ANIMALUTZE

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

ANIMALUTZE

Post by momolo »

Cei mai multi dintre noi avem animalutze de casa pe care le iubim enorm.

Fara indoiala, numai cine are si a avut animale poate sa realizeze de cata inteligentza pot da dovada si ca in multe situatii sunt.....mai umani decat noi !

Iata o intamplare care a facut inconjurul lumii pe stiri:

http://stirileprotv.ro/stiri/internatio ... amion.html
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by oake »

Noi oamenii suntem atat de insensibili fata de lucrurile sensibile.
La toate locurile mele de munca s-au aciuiat pe langa mine 1-2 maidanezi.
Cei actuali sunt o fata si un baiat cam de aceeasi varsta 2.5-3 ani pe care i-am crescut de foarte mici.
Primul lucru : ei nu se exprima prin cuvintre dar prin "body language " iar principalul mod de a-ti atrage atentia este cu unul din membrele din fata cu care te ating,apoi urmeaza o atingere,frecare cu trupul lor fata de picioarele tale...daca marsezi pe treaba asta urmeaza cataratul pe tine.
Am fost curios sa vad pana unde poate merge cataratul pe tine si l-am lasat pe baiat sa o faca :baiatul a ajuns sa imi puna piciorul fix in crestetul capului apoi mi l-a pus pe fata moment in care am renuntat la acest dialog,asta pt moment.
Fata este mult mai " feminina "...ea isi roteste cumva capul pe sub bratele mele si incepe centimetru cu centimetru escaladarea,eu stand la birou.
Deja ei cunosc multe cuvinte/onomatopei pe care le respecta intocmai.
O singura data in viata mea am lovit cu piciorul un caine,am dat usor in el dar totusi a scheunat de durere...asta se intampla cu o catea care se invartea pe langa biroul meu.
Eu ii aduceam aproape zilnic oase de la macelarie pe care i le dadeam.La un moment dat ea nu se afla prin zona si am lasat punga cu oase pe birou.
Am fost nevoit sa parasesc biroul pt ceva timp iar cand m-am intors enervat fiind de patron am gasit pe jos numai oase...m-am enervat si mai tare,m-am dus dupa catea si am lovit-o.
Chiar si in ziua de azi visez in culori nu tocmai pozitive acest eveniment si asta pentru ca am gresit.

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: ANIMALUTZE

Post by fluffy38 »

Trebuie sa recunosc faptul ca iubesc enorm animalele,din simplul motiv ca noi,oamenii nu putem fi in stare de a da atata dragoste cat ofera un animal de casa stapanului sau.
Cei care au un caine acasa stiu despre ce vorbesc,un caine atasat(nu dresat) de stapan se uita in ochii lui si intelege starile sufletesti ale omului.Da,nu poate sa vorbeasca dar ochii exprima tot.
Si nu trebuie neaparat un caine de rasa. Tare as vrea sa nu ma insel in afirmatiile de mai sus......
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by oake »

Multumesc fluffy 38 ...am uitat sa mentionez ca si maidanezii mei isi incep "ritualul" uitandu-se in ochii mei.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: ANIMALUTZE

Post by c6t9 »

eu am 3 caine acum, la curte, 2 maidanezi si unul de rasa. chiar sunt extrem de inteligenti.
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: ANIMALUTZE

Post by Schindler »

Eu am un motan birmanez, foarte, foarte frumos dar cam...obez. Trebuie sa va marturisesc totusi ca in ciuda rasei "nobile" sta afara, vara si iarna ( nu sint de acord ca animalutele precum ciini sau pisici sa stea in casa ). M-am straduit insa sa-i asigur conditii decente in curte confectionindu-i o cusca superlux din lemn, cu acoperis si streasina din tabla, captusita integral cu vata minerala si cu peretii capitonati cu PFL. Cred ca pisicile - sint in general ca si femeile - te iubesc atunci cind le e foame - si cind le dai . Ciinii in schimb...isi iubesc stapinii sincer si neconditionat.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: ANIMALUTZE

Post by Alexx »

Schindler wrote:Cred ca pisicile - sint in general ca si femeile - te iubesc atunci cind le e foame - si cind le dai . Ciinii in schimb...isi iubesc stapinii sincer si neconditionat.
Buna observatie! :wink:

Imi plac toate animalele, insa cel mai mult cainii. Poate e ceva personal, insa mi se par animalele cu care poti comunica cel mai mult. Acum am un husky siberian, inaintea lui am avut un caniche (pudel, cum se zice mai nou :? ) si am mai avut relatii cu nenumarati maidanezi, de mic copil.

Ba chiar in perioada in care am avut caniche-ul (mai bine de 10 ani, adica) am avut ocazia sa vad multe momente de solidaritate intre animale. De multe ori plimbam prin cartier nu numai cainele meu ci inca o haita de vreo 5-10 caini maidanezi, de cele mai multe ori ei fiind si pe post de bodyguarzi. Mai mult, al meu fiind destul de capiat, disparea si trebuia sa trimit maidanezii sa-l caute. Nu stiu de unde a inceput, pur si simplu intr-una din ocaziile in care a disparut, noaptea, mi s-a parut normal sa vorbesc cu ei si sa le spun sa-l caute, si asta au si facut.

Am avut si ocazia, la una din plimbarile cu haita, sa vad reactia lor cand un caine a fost lovit de masina. Nu vreau sa mai repet experienta.

Din fericire catelul, desi tavalit serios, a supravietuit fara consecinte permanente, insa la momentul respectiv pur si simplu a fost transformat intr-o carpa.

Oricum, nu vad ce sa ne mire la faptul ca nu opresc soferii la vederea unui animal accidentat, nu opresc ei nici la vederea unui om facut zob. Tin minte ca, cu cativa ani in urma, s-a facut un experiment pe tema asta. S-a aruncat in fata masinilor, daca nu ma insel pe DN1 in Otopeni, un manechin. Pai daca nu l-au calcat aia... cate 7 masini la rand, si nu era traficul din ziua de azi. NU A OPRIT NIMENI.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ANIMALUTZE

Post by momolo »

Eu intotdeauna am avut pisici, dar si caini.

Cred ca observatia privind pisicile este gresita. Sunt animale cel putin la fel de inteligente ca si cainii, desi eu consider ca sunt chiar mai inteligente!

Am avut pisici libere pe afara care veneau acasa cand le era foame, am avut si pisici tinute numai in casa. Comportamentul lor este diferit. Un pisoi care e liber pe afara are viata lui privata, perfect personala si nu prea da socoteala. :D

Unul care este exclusiv de casa se ataseaza teribil de oameni, practic acestia devin (in viziunea lui) alti pisoi, dar "un pic" mai mari, ceea ce nu conteaza deloc! :)

Am avut si am pisica femela care ne considera pe toti ai familiei puii ei fara discriminare. Are grija de noi (ca de puii ei), ne supravegheaza la masa si mereu vrea sa guste ce mancam (desi nu mananca decat boabe pentru pisici, nu o intereseaza mancarea ...umana! :D ), tot timpul e foarte grijulie...cu puii ei! Are si dese tentative sa ne ....spele! :D Lucrul asta mi s-a intamplat dealungul timpului cu mai multe pisici.
Societatea pisicilor se formeaza numai in jurul femelelor (cu pui). S-au vazut si dovedit destule cazuri in care femelele se ajuta intre ele pentru cresterea puilor uneia. Motanii sunt exclusi de la cresterea puilor, sunt mai putin inteligenti decat femelele (care au nevoie sa se descurce singure) si independenti.
Dar pisicile sunt independente, nu stiu de haita, grup, etc. Insa se aduna cand situatia e dramatica si le foloseste lucrul asta, altfel nu.

Doi sau mai multi pisici tinuti numai in casa sunt prieteni exact ca si oamenii, nici unul nu este sef, sunt doar prieteni egali, colegi de camera, cu diferenta ca nu se cearta niciodata definitiv intre ei (doar "scandaluri" de moment dar le trece rapid). Cainii insa se afla intotdeauna intr-o relatie de subordonare, chiar daca sunt doi, unul e seful si pana la stabilirea lui au loc conflicte.

Pisicile se plictisesc precum oamenii si pot suferi teribil pe motivul asta. Cainii se plictisesc mai putin, ei insa sufera doar daca nu se afla in prezenta oamenilor-sefi de haita-stapani. Pisicile se adapteaza in lipsa oamenilor lor, sunt animale prin excelentza supravietuitoare.
Am vazut un reportaj prin care s-a ajuns la concluzia ca pisicile sunt dupa rasa umana si rozatoare (sobolani), cele mai adaptabile si supravietuitoare animale de pe pamant. Cainii nu sunt atat de rezistenti si adaptabili.

Cainii sunt altfel. Ei nu pot trai daca nu sunt integrati intr-o haita. Ori ca subalterni, ori ca sefi. De obicei omul este seful haitei insa am vazut si cazuri inverse, in care unul din caini se considera seful casei! (iar asta devine o mare problema!)

Cainii ne inteleg din limbajul corpului, mimica fetei, gesturi, observatie vizuala si mai ales dupa miros (diversele noastre stari sufletesti ne schimba extrem de subtil mirosul, ceea ce este de ajuns pentru un caine).

Pisicile sunt insa telepate. Acum NU mai am nici un dubiu, ne ghicesc gandurile instant, mai ales starile sufletesti in mod direct, comunica intre ele si cu noi direct prin telepatie. O pisica stie perfect fiind despartita de usa si in deplina liniste daca esti treaz sau dormi (fara sa te vada sau sa te auda). Cand dormi inconstient nici o pisica nu te deranjeaza. Daca sta in pat si o lovesti in somn, nu reactioneaza asa cum ar reactiona daca ai lovi-o treaza. Stie perfect ca esti in stare de inconstienta, telepatic.

Altfel nu se pot explica diversele ipostaze in care le-am observat.

Nu dau atentie prea mare limbajului corporal, eventual doar la mimica fetzei si nu se prea orienteaza dupa miros, decat in privinta hranei. Ele se orienteaza pur si simplu psihologic!

Pisicile nu au nevoie de haita. Intre ele nu exista relatii de subordonare ca la caini, infara de relatia femela cu pui si restul pisicilor din jurul ei care sunt inferioare ca rang insa asociate pentru a da ajutor la perpetuarea speciei.

In general femelele sunt sefe si dicteaza in lumea pisicilor.

Oamenii nu sunt vazuti ca sefi ai haitei/turmei/cetei. Sunt doar simpli colegi...."pisoi" (cum am zis, ceva mai maricei, insa nu conteaza pentru ele).

Pisicile nu au nevoie de oameni pentru ca sa-si procure hrana. Sunt cele mai independente animale domestice. Daca le dai de mancare apreciaza ca pur gest de prietenie si empatie insa nu raman datoare cu o relatie de supunere ca in cazul cainilor unde cine le da de mancare devine seful lor.

Am observat ca pisicile sunt melomane. Am avut multi pisoi. Majoritatea au fost si sunt extaziati pur si simplu dupa muzica! De multe ori prefera muzica in loc de mancare! Sunt in stare sa uite de foame si mers la lighenash daca le place muzica! Desi poate s-ar duce sa manance ca a venit ora, totusi stau cu urechiusele ciulite ascultand in evidenta stare de extaz.

Muzica preferata este orice contine linie melodica. In decursul timpului am observat ca piscile muzicale (adica imensa majoritate, sunt insa si cateva destul de indiferente dar NU deranjate de muzica, doar indiferente) prefera practic in totalitate muzica clasica, in special Bach si Hendel, unele doar un pic deranjate (insa nu speriate) de partile mai agitate, agresive, zgomotoase ca de exemplu unele pasaje din Mahler si Beethoven, trompete tzipand din senin, mai putin tobele la care nu reactioneaza speriate (desi o bubuitura similara venita de afara le-ar speria!).
Toate pisicile muzicale sunt cazute in extaz dupa muzica de opera! Cred ca pot spune, este muzica pe care o iubesc cel mai mult!....

Toate sunt amatoare si de muzica electronica ambientala si multe urmaresc in special doua lucruri, linia basului si partile muzicale din banda medie.

Le plac corurile, orice este inaltator, muzici de catedrala, orga, muzici religioase si urasc muzicile agitate, sincopate, agresive, zgomotoase si cu ritmuri rupte sau haotice.
De multe ori daca nu le place muzica, se scoala din cea mai adanca lene si pleaca in mod evident dispretuitor! :D
Evident, exista inversul, daca se aude muzica buna, vin, se aseaza si asculta cazute in extaz!

Daca sunetul este de calitate pot asculta la presiuni extrem de mari fara sa fie deloc deranjate! Insa daca sunetul distorsioneaza, devin deranjate si pleaca.

Oricum, am observat ca reactioneaza exact ca oamenii in fatza muzicii. Au preferinte clare iar mimica si felul cum arata demonstreaza clar ca sunt extaziate de muzica buna.

.....Intr-un final am ajuns sa cred ca au gusturi chiar mai rafinate decat multi oameni! :D

Cainii in schimb sunt anti-muzicali. Nu pot percepe muzica ca un tot unitar, ca noi sau pisicile (care in mod evident o percep ca noi, cu stari emotionale!)
Ei selecteaza din sunetele muzicilor doar cele la care rezoneaza ei. De multe ori se pun pe urlat (ca lupii) daca muzica contine sunete infratite/complementare cu inflexiunile urletelor de haita.

Nu am intalnit caini muzicali, care sa asculte muzica (diversa) DE PLACERE sau cu evidenta satisfactie. Multi sunt complet indiferenti la muzica fiind deranjati doar la nivele mari de presiune acustica sau de diverse frecvente si sunete.

Spre totala deosebire de pisici care nu sunt deloc deranjate de muzica tare.....(cum am zis) atata vreme cat nu exista distorsiuni! :roll: Am observat ca sunt mai sensibile la distorsiuni decat oamenii! :roll: Daca ceva de genul asta le deranjeaza, se scoala din cea mai adanca lene si pleaca evident nemultumite aratand asta ostentativ ! :D

Oarecum ca o concluzie, mie pisicile imi par mai umane, mai apropiate omului insa atat cainii cat si pisicile dau dovada si de o imensa capacitate de iubire NECONDITIONATA!

Prin acest lucru se diferentiaza de oameni, pentru ca te iubesc chiar daca nu le dai ce doresc, ce au nevoie, chiar daca esti rau cu ei, morocanos, chiar daca tu ii gonesti, chiar daca ii lovesti, ei te iubesc in continuare sincer.

Consider ca a face rau unui animal, a-l lovi si a-l chinui este o crima.

Spunea cineva pe un forum, om cu evidenta pregatire filozofica, faptul ca animalele nu au debusheul pe care il au oamenii cand sufera, ca ele nu se pot apara (ca oamenii) impotriva suferintei iar raul facut este pura suferinta fara nici o eliberare, este raul suprem, raul in stare pura !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: ANIMALUTZE

Post by LEKTOR »

Copil salvat de catelusi - stire calda de azi

http://www.nydailynews.com/news/us_worl ... in_fr.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

si despre trecutul limitei? cum explicati interesul unora mai mult fatza de animale decit pentru copii? cum de exista adaposturi de animale atita vreme cit exista copii abandonati pe strazi? cum poti da o gramada de bani sa tii un catzel in casa si sa nu dai un banutz pentru o casa de copii sau ma rog, intelegeti voi ce vreau sa spun....
cred ca toate lucrurile au o limita si un scop bine definit. au fost fapte care mi-au intarit convingerea ca romania este o tzara unde ciinii sint mai iubiti decit oamenii. poate ca exagerez, dar este un adevar. zdrobitor de ingrijorator.
It's the music, stupid!

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: ANIMALUTZE

Post by szacaz »

cum de exista adaposturi de animale atita vreme cit exista copii abandonati pe strazi? cum poti da o gramada de bani sa tii un catzel in casa si sa nu dai un banutz pentru o casa de copii sau ma rog, intelegeti voi ce vreau sa spun....
pai eu nu inteleg

este o ruptura, o discontinuitate a ideii - ce-are una cu cealalta? trebuie sa conditionezi pe cel care vrea sa adopte un caine de adoptarea prealabila a unui copil? ce pe urma se ridica standardul: n-o sa mi fie de-ajuns sa cresti un copil sau doi sau trei, o sa fie nevoie de vreo cinci, sau chiar zece; abia pe urma o sa-ti castigi dreptul de a creste un animal de companie



nu, nu este asa; daca eu vreau sa cresc un animal, e numai treaba mea - o fac pe banii mei; poate ca nici nu-mi permit sa cresc un copil, poate ca nu am curajul sa ma apuc de asa job responsabil, sau poate ca imi plac mai mult animalele decat oamenii - am voie sa aleg, nu? ca, pana la urma, se poate pune problama si altfel: nu adopt nici copil, nici animal, si nici nu donez pentru orfelinate sau sinistrati
ca nu-i obligatoriu

cum m-ai cataloga? mizantrop? zgarcit? egoist? nu conteaza, am voie sa aleg

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: ANIMALUTZE

Post by Alexx »

@akaiofil
Exagerezi sigur. Nici macar nu poti sa compari una cu alta. Iar eu am grija de copilul meu, asa cum am grija si de cainele meu, ca si de celelalte animale pe care le am. Nu sunt raspunzator nici de copilul tau, nici de al nu stiu carui alcoolic sau tigan sau nenorocit care il lasa la mila publica.

Daca toate animalele, si aici ma refer la alea cu doua picioare, nu pot sa fie raspunzatoare pentru ele insele, faptele lor sau urmasii lor (indiferent la ce betie i-au conceput), nu inseamna ca trebuie sa vina cineva sa le rezolve problemele. Si nici ca nu pot sa am alte griji decat ale problemelor lor nerezolvate. Ca sa nu mai spun ca exista organe, organisme si organizatii de stat platite cu bani grei din bugetul public ca sa se ocupe exact de problemele astea.

Iar adaposturile de animale de care vorbesti... mai intereseaza-te. Aia e doar o denumire, iti spun eu.

@momolo
M-ai omorat cu pisicile melomane (ba chiar si audiofile) :lol: Fie vorba intre noi, nimeni nu a spus ca nu sunt inteligente, ci ca sunt cam egoiste. Restul apucaturilor cred ca li se trag de la stapan :D

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

szacaz wrote:
cum de exista adaposturi de animale atita vreme cit exista copii abandonati pe strazi? cum poti da o gramada de bani sa tii un catzel in casa si sa nu dai un banutz pentru o casa de copii sau ma rog, intelegeti voi ce vreau sa spun....
pai eu nu inteleg

este o ruptura, o discontinuitate a ideii - ce-are una cu cealalta? trebuie sa conditionezi pe cel care vrea sa adopte un caine de adoptarea prealabila a unui copil? ce pe urma se ridica standardul: n-o sa mi fie de-ajuns sa cresti un copil sau doi sau trei, o sa fie nevoie de vreo cinci, sau chiar zece; abia pe urma o sa-ti castigi dreptul de a creste un animal de companie



nu, nu este asa; daca eu vreau sa cresc un animal, e numai treaba mea - o fac pe banii mei; poate ca nici nu-mi permit sa cresc un copil, poate ca nu am curajul sa ma apuc de asa job responsabil, sau poate ca imi plac mai mult animalele decat oamenii - am voie sa aleg, nu? ca, pana la urma, se poate pune problama si altfel: nu adopt nici copil, nici animal, si nici nu donez pentru orfelinate sau sinistrati
ca nu-i obligatoriu

cum m-ai cataloga? mizantrop? zgarcit? egoist? nu conteaza, am voie sa aleg
ok, acum tu o iei personal. :) Eu am ridicat problema mai mult din punct de vedere social, raportat la societate nu la entitati personale. Spre exemplu (si asta este o opinie personala) eu ash pune ca o parte din fiecare ban cheltuit pe mincarea de animale (conservele pet catzei si pisici etc.) sa se transforma cumva in ban pentru casele de copii (un fel de taxa na, daca vrei, daca dai 10 lei pe o conserva de chapi un leu sa se duca pe u corn la o casa de copii, fie leul tau, fie al comerciantului fie jumi juma, nu intru in detalii incer doar sa fac inteleasa ideea).
Nu stiu asa vad eu problema. Mi se pare exagerata grija si invistitia (materiala si afactiva) investite in animale fatza de cele investite in oameni (repet la nivel mare, social).
Mai extremist, mie mi se pare anormala infiintzarea oricarei asociatii de protectie a animalelor atita vreme cit nu putem proteja suficient copii (iarasi ma refer la nivel de societate). Iubesc animalele, nu ma intelege gresit, insa imi sint total antipatici oamenii care le pun inaintea semenilor, si am exemple multe, inclusiv dintre prietenii mei. Daca vrei o opinie personala, eu nu cred in animalutul de companie, de casa, nu cred ca un ADEVARAT iubitor de animale le poate chinuii in casa (mai ales pasarile de colivie, spre exemplu). In fine, e o opinie personala.
O alta parere personala, ciinii in tzarile civilizate au chiar o viatza de ciine (esti oblicat sa-i porti cu botnitza, legati permanent, fara sa aibe voie sa se gudure pe linga alti trecatori etc. Din perspectiva stapinului, esti obligat sa le stringi kk de pe strada, ceea ce mi se pare absolut penibil din punctul de vedere al individului respectiv, sa ajungi sa stringi drahatul ciinelui de pe jos, hai sa fim seriosi exista preocupari mai innaltatoare pe lume asta!)
in aceiasi idee insa, pare mai altfel sa am o curte mare unde sa alerge, sa ma joc cu ei, etc. pastrind fireste demnitatea afectiva si bunul simtz de rigoare (eu unul nu ash minca din aceiasi farfurie cu ciinele de buna voie, spre exemplu si crede-ma ca am vazut zeci de cazuri)
It's the music, stupid!

szacaz
Posts: 70
Joined: 08 Oct 2008, 13:26

Re: ANIMALUTZE

Post by szacaz »

akaiofil, n-am luat nimic personal (si nici n-am motive; imi place disputa de idei, dar n-am motiv de implicare); pana cand o sa-mi spui direct (sau macar sa sugerezi) ca is idiot sau ofticat sau nedrept sau analfabet, n-am ce sa iau personal


iar la subiect, hai sa spunem altfel: copilasii abandonati (sau fugiti de acasa, sau crescuti in cate un mediu care ii condamna la o viata de infractori) nu-s problema celui care isi indulceste singuratatea cu o pisica sau cu un caine, ci is problema sociatatii (administratia locala, daca nu cumva chiar a statului; dar daca iei in calcul ca bucatareasa si cu administratora si cu ingrijitoarele de la orfelinat - alea care pleaca cu sacosha plina de alimente ciordite de la gura orfanului - ne au ca vecini pe noi, cei care asistam tacit la aceasta jefuire sistematica a necajitilor, atunci reiese ca suntem si noi responsabili, nu numai autoritatile); cel care aduna de pe strada un animal face un bine mic unei necuvantatoare (cand tu spui ca "de ce nu-l face, mare sau mic, cum o fi, semenilor sai?" iaca, nu-l face ca nu vrea, si e numai treaba lui sa vrea ce vrea

pana mea, platim impozite - sa se mai ocupe si autoritatile, nu? ca nu suntem organizati in triburi


iar despre cat este de bine sa tii un animal in casa, sau sa mananci din aceeasi farfurie cu el, sau sa-i strangi produsele de pe asfalt - nah, suntalte aspecte ale subiectului discutiei; in opinia mea, as rezuma asa: fiecare dupa mintea lui


merge?

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: ANIMALUTZE

Post by akaiofil »

e ok, merge :)
eu oricum sint asa, mai prostutz :):):):)
It's the music, stupid!

Post Reply