AUTO - Despre masini (si soferi)

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

AUTO - Despre masini (si soferi)

Post by fluffy38 »

Chiar daca nu este clasificat in domeniul hi-fi,m-am gandit la un topic despre masini. Altfel zis,ce masini ati condus de-a lungul anilor,ce v-a placut/nu v-a placut la ele?
Mi-as dori sa nu apara linkuri cu "asta e cea mai tare",referinta sa fie strict ceea ce ati condus personal pana acum sau ceea ca aveti in momentul de fata.

Am condus destule pana acum;Dacie,VW,Mercedes,BMW,Renault,Fiat unele ale prietenilor,altele ale mele avute de-a lungul vremii.
Ca o clasificare as putea spune ca d.p.v al consumului,VW este pe primul loc...Golf 2 turbo-diesel,consum pe autostrada 4,2% la 120km/h constant.
D.p.v.al confortului interior si stabilitatii pe sosea,ramane Mercedesul.
D.p.v. al vitezei in mod categoric BMW.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Despre masini

Post by LEKTOR »

Am condus/testat/modificat tunat/conduc diferite masini, Mercedes SL si C,BMW 335,Infiniti FX45,diferite modele Lexus - dupa opinia mea, comfort/stabilitate/viteza/dotari/tehnologie/fiabilitate/customer relations/service etc pe primul loc este Lexus.Fara dubii.Ca o comparatie, un fel de Accuphase in audio, cu toate ca ei folosesc Mark Levinson !!!! :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

Pentru piata europeana si oameni cu venituri (inca) normale, dupa parerea mea, 1. Grupul VAG, 2. Opel. 3.La egalitate, BMW, Ford, Fiat si Mercedes (masini extrem de diferite, dar fiecare cu avantaje specifice)
Nu de alta, dar pe langa placerea reala de a conduce, mai exista si "placerea" de a asigura, repara si alimenta "monstrul"... Nu are rost sa-ti iei o naveta spatiala, daca nu ai bani sa o si folosesti atat de des cat doresti...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Lektor, Lexus este si alegerea mea , uite ca au reusit si japonezii sa faca o masina cu stil, cu o personalitate a ei .

Daca e sa fac pe nebunul zic si eu ca-mi place McLaren F1 ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Despre masini

Post by LEKTOR »

Pai echivalentul pe sosea a lui ML F1 ar fi ...
http://www.lexus.com/LFA/" onclick="window.open(this.href);return false;
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

Pentru mine, masinile care costa mai mult de dublul a ceea ce pot eu sa-mi permit... nu exista... :wink:

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Imi place McLaren F1 pentru ca este o masina absolut dementa.

200 la ora in 9,4 secunde, 390 km/ora viteza maxima (au fost nebuni care au mers cu peste 400 la ora). Adica este o bestie !
Uitati aici o prezentare a lui McLaren GTR si cum spala pe jos cu un Porche 911 !

http://www.youtube.com/watch?v=OFLQAEiO7xo" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

fluffy38 wrote: Mi-as dori sa nu apara linkuri cu "asta e cea mai tare",referinta sa fie strict ceea ce ati condus personal pana acum sau ceea ca aveti in momentul de fata.
:twisted:

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by cosmin »

Obelix wrote:Pentru mine, masinile care costa mai mult de dublul a ceea ce pot eu sa-mi permit... nu exista... :wink:
Asa o fi si despre femei ? :twisted:
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Despre masini

Post by LEKTOR »

Chestia cu face suta in 2 secunde si prinde 300 km/h apartine de pustime, la maturitate te uiti la alte chestii mult mai importante. Ca o analogie , cit de mult conteaza 2 x 2000w cu bas de crapa vitrina cu bibelouri ? Sau poate ai fi mai multumit cu un Accuphase de 2 x 100 ...
Imi aduc aminte cind ma uitam prin geamul la masini sa vad cit scrie la bord - cu cit mai mult, cu atit mai buna masina ... :D
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Ok, sunt un pusti teribilist ! :D
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Despre masini

Post by LEKTOR »

Pai serios acum, daca vrei viteza cu adevarat, asteapta pina o sa vinda NASA flotila de space shuttle la sfirsitul anului, cind o sa faca loc pt flotila noua ... :mrgreen:
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Despre masini

Post by momolo »

Apropos de pusti teribilisti, noi suntem copii toata viata. Imi aduc aminte cand m-am dat cu un Alfa Romeo 156 tunata de curse, motor mare, retin parca 3,6 litri cu turbocompresor, cam maximul pentru modelul ala destul de micut si usor. Ideea e ca facea asta un zgomot de te ca_ai pe tine, tin minte ca la prima acceleratie eram cu ranjetul pana la urechi, deja eram un pusti teribilist in momentele alea. Fantastica masinuta! Manevrabila ca un F1, abia atingeai volanul ca si cotea, schimbator manual, piele adevarata inauntru, dar senzatia, feelingul ala erau de nedescris! La asta nu contribuia numai faptul ca motorul ala de avion te impingea in scaun ca la decolare, dar sunetul acelui motor facea toti banii ! Deveneai copil, indiferent ca pe mine unul subiectul auto ma lasa rece si consider masina ca pe un obiect de stricta necesitate care trebuie sa te duca dintr-un loc in altul in siguranta si repede. Cuceritoare masina si va spun sincer ca nu aveam o impresie buna despre Alfa Romeo, le consideram subrede si complicate inutil. Dar o data ce te sui in asa "jucarie" esti cucerit in sufletul de pusti teribilist, de copil ! :D Oricat ti-ar povesti cineva e una, dar cand "te dai" cu asa masina e alta!

La subiect - votez Dacia Logan. O super-masinuta, simpla, rezistenta si IEFTINA ! Masina unui om de bun simt care nu tine sa faca parada sau sa parvina in vreun fel monden. Mai ales la un oras ca Bucurestiul unde nu trece zi fara ocazie de accident, unde nici o masina nu scapa neagresata, nezgariata, nebagata in gropi imense.
E comoda pentru banutii ei, mult mai rezistenta decat s-ar fi gandit oricine, daca o inveti o poti tine onorabil pe sosea desi e o galusca care derapeaza usor, insa cel mai mult nu conteaza masina si omul !

Cand ma gandesc ce inseamna este sa ai o masina scumpa si luxoasa in amaratul asta de oras si tara asta cu drumuri pline de gropi si dementzi, e ceva oricum ai zice, minim lipsit de bun simt. Ii inteleg pe aia care pleaca din tara cu masina des, care fac drumuri lungi mereu, dar sa iti iei super-masina si s-o bagi in cocina asta infecta, e o atitudine de parvenit ! Nu mai spun de gropi, drumuri si toate minunile care se petrec aici ca orcine traieste in Bucale le stie pe pielea lui ! Ma mai amuz cateodata cand ma dau rechin cu Loganul contra vreunuia cu ditamai jipanul scump. Ma uit cum se albeste la fatza ca daca ii trag una cu conserva mea ieftina in bunaciunea lui de jipan il costa gaura cat tot Loganul meu ! :lol:

Eu cred ca pentru masini speciale trebuiesc... tari speciale ! In Oagadogou-Burchina Fasong asta a noastra trebuie masina ieftina sau tanc privat, in ambele cazuri ceva sa nu-ti pese de tabla.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: Despre masini

Post by Kostas »

Si eu si sotia suntem mari amatori de curse de viteza. Am fost nelipsiti la cele din Bucuresti, inclusiv demonstratia lui Renault de anul acesta. Si ma bucur ca si eu si ea suntem la peste 40 de ani niste copii care mananca inghetata si se bucura de o demonstratie de viteza.
Imi place Alfa, cunosc alfisti din Bucuresti (tipi foarte simpatici) dar nu e masina de noi. Aici iti trebuie Logan, adica o masina de care sa nu-ti pese.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Despre masini

Post by Obelix »

Loganul este din CONCEPTIE o masina "cheap". Iar mie mi se pare hidoasa (parere personala)
Desi, in cadrul clasei din care face parte nu e neaparat o masina rea, prefer un Golf sau o Astra cu 2/3 ani mai "batrana", la bani echivalenti (valabil cu atat mai mult cu cat Ligheanu' isi tine pretul 'UP' la Romanika, din motive atat practice cat si "nationalist-sovine")

Nici pentru o a doua masina ("masina sotiei") nu o prea vad potrivita, nu de alta, dar in acest rol e prea MARE...

Spun asta in cunostiinta de cauza, tatal meu fiind un "fericit posesor" :wink:

Uite masina ideala pentru mine (circa 8/10k Euro, in ocazie)
Mercedes clasa C Sport Coupe. Completata cu o rabla sinistra dar economica pentru calareala de zi cu zi, daca e cazul...
Image

Post Reply