off-topic - Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

off-topic - Concert Jean Michel Jarre Nov 10

Post by catalinmetal »

mai mai mai... nu ma pot opri sa nu ma amuz de anumite chestiuni...
lasand la o parte meritul indiscutabilului maestru al muzicii electronice (desi nu am inteles cum 2008-1976 = 30), care m-a incantat o perioada buna pe la 15-16 ani, de ma facea sa recopiez avid acelasi album numai pt ca se auzea un pic mai bine, ce pot spune, *** .... text cenzurat de moderator. Motiv, aduce jignire in masa userilor acestui forum....***

pai de mult timp si de multe ori nu se aude bine la astfel de show-uri. vreti calitate la un concert - nu alegeti muzica amplificata, alegeti un jazz fin, intr-un club la fel de fin, intim...

pt cei clasici in viata ce concerteaza amplificat oricum nu mai conteaza ce iese in final, pt ca omul a dat banii pe ce vrea sa auda nu pe ce aude... secundo, cei care nu sunt clasici si nu au bani, nu isi pot permite echipament si sunetist bun, asa ca tot acolo se ajunge...

indivizii de la butoane au intotdeauna impresia - fie ca sunt la polivalenta, fie ca sunt la arenele romane, fie la sala palatului - ca sunt pe stadion, insa pe un stadion unde scena e la peluza 1 si primul rand de spectatori incepe abia la peluza 2, asa ca fara potentiometre la maxim nu se aude bre'!!! nu e important cum se aude, e important sa se auda CEVA. e f simplu, nu inteleg cum de nu pricepeti si cum de va oripilati. pai nu de aia se numeste AMPLIFICARE?

eu asa credeam... de exmplu, se ia una bucata semnal dintr-un aparat vechi de 30 de ani dar antologic, si care bate la proverbialul c..r cam tot ce misca actual pe parte digitala, se baga frumos in mixer, si tot ce se poate da la maxim SE DA!!!

alooo!!! aia de la peluza 2 !!! se aude bre ceva pe la voi p'acolo? aia raspund ca e prea tare, dar nea de la "botoane" de un' s-auda, ca vorba aia, "opreste-te ca-ti bate lantu'!" "ce zici? n-aud, ca-mi bate lantu'!!!"
asa ca individul, constiincios, mai invarte asa cam un sfert de tura din buton, desi era deja aproape de limita electrica, termica, fizica, chimica si chiar si de viteza a aparatului, mai mai sa-l traga politia pe dreapta... "na, daca nu se aude, v-am dat mai tare!!! acu' sunteti multumiti?" dar raspunsul tot nu vine, pt ca nu are si el intuitia sa intrebe macar cand e pauza, desi tot nu ar auzi decat niste gemete ale unor insi care sufera de rata enorma de pierdere a oricarei dorinte de a mai raspunde la stimulii externi a ciocanelelor, scaritelor si chiar si a pulpelor de pui ratacite prin cotloanele salii care nu e stadion...

in rest... ce sa apreciezi calitativ la un astfel de show? faptul ca participi intens cu tot trupul (de obicei f inghesuit) si cu toata mintea, sa iti aduci aminte ce piesa e aia care se aude (vorba vine) acum... aaa, aia de pe albumul cutare!!! buuun. si cd-playerul, sau pickpul, sau casetofonul-empetreio-magnetofonul creierului incepe sa deruleze bucata din memorie (aici e jale mare pt cine vine la un concert unde nu stie chiar nici o piesa...) si hop'asa iata cum se desluseste ceva si din concertul asta...

pai dar, atunci nenea de pe scena, scuze dar din banii aia as merita si eu (si noi aplaudacii) cate ceva, avand in vedere ca piesa "am pus-o" eu iar matale doar ai mimat si zbierat aiurea la microfoane 2 ore de m-ai lasat inca 24 fara auz, simt de pret pt mine, nea audiofilu', sau f util pt altul de mine, sa nu dea cine stie cine cu masina peste mine, sau sa fiu injurat fara sa am posibilitatea de replica...

cam asta cu calitatea concertelor amplificate. f putine concerte de acest gen mi-au fost date sa le apreciez si sonor...un exemplu imi staruie in minte... dream theater.

a nu se intelege ca nu sunt un entuziast! ba din contra, cel putin pana acum vreo 2 ani nu ratam nimic... insa stiam la ce sa ma astept, si in timp mi-am format auzul pt acest soi de evenimente... daca mahomed nu vine la munte macar invers.
daca bizonii nu stiu sa butoneze macar sa stim noi sa ascultam!!!

catalinmetal ai grija la exprimare !

Post Reply