Telescoape

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Telescoape

Post by DAN_TM »

E cineva pasionat de urmarirea astrilor ceresti, a evenimentelor de pe cerul noptii?Vreau sa-mi cumpar un telescop in acest scop.Imi puteti recomanda cei care santeti pasionati de asa ceva, dca sant printrwe noi persoane interesate?Suma alocata ar fi in jur de max 2500 ron.M-am uitat pe site-uri si nu sant hotarat ce sa iau deoarece sant nou in asa ceva.Multumesc.O zi faina.

bogdan69
Posts: 6
Joined: 01 Dec 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Telescoape

Post by bogdan69 »

Salut,

Exista in Timisoara un dealer de instrumente optice foarte bun. Poate nu ar fi rau sa vorbesti cu ei, te pot sfatui foarte bine. Tot in Timisoara este unul din cei mai buni slefuitori din Romania care face seturi de oglinzi pentru telescoape astronomice. Eu chiar am la el un set de oglinzi la corectat si realuminizat. Mai este cineva in Craiova care face lucrari de calitate.
Dealerul din Timisoara are site-ul astrovest.ro

Pe toti in gasesti pe forumul astronomilor din Romania astronomy.ro/forum

Daca intri pe acest forum ai sa gasesti destui din Timisoara, iei legatura cu ei si mergi la observatii in cateva nopti. Doar asa iti poti face o idee care ramura iti place si ti se potriveste,observatii planetare, deepsky, astrofotografie (extrem de scumpa astrofotografia, sumele se invart la zeci de mii de euro, mai rea ca audiofilia).

Ca si in audio, informatiile din internet te pot face sa cheltuiesti nesabuit si sa fii dezamagit. Din acest motiv nu iti dau nici un sfat concret, experienta mea este influentata de sculele pe care le-am avut si pe care le am. Sunt multi factori care conteaza in luarea unei decizii.

Dotare a mea:
2 binocluri 10x50 Bresser pentru observatii ocazionale si stau in portbagaj
refractor 80x900 de constructie proprie pe o montura AZ4 pe care il folosesc in deplasari scurte, Reflector Newton de 10" (254x1200mm) pe montura Dobson aproape stationar in curte sau mege cu mine in deplasari lungi speciale pentru astronomie ( are peste 20kg si este imens, cand ai sa-l vezi pe viu la dealer o sa ai un soc). Oculare Hiperyon de 17mm si 31mm asferic. Cel de 17mm se poate transforma in 4 focale diferite cu ajutorul unor inele speciale.
Proverb olandez: "Haina face pe om"
proverb corean: "Esti lenes ca un japonez"

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Telescoape

Post by DAN_TM »

Mersi mult de tot de mesaj.O sa vad ce si cum.

Post Reply