Achiziții de pe ebay Germania - sfaturi

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Achiziții de pe ebay Germania - sfaturi

Post by Dadix »

As vrea sa cumpăr de pe ebay -ul nemțesc dar nu stiu ce costuri implică până la livrarea la ușa mea. Dacă are cineva experienta îl rog să scrie , căci sigur nu voi fi singurul interesat de subiect.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achiziții de pe ebay Germania - sfaturi

Post by momolo »

1) trebuie sa ai un card la o banca, oricare din Romania, preferabil cele mari cunoscute. Iti recomand Raiffeisen, Transilvania, si NU recomand ING sau BRD. Cardul poate fi in RON. Daca iti faci cont in EURO e mai simplu si nu implica schimb valutar si eventual comsioane ascunse. Daca ai contul in RON cand cumperi din Germania (in EURO) cursul de schimb cu leii tai din banca e cel al bancii tale in ziua tranzactiei, cursul de cumparare, care evident e mai mare decat cel mediu BNR. La majoritatea nu exista comisioane insa din cauza transferului prin PayPal suma poate urca cu 1...5% fara sa sti de ce. Cauza ar fi schimburile valutare intre RON, EURO si Dolar. Daca iti faci cont in EURO, de exemplu la banca Transilvania, nu platesti nimic in plus, cati EURO trimiti, atatia iti lipsesc din cont.

2) dupa ce ai contul (cardul) isi faci cont la PayPal:
https://www.paypal.com/ro/webapps/mpp/home" onclick="window.open(this.href);return false;
Pentru a valida contul vei vedea ca trebuie sa simulezi o tranzactie prin PayPal de vreo 2 dolari (nu retin exact) pe care ii trimiti si apoi ii vei primi inapoi dupa ce afli de la banca ta un numar cu 4 cifre care e codul tranzactiei si il completezi pe site la PayPal.
Din pacate multi nemti nu vor plata prin PayPal deoarece se feresc de Fiscul german care le ia impozit pana si pe trancotele vandute la ebay.'
La PayPal in calitate de cumparator nu platesti comision (acesta ar fi in jur de 4% pentru Romania insa am auzit ca la nemti le ia mai mult, peste 5%, poate 6%). Comision la PayPal plateste vanzatorul.

3) iti faci cont la ebay si licitezi sau cumperi direct. In cazul licitatiei e mai greu de inteles. Este de tip "englezesc", cea mai mare oferta sta ascunsa, tu vezi pe site pretul cu o treapta mai sus de penultimul care a licitat. De exemplu, daca treapta e setata la 1 euro si cineva pune 100 euro, urmatorul poate sa puna 150 euro. Insa pe site se afiseaza 101 euro. Tu daca vrei sa-l depasesti trebuie sa incerci pana afli, pe riscul tau, cat sta ascuns. De exemplu daca tu pui 120 euro, pe site se vor afisa 121 euro la cel cu suma ascunsa, adica acela va castiga cu 121 euro. Practic ii ridici pretul lui dar tu nu castigi. Daca pui 151 euro (el avand ascuns 150 euro), pe site se va afisa 151 euro in favoarea ta, adica castigi cu 151 euro. Problema este ca in ultimele secunde de licitatie pretul poate creste brusc, mai multi incearca si trebuie sa fi rapid si intuitiv daca iti doresti sa castigi. Evident, trebuie sa cunosti, estimezi preturile.

Din pacate te asigur ca preturi mai mari ca la ebay, nu exista! Au ajuns exagerate, oriunde e mai ieftin, in magazine second hand, pe alte siteuri, prin talciokuri, etc. Ebay-ul a ridicat enorm preturile, pana la absurd. Multi "joaca" intre ei numai sa urce piata. Unii isi rascumpara lucrurile cu alte conturi. De obicei samsarii de pe ebay au mai multe conturi (pe nevasta, pe copil, pe bunica, etc) si se folosesc de ele ca sa-si salte singuri pretul. Poti pica ca fraierul in plasa acestor jocuri, e simplu sa clicai din maus, dar daca castigi cu un pret mare si apoi nu mai vrei sa cumperi, te alegi cu un punct rosu si toti te vor ocoli.

4) expedierea din Germania se face in general cu DHL-ul nemtesc, care este cu totul altceva decat DHL-ul de la noi din tara. Site-ul este aici, unde poti seta tara si vedea preturile pe categorii de greutate:
https://www.dhl.de/en.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Astfel, pana in 10 kile (coletul, deci aparat + ambalaj) te costa 22 euro. Insa neamtul iti va cere mai mult, de exemplu 23..25 euro deoarece la el exista o taxa daca chiama curierul sa vina la usa pentru preluare sau daca nu face prenotare on-line. Multi nemti nu stiu sa foloseasca prea bine internetul. Cert este ca unii te mai ciupesc si de florile marului cu cativa euro si nu poti refuza, altfel iese cu scandal si esti reclamat ca nu vrei sa cumperi. Prin castigarea licitatiei, sau inchiderea uneia cu pret fix, te obligi sa cumperi. Altfel iei ban rosu si stai cu tinicheaua de coada ani de zile. Noi fiind din Romania suntem automat vazuti prost. Ca infractori si hoti. Nemtii au o parere in general foarte proasta despre noi. E adevarat ca si multi de-ai nostrii se tin de prostii.

Mai exista si alti curieri. Acestia sunt alesi de cei care vand, nu de tine care cumperi. Si sunt trecuti in anunt sau au dreptul sa nu-i treaca, de aceea e bine inainte sa intrebi prin mesaj privat cu ce trimite in Romania si cat costa.

Revin la DHL.de - pana in 20 Kile costa minim 32 euro plus de multe ori inca 2 euro ca asa vrea neamtul, turcul, rusul sau arabul care vand din Germania. Apropos, cu bijnita se ocupa multi emigranti, in general turci (de obicei corecti), rusi (cei mai imputiti), polonezi (cei mai excroci), romani (de obicei oameni de treaba pentru ca le e frica sa faca prostii care se afla usor), arabi (de obicei sunt ok, chiar de treaba), chinezi (bine intentionati dar cam tampiti, cam redusi mintal si cu mari probleme de scriere/vorbire), etc.

Culmea este ca multi tzepari sunt nemti neaoshi! Pe langa rusi care se pare ca-s toti tzepari! Sau polonezi care se comporta ca ai nostrii de pe OLX si Okazii. Adica din aia care iti pozeaza trancota sa nu vezi partile esentiale, de exemplu sa nu vezi ca are un topor infipt in frunte sau a trecut trenul peste ea. De obicei emigrantii aduna din pubela, din cele mai jegoase surse si pozeaza bine.

Din pacate neamtul care e om normal si vinde din casa, nu vrea PayPal si nu vrea sa trimita in Romania deoarece a auzit ca suntem o tara banditi si ii este frica.

Poti cumpara si fara PayPal, adica prin transfer bancar. Insa in cazul asta riscul e mare, daca ala nu-ti mai trimite coletul, ebay nu te apara cu nimic, trebuie sa apelezi la politie si asta e ca si cand nu te apara nimeni. Alta problema cu transferul bancar este taxa de transfer. Bancile noastre cer taxa fixa minima chit ca transferi 1 euro. Taxa la noi pleaca de la 12 euro in sus pentru una bucata tranzactie bancara. Deci peste pretul trancotei aduni si taxa bancara, si transportul.

Daca ai cont in euro, e posibil sa nu platesti taxa sau una mai mica. Nemtii nu stiu de taxa deoarece la ei tranzactiile de transfer bancar nu sunt taxate, adica neamtul trimite 100 euro si atat, nu e taxat. Asta e valabil numai intre tarile din Vest. Noi platim.

Insa cu PayPal nu exista taxa bancara de transfer pentru tine, dar am spus, problema este cum trimite PayPal banii deoarece sunt americani si astia convertesc posibil si prin dolari. Adica tu trimiti din lei in euro, astia convertesc in dolari si la capat se fac la loc in euro. Cert este ca la unele banci de aici esti ciupit fara explicatie chiar si cu pana la 4...5 %! La altele nu!

Revin la DHL.de - greutatea maxima trecuta pe site este de 31,5 kile. Pentru care platesti 44 euro dar defapt poti socoti ca e minim 45 euro. Deci, daca coletul are 20,1 kile sau 31,5 kile, costul este acelasi, adica 45 euro. Daca are 20 Kile costul este de 32...35 euro.

Unii vanzatori de acolo au contract cu Hermes care e putin mai ieftin ca DHL.de
Mai exista si GLS care e cat DHL sau cateodata mai scumpi, insa sunt cei mai seriosi.

Recapituland, pretul final e considerabil marit in cazul sculelor ceva mai ieftine. De exemplu, daca castigi un aparat de 10 kile (cele mai multe amplificatoare integrate trancota au cam 10 kile) vei intra cu DHL la categoria de 32 euro (de obicei 34 euro) deoarece si lada atarna kile. Deci dintr-un foc ai de plata 132...135 euro. Daca contul este in RON, vei converti in euro scump, vezi cursul de vanzare la fiecare banca, peste mediul BNR. Daca nimeresti o banca precum ING, te vor ciupi in medie cu 4%, deci mai dai vreo 5 euro si in final se fac 137...142 euro care avand in vedere cursul bancii (la cumparare) echivaleaza defapt cu peste 145 euro. Asta e cazul minim deoarec neamtul iti poate cere si 35...38 euro pe DHL, deci in suma poti plati pana in 150 euro real pe o scula pe care ai castigat-o cu 100 euro. Pe langa faptul ca pretul ala de la ebay este de cele mai multe ori cel mai mare pret posibil! Adica o scula castigata la ebay cu 100 euro (si platita in final cu 150 euro) pe piata libera dinafara ebay o poti cumpara cu 50 euro, de exemplu.

Am scris sa fie de ajutor pentru toti cei care nu stiu cum vine treaba.

Daca as intra si in alte amanunte, de exemplu cati tzepari sunt pe ebay si ce metode au, s-ar lungi mai mult textul si nu am chef.

Parerea mea, de cativa ani nu mai merita cumparat nimic de pe ebay. Toata lumea a dat navala acolo ca la pomul laudat si preturile au ajuns aberante pentru niste gunoaie bine pozate si inteligent descrise sa nu inteleaga fraierul ce cumpara defapt si nici sa nu aiba argumente de repros.

De exemplu, daca vedeti anunt, "casetofon de vanzare, nu stiu daca merge ca nu am caseta" iar ala are trei pagini de trancote, in mod cert cassul e praf. Cum naiba sa nu gasesti o caseta sa probezi?! Valabil si cu, "amplificator, nu stiu daca merge ca nu am boxe sau nu am mufe DIN". Si tot asa.

Exista si vanzatori seriosi dar au preturile cele mai mari si majoritatea sunt foarte optimisti in descriere, iar in poze aparatele lor arata mai bine ca in realitate. Adica primesti ce e scris in anunt dar nu e chiar atat de minunat cum parea in superbele poze facute cu photoshop si mare talent.

Cert este ca pe ebay e cam ultimul drum al trancotei, adica pretul e cel mai mare si ulterior daca vrei sa vinzi trancota, o dai garantat in pierdere, sau o mare pierdere! Si e cu risc, poti primi aparate facute praf intr-un colet care pe afara arata bine. S-au intamplat cazuri si aici pe forum. De exemplu nu demult un baiat de la Arhitectura a cumparat un pickup CEC la "sofortkaufan", adica cu pretul fix, vanzator serios cu multe anunturi si feedback bun. A fost ambalat bine dar a venit facut realmente praf in coletul care pe afara arata intreg. L-au zdruncinat atat de tare incat greutatile s-au rupt de brat, aia mica s-a retezat din baza axului si a intrat sa umble prin carcasa, aia mare prin lada, capacul spart, doza praf, jale totala!

Riscul de a primi un aparat storcit e mare! Cu tot cu DHL-ul german! Sau orice alt curier. In final vezi ca platesti mult si te alegi cu o storcitura. Ca sa recuperezi banii daca ai platit prin PayPal (care te apara, asta e avantajul) esti nevoit sa-l trimiti pe cheltuiala ta inapoi in Germania cu tracking number. Trimiterea din Romania in Germania e mai scumpa decat din Germania in Romania. Asta e pierderea ta, nu-ti plateste nimeni returnarea. PayPal iti va vira inapoi toti banii virati de tine cand prin tracking number se va confirma ca aparatul a ajuns inapoi la vanzator, dar tu platesti returnarea. Pentru asta trebuie sa sti ceva engleza si sa faci demersuri la PayPal, eventual cu foto. Si mai bine sa sti germana.... dar in cazul asta mai bine mergi direct in Germania si-ti alegi de acolo trancote, fara pretul enorm si riscul de la ebay. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achiziții de pe ebay Germania - sfaturi

Post by Dadix »

Mulțumesc pentru răspunsul detaliat. Ce rămâne de făcut, să ne riscăm de pe olx si okazii?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achiziții de pe ebay Germania - sfaturi

Post by momolo »

Noua nu stiu ce ne ramane de facut, insa in cazul tau, in mod cert ar trebui sa te prezinti la sectiunea SA FACEM CUNOSTINTA (topicul dedicat).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Achiziții de pe ebay Germania - sfaturi

Post by vjvarta »

cu privire la okazii si olx, eu am si cumparat si vandut si nu am avut probleme. e mai sigur pe okazii caci poti vedea calificativele userului. la olx tre sa ai noroc :)

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Achiziții de pe ebay Germania - sfaturi

Post by c_andrei »

Eu am cumparat si vandut de multe ori pe olx si pe okazii si in general nu prea am avut probleme. De multe ori m-am orientat si dupa vanzator, dupa ce vinde, dupa cum se exprima, dupa cum pune anumite probleme etc. Dar aceste cumparaturi s-au efectuat prin curier doar cand valoarea produsului era una mica, astfel in cazul in care s-ar intampla ceva sa fie o pierdere relativ mica.
Cand am achizitionat ceva mai scump am preferat sa ma duc personal acasa la vanzator pentru a ma asigura de functonalitatea produsului si a verifica starea estetica reala. Chiar daca aceasta varianta adauga un cost considerabil, in cel mai rau caz pierd o suta sau doua de lei (motorina) dar nu iau o teapa de cateva sute sau mii de euro.
Cat despre ebay, subscriu. Preturile sunt aberant de mari si chiar nu mai merita cumparat de acolo. Exceptie facand anumite lucruri gen cabluri la metru, jucarii chinezesti, carcase etc.

Post Reply