De ce muzica actuala este groaznica

CD, vinil, concerte
Mokep
Posts: 117
Joined: 05 Jul 2018, 21:15
Location: Brasov

De ce muzica actuala este groaznica

Post by Mokep »

Salutare tuturor. As vrea sa produc o discutie pe baza videoului de mai jos.
Din pacate este in engleza, dar foarte interesanta abordarea.

The TRUTH Why Modern Music Is Awful
https://www.youtube.com/watch?v=oVME_l4IwII" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by bongiorno »

Este cat se poate de adevarat. Este o manipulare a industriei muzicale. De fapt acesta industrie ii consuma pe cei care devin asazise vedete. Ii storc.
Apoi...scapa cine poate si mai auzim cate o stire cu o artista moarta surprinzator la 29 de ani. Asta e.
Mai grav e ca tanara generatie este determinata sa asculte acest compost de muzica care ori are mesaje periculoase ori goleste de continut mintea celor mai tineri. Este o tragedie. Continuarea faptului ca nimeni nu ne doreste inteligenti si stiti de ce...

atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by atyclb »

Eric Clapton spune in autobiografia sa asa "Astazi, ca si pe vremea cand am inceput eu sa cant, se face 5% muzica de calitate si 95% gonoi" (citatul e aproximativ pt ca am citit cartea asta in urma cu ceva ani, dar ideea asta e asta). Muzica proasta s-a facut mereu, dar timpul a cernut, iar astazi ne rasuna in urechi doar ce a fost de calitate, balastul a fost uitat.
Daca o sa cautam atent, o sa gasim si astazi muzica foarte buna. De cand a aparut industria muzicala, au fost mereu cautate "hit-urile", insa vor fi mereu artisti care vor face muzica pt cele mai exigente si variate gusturi. In cautarea marelui HIT multi renunta la calitate, altii pur si simplu doresc sa devina cantaciosi fara sa aiba pic de talent. Dar din bombardamentul asta de bubuieli si tzz, tzzz, tzz, rasare din cand in cand si ceea ce numim muzica.
Ceea ce gasim foarte rar e muzica de calitate la radio - in special la cele din Romania - si asta o spun dupa 20 de ani de munca in radio.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by johndoe21ro »

atyclb wrote:Eric Clapton spune in autobiografia sa asa "Astazi, ca si pe vremea cand am inceput eu sa cant, se face 5% muzica de calitate si 95% gonoi" (citatul e aproximativ pt ca am citit cartea asta in urma cu ceva ani, dar ideea asta e asta). Muzica proasta s-a facut mereu, dar timpul a cernut, iar astazi ne rasuna in urechi doar ce a fost de calitate, balastul a fost uitat.
Daca o sa cautam atent, o sa gasim si astazi muzica foarte buna. De cand a aparut industria muzicala, au fost mereu cautate "hit-urile", insa vor fi mereu artisti care vor face muzica pt cele mai exigente si variate gusturi. In cautarea marelui HIT multi renunta la calitate, altii pur si simplu doresc sa devina cantaciosi fara sa aiba pic de talent. Dar din bombardamentul asta de bubuieli si tzz, tzzz, tzz, rasare din cand in cand si ceea ce numim muzica.
Ceea ce gasim foarte rar e muzica de calitate la radio - in special la cele din Romania - si asta o spun dupa 20 de ani de munca in radio.
Din punctul meu de vedere cifrele enuntate de Eric Clapton sunt total gresite. Din ce stiu autobiografia lui a aparut in 2007 si chiar si atunci situatia era aceeasi.
Un exemplu:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... ts_of_1991" onclick="window.open(this.href);return false;
Aici avem asa: Michael Jackson, Bryan Adams, Scorpions, Paul Young, Zucchero, Roxette, Seal, Enigma
Apoi se intampla asta:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... ts_of_2010" onclick="window.open(this.href);return false;
Black Eyed Peas, Lady Gaga, Kesha, Katy Perry, Yolanda Be Cool, Rihanna, Snoop Dogg, Eminem
Si o putem tine tot asa:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... ts_of_1990" onclick="window.open(this.href);return false;
Phil Collins, Sinead O'Connor, Elton John si ceva uscaturi...
Apoi ne intoarcem inapoi pe scara evolutiei dar inainte in timp si avem:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_E ... ts_of_2009" onclick="window.open(this.href);return false;
Pitbull, David Guetta, Black Eyed Peas, Lady Gaga, Katy Perry....
Iar daca ne uitam inainte de '90 deja saltul calitativ fata de ce e acum este deja colosal... Gasim deja Bee Gees, U2, George Michael, Duran Duran, Tears for Fears, David Bowie, Aretha Franklin, Europe, A-ha, Elton John, Berlin, Michael Jackson....
Astia ultimii chiar cantau muzica iar ce cantau ei aveau o linie melodica mai complexa si versuri!
Ce se intampla acum... nu am cuvinte! Norocul meu e ca eu ascult preponderent muzica clasica si opera si nu prea am acces la gunoiul actual decat atunci cand muzica razbate de la vreo terasa de mana a 2-a, din radioul unui taxi sau din magazine... Ghinionul meu este ca ajung sa interactionez cu oameni pentru care muzica asta reprezinta arta si asta e foarte trist. Oamenii astia asculta muzica care nu e buna nici pentru niste dobitoace si mai gasesc in ea si mesaj si armonie...
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by Dadix »

Cred ca melodia potrivita pentru acest topic ar fi Alcazar - Crying At The Discoteque
https://www.youtube.com/watch?v=7CiOWcUVGJM" onclick="window.open(this.href);return false; :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by momolo »

Defapt muzica a murit in cotetz. Adica e uitata acolo, deja bazaie mustele pe ea, nu mai rasufla de mult.
Ceea ce, cica, se canta azi nu e muzica, nu are linie melodica, nu are melodie, nu poate fi fredonat nici tinut minte. E o insiruire de zgomote repetitive si daca vorbim de solisti, e numai racnet, zbierat, strigate animalice, interjectii, vorbit pur si simplu. Mai ales solistele se intrec a urla cat mai tare din toti bojocii. Versurile sunt multiplu cretine, nu reprezinta sau nu spun/transmit nimic, e o continua blabaiala ca sa iasa rima. S-a ajuns chiar la repetii idoate doar sa iasa cumva un fel de rima.
In general muzica "pop" si toate derivatele e cumva satanica si distructiva. Muzica prin definitia ei veche e constructiva, e rezultatul unei ordini. O ordonare e in sine o constructie. Acum situatia e inversata, muzica e rezultatul unei dezordini, a unei distrugeri. De aceea provoaca stare proasta la cei atenti si sensibili, dar provoaca daune si celor insensibili fara ca acestia sa-si dea seama. Asa ajunge omul mai violent, mai agresiv, mai dezordonat si in general in stare proasta. Totul se leaga cu tot, exista interactiuni intre lucruri si actiuni care pare sa nu aiba nici o legatura.
Cumva muzica este si o expresie a societatii avand in vedere ca omul este la randul lui un animal social. Societatea actuala e pe o directie opusa iluminismului, renasterii si umanismului clasic din istorie care puneau omul in centrul Universului. Societatea actuala pune altceva in centrul Universului, de exemplu o masinarie, iar pe om il trimite la periferie ca pe un animal neajutorat care trebuie ajutat de masinarii sa existe. Societatea actuala mizeaza pe masina in detrimentul omului traind iluzia ca omul e inexact, imprecis si imperfect, masinaria exacta si perfecta. Probabil ne indreptam spre un razboi in care la final masinaria va pierde in fata omului si omenirea o va lua de la capat. Muzica fiind defapt expresia sufletului omului si societatii la un an anumit moment. Ce e drept, populatia s-a inmultit peste masura iar resursele, toate finite, se imputineaza pe timp ce trece, planeta fiind aceeasi de miliarde de ani, adica nu devine mai incapatoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by kaav »

Epoca care o traim acum este cea mai degenerata epoca a umanitatii. Nimic nu e simplu - intunericul e plin de culori foarte ''colorate'' si luminoase in ziua de azi.
Diversitatea care o impun neomarxistii este o anihilare fara precedent, o incercare in adevaratul sens al cuvantului de exterminare a individualitatii. Vorbesc din perspectiva unei persoane/om sau cum vrei sa fiu etichetat (eu im asum faptul de a fi catalogat ca incercarea de a lipi o eticheta pe valul unui rau :lol: ) datorita faptului ca stiu cu ce se mananca excesul in general, sa zicem a unei intoxicatii bahice, unde esti intr-un fel anume, am baut dincolo de limite, dar, dezamagire crunta pentru uni, mi-am revenit. Ma simt ca un lup care acum iubeste merele din livada. Cu asa ceva nu faci pe desteptul, ca stiu/recunosc instant unde abereaza acesta lume moderna, ca o data a facut parte din mine + vin din fostul bloc sovietic al europei de est, sunt imun la cretininismele lumi actuale. Nici la cur nu ma sterg cu perspectiva faptului de a ma muta in ''tarile dezvoltate'', chiar daca as duce-o mai bine material. Prefer sa nu am niciodata scule de muzica performante decat sa respir acelasi aer cu oameni care accepta sa se reseteze ca si neam.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by bongiorno »

Bine ai zis kaav !

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by kaav »

Mersi de apreciere. Dar avand in vedere imperfectiunea care ma caracterireaza ca si om, recomand prudenta vis a vis de ce scriu, pentru ca o caracteristica a vietii psihice a omului modern este ca nu este dezvoltat egal si plenar in toate directiile. Conteaza atitudinea care este ca un filtru/interfata la ambalajul de marcheting al societatii, rezerva fata de lumea asta moderna care in pofida aparentelor, nu isi poate sustine faptic promisiunile din categoria ''vrem binele celorlalti''. Nu stim cu adevarat premisele multor lucruri. Ce se intampla in muzica actuala este un simptom a unei false libertati, libertate care ar trebuie sa aibe legatura cu discernamantul, gandirea critica si sa avem o rezerva mare fata de sentimentalisme compulsive. Ce mai exista acum decent, exista din inertie in mare parte. ''Internetul'' are grija ca capacitatea de a fi atent si motivat sa fie valabil pe termen ''de la mana pana la gura'' la anumite categorii de oameni. La modul clinic si fara defazaje, lumea asta este o ciobaneala corporatista sau catre asta tinde sigur.
Sa nu ne mira ca exista ceva din categoria ''Ariana Grande''. Este inevitabil. Traim intr-o lume libera (libera cum e gaina in ciorba, la fiert pe aragaz, ca sa parafrazez un poet cinic). Libera in miscarea ei cinetica, dar ''libera'' :mrgreen:
Ce percepem noi acum in spatiul social, manifestari culturale, sunt consecintele de pe mai multe straturi a puterilor decizionale, nu tot timpul transparente vis a vis de ce motivele care trebuie bagate la inaintare si ce trebuie lasat in umbra si marginalizat. Ce stiu sigur, la modul util este ca ceva dezmembrat poate fi reconfigurat mai usor, decat ceva care are o structura si o vitalitate psihica autonoma, adica un om cu experienta reala de viata de dinaintea internetului cum este azi.

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by bongiorno »

Bine zici !
Sfarsitul e aproape. Lumea este in plin proces de reformatare. Muzica asemenea.
Eu cred ca muzica adevarata va pieri numai odata cu lumea. Ea se adreseaza sufletului. Este pansament pentru toata lumea asta dezorientata.
Atrag atentia asupra gravei iluzii a prezentului: numarul de vizualizari pe youtube. De multe ori, cu cat mai multe, cu atat mai proasta muzica. Mai e ceva de spus ?
Ramai mut!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by kaav »

Este aprope de formatare, de ''sfarsit'' un anumit fel de a fi al lumii, nu lumea la modul global. Se flutura tot felul de lozinci ca si abordare a viitorului in spatiul public oficial, la care daca este sa iei la banii marunti ce presupune, iti trece un fior rece pintre ganduri. Nu mai cred de multa vreme ca anumite lucruri haotice sunt chiar intamplatoare si exprima doar vointa oamenilor in general. Pentru anumite secrete bine pazite, a expirat termenul de valabilitate (aproximativ dupa vre-o 30 de ani, nu mai sunt active, generatile care au fost lovite cu maciuca in cap de ''situatii misterioase'' iar generatiile precedente nu pun ''botul'' la ce or trait parintii ca si procentaj major, multe detalii dau cu virgula). Cata vreme chestiile potential deranjante nu se dezbat pe drumul mare (feisbuc de exemplu) deci pericolul de contaminare cu chestii ''incorect politic'' pe oameni fragezi la minte nu exista si de fapt discutam in limitele decentei, cam ce e important pentru noi ca si oameni este ok aici. Ia sa fi avut vre-o functie, putere decizionala care implica si viata/banii altor oameni si sa fi gandit si spus ce spun eu de regula.... :mrgreen:
Ca fapt divers si tu spui multe lucruri care le percep ca fiind ok, constructive, dar din motive personale prefer ca focusarea sa fie pe idei, nu pe ''mine'' (de exemplu acel ''bine zici''). Inteleg din asta ca nu exista o situatie conflictuala, exista similitudini de idei si asta imi este suficient.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by kaav »

Sunt lucruri asupra carora nu avem control cum ar fi faptul ca se valideaza, se dau like-uri la tot felul de tampenii pe youtube. Faptul ca ceva are multe ''like-uri'' nu garanteaza calitatea, nu stim exact ce fel de persoane apreciaza anumite lucruri, ce valori au, daca valideaza serios sau troleaza, etc. Pana la o limita toti suntem liberi sa ne exprimam. Aspectele interesante pentru mine sunt consecintele pe termen lung a unor deprinderi psihologice care apar doar in contextul internetului, ma refer specific la marile artere cunoscute gen Youtube. Este un loc unde gasesti si chestii utile, interesante, foarte multa muzica extrem de diversa. Nu am pretentia sa fie de cine stie ce calitatea muzicii, ma bucur ca exista oamenii care posteaza. Fara cei care posteaza pe Youtube, nu am fi aflat de foarte multe sonoritati niciunul dintre noi. Exista si lucruri rele, dar alea pot fi evitate, ignorate, nu vreau sa le dau atentie. Cineva imatur este expus, modelat ca o plastelina si va pulsa evident pe chestiile funny, superficiale, dubioase chiar. Este un pret si cu libertatea informatiei. Ca si cu focul - si face ravagii, dar si te ajuta sa te incalzesti/gatesti. Unde vor duce toate astea, nu stie nimeni exact. Tot ce este de interes major are caracter dual, care denota complexitate. Apa/focul/informatia etc. Depinde cine le foloseste.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by Kross »

Chiar căutam acest gen de topic.
Muzica după 2000, deja este foarte agresivă, nu transmite nimic, este volatilă (și explodează în noi compoziții la rândul lor volatile), este doar un amalgam de bum și țâț, o auzi odată, poate îți place, apoi nu mai vrei să o auzi și este 1 an e deja uitata. Probabil de aceea și scularaia audio de azi e așa slabă, se mulează pe muzică
Eu ascult italo disco anii 80, disco anii 70, eurodance anii 90. Și uneori anii 60. Și sunt melodii memorabile, le fredonez și peste ani. Deja posturi autohtone nu prea mai ascult, afară de Magic și Romantic...prefer posturi străine...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by SOLO »

Merge perfect cu vremurile noastre. Mult, prost si inutil. Important e sa determini consumatorul sa consume, crezand ca o duce bine. Reteta perfecta pentru facut bani.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: De ce muzica actuala este groaznica

Post by Kross »

Muzica de azi are mult bum, mult țâț, lipsă linie melodică, de aia o și uiți. Nu știu, am senzația că azi se ascultă curent continuu, nu muzică.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply