Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 485 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 29, 30, 31, 32, 33
  Versiune printabilă

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Sep 2020, 21:56 
Moderator
Neconectat

Am zis ca nu se stie nimic!
Citat:
Enigma bilanțului COVID scăzut din Africa, în ciuda tuturor temerilor. Experții vin cu o ipoteză surprinzătoare
https://www.digi24.ro/stiri/externe/map ... re-1362741

Sus

MesajScris: 07 Sep 2020, 08:45 
Moderator
Neconectat

https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... -altii.htm

Peste tot in tara este asa, inclusiv in Bucuresti. Exista o diferenta enorma intre ceea ce se spune la televizor (adica ceea ce spun oficial autoritatile) si realitatea din teren. Oamenii in Romania sunt abandonati de stat si in plus, batjocoriti si umiliti. Dincolo de granita de vest e cu totul alta situatie! Cifrele si graficele prezentate oficial sunt povesti cu Alba ca Zapada. Ridicol este ca diverse personaje ajunse "vedete de covid" discuta la TV si in presa despre aceste grafice, cum cresc, scad, mai ales faimosul termen de "platou" insa in realitate exista o tara paralela, cea reala unde situatia e cu totul alta. Mi-a adus aminte de "productiile record la hectar ale lui Ceausescu"! Tot asa e si acum cu covidul! Nu am de unde sa stiu daca e o politica oficiala si coordonata (in mod ticalos si criminal) de a camufla realitatea, de a micsora cifrele sa para mai putin grav (interesul lor acum sta numai in alegeri, sa se inscauneze 4 ani la furat) sau totul vine dintr-o situatie "naturala" a institutiilor statului care au fost populate 30 de ani cu impostori politici?!?! Sau cel mai logic este o situatie combinata.
Vad doar ca cei care conduc acum Romania nu fac efectiv nimic sa schimbe sau sa imbunatateasca situatia preluata insa duc o campanie cum ca ar fi diferiti de aia dinainte. Nu sunt deloc diferiti, sunt aceeasi si sunt chiar si prieteni si au facut o infratire in toate structurile statului. Romania e condusa alternativ de cele doua jumatati ale fostului PCR + Securitate care mimeaza democratia si aparenta unor partide care in realitate sunt doar niste mafii parazite ale statului si banului public. E numai gargara si abureala in comunicate si pozitii oficiale si s-a ajuns la un nivel extrem de ridicol, astia sunt precum savantii sovietici care au taiat picioarele la purice si ai au concluzionat ca dupa aia puricele a surzit, de aia nu mai sare!
Dincolo de asta e fiecare cetatean care se descurca pe cont propriu. Unii au noroc, alti nu. Dar pe fond, in esenta e la fel de zeci si zeci de ani, nu conteaza "regimul", adica spoiala, aparentele, sub astea fiind realitatea vietii in tara asta. Nu degeaba milioane de oameni au ales painea amara a emigrantului decat sa mai ramana aici!

Citat:
Povestea românului nevoit să își câștige în instanță concediul medical pentru COVID: DSP, Ministerul Sănătății și Ministerul Muncii m-au plimbat de la unii la alții
....
Povestește că i s-a transmis inclusiv "Să vă dea concediu medical statul maghiar!"

"Plătesc contribuții în România. Urât să ajungi la astfel de discuții", subliniază el.

Cu totul și cu totul altfel au stat lucrurile pe teritoriul maghiar, unde "am primit decizie imediat cum am intrat în carantină, am primit decizie imediat cum am fost scos din carantină și mi-a fost comunicat inclusiv faptul că medicii din zonă au discutat inclusiv cu personalul medical din România care mi-a procesat analizele. Nu mai spun că timp de 10 zile, de 3 ori pe zi, poliția venea și mă controla, inclusiv: ești bine, ești ok? Inclusiv faptul că nu m-au lăsat fără lucrurile stricte, în fiecare zi la prânz mi-a fost adus un meniu cald. Ceea ce nu s-a întâmplat, din ce am discutat, cu colegii din fabrică infectați și ei, care au stat acasă carantinați, în România."
...
E mulțumit însă măcar de faptul că, pe perioada carantinării, toate costurile sunt suportate de firmă. "Ni se asigură 3 mese pe zi și ni se plătesc salariul și diurna."

"Pe teritoriul german mă simt ca într-o minivacanță vizavi de condiții - mâncare, cazare, drepturi salariale acoperite. Am experiența carantinei în statul ungar și în statul german, unde lucrurile sunt uau! comparativ cu statul român", mărturisește Cosmin Gheorghe.
...
Cosmin Gheorghe are chiar suspiciunea că statul român "probabil se ferește să plătească concediile medicale, la un număr uriaș de cazuri. Am un coleg care, pe motiv că a refuzat internarea, nu a beneficiat de concediu medical."

Cosmin Gheorghe încearcă să rămână optimist și spune că "Ce o mai fi vom vedea, despre COVID-ul ăsta spunem că știm, dar de fapt nu știm nimic.""

Sus

MesajScris: 09 Sep 2020, 19:49 
Moderator
Neconectat

Gandire de birocrati comunisti in Absurdistan. Oaia-umana in Aburdistan trebuie toata viata sa ia tramvaiul, sa mearga la "organ" unde sa astepte cu orele in gramada pe un hol intunecos sa-i vina randul si sa intre pe usa raiului. O data intrat in rai (de la intuneric la lumina, iarna de la frig la caldura si vara de la duhoare la racoare AC) se aseaza pe un scaun. Doktorul (organu') incepe sa-i scrie (cu pixu') o hartie fara sa se uite la el. NU MAI E TIMP! Se duce pe scrisul cu pixu' de dimineata pana seara! Apoi se pune stampila. Omul-oaie pleaca cu hartia (stampilata! In era computerelor si inteligentei artificiale!). Ia din nou tramvaiul si merge sa duca hartia celuilalt Organ. De multe ori sta la coada si la Organul 2 care vrea hartia (buluc, intuneric, haos, mii de hartii vechi anapoda pe toti peretii, singurele informatii posibil valabile de la "badigard"). Organele sunt acoperite de hartii la un Doamne Fereste! Cand se intampla cate un "colectiv" nu e nimeni de vina si se judeca zece ani pana la clasare si uitare! Rar oamenii mai ard sau patesc diverse, chiar si o pandemie. Organele sunt de nezdruncinat! Ca niste masini de tocat timp si viata cer incontinuu hartii cu stampile! Organele sunt din ce in ce mai mari! Ca niste veritabile tumori care cresc in sistemul statului! Si cu cat sunt mai mari cu atat sug mai multe resurse (bani). Si cer si mai multe hartii! (avize!). Din ce in ce mai multe!
Totul se petrece in era digitala!
Cateodata scriu dezgustat de putoare si duhoare, ...Uganda! Dar ma tem ca Africa e deja mai avansata!
Aici e o tara pe moarte.
Citat:
Adeverința medicală pentru înscrierea în colectivitate și avizul epidemiologic sunt obligatorii pentru elevi, la începerea noului an școlar / Medicii ceruseră renunțarea la ele, pentru a nu aglomera cabinetele în pandemie

Citat:
"O aberație", spune medicul Raluca Zoițanu: "Practic, un cabinet care are 200-300 de copii de școală - pentru că unele cabinete sunt separate, cabinete mai mult cu copii și cabinete mai mult cu vârstnici - și sunt și cabinete cu 500 de copii, dacă medicul are lista mare. Iar grădinițele și unele școli vor să fie avizul cu data din ziua în care începe școala. Dacă începe școala luni, data avizului ar trebui să fie cea de luni. Dacă nimeni nu ar minți și toată lumea ar spune adevărul, inclusiv Ministerul Sănătății, cam așa ar fi: dimineață la ora 8:00, înainte să înceapă școala, ar trebui să fie 200 de copii la medicul de familie, iar medicul de familie să scrie într-o secundă adeverința sau avizul. E o aberație, bineînțeles că nu se poate. De aceea am solicitat Ministerului Sănătății să nu le mai ceară, pentru că asta trebuie să vină de sus, de la minister, pentru că grădinițele spun: Nu putem noi să nu le mai solicităm, pentru că le cere Ministerul Sănătății."

Medicii de familie spun că nu au, fizic, cum să dea atât de multe adeverințe într-un timp atât de scurt. Situația ar sta cu totul altfel dacă ar exista medici în școli și grădinițe, însă aceștia sunt foarte rari.

Citat:
Medicul Raluca Zoițanu spune că o altă problemă, în afara faptului că nu știe cum vor reuși colegii săi să scrie atât de multe adeverințe într-un timp atât de scurt, este aceea că medicii de familie nu știu cum vor face efectiv consultul: în multe situații, acesta va fi probabil la distanță, iar medicii vor trebui să scrie acest lucru și pe adeverință: "Epidemiologic și medical vorbind, nu are sens să chemi atât de mulți copii la grădiniță, ei fiind sănătoși. Riști să se îmbolnăvească, unul dintre ei poate fi doar aparent sănătos."

Raluca Zoițanu atrage, de asemenea, atenția că "Din punct de vedere epidemiologic, aceste hârtii nu au nicio valoare. De ce? Copilul să zicem că vine vineri la consult, sau sâmbătă sai duminică sau când vine. De când a venit la noi până s-a dus acasă, în tramvai, în autobuz, la locul de joacă, el poate să ia contact cu un alt copil. Sau este în perioada de incubație și nu are încă simptomele - vineri era aparent sănătos, luni, când se duce la grădiniță sau la școală sau la liceu, începe să aibă simptome. Personalul de acolo de la școală sau liceu ce face? Doar pentru că vede hârtia de la medicul de familie dată cu 3 zile în urmă spune: ești sănătos, poți să intri?"

Președintele Federației Naționale a Patronatelor Medicilor de Familie amintește, de asemenea, faptul că "Atunci când au fost introduse inițial, aceste avize epidemiologice erau doar la grădiniță sau la creșă și aveau rolul de a permite copilului să reintre în colectivitate - dacă copilul avea o problemă de sănătate și era trimis acasă, i se spunea ca atunci când revine, să aducă o hârtie de la medic pentru a demonstra că a fost văzut de un medic și este sănătos. Între timp, lucrurile au degenerat, toată lumea vrea să se acopere de hârtii și solicită în mod aberant aceste avize pentru revenirea la școală după vacanță."

"Și nu este doar o problemă acum, pe 14 septembrie, care trece și ne vedem de viață. La cum se anunță acest an școlar, cu două săptămâni de mers la școală, două nu, practic, din lună în lună vor fi copii care vor veni mereu la cabinet pentru că li se tot cer aceste avize", încheie medicul Raluca Zoițanu.

https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-2 ... le-pan.htm

Sus

MesajScris: 16 Sep 2020, 08:56 
Moderator
Neconectat

Din seria, un stat esuat si mafiot:
Citat:
Concediile medicale pentru COVID, 6 luni de haos: Pacienți plimbați pentru o hârtie pe care nimeni nu știe cine ar trebui să o emită și DSP-uri care scriu adeverințe cu pixul, în loc să aibă baze de date în calculator
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... aiba-b.htm

Mi-a placut comentariul din subsol (unica problema e ca exagereaza la urma cu numarul mortilor. Probabil in realitate sunt ceva mai multi dar nu atat de exagerat - in rest le zice real!):
Citat:
Saracele DSP-uri, chiar mi-e mila intr-un fel :)) (Miercuri, 16 septembrie 2020, 10:02)
Marionette [utilizator]

DSP-urile sunt niste institutii unde politicienii arunca pile/amante/sotii/veri/nepoti sa ia un salariu bun fara sa faca nimic. In plus, daca ai initiativa in DSP-uri, inginer constructor cum esti, ospatar, asistent de medicina veterinara sau orice s-a nimerit sa fii poti lua spaga de la operatori corecti.
Sa stii ca esti de 30 de ani in acelasi birou, cu totul clar pe ce urmeaza sa fie, sa stii ca nu ai nimic de facut, nu ai nici o indatorire si sa cada aceasta pandemie pe tine e Cosmarul Suprem.
Institutia DSP exista doar pentru sifonarea banului public in favoarea pilelor politice. Nu va mai crizati ca nu are baze de date, ca nu stiu ce sa faca, ca nu raspund la telefoane, ca se imbolnavesc chiar ei de Covid (astia ar trebui sa fie un fel de CDC din SUA ultraprofesionisti)!!!
Pun pariu ca habar n-au cati sunt bolnavi, cati mor in realitate de covid, cred ca 1000-1500 de bolnavi sunt cifrele pe care le pot da ei la maxim, daca suna altii nu mai raspund.
Cred ca mult mai multi sunt bolnavi nestiuti in casele lor si mor nestiuti de covid.
Pe putin zilele astea sunt 500 morti pe zi de covid si se va ajunge la 2000-3000 (echivalent spania/italia) in noiembrie.

Sus

MesajScris: 17 Sep 2020, 07:59 
Neconectat

Is the company with a 20-second coronavirus test for real?

https://www.ft.com/content/e7a279df-3239-4e00-be29-f38d98f4d730

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 485 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 29, 30, 31, 32, 33

Ora este UTC [ DST ]