valentin Gheorghiu, Stefan Gheorghiu, Vladimir Orlov, Radu Aldulescu, Ion Voicu, Sir John Barbirolli, prezent pentru a doua oară, Lorin Maazel, Ghenadi Rojdestvenski, alături de George Georgescu (aceasta a fost de altfel ultima ediție în care maestrul a dirijat Orchestra Filarmonicii în cadrul festivalului), Mircea Cristescu, Mircea Basarab, Iosif Conta și Mihai Brediceanu

iar la editia a treia

Arthur Rubinstein, Henryk Szering, Gaspar Cassado, Monique Haas, Miroslav Ceangalovici, André Navarra, André Cluytens, Herbert von Karajan, Zubin Mehta și John Pritchard.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by Kostas »

Atentie, pentru iubitorii pianului Sambata si Duminica viitoare - doua zile mari

Sâmbătă 05.09 16:30
Ateneul Român
Recital MURRAY PERAHIA – pian

Duminică 06.09 16:30
Ateneul Român
Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian

Recital „In memoriam Sviatoslav Richter“

iar Luni

Ateneul Român
THE DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
Dirijor: TREVOR PINNOCK
Solistă: MARIA JOÃO PIRES – pian
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by Kostas »

DIrijorii nu sunt de clasa A :shock:

Zubin Mehta
KRISTJAN JÄRVI
Sir SImon Rattle
Ion Marin
Sir ROGER NORRINGTON
la care eu il adaug si pe
Horia Andreescu

plus multi artisti intrumentisti si dirijori sau dirijori mai tineri dar foarte talentati.

Mai degraba repertoriul este problematic...
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by DorinD »

Tocmai am reusit sa iau bilet la Yefim Bronfman si mai erau vreo 30 de locuri disponibile.

http://www.eventim.ro/ro/bilete/festiva ... mance.html" onclick="window.open(this.href);return false;

La Yuja Wang din 6.09 mai erau vreo 10 locuri...
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by DorinD »

Ce pacat ca la Arcadi Volodos din 11.09 nu mai sunt bilete, cred ca voi intra prin efractie...
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by johndoe21ro »

Kostas wrote:DIrijorii nu sunt de clasa A :shock:

Zubin Mehta
KRISTJAN JÄRVI
Sir SImon Rattle
Ion Marin
Sir ROGER NORRINGTON
la care eu il adaug si pe
Horia Andreescu

plus multi artisti intrumentisti si dirijori sau dirijori mai tineri dar foarte talentati.

Mai degraba repertoriul este problematic...
Dar Christian Thielemann, Michael Tilson Thomas, Vasily Petrenko sau Andris Nelsons ce au? Raie cumva? R. Strauss si Bruckner a la Thielemann, Mahler a la MTT sau Shostakovich a la Petrenko mai rar auzi... Nici cu restul nu mi-e chiar rusine... Acum doi ani chiar a fost teribil programul insa nici anul asta nu-i de lepadat! Eu unul de-abia astept sa ma prezint la datorie! :mrgreen:

P.S. Subscriu si eu legat de repertoriu. Insa nu pot toate editiile sa fie la aceeasi inaltime sau la fel de valoroase, nu?
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by porto »

Nu sunt eu moderator dar...johndoe21ro...eu vad ca stii mai multe decat multa lume dar zic eu ca e normal ca atunci cand faci o corectura la cineva e mult mai uman sa o spui si tu cu...duhul blandetzii ...nu de alta ...dar toti avem ceva de invatat unii de la altii.
Multumesc mult !
Romi

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by johndoe21ro »

porto wrote:Nu sunt eu moderator dar...johndoe21ro...eu vad ca stii mai multe decat multa lume dar zic eu ca e normal ca atunci cand faci o corectura la cineva e mult mai uman sa o spui si tu cu...duhul blandetzii ...nu de alta ...dar toti avem ceva de invatat unii de la altii.
Multumesc mult !
Romi
Nu am facut o corectura, Romi... mai degraba o completare! Corecturi se fac la elevi, la studenti... Posed duhul blandetii (mai putin decat as vrea, dar lucrez la asta) si exact in spiritul acestui duh am raspuns. Nu a fost o postare acida - am avut zambetul pe buze cand am scris cuvintele de mai sus. Nu am mustrat pe nimeni. Imi pare rau daca s-a inteles altfel. 'Oi avea eu postari mai acide insa cea de mai sus nu s-a vrut astfel! :)

P.S. Dorin, te invidiez pentru Thielemann/Bronfman! :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by momolo »

Kostas, fi atent ce am spus,
momolo wrote:nici dirijorii nu mai sunt class A prea multi
Cat priveste lista, parerea mea:

Zubin Mehta - nu-mi place! (si o spun dupa ce am audiat vreo 4 spectacole cu el). Perfect si robotic. Mie imi plac aia imperfecti si umani.
KRISTJAN JÄRVI - imi place mai mult celalalt, Paavo Järvi. Si sincer, parca tatal lor, Neeme Järvi e cel mai de clasa A.
Sir Simon Rattle - la anumite partituri e foarte bun, la altele nu-mi place deloc (adorm repede).
Ion Marin - cred ca glumesti.
Sir ROGER NORRINGTON - il aduc in formol ?!
Horia Andreescu - e bun strumful.... pentru Romania. Eu ziceam de clasa A si ziceam, nu prea multi....

Si am impresia ca l-ai uitat pe Cristian Mandeal.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by Kostas »

corect, nu sunt de clasa A prea multi, numai ca, poti sa fi de clasa A dar sa fi adormitor, fiind de clasa A datorita vastei cariere si a orchestrelor cu care s- a colaborat, daaaaarrrr.. poti fi de clasa b dar sa fi foarte interesant si foarte bun. Poti sa fi bun dar stai la o singura orchestra , mai ai cateva colaborari dar nu ai o cariera fulminanta, nu ai un impresar international, preferi sa studiezi, sa reflectezi si sa iti traiesti viata - si sunt multe astfel de cazuri nu numai dirijori dar si interpreti.
Ion Marin poate sa-ti placa sau nu, dar are o cariera internationala solida, conduce atat orchestra cat si opera, e foarte serios. Asta nu inseamna ca e Furtwengler, nu inseamna ca trebuie sa iti placa.
Fiecare putem avea clasamente , mai importante pentru noi decat cele oficiale.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by Kostas »

Ion Marin
Director of the Transylvania Philharmonic at age 21.
Defecting from Romania's dictatorship in 1986 led to a new life and musical career in Vienna as well as his receiving Austrian citizenship. Starting under Maestro Claudio Abbado's tenure (1987-1991), he became Resident Conductor of the Vienna State Opera.  During that time, Ion Marin conducted a wide opera repertoire collaborating with famous singers including Luciano Pavarotti, Agnes Baltsa, Jose Carreras, Gundula Janowitz, Herman Prey, Nicolai Ghiaurov, Edita Gruberova, Giuseppe Taddei and Mirella Freni.  He also benefited from the guidance of Herbert von Karajan and Carlos Kleiber.
His symphonic reputation led to his conducting virtually all of the greatest European orchestras including the Berliner Philharmoniker, Leipzig Gewandhaus, London Symphony, Staatskapelle Desden, Bayerischer Rundfunk, Philharmonia London, Orchestra della Santa Cecilia, Orchestre National de France, St Petersburg Philharmonic, Budapest Festival Orchestra, Czech Philharmonic as well as many others throughout the world.  He appears regularly in Japan, where he conducts the NHK Symphony and Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.                               
His ample range of symphonic and vocal-symphonic repertoire makes Maestro Marin's programmes recognized as extremely creative, engaging and innovative.
Marta Argerich, Yo-Yo Ma, Franck Peter Zimmerman, Maxim Vengerov, Gidon Kremer, Helene Grimaud are among the soloists with whom he has appeared.  He also had the privilege to work with music luminaries like Isaac Stern, Mstislav Rostropovich and Alexis Weissenberg.
Maestro Marin's opera conducting has included new productions at the Metropolitan Opera, Teatro alla Scala, Deutsche Oper Berlin, Munich State Opera, Opera Bastille, Royal Danish Opera, San Francisco Opera, Teatro Real Madrid, Hamburg State Opera, Teatro La Fenice, Zurich Opera and Rossini Opera Festival.  Together with the celebrated Giorgio Strehler he inaugurated the Nuovo Piccolo Teatro in Milan with a legendary production of Cosi fan tutte (1998).
He has collaborated with most of the world's greatest singers, including Placido Domingo, Angela Gheorghiu, Renee Fleming, Waltraud Meier, Jessye Norman, Cecilia Bartoli, Jonas Kaufmann, Thomas Hampson, Ruggero Raimondi, Roberto Alagna and Dmitri Hvorostovsky.
Maestro Marin's discography is comprised of over 40 titles released by prestigious houses like Deutsche Grammophone, Decca, EMI, Sony and Philips.  His outstanding recordings earned him three Grammy nominations (USA), the Diapason d'Or (France) and the German Recording Critic's Prize (Germany).  In 2012 he received the prestigious Echo Klassik Award in the Bestseller Category. His recent releases are the Berlin Philharmonic Waldbühne Concert featuring Renee Fleming (Euroarts, 2011), the Legacy album with David Garrett and the Royal Philharmonic Orchestra (Decca, 2012), Martha Argerich: The Lugano Concerts (Deutsche Grammophone, 2012) and Bruch Violin Concertos with Guy Braunstein and the Bamberger Symphoniker (Tudor, 2012).
Highlights of upcoming performances include concerts with the Hamburg Philharmonic, a return to the Metropolitan Opera with a production of Puccini's La Rondine and Onegin for Hungarian State Opera .
In 2012, Maestro Marin initiated the Cantus Mundi and the Symphonia Mundi projects in Romania dedicated to musical education and social integration through music for the country's disadvantaged children.
He lives with his wife and son in Lugano, Switzerland.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Festivalul George Enescu - editia 2015

Post by Kostas »

Concluzie personala - stiu dirijori care nu au nici pe sfert cariera lui I Marin dar sunt foarte buni si interesanti.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Post Reply