Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by momolo »

Din punctul meu de vedere audiofilia nu a existat si nici nu exista in Romania iar in vremurile actuale acest subiect a inceput sa semene cu subiectul obezitatii in Somalia.

Se vede clar subtierea interesului pentru acest subiect incepand din ultimul an. Pe toate cele 3 forumuri au ramas mai mult scandalagii de serviciu si cei interesati de diverse chestii practice, vanzari, reclame, DIY, etc. Deci un soi de talcioc cu circ unde ne mai intalnim sa ne mai vindem boarfele si sa mai bem posirca la carciuma mahalalei. Evident, aia care sunt amatori de asa ceva.

Incep sa ma gandesc ca poate era mai bine ca floodarea DDoS sa fi continuat in toate cazurile.....

Nu pot decat sa-mi exprim dezgustul pentru unele specimene aciuate dealungul ultimilor ani pe aceste forumuri. Citind in timp imi dau seama ca nu sunt cazuri izolate, undeva exista diverse tendinte specific mioritice. La loc de "cinste" stau ipocrizia si lashitatea. Daca ma uit in jur si vad saracie, gropi, praf si noroi cat cuprinde asta are totusi o explicatie....umana. Exista o zicala batraneasca, omul sfinteste locul. Fara indoiala, exista si reversul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by fluffy38 »

Acuma am citit si eu subiectul asta.... :mrgreen:

Pai nu e nimic de mirat. Audiofilia nu a existat niciodata. Se vede clar prin ochii oricarui fan sunet/ forumuri, toate forumurile audio sufera de lipsa interesului la partea de "stereo". Ani de zile s-au turnat informatii pe hi-fi.ro pana la refuz. Omul de rand a inteles ca totul se rezuma la bani.
Marketingul pasiv sau agresiv este cireasa de pe tort.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by kaav »

Amaraciunea, ca si o concluzie a ''parerilor si impresiilor'' lasate de timp prin propria greutate a faptelor, nu foloseste in fond la nimic daca ramane tot ''amaraciune'' dupa un mare ragaz. Un pic de alchimie (care exista indiferent de categori grosiere ca ''pozitiv vs. negativ'' dupa care cugetul omului prin intrumentul de mare acuitate (mai ales in imprecizie, adica creiru' :mrgreen: ) se ia, ca sa priceapa ceva, conteaza. Lucrurile se aseaza (si bine si prost in acelasi timp, ca niste straturi de placinta bine randuite). Cireasa de pe tort este ca cineva oricum nu va fi multumit. Curat murdar precum zicea nenea ala...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by kaav »

Este ciudat ca partea de redare este o cenusareasa in constiinta colectiva pe la noi. Tine de nesansa de a nu avea un termen de comparatie viguros vis-a-vis ''suna tare & basu' e zguduitor, chiar daca nu are nuante si tonuri de gri-albastrui''. Oameniii sunt nevinovati si cu atat mai periculosi cand isi dau cu parerea despre chestii care chiar nu le cunosc, da' stiu ei sigur ca au dreptate, ca daca nu au dreptate, raman fara confort psihic si la o adica tre' sa se suporte zi de zi si tre' sa scoata cumva camasa pe maneca....

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by Schindler »

Nu cred ca in Ro este lipsa de interes pentru audiofilie ... Cred mai degraba ca in Ro saracia si lupta pentru supravietuire au facut ca multi oameni sa nu mai aiba nici resursele financiare, nici timpul nici dispozitia sufleteasca pentru a se dedica unei anumite pasiuni ...
Piramida lui Maslow cred ca explica tot :
http://www.succesulpersonal.ro/sp/index ... re&art=143" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by panzer »

As mai fi opinat ca Web 2.0 si-a epuizat un pic din forta, cu twitter si facebook la putere.
Dar am realizat ca e mai multa activitate in forumurile de DIY decat oricand. Sambata dimineata erau mai multe masini la Leroy Merlin decat la Carrefour alaturi. Bine spus cu Maslow.

Apoi si audiofili au ales sa se izoleze intr-un cerc restrans! Sa se creada un club de elita. Sa ii respinga pe ceilalti.
Cei care nu se regasesc in discutii pleaca. De ce ar mai sta?

Daca un incepator intra in grup ce i se va recomanda?! Nimic. Nu ne mai batem capul. Lasa-l prada dealerilor. Apoi sa vina sa invete de vinil, lampase si cabluri. Pe drum cand vad unul cu "mamaliga'n geam" ridic piciorul de pe acceleratie nu ma bag in el sa il fac sa greseasca. Cu audiofilia nu e la fel. Nici un pic de ingaduinta.

Acum vreo 10 ani discutam pe un forum vechi cu ardoare teribila de niste boxe 51 chinezesti de 150us$ (Jazz Speakers parca) care erau nirvana pentru noi. Ca sursa toti aveam computere. Am strans bani vreo 8 luni sa le cumpar impreuna cu un MAudio Revolution. Iar CDurile bulgaresti le bagam in unitatea de la computer. Halal Nirvana, nu? Dar vroaim in fata. Ne placea. Ne-am imprietenit asa. Ulterior am primit cadou un CDP Sony de cand lumea - ce bucurie, ce revelatie. The road is the destination. Sunt convins ca erau si oameni care se uitau la noi si se distrau pe seama noastra.

Acum mergi la dealer: unii nu au CDuri deloc, altii nu te lasa cu CDul tau decat daca este Audiofil. Si daca mie nu imi place Avishai Cohen ce fac? Asculti un pic din ce iti dam si trage concluzia ca boxele sunt super. Scoate repede 100.000 euro.

E un topic dincolo cu amplificator si boxe pana in 5500 lei. Dupa ce omul si-a ales boxele, nici un amplificator sub 1500 de euro nu se potriveste bine cu ele!
Intr-un mediu corect ar fi gasit amplificator pentru boxele acelea in jurul a 100-150 euro. De sursa nici n-a mai intrebat omul. Probabil ca pana in 5000 euro nu se gasea nici dinasta. Nu cred ca mai posteaza a doua oara! Asa ramane forumul gol!!

Ii durea gura sa recomande niscava Monitor Audio entry level cu un Marantz vechi sa puna mana sa invete? Sa-i mai ramana bani si de 2-3 CDuri noi. (eu in nestiinta mea asta recomand celor care vor sa inceapa in domeniu - chestii ieftine care sa poata fi revandute usor).

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by fluffy38 »

panzer wrote: ...Cei care nu se regasesc in discutii pleaca. De ce ar mai sta?...
Care discutii? O discutie are loc intre doua sau mai multe persoane daca vorbeste/scrie fiecare pe rand. Cand vorbeste/scrie unul singur, cred ca se numeste monolog. :mrgreen:

Totusi nu ar trebui sa discutam aici despre dincolo.
...altii nu te lasa cu CDul tau decat daca este Audiofil...
Poti exemplifica?(ma refer la disc, desigur :lol: )
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by panzer »

Nu discutam aici evident. Era doar un ultim exemplu la indemana. La fel era si pe Hifi, la fel este si pe head-fi.

Pentru ca vreau sa aud muzica mea, de obicei imi iau la mine Nana Mouskouri, un Metallica sau un AC DC si un Alison Krauss. De data asta insa aveam din intamplare in masina un Kusturica - Danube, Ma Danube (tocmai il ridicasem de la posta). Eram foarte curios cum se aud alamurile pe un sistem scump. Desi eram numai noi (eu si prietenul meu) in showroom nu ne-au lasat sa il ascultam. Acum ca stau sa ma gandesc bine - in dimineata aceea fusesem la un DIY sa cumparam materialele pentru niste bass trap-uri si eram amandoi imbracati in trenning si adidasi. Ne-o fi luat de manelisti! :lol: Cool - mai fac dinastea a la Nastratin Hogea de acum in colo. :lol:

Avishai chiar imi place si abia astept concertul (pe 25 Aprilie, nu uitati), dar nu il ascult mai des de odata la 2-3 luni.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by mihaiLLL »

Cred ca fratele Schindler are dreptate,nu exista dezinteres pentru audiophilie in Romania,mai degraba banii sunt problema,multi dintre noi si-ar dorii 'X' scule dar nu sunt lovele.
Nu mai zic ca sunt ft. multi care isi doresc ceva mai bun dar nu au auzit decit de Sony,Pioneer,Onkyo,Marantz,cind le spui de Naim,Creek,Primare,Arcam si altele fac ochii cit cepele.
Sunt care nici nu stiu de aceste forumuri,cumpara dupa Okazii sau nu mai stiu de pe unde!!!Fara sa se intereze sa citeasca,sa se documenteze...
Ce este mai grav ca nu au auzit in viata lor un Deep Purple sau Jimmy Hendrix(aici posturile de radio si tv joaca un important rol sau mai bine zis nu joaca)si daca ar asculta,multi dintre ei chiar ar ramine surprinsi,fata de ce muzica asculta zi cu zi.
Binenteles ca sunt si interese din partea unora dar asta nu va dispare niciodata.
Sculele trebuiesc ascultate inainte de a cumpara,asta e regula.
Am reusit la viata mea sa convertesc anumiti tipi care vroiau scule mai bune.chiar acum ceva timp unul si-a luat de la Yura ceva Yamaha,amp si cd player,boxe si-a luat Magnat(de astea avea bani) iar acum dupa ce la prins microbul,vrea ceva si mai bun si sunt multi din astia.
Am vazut si pe aceste forumuri audiophile cum cineva cere o parere si ceilalti dau numai raspunsuri aiurea,in loc sa il indrume pe respectivul(sa ai recomande ceva,vizavi de sunetul care ai place acestuia)sau sa fie indrumat sa asculte la diverse showroom-uri
Foarte multi stiu sa dea raspunsuri pertinente,la subiect, dar nu o fac,de ce ...nu stiu!!!

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by panzer »

Comunitatea care asculta muzica buna nu este atat de mica pe cat pare. Rock FM are ceva ascultatori. Prin birou pe la mine sa faca ala de la IT criza de cat merge Last.FM-ul si mananca banda. La concerte nu prea mai ai loc: la Diana Krall abia am prins bilete, Steve Vai era sala plina, Eric Clapton la fel.
Muzica buna se mai asculta, dar generatia s-a schimbat e clar. Nu mai este fenomenul Rockoteca din anii 90. (La Buzau prin 91-93 nu aveai loc la propriu in rockoteca - au introdus CARDurile la intrare).

Despre modul in care se dau sfaturi: multi prefera sa taca, daca discutia e sub nivelul lor uitand ca la inceput au fost si ei la fel de "gugustiuci" (scuzati expresia).

Pe o scara absoluta primii pasi de la ignoranta catre "Nirvana" sunt cei mai mari. De la un boom box (acum un iPod Doc, pe vremuri un Panasoanic) pana la liniile Technics din sufrageria parintilor si CDurile bulgaresti cred ca este cel mai mare pas. Daca se trece si de la MP3 la (mai nou) multuhulitul Flac si o placa buna de computer, avem un nou "frate".
Ulterior drumul este mai greu, mai anevoios, mai dificil de parcurs, realizat mai putin pe baza de cuvinte cat pe baza de 1 on 1, ce mai au prietenii, ce mai vor sa vanda dealerii. Ultimii pasi, la full analogic unii chiar nu ii inteleg (me included inca).

Ma distrez cum oamenii care sustineau ca aud totul pe o pereche de Epos M12i (parca) acum nu se sfiiesc sa recomande din prima Martin Logan, pe principiul sub 5000 euro nu exista boxe. Mai bine sa iti cumperi din prima unele de 10.000 euro. Dar se pierde drumul... se pierde bucuria de a asculta toata muzica din nou prin prisma noii rezolutii sau muzicalitati, chiar si aruncatul unor inregistrari penalizate de noul sistem.

Acum, oamenii onesti sufocati de promoteri nici nu mai deschid gura. Pacat. In schimb parca toti se feresc sa spuna pe ce asculta! Daca ma critica cineva?!

Am si eu curaj sa arunc o manusa: recomandati-mi va rog un sistem pe care se aude bine Placebo. Sa nu imi spuneti ca e o muzica "neaudiofila" caci la concert cand au inceput Bitter End pana si bunicile si depeche-istii topaiau (desi acestia din urma nu prea stiau versurile :mrgreen: ). Aduc eu CDurile originale (toate - mai putin accostic pe care nu il am)

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by fluffy38 »

panzer wrote: Ma distrez cum oamenii care sustineau ca aud totul pe o pereche de Epos M12i (parca) acum nu se sfiiesc sa recomande din prima Martin Logan, pe principiul sub 5000 euro nu exista boxe. Mai bine sa iti cumperi din prima unele de 10.000 euro. Dar se pierde drumul... se pierde bucuria de a asculta toata muzica din nou prin prisma noii rezolutii sau muzicalitati, chiar si aruncatul unor inregistrari penalizate de noul sistem.
Eu, care nu am ascultat niciodata o pereche de boxe noi ( si nici nu va fi cazul vreodata), sunt de parere ca la 10.000 coco nu iei boxe adevarate pe care sa auzi tusea inabusita a clarinetistului. Un minim de 50.000 este absolut necesar pentru a fi sigur ca respectivul are sau nu un inceput de bronsita.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by momolo »

momolo wrote:Din punctul meu de vedere audiofilia nu a existat si nici nu exista in Romania iar in vremurile actuale acest subiect a inceput sa semene cu subiectul obezitatii in Somalia.
...ziceam acum fix 2 ani ! Si in prezent spun la fel. Tot atat cat exista democratie autentica, politica autentica, tot atat cat exista o societate civilizata si normala....tot atat exista si audiofilie in Romania. Nici un domeniu nu face exceptie de la media situatiei generale iar miezul tuturor lucrurilor este educatia si mentalitatea.

panzer, in primul rand trebuie sa precizez ca-mi place cum scrii, as indrazni sa spun, cum gandesti, esti un tip valabil insa iti atrag atentia ca trebuie sa fi mai mult increzator in fortele tale si in tine. Intuiesc, probabil esti mai tanar ca mine cu o generatie, doar o banuiala.

Impulsul care te-a determinat sa reactivezi acest topic a fost provenit din frustrarea capatata intr-o vizita la un anumit dealer care nu te-a lasat sa-ti pui propriile discuri pe sistemele prezentate la demonstratie (de care evident, nu aveai bani, probabil o stia si dealerul).

Sa sti in primul rand ca te inteleg dar iti atrag atentia de un lucru - nu trebuie sa cazi in pacatul generalizarii. Este adevarat ca acest topic este inceput chiar de mine sub semnul generalizarii, deci primul vinovat eu sunt dar cand vorbesti la general despre activitatea pe forumurile "de profil" care intamplator erau vreo 3 si acum nu sunt decat doua, trebuie sa te feresti de modul general de a judeca. In ciuda aparentelor, totusi oamenii sunt foarte diferiti. Pe langa realitatea societatii romanesti care inca nu si-a gasit drumul "navigand" inca in deriva de parca ar avea carma rupta, mai este un aspect, poporul din care facem parte este o amestecatura "la rascruce de drumuri". Asa ca la noi mai mult decat in alte parti prin Europa vei vedea curva alaturi de omul sfant si criminalul de mana cu calugarul. Metaforic vorbind.
In cazul asta generalizarea este nociva, e ca si cum ai pune semnul egalitatii intre talhar si omul cinstit.

Ai amintit corect despre "promoteri". Mai degraba se poate spune ca este "echipa de promovare" pe internet. Dupa cum lumea observa (dar putini au curajul sa spuna public ceea ce se vede cu ochiul liber), un anume dealer a inteles inca de acum multi ani importanta si valoarea internetului fara de care se pare ca nici Pamantul nu s-ar mai invarti cum trebuie. Astfel, au aparut diferente de abordare, in timp ce alt dealer nu a inteles lucrul asta (adica i se rupe in basca), altul e cu ochii pe net cum era pe vremuri cetateanul pe butelie! De aici au aparut mereu diverse conflicte, din aceasta cauza s-a dus pe apa sambetei fostul mare forum hifimultimedia, de departe cel mai mare si important...insa disparut in neant intr-o oarecare zi nefasta (faptul ca pana sa dispara se imputise, asta era doar ultima faza a bolii toxice).

Dar mai este un aspect. In ultima vreme mi-am dat seama ca nu tine numai de generatia tanara, am observat si la generatia mea ceva mai purie, dependentza bolnava de informatia netului, de lumea virtuala care parca vrea sa ia locul lumii reale. Multi vor sa o ia pe "scurtatura", adica sa inlocuiasca experienta practica cu cititul "review"-urilor sau "cum se face" pe internet, ceea ce este o mare greseala. Multi din cauza asta iau in prea serios netul afectandu-si si viata reala. Insa experienta practica NU se poate inlocui niciodata cu lectura pe internet, dimpotriva, de cele mai multe ori lectura in absenta experientei practice este nociva, duce omul direct in "balarii", pe drumuri gresite si la concluzii complet eronate.

Ori avand in vedere acest aspect, nu cred ca este cazul sa te plangi de lipsa "impartasirii" informatiei....pentru simplu fapt ca aceasta nu poate fi impartasita pe internet de la cineva cu experienta la cineva fara experienta. In realitate, informatia cea adevarata "functioneaza" (evident, metaforic vorbind) pe principiul zicalei, "Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista", mai exact spus, trebuie sa cunosti limba ca sa intelegi ce a scris si ce a gandit scriitorul.

Apare pur si simplu situatia in care cineva intreaba avid si curios de a intelege un fenomen dar altcineva care stie cu adevarat raspunsul nu i-l poate da pentru ca cel care intreaba nu este pregatit indeajuns pentru a intelege explicatia, nu cunoaste "limba", nu a parcurs anumite etape practice necesare, si astfel, apar doar "raspunsurile" false ale celor pe care nu-i intereseaza atat de mult informatia si cunoasterea cat ii intereseaza un parvenitism virtual pe internet, un fel de parvenire virtuala ce probabil se explica dintr-o defulare din viata reala. De aceea pe buna dreptate se glumeste ca pe forumuri exista "Olimpiada handicapatilor" si campioni olimpici ajung de cele mai multe ori ciungii, surzii si schiopii. :D

Apare evident vesnica intrebare, ce rost mai are forumul in cazul asta ?!.... E greu de dat un raspuns insa de ceva vreme eu cred ca rostul primordial este de a lega oamenii (evident, nu de a-i dezbina!), de a creea contact intre cei care au pasiuni si sisteme de valori comune (pe principiul, "cine se aseamana, se aduna"). Un rol secundar este informatia folositoare bruta, de genul, unde gasesc cutare lucru sau cutare informatie exacta.

Si intr-un final, cea mai grea problema este politica fatza de "promoteri". Cu atat mai grea cu cat nu exista numai promoterii antamati de dealer sau promoteri care o fac din spirit de gashca, din dorinta de demonstra "cainelui alfa" ca el este un caine bun de haita, supus, cuminte, ci exista si promoteri ...ca sa zic asa, particulari, adica propriul promoter caz in care fiecare isi lauda marfa pe care o are la vanzare ca trebuie si el sa vanda ceva. Practic, atunci cand intrebi, "ce este mai bun intre A, B si C, iti asumi riscul ca raspunsurile sa fie total viciate de interesele economice sau "de gashca" ale fiecaruia. Practic prin intrebare un "biban" dovedeste cat este de...biban si in acest fel, cei care cu adevarat stiu sa dea un raspuns, stau pasivi, nu se mai baga.....ca la ce s-ar mai baga ?! Sa-i sara promoterii la beregata ?! Sa fie terfelit de o haita ?! (apropos, omul se aseamana mult cu lupul, asa cum spuneau si stramosii nostrii din Roma antica).

Mai e un aspect, unii pot fi promoteri si fara sa doreasca anume acest lucru. Pur si simplu sunt prieteni cu anume dealeri si ori simt nevoia sa-si arate recunostinta sau prietenia, ori simt nevoia sa-si confirme singuri propriile optiuni. Vezi cazul de mai sus al userului mihaiLLL din care citez,
mihaiLLL wrote:Nu mai zic ca sunt ft. multi care isi doresc ceva mai bun dar nu au auzit decit de Sony,Pioneer,Onkyo,Marantz,cind le spui de Naim,Creek,Primare,Arcam si altele fac ochii cit cepele.
- intamplator (sau nu) marcile insirate sunt fix alea aflate pe stocul unui anume dealer, unica marca inserata probabil pentru "condimentarea" afirmatiei este , Primare (a altui dealer). Uite aici exemplu de promoter probabil involuntar (sau voluntar ?!...cine poate sti?!) insa este exemplul cel mai civilizat, cel mai nevinovat, un exemplu minor. In realitate mihaiLLL nu a gresit cu nimic, nu a incalcat nici un regulament si posibil sa-si fi exprimat sincer propriile optiuni (ca atat cunoaste si el sau asta ii place lui)...dar totusi a avut o atitudine de promoter. Daca pentru obiectivitate mentiona si alte branduri de la alti dealeri sau de oriunde din lume, daca macar mentiona si marcile pe care nu le mai distribuie dealerul lui preferat, atunci nu mai parea promoter.
Aici fac o paranteza - promoterul de profesie mentioneaza numai ce se afla pe stoc la dealerul lui. Cum un brand nu mai este distribuit sau nu este pe stoc, neexistand interesul de vanzare, cum promoterul "uita" de acel brand sau si mai rau....ii pute ! Insa deabia dupa ce dealerul nu mai vinde acel brand ! Pe vremea cand vindea si era pe stoc, iti sarea la beregata daca indrazneai sa spui ceva de "sfantul brand" de care, apropos, mai este o zicala - "repetitia este mama invataturii" :D

Am dat un exemplu practic cum cineva poate fi promoter fara probabil sa vrea, fara sa-l angajeze nimeni, fara sa aiba profit (eventual doar o buna relatie de prietenie cu dealerul prieten de care depinde eventual (sau nu) cu "buibacul" :lol: , caz clasic).

Astfel, iata cum audiofilia romaneasca merge greu prin desisul promoterilor de tot felul, voluntari sau involuntari. Nu mai are rost sa dau exemple de promoteri care iti trag cu ciomagul direct in moalele capului forumistic daca nu "canti la aceasi masa cu ei". Ma uit cu mila cand mai pica cate un "biban" pe "dincolo" si sar promoterii agresivi pe bietul ratacit cum sar lupii pe un cal. Atunci, ceea ce spui, panzer, are un sambure de adevar.... Dar intrebarea este, ca moderator si detinator de forum cum poti mentine echilibrul ?! Asta e lucrul cel mai greu !!!! Si dupa cum vezi, de la o vreme mi-am sacrificat propriile opinii si optiuni in numele unui echilbru general al unei obiectivitati care este un mare deziderat dar niciodata o realitate (pentru ca toti suntem subiectivi, oricat am vrea contrariul).

Intr-un final, desi sunt tare multe de spus la subiectul asta, trebuie sa-i dau inca o data dreptate Tovarasului VTP (cu care mereu ma contrazic, dar e o incantare lucrul asta! :D ) - dansul spune ca in lipsa educatiei nimic nu mai este de facut! Mai spune ca daca "haudiofilul" nu detine o educatie tehnica macar elementara, atunci inerent va cade in plasa "tampeniilor".

Pe vremurile comuniste omul pasionat avea inerent si o anume bazica educatie tehnica, mai citea o revista, mai invata la fizica, etc, dar si domeniul audio era mult mai onest ca astazi, comparatiile din revistele de specialitate erau facute nu numai cu urechea dar si in laborator, se tipareau rezultatele masuratorilor, exista profesionalism in domeniul specific din lumea jurnalistica. Insa cu timpul orice referire obiectiva, tehnica, inginereasca a fost inlocuita cu beletristica si povestile inventate de diversi "guru" care, inerent firii umane, s-au corupt.

Acum e simplu de scos articole laudative si profund mincinoase in reviste grele de specialitate pentru ca nu mai exista factorul obiectiv, nu mai este la moda sa vi cu masuratorile de laborator....pe care le pune inginerul pe masa gurului sa le explice ! Parca si vad dialogul - "Cumetre Guru, ai zis ca ampliful cutare este transparent si pur ca lacrima de fecioara dar uite aici rezultatul de laborator care arata ca THD-ul este 10% la nici 10 wati, liniaritatea este precum spinarea dromaderului si slew-rate-ul e ca viteza unui melc beat!"

Acum e usor ca cel ce scrie un articol sa abereze cum doreste in "limbaj audiofil" pentru ca, cine il poate contrazice si cine il poate controla ?! Pai daca "guru" povesteste ca obiectul audio X este alfa si omega, si ce daca vine Gigica si spune ca troaca respectiva se aude ca un cur si nu-si justifica pretul urias ?! Nu mai exista Laboratorul si masuratorile pe care sa i le pui lu' Nea'Guru pe masa sa le explice ! Daca pe masuratori se vede ceva "de porc", nenea "reviewereul" ar avea de dat socoteala, ar trebui sa explice de ce ?! Logic! Dar in lipsa oricarui reper obiectiv, poate sa incaseze favoritismele si banutii si sa scrie ce doreste pulica lui, gusterii lustruiti pe creierase de internet casca gura mare si inghit tot ce se toarna pe palnie ..ca doar scrie acolo!!!!!

Ma si amuza cum unele branduri isi fac reclama cu stelele rosii din articolele favorabile ! Orice om de bun simt deschide revistele alea si vede pagini cu reclame la brandurile X, Y, Z, etc si apoi vede articole review scrise despre fix aceleasi branduri care platesc revistei sa existe !...Pai ce obiectivitate mai vreti ?!...Si aici noi ce sa ne mai plangem, daca "lumea mare" este asa cum este ?!

..Si mai este un aspect, dovedit - daca oferi "gusterului" un spatiu eliberat si curatat de "promoteri", tot nu stie ce sa faca cu el, nu are nici solidaritate si la primul conflict se piteste dupa perdea. Ca vorba aia, Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista. Si alta vorba, libertatea trebuie sa ti-o castigi, nu ti-o da nimeni cadou !

Asa ca, prietene panzer, nu ai motive sa te plangi dar ai motive sa faci ceva ! Castiga-ti experienta si libertatea cu "arma" in mana, nu sta pe margine sa te plangi ! :wink: (A sti = putere = libertate!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by VTP »

LIBERTATEA O ARE FIECARE IN CAP, IN MINTE, DACA O ARE!!! Nimeni nu-ti poate da libertate daca nu ai mintea deschisa, ori asta presupune EDUCATIE, pentruca doar asta iti largeste orizontul de la un punct (punctul tau de vedere!!!) la un larg ORIZONT! Chestia asta are implicatii largi si presupune multe, pe toate planurile asa cum a spus si momolo!
Ce se observa pe net este ingustarea orizontului la ceva ce i se pare unui individ ca reprezinta magna cum laudae in domeniu, fara sa inteleaga ca in audio, gustul fiecaruia difera si asta da diversitatea si substanta domeniului, atat in produsele de fabrica, dar si in domeniul DIY.
Intr-un post mai vechi panzer spunea ca domeniul DIY si cel audiofil sunt inchistate si se exclud reciproc. Tendinta asta a fost dintotdeauna datorita incercarii continue de a ierarhiza produsele!!! La asta se adauga orgoliul romanesc, lipsa de educatie (muzicala, tehnica, generala) si fandacsia-i gata!
Nucleul DIY a inceput sa se mareasca in ultimii ani bine de tot, si, daca nu ar fi orgoliul unora sau al altora, in mod corect, s-ar putea observa ca realizarile DIY pot fi comparate (daca se vrea neaparat!) cu cele de fabrica.
Cine vrea, poate sa vina la intrunirile DIY si sa se convinga.

AUDIOFILIA e cam moarta in cotetz peste tot, nu numai in Romanika!!!!
Daca socotesti ca mai tot ce apare este mult mai scump decat produsele de acum 20 de ani, ca raportul pret/calitate nu avantajeaza produsele noi, ca cele asa zis haudiophile au cel mai scazut raport pret/calitate, si, nu ofera mare lucru ca sa justifice pretentiile, e cam sigur ca epoca stereofoniei, ca varf, este departe in trecut!!!! Acum ti se vinde o gogoasha de marketing, care, va capata si aspectul inselatoriei, atunci cand ai fost suficient de "inteligent" sa pui banu' jos, la piciorushele dealerului!!!

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by mihaiLLL »

Ai zis bine, involuntar am dat acele exemple,daca eu cunosc un dealer,acela este Iura dar...atit.
Bun si acum ce facem,nu avem voie sa ai recomandam cuiva Accuphase ca suntem suspectati de parteneriat cu Iura!!!Hai da-o incolo de treaba.
Si pe forumurile de afara exista suspiciuni vizavi de anumiti dealeri.Sa nu crezi ca sunt mult diferite forumurile lor de ale noastre,ba citeodata sa vezi acolo cearta... :twisted:

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Audiofilia in Romania moarta prematur in cotez

Post by panzer »

fluffy38 wrote:Eu, care nu am ascultat niciodata o pereche de boxe noi ( si nici nu va fi cazul vreodata), sunt de parere ca la 10.000 coco nu iei boxe adevarate pe care sa auzi tusea inabusita a clarinetistului. Un minim de 50.000 este absolut necesar pentru a fi sigur ca respectivul are sau nu un inceput de bronsita.
Fair enough. Pentru atata rezolutie si rafinament exista concertele live. 50000 euro e o suma in orice vremuri si in orice tara. Dar poti sa il auzi ragustit pe o pereche de casti de 800 euro. Stiu, nu e acelasi lucru. Dar putem alege daca intelegem.

De fiecare data cand am cumparat boxe am tinut sa ascult tot (pana la cele mai scumpe), desi stiam clar cat e plapuma de lunga.
VTP wrote:Intr-un post mai vechi panzer spunea ca domeniul DIY si cel audiofil sunt inchistate si se exclud reciproc
It wasn't me! Parol. Am doua maini stangi si nici biblioteca nu mi-a iesit dreapta. Iar ultima data cand am facut ceva electric cu mainile mele a fost un banal mic aparat de incarcat acumulatori pt walkman cu traful de la sonerie. :oops:
VTP wrote:LIBERTATEA O ARE FIECARE IN CAP, IN MINTE, DACA O ARE!!! Nimeni nu-ti poate da libertate daca nu ai mintea deschisa, ori asta presupune EDUCATIE, pentruca doar asta iti largeste orizontul de la un punct (punctul tau de vedere!!!) la un larg ORIZONT! Chestia asta are implicatii largi si presupune multe, pe toate planurile asa cum a spus si momolo!
Iarasi corect. Dar poti fi asa in toate domeniile? Cand a fost ultima data cand v-au iesit analizele perfect? (apropo de ultimul scandal) Sau cand dentistul a pus o plomba si in 3 luni s-a cariat si dintele de alaturi. Sau cand constructorul v-a umflat facturile la dublu pt o spoiala cu var in apartament? Ati dus contractul de credit sau cel de casco la un avocat?
Nu poti fi AS in toate domeniile. Trebuie sa ai incredere, sfatuitori De aceea Web 2.0 a prins atat de mult. Oamenii impartasesc impresii despre masini, mobila, contructia unei case, plantat gazonul, reparat electronice, etc. Si este enorm de multa informatie disponibila.
momolo wrote:panzer..... Intuiesc, probabil esti mai tanar ca mine cu o generatie, doar o banuiala.
Nu prea ma pasioneaza varsta oamenilor, mai degraba ideile lor. Eu am 37 de ani.
momolo wrote:Sa sti in primul rand ca te inteleg dar iti atrag atentia de un lucru - nu trebuie sa cazi in pacatul generalizarii.
Recitind stilul in care am scris iti dau dreptate.

Pentru mine muzica si cititul sunt modalitati de a pune si partea "soft" a creierului la munca, avand in general o specializare ultra cerebrala. Nu este un scop in sine. Nu mi-am pus in gand sa ajung in cinestiece Nirvana, sa aud cinestiece detalii. De aceea tot ii dau inainte cu "drumul" mai important decat destinatia.

Frustrarea la adresa dealerilor e un lucru marunt, chiar foarte marunt. Probabil ca si ei (dealerii) se gandesc: daca nu eram noi sa aducem sisteme din ce in ce mai bune si din ce in ce mai scumpe de unde invatau astia care plang pe forumuri atatea lucruri! Imi aduca aminte de o vreme cand "dealerii" de azi erau reprezentati de marinarii care ne aduceau casuri japoneze pe care le vindeau prin shopuri, iar apoi de basarabenii care ne aduceau scule rusesti si le vindeau prin targuri. Totusi faptul ca acum poti sa asculti sisteme de 100.000 euro in Bucuresti e un pas inainte. Ca la supermaket chiar nu e mai nimic bun in domeniu. (am spus mai nimic - deci nu am generalizat :mrgreen: )

Despre promoteri: eu cred ca sunt ai casei si afliliati. Genul "lasa-l ma, vrei sa nu il mai primeasca dealerul pe la showroom!".
Mai sunt si cei: "a mea e cea mai frumoasa" - astia n-ar trebui sa fie blamati. Si eu cred sincer ca la 100 de euro nu gaseste nimeni amplif mai bun pentru boxele mele. Macar ca am ascultat eu vreo 15 pana l-am ales si dupa aceea. Dar asta nu inseamna ca nu exista alt amplif mai bun chiar si la 100 euro. Doar ca eu nu l-am gasit.

Fiecare cu ale lui intr-adevar. Dar ce valoare are forumul doar cu promoteri. N-ar fi mai frumos cu un banner sus la viagra chinezeasca. Promit ca dau si click pe el.
momolo wrote:Insa experienta practica NU se poate inlocui niciodata cu lectura pe internet, dimpotriva, de cele mai multe ori lectura in absenta experientei practice este nociva, duce omul direct in "balarii", pe drumuri gresite si la concluzii complet eronate.
Ori avand in vedere acest aspect, nu cred ca este cazul sa te plangi de lipsa "impartasirii" informatiei....pentru simplu fapt ca aceasta nu poate fi impartasita pe internet de la cineva cu experienta la cineva fara experienta. In realitate, informatia cea adevarata "functioneaza" (evident, metaforic vorbind) pe principiul zicalei, "Dumnezeu iti da dar nu-ti baga in traista", mai exact spus, trebuie sa cunosti limba ca sa intelegi ce a scris si ce a gandit scriitorul.
Aici am cazut amandoi in patima generalizarii.

Ca publicitatea in presa scrisa nu mai e de mult doar cea de pe pagina speciala cred ca stiu si liceenii. Pana si stereophile au cazut in pacat. What HiFi il mai cumpar doar sa vad ce a mai aparut si doar cand am un zbor in fata si nu mi-e somn.

Dar: acum cateva luni membrii unui forum auto s-au suparat din cauza unor piese pe care un anumit producator nu vroia sa le schimbe. S-au facut coloana si s-au dus la service. Ghici ce: viata bate filmul. Service-ul a facut comanda si le-au schimbat la toti. In afara forumului acei oameni nu s-ar fi cunoscut.
Am mai obeservat tot pe forumurile auto ca oamenii care isi tin un jurnal de bord al masinii, cinstit cu nr de km, cu problemele si dilemele avute isi vand masina cu sume mai mari decat cei care apar intr-o zi si spun un pret. Ca pe autovit e mult mai jale decat cu piata de audiofila de care ne plangem noi.
Deci exista beneficii.

Separand un pic audiofilia asta eu vad 2 directii ale discutiei: sunetul si echipamentele (ca sa nu spun din prima sculele).
Am un prieten care are ca hobby chitara. A cantat prin diverse formatii, a investit mult in hobby-ul lui, mai degraba timp si ficat cum imi palce mie sa il tachinez. In viata lui nu a auzit de "fussy" ca sa dau un exemplu din noul limbaj de lemn.
Ca o concluzie a mea personala: cand vine vorba de sunet, limbajul nu ajuta, forumul nu prea ajuta. Doar clapaugele trebuie sa spuna ce vor. Si toti trebuie incurajati sa asculte.
Cand vine vorba de scule: "Am sursa asta, boxele astea, acult muzica asta, in camera asta: ce amplif imi recomandati?" aici raspunsul este clar si nu "Ea, era frumoasă ca umbra unei idei, a piele de copil mirosea spinarea ei!".

Pentru mine "off topic" se traduce "pe aratura". Am dovedit-o din plin cu postul asta. :twisted: Noapte buna.

Post Reply