Viniluri audiofile

CD, vinil, concerte
User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: Viniluri audiofile

Post by HighEndFan »

momolo wrote:As vrea sa precizez ceva - detin pre phono CEC si am avut ocazia sa ascult si sa analizez pre phono AQVOX despre care se spune ca ar avea multe in comun cu CEC, la mijloc, din cate sunt informat, ar fi acelasi proiectant, defapt am inteles ca e o femeie care a proiectat conceptul si care a plecat de la CEC la nemtii de la AQVOX.
Sub capota cele doua seamana doar daca privesti cu un ochi inchis de la un kilometru, dar exista principial o asemanare la acele cutiute de plastic sub care exista un mini-cablaj plantat cu componente discrete in tehnica SMD, se pare schema unui integrat realizata discret. Micul "integrat" discret contine si mini-LED-uri, probabil folosite ca stabilizatoare de curent, in ambele cazuri.

Ca sunet eu personal nu gasesc nici o asemanare intre CEC si AQVOX, singurul punct comun il gasesc in faptul ca ambele merg cel mai bine pe intrare XLR si iesire XLR.

Poate ca sunt subiectiv, dar CEC mi s-a parut net superior insa putem face comparatii A/B, eu cu HighEndFan cand vom avea timp, daca dorim.
Principiul e acelasi(intrari balansate, iesiri balansate, cu "reglaje automate" indiferent de caracteristicile dozei pe intrarea balansata), componentele importante sunt aceleasi(4 module CC80 ca "inima" a montajului), ambele sursa in comutatie si intr-adevar asemanarile se opresc aici. Sunetul pare sa difere, eu insa nu am ascultat cele doua preuri in acelasi sistem si atunci mi-e greu sa fac diferenta, atunci cand doza, bratul, pick-up-ul, preul, preamplificatorul, amplificatorul, boxele, incaperea si sa nu uitam si cablurile difera, mi-e greu sa spun cat din diferenta aia tine de preul phono si cat de rest.
As fi curios sa fac o comparatie, dar nu sunt convins ca e foarte edificator, pur si simplu e posibil ca unul din preuri sa nu se "potriveasca" cu restul sistemului si atunci se pot trage concluzii incorecte.
momolo wrote: Un punct negativ la ambele il gasesc in solutia alimentarii in comutatie, chestie dupa care nu prea ma omor, ca idee doar, nu am dovezi clare ca e bine sau nu e bine.
Eu cand am cumparat acest preu, am hotarat sa-i schimb inca din prima faza alimentarea cu una clasica si chiar externa, doar ca as avea nevoie de schema lui, ca sa pot adapta o schema de alimentare adecvata, n-as vrea sa bajbai prea mult. Daca stie cineva o schema de AQVOX, nu i-as ramane dator... 8)
momolo wrote:Ar mai fi un punct comun, ambele sunt extra-sensibile la radiatiile electromagnetice. Dar e datorat si faptului ca au un castig in amplificare foarte mare, lucru dealtfel benefic, amplifica absolut orice tip de doza si sunetul e mai dinamic pe amplificare cu castig mare.
Intr-adevar, nu pot sa-l pun nici pe nici sub un alt aparat, mai ales daca e alimentat cu transformator, brumul aproape ca este la nivel cu semnalul util.
Ca atare, trebuie pus departe de alte aparate.

Si intr-adevar,asa cum corect a observat Micky, cam zgomotos in spectrul superior, dar asta as pune-o si pe seama curbei RIAA modificata dupa curba Neumann care se pare ca e folosita la imprimarea vinilurilor cam in toata Europa:
http://www.aqvox.com/webpics/RiAA-graph.gif
si care se pare ca incepe sa lucreze de pe la 10kHz , ajungand la o crestere de 2-3 dB la capatul superior al benzii audio.
Si daca fac rost de schema, as aduce curba de raspuns in specificatiile RIAA, sistemului meu (si nici urechilor) nu-i prea place de Neumann... :roll:

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Viniluri audiofile

Post by Obelix »

Daca convertizorul lucreaza (sa zicem) la 200 khz brumul (in acceptiunea sa "clasica") s-ar putea sa cam lipseasca...

Post Reply