COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

UE este moarta din prima clipa a crizei. Fiecare stat incearca sa se descurce pe cont propriu si Italia este practic abandonata. Ca si Spania. Iar pe aceasta gospodina o f_te grija de ce face omul gospodar in Ungaria! In vremuri de criza nu mai e timp de democratie, dezbateri, votari ca pana le termini moare poporul! Trebuie rapid actiune si organizare. Am auzit ca Ungaria a militarizat spitalele, adica a pus 2 administratori, unul militar si altul medic. Si deocamdata cea mai infectata tara din tot estul este Romania. Ungaria sta inca bine.

https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... eparte.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Romania 2020:

- Grupul de Inmormantare Strategica
- avem de toate, stam bine!
- pacientul nu corespundea definiției de caz (asta va ramane in istorie).
- pacientul nu prezintă context epidemiologic.
- bărbatul a fost confirmat positiv cu coronavirus luni, în ziua decesului, dar autoritățile spun că a fost testat anterior.
- confirmat în 25 martie și decedat tot în 25 martie în ambulanță.
- ulterior transferat la Institutul Național de Boli Infecțioase Matei Balș, acolo unde s- a înregistrat în data de 27.03.2020 decesul.
- a fost transferată în secția de ATI, unde a decedat în aceeasi zi.
- recoltarea pentru COVID-19 a fost făcută în data de 25.03.2020, rezultat pozitivfiind confirmat în 26.03.2020. A decedat în 26.03.2020.
- astfel, rezultatul pozitiv a venit abia în data de 28 martie, după decesul pacientului.
- ea a murit pe 23 martie, însă confirmarea cu COVID 19 a venit cinci zile mai târziu, mai exact pe 28 martie.
- pacientul a murit în 29 martie, iar confirmarea pentru COVID a venit în 30 martie.
- Klaus Iohannis a retras decorația conferită Spitalului Județean de Urgență din Suceava.

Acum e doar inceputul! Mor cei mai rablagiti (mai ales cei cu probleme la rinichi si inima)..... Sa ne vedem peste aprox. 10 zile!

Sistemul medical romanesc:
1) va asista la moarte.
2) va omoara direct.
3) va face testul post mortem.
4) va pierde cadavrul.

"Organele" statului:
1) va lasa fara serviciu.
2) va amendeaza.
3) va amendeaza si mai mult!
4) va amendeaza in bezna mintii!
5) va amendeaza degeaba!
4) va asigura ca totul este sub control!

"Organele" locale:
1) fura.
2) fura si mai mult.
3) fura deosebit de mult.
4) arunca cu apa oxigenata din mini elicopter (reclama video costa mai mult decat elicopter + bidon de apa oxigenata. Diluata).
5) ei se ascund de la inceput pana la sfarsit (nu se stie care va fi sfarsitul).

Restul sunt in carantina. Un milion sunt deja in somaj. E abia inceputul!

https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... te-116.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

SFAT PRACTIC - stati pititi, sa nu aveti nevoie de astia de mai sus ca sunt mai rai decat virusul!

In curand, cei care au fugit inapoi acasa in RO vor intelege ce alegere gresita au facut!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Kross »

1) UE este un faliment, doar sug unele lipitori bani.
2) Ce face PSD? Pomeni electorale? Nici cu PNL sau alții nu îmi e rușine. Că nu taie ajutoarele sociale.
3) Johannes numai pe cadavre stă. Țuțerii îl aplaudă de la TV privind la realitatea. Dacă era PSD la putere, erau aplaudați de la Antena 3. Concluzia : Antena 3 = Realitatea TV. Aceeași mizerie. Și celelalte la fel.
4) Pe ai noștri nu îi interesează câți mor. Acest virus e un bun prilej ca să se mai extermine din populația globului. Stau și mă gândesc dacă nu cumva, acest virus a fost conceput pe undeva (și tare îmi e de Siria, Irak) și aruncat prin toate țările din tot globul. Și cred că a fost făcută cu cap, special pentru a mai diminua din populație.
5) asta cu stați în casă e o gogoașă. Virusul poate intra pe oriunde. Și pe scurgere, și pe ventilație și pe scurgerea de la balcon. Noroc că am cloramina comunistă, am o cutie de tablete din alea cât un puc de hockey. Din aia de dădeau femeile de serviciu în școli la baie. Am dat și pe casa scării...și în curte, i-am dat și mamei mele, ce să aștept primăria să dea cu din alea diluate... O sticlă la tot sectorul.
6) Nu contează omul. Cei internați sunt de fapt duși la moarte. Cine reușește să scape, noroc, cine nu, ghinion.
7) Românii stau și înghit, nu mai au curajul de la revoluție, acum corporatiștii stau acasă la calculator și lucrează pentru alții, nu pentru noi. De aia nu au nici curajul să protesteze. Eu, pentru că sunt mai rebel, am fost dat afară. De câteva ori, dar nu toleram să pup undeva. Și nici să văd așa ceva. Acum firmele alea au închis sau nu găsesc oameni... Că au plecat. Și mă caută și acum, dar din orgoliu nu mă duc. Se uită pentru ce au murit(sau au rămas infirmi) proștii ăia la revoluție. Asta e. Noi nu ne respectăm pe noi, dar pe alții.
8) la ăștia ce au venit de afară, nu le-aș da nimic, niciun ajutor, angajat la spălat closetul în Gară sau la săpat în haznaua publică. . Ai plecat, stai acolo. Diasporă. Să vezi ce bine e. Ipocriți, asta suntem. Un popor de ipocriți. Iar dacă vin înapoi, sunt multe de făcut aici, drumuri, poduri, și la mine e nevoie de personal. Am vrut să angajez, dar toți vor bani cu găleata, dar nu știu nimic sau sunt puturoși peste poate. Deși am un fel de funcție de conducere, sunt acuzat de duritate. Nu tată, dar când văd că dintr-o oră de muncă, doar 30 minute sunt muncite, restul, țigări, cafele, și stat pe net, normal că mă înfurii...și nu sunt din ăia care termină treaba repede, ci d-ăia care o lălăie cât pot...și normal că le dau avertisment apoi penalități apoi afară. Eu nu iert. Nici cu copiii nu sunt iertător. Am 2 fete, una de 15 ani, una de 4 luni și un băiat, al soției din fosta căsnicie, de 10 ani. Au greșit, pedeapsă. Fi mea cea mare, e sportivă, și are o disciplină extraordinară, și cea mică vreau să o educ la fel. Dar băiatul, băi frate, se plânge din orice. Așa a fost și tatăl lui, și ăla l-a stricat. Rău de tot. Păi de la 10 ani și până acum, fi mea face jogging, aerobic, cross fit, și înot. El nu vrea să audă. Ea are pasiuni. Foto, i-am luat cameră foto. Acum că trebuie să stea în casă, e tristă. Dar e apropiată de cea mică.
9) ne lipsește ori curajul, ori motivația de a îi zbura și pe ăștia, ori e frica corporatiștilor că își pierd locurile de muncă. Și soția e tot corporatistă. Lucrează în corporație . Problema e ce punem în loc, toată clasa politică e o borhăială mai rea decât PCR și colhozul și sindicatele muncitorești și securitatea. Înainte că înainte era mai bine. Nu am știut ce vrem, sau am trasat greșit ce vroiam, de aia am primit ce avem acum.

Scuze de duritate, dar nu poți să nu te enervezi când vezi atâtea minți închise. Și apropo, că stau la curte acum...curtea mea are 158 mp. Unde să alerg...am dat pe alee cu cloramina. Gata. Hai că mă duc să văd ce fac cu o sculă.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

UE inca nu e in faliment dar probabil va fi, adica statele puternice vor avea probleme, alea slabe... scapa cine poate.

Virusul nu-ti intra prin burlan si nici prin buda sau pe gaura cheii. Am pus mai sus filmulete facute pentru majoritate sa inteleaga cum se transmite. De la bun inceput eu am spus si scris ca iei virusul atunci cand te intalnesti cu infectatul. Deci asta e calea, nu aleea din curte, nici burlanul casei.

Inainte nu era mai bine. Ori ai uitat, ori erai prea copil sa intelegi. Era MULT mai rau.

Iohannis asa cum este el, e de mii de ori mai bun decat Ponta sau Dancila (astia i-au fost concurentii).

Televiziunea Realitatea TV a murit in momentul cand Rares Bogdan s-a facut politician. Patronul acestei cocini cu antena este un KGB-ist bine caracterizat de Iliescu, "o lichea". Nu inteleg de ce nu ai sters postul din memoria TV-ului?!
Nu are rost sa mentionez Antena 3, este postul preferat al imbecililor incurabili.
Mai exista informatii prin presa online si anumite posturi TV, trebuie doar sa cauti si sa nu te fixezi numai pe unii.

Rumanii nu stau sa inghita, le place asa, se complac. Majoritatea sunt obisnuiti cu spaga, "mica interventie", nepotismul, lasitatea si mai ales sunt deosebit de egoisti. Si neamuri proaste (adica mitocani fara cei 7 ani de acasa). Conducatorii tarii reflecta fidel calitatea poporului care i-a ales atat prin prezentare cat si prin neprezentare la vot.

Rumanii nu mai fac revolutii pentru ca sunt un popor imbatranit. In 1989 ponderea tineretului in populatia RSR era dramatic mai mare decat azi. Numai popoarele tinere fac revolutii. Iar revolutiile nu au rezolvat niciodata nimic, doar au produs victime si au intors totul cu susul in jos.

Cu noile generatii de angajati, asta este, sunt putori, prosti, infatuati, nu stiu nimic util, se fofileaza si stau toata ziua cu tigara in mana si la trancaneala dar vor o galeata de bani.

Avem fix ce meritam. Ma tem ca avem chiar mai mult decat meritam....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by dj_italo2001 »

Revolutii ? Cine n-a apucat sa-l (re)vada : https://www.imdb.com/title/tt3726704/

Incerc sa ma detasez pe cat posibil de tot ce se intampla in aceste vremuri si cel mai ciudat imi pare cat de bine le iasa scenariul mai "jmekerilor" de pe gramada: au iesit la "vanatoare" si le-au iesit in cale nu doar 2-3 iepuri ci toata "turma" de "lighioane" ale padurii. A inceput macelul, au in bataia pustii tot ce se poate impusca din acest moment.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Din noianul de stiri zilnice, asta de azi mi se pare cea mai ingrijoratoare. Singapore e o mini super tara si ei au actionat exemplar, destepti, curati, civilizati si organizati, super computerizati.... iar acum au ajuns la aceleasi masuri ca toata lumea.
Pare ca guvidul da sah mat omenirii.
Autorităţile din Singapore au anunţat vineri închiderea şcolilor şi a majorităţii locurilor de muncă timp de o lună, în cadrul măsurilor mai stricte ce vizează stoparea recentei creşteri a numărului de infectări cu coronavirus, relatează Agerpres citând Reuters.
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... gapore.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Am vorbit azi cu cineva de la infecțioase . A spus că guvidul de Spania e beleaua majoră, e diferit de guvidul de anglia sau Italia. Pacienți care nu răspund la tratament. Virusul se modifică se pare
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Am pus mai sus un link, sunt peste 49 de tulpini din care unul e total diferit, foloseste cu totul altfel de receptori insa e mai bland. A evoluat din guvidul clasic. Mutatie totala.

Am intrat rau in rahat cu toata omenirea! Vad ca virusul zburda si in tari calde, se cam duce speranta ca "vine vara". Dar eu tot sper ca Soarele il ucide!

Expertii in asa ceva spun ca orice virus are ca scop sa NU omoare gazda (altfel moare cu tot cu gazda) si de aceea se petrece o evolutie la orice virus nou aparut, adica cu timpul devine mai bland, de exemplu cica si ebola a evoluat in 10 ani spre a omora mai putin. Insa evolutia implica timp....si multe victime!..

Sunt din ce in ce mai pesimist cu "vine vara"! MERS-ul de exemplu (varul astuia) bantuia prin tarile arabe (unde e foarte cald). Eu acum ma gandesc ca in septembrie 2011 am avut probabil MERS - atunci, cam in 3 septembrie 2011 m-a lovit o febra uluitoare si un mare rau. Tremuram sub 3 plapumi desi era cald. Atunci am vazut termometrul peste 41 grade, practic era aproape complet! Deci un mare rau pe o febra uluitoare, clantaneam de frig interior si transpiram in acelasi timp sub plapumi vara. M-a tinut, din ce-mi aduc aminte, cam o noapte febra aia uluitoare, apoi a scazut spre 39....38....s-a stabilizat pe la 37,5 si am chemat salvarea. A venit o doctorita cam de 50 de ani din generatia veche, una adevarata, nu pafaristi care vin acum, si m-a ascultat cu stetoscopul la plamani. Mi-a zis ca nu aude ceva in neregula, poate ceva usor de la ce am avut, parea si ea putin nesigura dar m-a vazut ca aratam si miscam normal (parca nu aveam nici o boala) si mi-a dat o reteta pe care nu am luat-o, ma tratam doar cu "parasutamol". In vreo 2 zile eram bine, in 3 aproape bine dupa care mi-a trecut. Nu am tusit, nu m-a durut in gat, nu aveam nimic cu nasul, doar febra aia uluitoare si un mare rau cat a tinut febra mare. Oleaca lesinat, ametit dupa ce trecuse febra si se stabilizase pe la 37 cu ceva. Era o febra din aia de pneumonie, se stie ca asta da febra mica. Nu imi aduc bine aminte daca am chemat salvarea a doua zi sau mai tarziu. Eu de felul meu nu chem salvari si nu merg la doctori (mie doctorii mi-au omorat multi oameni in familie, inclus tata). Nu am stiut ce am avut. Doctorita nu stia nici ea, se mira, aproape nu ma credea ce febra am avut cu o zi inainte. Nu mai retin cat a durat, cred ca putin, in cateva zile ma jucam cu magnetofoanele. Dar un lucru e clar, daca a fost virus (ca altceva nu putea fi) l-am luat de la o adunare a ambasadorilor din toate tarile la care participasem. Mentionez ca NU am mancat nimic acolo, am dat mana cu putini si de obicei sunt din ala cu spalatul pe maini si nu ma scarpin pe fata. Ma tem ca l-am luat din aer. Nu am inteles cum a fost posibil si apoi nu am putut verifica daca a mai avut cineva probleme. Acum imi dau seama ca e posibil sa fi fost MERS, era exact perioada cand mai bantuia prin orientul mijlociu (si chiar avea cine sa-l aduca proaspat! - eu cat am fost rau m-am ferit de toti sa nu le dau ceva). Nu era gripa sau raceala, clar, nici o asemanare! Era cu totul altceva! Si mai bine ca habar nu aveam la vremea aia de MERS, de SARS, de nimic, nici prin cap nu-mi trecea, ziceam ca m-am imbolnavit de prea multa munca deoarece in luna august muncisem ca nebunul zi si noapte sa termin la termen o lucrare. Insa am ramas atunci cu nedumerirea, ce naiba am avut, ce luasem ?!?! Dupa raul ala special pe care aproape il tin minte, cred ca a fost un virus. La matze nu am avut nimic, nada, zero. Parea ceva din cosul pieptului si esofag dar nu tuseam deloc si nu ma durea in gat deloc! Foarte ciudat, foarte violent dar a trecut repede si am uitat. Acum cu epidemia asta mi-am adus aminte. Si am un gol in stomac cand ma gandesc cat de usor se poate lua! Chestiile astea sunt incredibil de contagioase!!!!

Eu nu cred in "Oculta", nu servesc din astea.... insa de la o vreme ma tot gandesc daca lighioana asta de guvid nu e totusi scapata dintr-un laborator?! Ca prea e perfecta pentru a nenorocii societatile umane! Si prea mare coincidenta ca la cativa km (cred ca nici 2km) de piata din Wuhan e un laborator care cu asta se ocupa! Daca a fost un nebun care l-a scos de acolo? Sau a scapat din greseala?! De la chinezi nu avem cum afla, ei au ascuns pana si cifra mortilor care se presupune a fi vreo 42.000 (poate fi adevarat, poate fi fake news - dar totusi, cifrele Chinei sunt deja prea mici in comparatie cu cifrele din occident! Tare ma tem ca au ascuns masiv!). Pai nici macar italienii nu dau cifrele reale ale mortilor! Nici englezii! Asa am auzit.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Mai nou iau și copiii fara probleme și "tinerei" de 30-40 ani. Nici eu nu cred că e de la un liliac nefiert bine. Ce e sigur e că pandemii apar din când în când. Întrebarea corecta e: a ajuns omenirea să poată să genereze pandemii in laborator? Răspunsul în 2020 poate fi : fireste

Poate din cauză că ai făcut foarte mare febră ai scăpat!
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Din capitolul - În vremuri de criză lichelele își arată "valoarea".
Individa asta e o cretina notorie! Pai, fa tampit-o, cu ce ma mai diferentiez eu om cinstit de un hotz daca amandoi suntem fortati sa stam inchisi la domiciliu? Are asta creier cat juma' de gaina si culmea, a condus PNL-ul! La groapa!
Manca-i-ar guvidul de naparci politice!
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-23 ... eratie.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Iata cum sta rumanul in carantina! Mai ne trebuie legi din astea sa iasa si mai mare debandada!
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... dicale.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Cine trancane mult, haleste guvidu' Deci, tacerea e de haur!
Noul coronavirus poate fi transmis, fără îndoială, şi prin vorbire (expert american)
https://www.hotnews.ro/stiri-coronaviru ... orbire.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Drobeta Turnu Severin: o femeie s-a pus în genunchi în fața polițiștilor VIDEO
https://playtech.ro/stiri/abuzuri-in-te ... deo-103312" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

”Serviciile funerare din Ecuador s-au prăbușit din cauza focarului de coronavirus. Oamenii au fost obligați să adune cadavrele de pe străzi pentru ca autoritățile să le acorde atenție”
https://www.digisport.ro/special/imagin ... azi-820184" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Ventilatoarele trimise de Rusia în ajutorul Statelor Unite, care se confruntă cu o creştere dramatică a numărului de cazuri de coronavirus, sunt fabricate de o companie rusă supusă sancţiunilor economice americane, potrivit cotidianului RBC, relatează Reuters. Rusia a trimis miercuri un transport de ventilatoare la New York, după o înţelegere telefonică între preşedintele american Donald Trump şi preşedintele rus Vladimir Putin. Televiziunea de stat din Rusia a difuzat imagini cu cutii de ventilatoare inscripţionate „Aventa-M”, produse de Ural Instrument Engineering Plant (UPZ),din oraşul Celeabinsk, situat la 1.500 de kilometri est de Moscova, a relatat RBC.
https://adevarul.ro/international/rusia ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Pare de bun simt, realist:
Un matematician care lucrează cu guvernul a prezentat o situaţie
https://www.zf.ro/eveniment/un-matemati ... i-19045562" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply