AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

CD, vinil, concerte
Post Reply
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

AUDITII OBISNUITE INTR-O ZI OBISNUITA - RECOMANDARI ALBUME ORICE FORMAT

Post by fluffy38 »

Poate ca multi dintre voi in timpul liber ,obisnuiesc sa asculte muzica.
Propun un topic despre muzica pe care o asculta fiecare(indiferent de gen) si anume o lista de 16-20 piese ascultate intr-o zi oarecare.
De exemplu ieri seara am ascultat ceva de genul asta;
1.Marvin Gaye - Sexual healing
2.Blondie - Heart of glass
3.The Cats - One way wind
4. 5000 Volts - I'm on fire
5. The Manhattans - Kiss and say goodbye
6. Lipps inc. - Funky town
7. James Brown - Sex machine
8. Lobo - I'd love you to want me
9. The Temptations & Paul Riser - Papa was a rollin' stone
10. Smokie - Mexican Girl
11. Middle of the road - Soley,soley
12. Donna Summer - Hot stuff
13. Belle Epoque - Black is black
14. Hot chocolate - You sexy thing
15. Status Quo - Whatever you want
16. Simon & Garfunkel - Cecilia
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

eu asta noapte am ascultat niste clasica, usual stuff, violoncel cu pian de Beethoven, cantate de Bach si intr-un final Gustav Mahler simfonia a 5-a (care e destul de lunga).
Toate pe vinil din editii EMI si RCA.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by c6t9 »

pt selectii de genul asta (a la fluffy), daca nu cumva mi-am facut eu (care cam stau prin masina), in mod sigur nu voi schimba atat de multe cd-uri/discuri intr-o ora.
am avut practica asta acum vreo 10 ani cu un cd-changer cu 5 discuri si faceam programe, era mai suportabila manevra.

asadar, la mine o ora de auditie inseamna un disc sau doua cel mult.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by kaav »

Eu in ultimul timp,ascult un album pe ''repeat'' ore in sir fara sa simt ca m-a plictiseste.Acum sunt in ''perioada'' - Robert Miles & Trilok Gurtu - Miles_Gurtu (2004)
Superb.Inca un motiv pentru un concept muzical de calitate.Si ca in orice ce imi place foarte mult,aspectul vocal este 97 % inexistent.O mare libertate zic eu.Nu detest partea vocala din muzica,sunt momente cand este esentiala,dar prefer absenta ei.Strica ''ideea'' :D

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by fluffy38 »

Aseara imi faceam ordine prin DVD-uri si am gasit ceva deosebit....aproape doua ore am stat cu wife si "ne-am holbat" la Michael Flatley-Lord of the Dance
O muzica irlandeza deosebita,lumini,garderoba,decoruri de nota 10 ca sa nu vorbesc de dans.
Chiar merita un "repeat".
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Asta cu muzica si versurile e o treaba controversata. Depinde de om. Unora le plac versurile si considera important textul, altii urmaresc lalaiala, adica linia melodica, linia vocala, iar altii asculta in principal partea instrumentala.
Intr-un fel putem spune ca ascultam interpretul principal, care poate fi vocea umana, o trompeta, o vioara, un violoncel, etc, toate putand sa rada sau sa planga. Fiecare ne spune cate ceva, depinde doar ce "raspuns" dorim sa auzim ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

fluffy38 wrote:...
O muzica irlandeza deosebita,lumini,garderoba,decoruri de nota 10 ca sa nu vorbesc de dans.
Chiar merita un "repeat".
Aseara am ascultat un disc imprumutat pe care sper sa-l cumpar.
N-as vrea sa contribui la indreptarea topicului spre unul de recomandari , dar mi-a placut ce-am auzit : muzica celtica.
Ma refer la Fiona Mackenzie - Elevate , album de debut care cred ca promite o cariera interesanta.

User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by mihaybv »

La mine in general e in functie de starea in care sunt.

Adica daca acum vre-o luna Simply Red aveau concert aproape in fiecare seara la mine acasa (DVD-ul Live at the Royal Albert Hall), acum am cazut brusc in nostalgia hip hop european din anii 90 si ascult ca prostu albumele Down Low (nor fi ele audiofile dar mie imi plac, din FLAC le-am facut CD audio).

In general cand ma pun pe ascultat nu prea schimb discurile ci ascult tot albumul cap coada. Nu mai zic de concertul Diana Krall live at Montreal Jazz festival de care sunt absolut innebunit si pe care il pot asculta indiferent de starea sufleteasca. E ca un pansament pt. mine.

Sunt zile in care Faithless au concert pe la mine, DVD-ul Live at Alexandra Palace e extraordinar si niciodata nu am dat skip la urmatoarea piesa, intotdeauna stau de la inceput pana la final nemiscat in fotoliu, aproape hipnotizat de luminile puternice pline de culori si de talentul, maiestria lui Sister Bliss si Maxi Jazz. Cel mai bine merge noaptea concertul, sau cand este intuneric bezna in camera.

Mai ascult BT - This Binary Universe, un album mai greu de digerat, dar mie imi place.

In general ascult seara de pe la 21 pana ma apuca somnul.

Eu mai am un obicei poate ciudat pt. unii adica mai ascult muzica in timp ce ma joc un joc pe PS2. De obicei bag Grand Turismo 4 si ascult Patricia Barber - Companion, se potriveste de minune.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Am primit aseara un album comandat de ceva mai multa vreme .
Probabil ca este cunoscut membrilor forumului , lansarea sa avand loc in anul 2005.
Ma refer la CéU , inregistrat la Urban Jungle , cel pentru care am optat eu fiind realizat de JVC .
CéU canta un jazz usor cu influiente marcante de bossa nova si afrobeat , punand ceea ce se numeste generic electrojazz pe fundamentul ritmului de samba.
Vocea calda a interpretei se armonizeaza intr-un mod cuceritor cu sunetul instrumentelor acustice , iar incursiunile melodice ale efectelor electronice exprima legatura stransa cu modernitatea urbana a orasului Sao Paolo.
Masterizarea Victor Music este de tip japonez , adica dinamica impresionanta , frecvente inalte si joase mai accentuate.
Ora de auditie - pot spune cu deplina satisfactie - a fost o bine-meritata ora de relaxare.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Asa cum mi-am propus , ieri dupa amiaza am trecut pe la magazin si am cumparat Fiona Mackenzie - Elevate/ Linn Records 2008.
Desigur , cand am ajuns acasa am reascultat primele piese.
Am ascultat apoi , la dorinta sotiei , LiSZT / Hungarian Rhapsodies Nr.1-6 in interpretarea Orchestrei Simfonice din Londra sub bagheta lui Antal Dorati.

Constantin C.
Posts: 205
Joined: 13 Oct 2008, 17:28

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by Constantin C. »

Seara de ieri mi-a fost infrumusetata cu muzica de chitara.
Din seria Mercury Living Presence am ascultat Pepe Romero - Flamenco.

P.S.
Va rog sa ma scuzati , dar cred ca este o neintelegere din partea mea asupra subiectului discutiei...
Am inteles si am inceput sa scriu in acest sens , ca se propune ca fiecare sa impartaseasca celorlalti colegi o ora de muzica ascultata in ziua precedenta .
Sunt asemenea thread-uri pe forumuri studentesti , unde fiecare scrie ce asculta in momentul respectiv , sau ce muzica a ascultat in ziua anterioara.
Sper sa nu fi plictisit pe nimeni cu destainuirile mele.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by momolo »

Constantin C.
Va rog sa ma scuzati , dar cred ca este o neintelegere din partea mea asupra subiectului discutiei...
Am inteles si am inceput sa scriu in acest sens , ca se propune ca fiecare sa impartaseasca celorlalti colegi o ora de muzica ascultata in ziua precedenta .
Sunt asemenea thread-uri pe forumuri studentesti , unde fiecare scrie ce asculta in momentul respectiv , sau ce muzica a ascultat in ziua anterioara.
Sper sa nu fi plictisit pe nimeni cu destainuirile mele.
dimpotriva, excelente aceste destainuiri! Si foarte buna ideea ca fiecare, dupa chef, sa spunem ce am ascultat in seara/ziua precedenta.

Aseara am avut putin timp. Am ascultat doar un disc CD cu denumirea LAKATOSH. E vechi, rar si nu se gaseste de cumparat. Orchestra/taraf unguresc ce a cantat in diverse coloane de film americane. Exista si piese romanesti interpretate exceptional.
Din seria Mercury Living Presence am ascultat Pepe Romero - Flamenco.
il am si eu cumparat de anul trecut de la Amazon. Excelent!

Imi pare o idee exceptionala continuarea acestui jurnal de bord in care scrie fiecare cand doreste.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by TomJones »

momolo wrote:Aseara am avut putin timp. Am ascultat doar un disc CD cu denumirea LAKATOSH. E vechi, rar si nu se gaseste de cumparat.
Confirm, excelent disc european (deci nu american, japonez etc) scos de Deutche Grammophon...vechi nu prea este , e din 2002, rar intr-adevar si costa in jur de 20 euro
Constantin C. wrote:Din seria Mercury Living Presence am ascultat Pepe Romero - Flamenco
Pentru cine are suficienti bani recomand acest disc in versiune XRCD

Aseara, cu un pahar de vin rosu de tara in mana am savurat urmatoarele:

Ben Webster- For Lovers (Verve)
Beny Waters - Live at the pawnshop (Opus3)
Diana Krall - Live from Paris- (verve)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by DAN_TM »

Eu ma desfat de ceva vreme cu DVD intiltulat CALLE 54.Il recomand cu caldura.Niste nume de pe el:Bebo Valdes,Israel Lopez''Cachao'',Chucho Valdes,Paquito D'Rivera,Michel Camilo,Anthony Jackson,Eliane Elias,etc.E un periplu prin jazzul latino.Il recomand oricui.Probabil ca-l cunoasteti.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: O ora de auditii intr-o zi obisnuita

Post by c6t9 »

Constantin C. wrote:Seara de ieri mi-a fost infrumusetata cu muzica de chitara.
Din seria Mercury Living Presence am ascultat Pepe Romero - Flamenco.
dap, excelent, exista si o versiune K2HD de altfel, recent aparuta (2007)

http://www.highfidelity.pl/!ev/artykuly ... 2/fim.html pt ceva info.

ps. nu va zic ce am ascultat ca nu intra la audiofile :P
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

Post Reply