EXTERNE, STIINTA, DIN LUME ADUNATE SI (câteodată) COMENTATE

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Prizonieri în Noua Zeelandă. Aventurile a doi români rămaşi captivi la Antipozi după declanşarea pandemiei
https://adevarul.ro/locale/piatra-neamt ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Românul care a făcut autostopul până în Iran şi acum traversează Americile pe bicicletă
octombrie 6, 2017
https://revistacariere.ro/inovatie/tren ... bicicleta/" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.radupaltineanu.com/blog/" onclick="window.open(this.href);return false;
Suntem mai ok decât vrem noi să credem și…

Suntem puțin prea aproape de cele mai performante societăți ale planetei. E bine și e rău, că uite, te apucă ciuda și vrei să pleci cum au făcut-o deja câteva milioane de români. Mă număr printre ei. În cazul meu nu a fost decizia mea, ci a părinților mei, dar nu mai contează.

Ideea este că în ultimii 29 de ani, cu toată rușinea clasei politice pe care am avut-o, am avansat enorm ca societate, părerea mea. Doar că în același timp, ne-am și apropiat dintr-o dată de cele mai performante societăți ale lumii, cele vest europene, prin structurile Uniunii Europene și apartenența la aceasta. A fost o șansă unică și binevenită, fără doar și poate, dar uite cum, asta crează și un val migratoriu enorm, românii sărind direct etapele dezvoltării locale prin migrația în societățile gata așezate. Ne considerăm țara ca fiind cea mai neagră gaură de pe planeta asta, cel mai nașpa loc, unde trebuie să fi fraier să rămâi. Dragoș, un coleg din generală, când l-am văzut ultima oară în Iași, în 2015, mi-a zis chiar așa, că să mă uit la el, că e un fraier că a rămas în țară. Între timp nu mai e fraier, că a plecat în Belgia.

Nu mai avem răbdare și nu înțelegem că una din cele mai totalitare societatăți din lume, nu avea cum să se facă bine peste noapte. 29 de ani sunt o nimica toată la scara istoriei. Trauma rămâne și, din păcate, nici nu s-a vorbit suficient și elocvent despre asta. Dar mă rog, asta este altă discuție.

Totuși, ce vroiam să zic…

Mi-ar plăcea să văd românii călătorind și în afara spațiului european, să cunoască realitățile crunți ale lumii și atunci cred că România nu li s-ar mai părea cea mai nenorocită societate din care doar vrei să pleci.

Dacă am realiza faptul că majoritatea guvernelor lumii își batjocoresc și își manipulează proprii cetățeni, îi fură și îi umilesc, ne-am da repede seama că Europa de Vest este o excepție, iar conducerea PSD o farsă proastă. Sărăcia lucie și corupția domină, din păcate, mare parte din lume.

Și ca să închei, continui să văd România cu multă speranță. Acțiunile civice din ultimii ani semnalează o schimbare adâncă în societate, dar recunosc, mi-ar plăcea să văd ceva mai mult optimism la noi în societate. Suntem mai ok decât credem noi și departe de a fi în cel mai nașpa loc de pe planeta asta.
https://www.radupaltineanu.com/suntem-m ... neta-asta/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Formosa – Argentina, Paraguay și Iguazú: cum mi-am reparat bicicleta și cum am ajuns cu insolație la spital în Paraguay, plus vizita la cascadele de pe Iguazu.
https://www.radupaltineanu.com/formosa- ... pe-iguazu/" onclick="window.open(this.href);return false;
10 lecții de viață învățate în cei 3 ani de când cutreier Americile
https://www.radupaltineanu.com/10-lecti ... americile/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Imagini unice cu Marius Tucă și Dan Diaconescu. Aveau 20 de ani, erau ca frații și vindeau prin oraș ziarul la care lucrau
https://www.click.ro/vedete/romanesti/i ... iare-aveau" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Twin Peaks de Horezu!

https://adevarul.ro/locale/ramnicu-valc ... photo-head" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Și-a cumpărat casă cu 1 euro în Italia, apoi a venit Covid-19. Experiența unui american blocat de 3 luni, singur, în Sicilia
https://www.digi24.ro/stiri/externe/si- ... ia-1310786" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Într-un sat siberian celebru pentru diferențele mari de temperatură se poate să se fi înregistrat un nou record: temperatura a ajuns la +38 de grade, cu aproape 20 de grade peste media normală. În aceste luni temperaturile au fost mult peste medie în Siberia, dar Verhoiansk este alături de Oimiakon, considerat un ”pol mondial al frigului”. În Verhoiansk minima absolută a fost de -68 de grade, iar în cea mai rece zi de iunie au fost sub -7 grade. În iulie, minima absolută a fost de -3 grade, iar în august, -10 grade.

Verhoiansk este în uriașa și foarte răcoroasa regiune Iakuția, la peste 5.000 km de Moscova. Date care încă nu au fost omologate arată că maxima ar fi ajuns sâmbătă la +38 C. Maxima absolută în satul de 1.300 de oameni a fost +37,3 în iulie 1988. Stația meteo face înregistrări începând cu 1885. Ar fi, spun rușii, cea mai ridicată temperatură înregistrată vreodată dincolo de Cercul Polar, mai cald decât în Alaska unde au fost 37 de grade.

Și nopțile au fost extrem de calde, la Verhoiansk minima a fost +16 grade.

Și în alte orașe extrem de friguroase prin tradiție temperaturile au ajuns la 30-33 de grade, chiar și sute de km mai la nord de Verhoiansk, unde în general maximele sunt între 14 și 17 grade în această perioadă.

Siberia a fost însă lovită în acestă primăvară de un val uimitor de căldură și au fost depășite recordurile în zeci de localități. Pe 22 mai, într-un sat din regiunea Krasnoiarsk, Khatanga, maxima a ajuns la +25 de grade, normalul era 0 grade și recordul precedent fusese +12 grade.

Sursa: Washington Post
https://science.hotnews.ro/stiri-terra- ... oiansk.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by resitent »

La Galați a fost grindină mare unde locuiesc , o arie mica. Mi a terminat tot și rulota. Treceau strada copacii. Incredibil
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Cocalarul cu telefonul in mana la volan avand Porsche Cayenne a vrut sa fenteze taxa de bariera, adica sa nu plateasca doi lei (avand o asemenea masina!). E tara plina de jeguri umane de genul asta!
Pe mine m-au intors pe dos imaginile!

Asta trebuie executat in direct pe scaunul electric! Sau macar atarnat de o craca cu un nod bun (fara sapun).

https://adevarul.ro/news/eveniment/un-b ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://stirileprotv.ro/stiri/socant/vi ... riera.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

https://youtu.be/Ntu5dv6HuNc" onclick="window.open(this.href);return false;
Donald Trump, discurs sumbru la Muntele Rushmore, cu ocazia Zilei Naţionale a SUA: cultura de anulare, însăşi definiţia totalitarismului
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Lumea demenţei în mişcare: „Oglindă, oglinjoară, cine-i cel mai rasist din lume?“
https://adevarul.ro/international/state ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Olivia de Havilland, unica supraviețuitoare din filmul "Pe aripile vântului", a împlinit 104 ani.
https://www.viva.ro/vedete-si-eveniment ... ei-2563643" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Bărbatul care și-a construit singur o mașină, pentru că se plictisea în izolare
https://stirileprotv.ro/stiri/internati ... olare.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

"Oxford – Riposta a început.

Aceasta este o scrisoare de răspuns de la Oxford către studenții de culoare beneficiari ai unei burse Rhodes, care solicită înlăturarea statuii întemeietorului universității, Cecil Rhodes. Interesant, Chris Patten (Lord Patten of Barnes), Cancelarul Universității Oxford, a participat astăzi la emisiunea Today Programme, a canalului BBC4, exact pe această temă. Titlul din The Daily Telegraph a fost ”Oxford nu-și va rescrie istoria”. Patten a comentat: ”Educația nu înseamnă îndoctrinare. Istoria noastră nu este o pagină albă pe care putem scrie versiunea noastră a ceea ce ar fi trebuit să fie în funcție de vederile și prejudecățile noastre contemporane”. Rhodes trebuie să cadă???
”Dragi studenți mizerabili,
Generoasa moștenire pe care Cecil Rhodes a lăsat-o a contribuit într-un mod semnificativ la confortul și bunăstarea multor generații de studenți la Oxford – mulți dintre ei, să îndrăznim s-o spunem, mai buni, mai inteligenți și mult mai merituoși decât voi.
Aceasta nu înseamnă neapărat că suntem de acord cu tot ceea ce Rhodes a făcut în timpul vieții sale – dar nici nu trebuie să fim. Cecil Rhodes a murit acum mai bine de un secol. Autres temps, autres moeurs. Dacă nu înțelegeți ce înseamnă asta – și nu ne-ar mira absolut deloc – atunci chiar credem că ar trebui să vă întrebați: ”Ce caut eu la Oxford?”
Oxford, permiteți-ne să vă reamintim, este cea de-a doua cea mai veche universitate din lume. Studenții învață aici din secolul XI. Am jucat un rol important în construcția civilizației occidentale, de la Renașterea intelectuală din secolul al XII-lea, la Iluminism și dincolo de acesta. Printre absolvenții noștri se numără William of Ockham, Roger Bacon, William Tyndale, John Donne, Sir Walter Raleigh, Erasmus, Sir Christopher Wren, William Penn, Rep. Adam Smith (D-WA), Samuel Johnson, Robert Hooke, William Morris, Oscar Wilde, Emily Davison, Cardinal Newman, Julie Cocks.
Chiar reprezentăm ceva. Iar majoritatea oamenilor care au privilegiul de a veni și a studia aici sunt conștienți cât de mult reprezentăm.
Oxford este alma mater a lor – mama lor dragă – iar ei o respectă și o venerează așa cum merită.
Și ce făceau strămoșii voștri în acea perioadă? În principal, trăiau în cocioabe din chirpici. Sigur, vă acordăm credit pentru civilizația sud-africană a marelui Zimbabwe care a existat pentru o perioadă scurtă de timp. Dar haideți să fim extrem de onești. Contribuția triburilor Bantu la civilizația modernă a fost aproape zero.
Probabil veți spune că asta e ”rasism”. Însă este ceea ce noi, aici la Oxford, preferăm să numim ”adevărat”. Poate că regulile de la alte universități sunt diferite. De fapt, știm că ele sunt diferite. Ne-am uitat îngroziți la ceea ce s-a întâmplat dincolo de ocean de la Universitatea din Missouri la Universitatea din Virginia și chiar la venerabilele instituții precum Harvard sau Yale: ”spațiile sigure”; #blacklivesmatter; relativismul cultural înfiorător; sufocanta corectitudine politică; ceea ce Allan Bloom numea, pe bună dreptate, ”închiderea minții americane”. Totuși, la Oxford, vom prefera întotdeauna văicărelii ieftine, politicilor de identitate și sloganelor fără fond, faptele și libertatea, dezbaterea deschisă. În ziua în care vom înceta să facem asta, ne vom pierde dreptul de a ne numi cea mai măreață universitate din lume.
Desigur, este dreptul vostru legitim să vă irosiți timpul petrecut la Oxford în campanii stupide, ofensatoare sau centrate pe o singură chestiune. (Deși acest lucru ne face să ne întrebăm cât de riguroasă este procedura de selecție, în zilele noastre, pentru bursele Rhodes sau, și mai mult, pentru bursele Mandela Rhodes). Suntem obișnuiți să vedem studenți – sau, în cazul vostru, masteranzi – care se fac de râs. Doar că să nu așteptați de la noi să vă încurajăm imbecilitatea, cu atât mai puțin să îngenunchem în fața ei. Oți fi voi negri – ”BME”, cum hidos vă etichetează tehnologia modernă – dar noi nu avem prejudecăți rasiale. Am educat tineri studenți din fostele noastre colonii, fostul nostru Imperiu, fostul nostru Commonwealth și dincolo de acestea timp de mult generații.
Noi nu discriminăm în funcție de sex, rasă, culoare sau credință. Discriminăm, totuși, doar în funcție de intelect.
Asta nu înseamnă, printre altele, că atunci când studenții sau masteranzii noștri vin cu idei prostești, îi batem pe umăr, le dăm o decorație și le spunem: ”Oh, ești negru și vii din Africa de Sud. Ce flăcău isteț ești!”. Nu. Preferăm să vedem calitatea acestor idei testată în creuzetul dezbaterii publice. Vedeți, asta este o altă componentă cheie a tradiției intelectuale de la Oxford: poți dezbate despre orice îți trece prin cap însă trebuie să fii capabil să îți justifici ideea cu fapte și cu logică – altfel ideea nu înseamnă nimic.
Cum ar fi, de exemplu, această idee ridicolă de a înlătura o statuie din bronz a lui Cecil Rhodes din Oriel College deoarece simbolizează ”rasismul instituțional” și ”sclavia albă”. Ei bine, chiar și așa să fie – ceea ce este discutabil – și ce dacă? Dacă există vreun student atât de șubred la minte încât nu poate trece pe lângă o statuie fără a-și simți ”spațiul sigur” violat, atunci acela chiar nu merită să se afle aici. Și apoi, dacă ar fi să fie înlăturată statuia lui Rhodes pe motiv că viața lui nu a fost fără pată, unde ne-am opri? Așa cum arăta unul dintre absolvenții noștri, Dan Hannan, alți binefăcători ai Oriel includ și doi regi atât de îngrozitori – Edward al II-lea și Charles I – pe care supușii lor i-au omorât. Colegiul de vis-a-vis, Christ Church, a fost construit de un ucigaș, un hoț care și-a omorât cu sânge rece două dintre soțiile lui.
Thomas Jefferson a avut sclavi: invalidează asta Constituția Statelor Unite?
Winston Churchill avea vederi sumbre despre musulmani și India: nu a fost el potrivit să conducă Marea Britanie în timpul războiului?”
De fapt, vom merge chiar mai departe de asta. Campania voastră ”Rhodes trebuie să cadă” nu este doar prostească, ci este urâtă, periculoasă și ține de vandalism.
Suntem de aceeași părere cu istoricul Oxford R.W. Johnson că, ceea ce încercați să faceți prin această campanie, nu se deosebește deloc de ceea ce ISIS și Al-Qaeda au făcut cu artefactele din locuri precum Mali sau Siria. Voi ucideți istoria.
Și, oricum, cine sunteți voi să dați lecții Universității Oxford despre cum să se conducă? Campania voastră #Rhodesmustfall, înțelegem, a început în Africa de Sud și a fost lansată de un activist negru care le-a spus profesorilor lui că ”albii trebuie omorâți”.
Unul dintre voi – Sizwe Mpofu-Walsh – este fiul privilegiat al unui politician bogat și membru al unui partid al cărui slogan este ”Ucideți burul; ucideți fermierul”; altul dintre voi, Ntokozo Qwabe, care este doar beneficiarul unei burse Rhodes la Oxford, a propovăduit necesitatea unei ”conștiințe sociale a studenților negri” de ”a domina universitățile albe, și asta fără milă și decisiv!”
Grozav. Este exact ceea ce are nevoie Universitatea Oxford. Ceva îmbogățire culturală din țara lui Winnie Mandela, unde vedem arderea cauciucurilor, o epidemie de SIDA aproape în întregime rezultat al indiferenței guvernului și ignoranței, una dintre cele mai mari rate ale criminalității pe cap de locuitor, corupție instituționalizată, politici tribale, rasism împotriva albilor și o economie în colaps.
Vă rog să spuneți voi care dintre cele enumerate mai sus va îmbunătăți viața celor 22.000 de studenți care învață aici, la Oxford.
Iar apoi explicați, vă rog, ce anume face ca această campanie a voastră de captare a atenției privind înlăturarea unei statui să fie mai urgentă, mai meritată decât dorința a probabil 20.000 din cei 22.000 de studenți de a se bucura în tihnă de experiența lor aici fără a fi iritați de niște mici răsfățați nerecunoscători care primesc niște burse pe care clar că nu le merită și care folosesc politica rasială și vinovăția ieftină pentru a strica viața și fibra universității noastre iubite.
Înțelegeți-ne și înțelegeți clar: voi aveți totul de învățat de la noi; noi nu avem nimic de învățat de la voi.

Al vostru,
Oriel College, Oxford
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by momolo »

Liderii UE nu au ajuns la un acord pe planul de relansare economică post-pandemie și continuă negocierile în iulie. Ce țări resping propunerea CE
https://incont.stirileprotv.ro/internat ... opune.html" onclick="window.open(this.href);return false;

O masa la care lupii discuta cu mieii ce se va manca diseara la cina.
Lumea va suferi mult pana va intelege ca orice pomana este toxica! Banul nemuncit este toxic!
Pentru tari primitive si corupte cum sunt cele din estul fost comunist aceste fonduri vor ingrasa "elita" neo-feudala (securista) parvenita la putere dupa 1989.
La noi in RO e clara situatia, marea pomana (care din multe puncte de vedere nu e deloc pomana ci otrava economica mascata in pomana) va fi infulecata de triburile politice care-si dau Puterea intre ele ca miutza la gard.
Gloata (adica boborul) va behai ca de obicei precum oile incarcate in camioane in drum spre abator sau mai interesant, precum oile incarcate pe vapoarele arabilor sperand ca marea sa fie calma si soarele bland (insa chiar daca scapa drumului, finalul va fi inerent, cutitul ciuhabului la gatul oitzei).

O solutie reala nu sunt banii publici impartiti intre "elitele" neo-feudale ale Europei ci masuri de organizare, reglementare pe baze sanatoase, anticoruptie, unificare in sisteme, stimularea productiei interne si renuntarea mutarilor in China, iar anticoruptie si iar anticoruptie, etc. etc, pentru Europa.

Insa oricare din aceste masuri ar face ca marile state (Germania si proasta de Franta care e luata de proasta de catre Germania si merita sa fie o proasta) sa nu mai fie mari, sa nu mai domine, sa nu mai imparta in capul mesei. Iar statele mai mici si sarace sa nu mai fie nici sarace si nici atat de neimportante ca acum (mancate de coruptie).

Dar masurile reale si bune care NU implica nici o pomana ar nemultumi haitele de politicieni aflati in fruntea "democratiilor" (bazate pe stupid people).

In fond, in UE cel mai bine se traieste pe nemunca, pe frunzarit hartii si jmenuri. Educatiunea la copilasi se duce pe p_la, sunt cultivati sa fie beizadele legumicole plini de fitze si bashini in cap, mai nou si fara sex (sau baietii fiind facuti fetitze si fetitzele devenind baieti), acum nu mai stie unul sa cultive cartoful sau sa tina arma in mana, dar toti stiu sa tasteze hashtagul, sa bage selfiul si sa fie pufos cu ochii nonstop lipiti de "smart"-ul fabricat, evident, in China.

In timpul asta marea China (diktatura comunista centralizata) fabrica, produce si iar produce! Inclusiv echipamente medicale!

PS - taman ce am auzit zilele astea ca unii cativa au facut fabrici de masti chirurgicale in RO insa guvernul "liberal" prefera sa cumpere mastile din China si Turcia deoarece shpaga (parandaratul) e mai mare la marfa de dincolo pentru ca nu poate fi atat de mare la biata marfa din Romania! Si astia harnici de aici cauta sa-si vanda mastile in afara tarii ca aici nu au cui(deoarece parandaratul le-ar depasi profitul).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: DIVERSE (se vrea a fi fara politica dar nu se garanteaza

Post by arpadgicu »

momolo wrote:
"Oxford – Riposta a început.

Aceasta este o scrisoare de răspuns de la Oxford către studenții de culoare beneficiari ai unei burse Rhodes, care solicită înlăturarea statuii întemeietorului universității, Cecil Rhodes. Interesant, Chris Patten (Lord Patten of Barnes), Cancelarul Universității Oxford, a participat astăzi la emisiunea Today Programme, a canalului BBC4, exact pe această temă. Titlul din The Daily Telegraph a fost ”Oxford nu-și va rescrie istoria”. Patten a comentat: ”Educația nu înseamnă îndoctrinare. Istoria noastră nu este o pagină albă pe care putem scrie versiunea noastră a ceea ce ar fi trebuit să fie în funcție de vederile și prejudecățile noastre contemporane”. Rhodes trebuie să cadă???
”Dragi studenți mizerabili,
Generoasa moștenire pe care Cecil Rhodes a lăsat-o a contribuit într-un mod semnificativ la confortul și bunăstarea multor generații de studenți la Oxford – mulți dintre ei, să îndrăznim s-o spunem, mai buni, mai inteligenți și mult mai merituoși decât voi.
Aceasta nu înseamnă neapărat că suntem de acord cu tot ceea ce Rhodes a făcut în timpul vieții sale – dar nici nu trebuie să fim. Cecil Rhodes a murit acum mai bine de un secol. Autres temps, autres moeurs. Dacă nu înțelegeți ce înseamnă asta – și nu ne-ar mira absolut deloc – atunci chiar credem că ar trebui să vă întrebați: ”Ce caut eu la Oxford?”
Oxford, permiteți-ne să vă reamintim, este cea de-a doua cea mai veche universitate din lume. Studenții învață aici din secolul XI. Am jucat un rol important în construcția civilizației occidentale, de la Renașterea intelectuală din secolul al XII-lea, la Iluminism și dincolo de acesta. Printre absolvenții noștri se numără William of Ockham, Roger Bacon, William Tyndale, John Donne, Sir Walter Raleigh, Erasmus, Sir Christopher Wren, William Penn, Rep. Adam Smith (D-WA), Samuel Johnson, Robert Hooke, William Morris, Oscar Wilde, Emily Davison, Cardinal Newman, Julie Cocks.
Chiar reprezentăm ceva. Iar majoritatea oamenilor care au privilegiul de a veni și a studia aici sunt conștienți cât de mult reprezentăm.
Oxford este alma mater a lor – mama lor dragă – iar ei o respectă și o venerează așa cum merită.
Și ce făceau strămoșii voștri în acea perioadă? În principal, trăiau în cocioabe din chirpici. Sigur, vă acordăm credit pentru civilizația sud-africană a marelui Zimbabwe care a existat pentru o perioadă scurtă de timp. Dar haideți să fim extrem de onești. Contribuția triburilor Bantu la civilizația modernă a fost aproape zero.
Probabil veți spune că asta e ”rasism”. Însă este ceea ce noi, aici la Oxford, preferăm să numim ”adevărat”. Poate că regulile de la alte universități sunt diferite. De fapt, știm că ele sunt diferite. Ne-am uitat îngroziți la ceea ce s-a întâmplat dincolo de ocean de la Universitatea din Missouri la Universitatea din Virginia și chiar la venerabilele instituții precum Harvard sau Yale: ”spațiile sigure”; #blacklivesmatter; relativismul cultural înfiorător; sufocanta corectitudine politică; ceea ce Allan Bloom numea, pe bună dreptate, ”închiderea minții americane”. Totuși, la Oxford, vom prefera întotdeauna văicărelii ieftine, politicilor de identitate și sloganelor fără fond, faptele și libertatea, dezbaterea deschisă. În ziua în care vom înceta să facem asta, ne vom pierde dreptul de a ne numi cea mai măreață universitate din lume.
Desigur, este dreptul vostru legitim să vă irosiți timpul petrecut la Oxford în campanii stupide, ofensatoare sau centrate pe o singură chestiune. (Deși acest lucru ne face să ne întrebăm cât de riguroasă este procedura de selecție, în zilele noastre, pentru bursele Rhodes sau, și mai mult, pentru bursele Mandela Rhodes). Suntem obișnuiți să vedem studenți – sau, în cazul vostru, masteranzi – care se fac de râs. Doar că să nu așteptați de la noi să vă încurajăm imbecilitatea, cu atât mai puțin să îngenunchem în fața ei. Oți fi voi negri – ”BME”, cum hidos vă etichetează tehnologia modernă – dar noi nu avem prejudecăți rasiale. Am educat tineri studenți din fostele noastre colonii, fostul nostru Imperiu, fostul nostru Commonwealth și dincolo de acestea timp de mult generații.
Noi nu discriminăm în funcție de sex, rasă, culoare sau credință. Discriminăm, totuși, doar în funcție de intelect.
Asta nu înseamnă, printre altele, că atunci când studenții sau masteranzii noștri vin cu idei prostești, îi batem pe umăr, le dăm o decorație și le spunem: ”Oh, ești negru și vii din Africa de Sud. Ce flăcău isteț ești!”. Nu. Preferăm să vedem calitatea acestor idei testată în creuzetul dezbaterii publice. Vedeți, asta este o altă componentă cheie a tradiției intelectuale de la Oxford: poți dezbate despre orice îți trece prin cap însă trebuie să fii capabil să îți justifici ideea cu fapte și cu logică – altfel ideea nu înseamnă nimic.
Cum ar fi, de exemplu, această idee ridicolă de a înlătura o statuie din bronz a lui Cecil Rhodes din Oriel College deoarece simbolizează ”rasismul instituțional” și ”sclavia albă”. Ei bine, chiar și așa să fie – ceea ce este discutabil – și ce dacă? Dacă există vreun student atât de șubred la minte încât nu poate trece pe lângă o statuie fără a-și simți ”spațiul sigur” violat, atunci acela chiar nu merită să se afle aici. Și apoi, dacă ar fi să fie înlăturată statuia lui Rhodes pe motiv că viața lui nu a fost fără pată, unde ne-am opri? Așa cum arăta unul dintre absolvenții noștri, Dan Hannan, alți binefăcători ai Oriel includ și doi regi atât de îngrozitori – Edward al II-lea și Charles I – pe care supușii lor i-au omorât. Colegiul de vis-a-vis, Christ Church, a fost construit de un ucigaș, un hoț care și-a omorât cu sânge rece două dintre soțiile lui.
Thomas Jefferson a avut sclavi: invalidează asta Constituția Statelor Unite?
Winston Churchill avea vederi sumbre despre musulmani și India: nu a fost el potrivit să conducă Marea Britanie în timpul războiului?”
De fapt, vom merge chiar mai departe de asta. Campania voastră ”Rhodes trebuie să cadă” nu este doar prostească, ci este urâtă, periculoasă și ține de vandalism.
Suntem de aceeași părere cu istoricul Oxford R.W. Johnson că, ceea ce încercați să faceți prin această campanie, nu se deosebește deloc de ceea ce ISIS și Al-Qaeda au făcut cu artefactele din locuri precum Mali sau Siria. Voi ucideți istoria.
Și, oricum, cine sunteți voi să dați lecții Universității Oxford despre cum să se conducă? Campania voastră #Rhodesmustfall, înțelegem, a început în Africa de Sud și a fost lansată de un activist negru care le-a spus profesorilor lui că ”albii trebuie omorâți”.
Unul dintre voi – Sizwe Mpofu-Walsh – este fiul privilegiat al unui politician bogat și membru al unui partid al cărui slogan este ”Ucideți burul; ucideți fermierul”; altul dintre voi, Ntokozo Qwabe, care este doar beneficiarul unei burse Rhodes la Oxford, a propovăduit necesitatea unei ”conștiințe sociale a studenților negri” de ”a domina universitățile albe, și asta fără milă și decisiv!”
Grozav. Este exact ceea ce are nevoie Universitatea Oxford. Ceva îmbogățire culturală din țara lui Winnie Mandela, unde vedem arderea cauciucurilor, o epidemie de SIDA aproape în întregime rezultat al indiferenței guvernului și ignoranței, una dintre cele mai mari rate ale criminalității pe cap de locuitor, corupție instituționalizată, politici tribale, rasism împotriva albilor și o economie în colaps.
Vă rog să spuneți voi care dintre cele enumerate mai sus va îmbunătăți viața celor 22.000 de studenți care învață aici, la Oxford.
Iar apoi explicați, vă rog, ce anume face ca această campanie a voastră de captare a atenției privind înlăturarea unei statui să fie mai urgentă, mai meritată decât dorința a probabil 20.000 din cei 22.000 de studenți de a se bucura în tihnă de experiența lor aici fără a fi iritați de niște mici răsfățați nerecunoscători care primesc niște burse pe care clar că nu le merită și care folosesc politica rasială și vinovăția ieftină pentru a strica viața și fibra universității noastre iubite.
Înțelegeți-ne și înțelegeți clar: voi aveți totul de învățat de la noi; noi nu avem nimic de învățat de la voi.

Al vostru,
Oriel College, Oxford
misto de tot, da-ne si link-ul, te rog!

Post Reply