Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

CD, vinil, concerte
Post Reply
User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by cosmin »

Trebuie sa recunosc ca m-am gandit putin inainte sa urc aceasta chestiune inspre a o dezbate pe un forum audiofil. Dar, fie ce-o fi... :oops:

Am ascultat in ultimul an destul de multe scule, in camere diverse etc. Am auzit astfel diverse scule cu preturi cuprinse undeva in intervalul 200 - 25.000 EUR, poate si mai mult. Setupuri complete care unele ajung si chiar depasesc 80K EUR.

Insa cel mai mult mi-au ramas intiparite doua amplifuri stereo integrate pe lampi. Mai fratilor, cel putin din cauza unuia din astea n-am prea mai avut somn cateva zile dupa aceea. Ma tot intrebam si ma intreb chiar si acum cum este posibil ca acel amplificator sa sune MULT mai bine, in aprecierea mea subiectiva desigur, decat alte amplifuri integrate, unele ajungand sau chiar depasind zeci de mii de euro ?
Sunet mai cald, mai natural, mai placut, mai relaxant, mai reconfortant etc, ca acel amplificator nu prea am mai auzit. Unde mai pui un bass exceptional, medii (vocea) extrem de naturale ? Si-apoi aici watii sunt wati, nene ! :lol: Au foarte multa "greutate", ca sa zic asa.

Este posibil oare sa fiu si subiectiv ? Oare lampile sunt adresate unei categorii de varsta ? Unor anumite genuri muzicale ? Sau aceasta impresie pe care o am sa fie doar rezultatul cautarii de senzatii calde, placute generate in buna masura de stressul accentuat din zilele noastre ?
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by Obelix »

Doar de clatit ochii... nu garantez nici calitatea acustica...
http://hi-end.on9mart.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by Obelix »

--dublu post--

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by kaav »

cosmin wrote: ...Insa cel mai mult mi-au ramas intiparite doua amplifuri stereo integrate pe lampi. Mai fratilor, cel putin din cauza unuia din astea n-am prea mai avut somn cateva zile dupa aceea....
Eu cred ca prin aceasta experientza ti-ai clarificat incotro sa te indreptzi la modul serios. Acest fapt nu cred ca este putzin lucru .Ma refer la ceva ce nu potzi sa ai, fara sa cunosti mai temeinic,treaba facuta prin repetitzie si diversitate (experientza aia acustica care nu se poate imprumuta, chiar daca am vrea asta :mrgreen: )

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by cosmin »

kaav wrote:
cosmin wrote: ...Insa cel mai mult mi-au ramas intiparite doua amplifuri stereo integrate pe lampi. Mai fratilor, cel putin din cauza unuia din astea n-am prea mai avut somn cateva zile dupa aceea....
Eu cred ca prin aceasta experientza ti-ai clarificat incotro sa te indreptzi la modul serios. Acest fapt nu cred ca este putzin lucru .Ma refer la ceva ce nu potzi sa ai, fara sa cunosti mai temeinic,treaba facuta prin repetitzie si diversitate (experientza aia acustica care nu se poate imprumuta, chiar daca am vrea asta :mrgreen: )
Este foarte posibil sa ai dreptate. Nu sunt insa sigur ca am ajus la Nirvana audiofila, mai am foarte, foarte mult de experimentat pana sa ajung sa am o asemenea pretentie. :roll: Insa acel amplif pe lampi avea ceva magic, ceva fabulos, ceva cu totul si cu totul aparte... Ceva care te poate determina ca, dupa cateva auditii sa il cumperi pe loc daca ai banii la tine... :mrgreen: Numai cine l-a ascultat poate sa imi dea dreptate. :wink:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by DAN_TM »

Spune-le, sa le stim si noi care-s lampile care te-au impresionat asa tare, ca m-ai facut curios.Eu o sa am acusi un amp pe lampi si sant curios sa aud alte opinii despre asa ceva.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by cosmin »

DAN_TM wrote:Spune-le, sa le stim si noi care-s lampile care te-au impresionat asa tare, ca m-ai facut curios.Eu o sa am acusi un amp pe lampi si sant curios sa aud alte opinii despre asa ceva.
Ce amplif pe lampi o sa ai ? (asta din ciclul "U First" :mrgreen:)
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by cosmin »

Ok - cedez eu ! :mrgreen:
Este vorba despre micul Luxman SQ-N100:
http://www.luxman.co.jp/global/product/va_sq-n100.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Orice comentariu este de prisos, asculta-l si te vei indragosti pe loc de el ! :)
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ca meloman, ajungi inevitabil la lampi ?

Post by DAN_TM »

Al meu va fi DIY.Cand va fi gata, o sa dau detalii(eventual pt detalii cauta un proiect cu GU19 pe elforum).

Post Reply