COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Doar o vorba sa-ti mai spun
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Ce ne facem dacă profeţia lui Soros se dovedeşte justă?
Cristian Unteanu
https://adevarul.ro/international/europ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ma tem ca Shoroshica are dreptate!
Pare ca peste Europa s-au adunat conditiile furtunii perfecte!
Multi la ora asta nu sunt ingrijorati si chiar destui sunt foarte optimisti.
Eu insa ma gandesc la trecutul apropiat, faptul ca tari precum Italia, Franta si Spania stateau foarte prost din punct de vedere economic chiar inaintea guvidului. Mai ales Italia. O mare problema bagata de UE sub covor. Italia este bolnavul Europei asa cum era Imperiul Otoman inainte de primul razboi mondial. Iar acum de guvid este ca si cum ai impusca un bolnav de gripa cazut la pat. Unii spera sa supravietuiasca daca i se pun zece perfuzii insa cateodata e prea tarziu.

Se vede clar ca ce-i f_te grija pe astia de la UE (= Germania si Franta, adica dulaii, restul sunt cateii) este numai zona EURO. In ceea ce ne priveste pe noi si estul Europei, putem crapa pre limba noastra, oricum suntem doar o extindere a pietei lor de desfacere. Si din pacate unii sunt extrem de dependenti de UE cu Romania in frunte, cea mai dependenta! Dar acum nu au timp de noi! Suntem o mahala dincolo de orasul lor.

Ma mir ca Germania nu trage invataminte din alipirea landurilor din fostul DDR! Sau probabil se preface ca nu trage invataminte! Pentru ca in fapt alipirea nu a fost alipire ci intai defrisare, demolare si distrugere completa si apoi colonizare fortata... iar asta au facut-o cu fratii lor! Sa stim de ce sunt astia in stare! Iar astazi landurile foste DDR-iste sunt cele mai sarace, depopulate si jegoase din toata Germania. Ei bine, acum in UE se va intampla cam acelasi lucru insa la o scara mult mai mare si pe doua paliere. Primul este problema Italia, Spaniei si in final va fi si a Frantei. Al doilea palier sunt amaratii din estul Europei in frunte cu noi Romania si mai putin Polonia care s-a chivernisit mai bine deoarece ei sunt patiti urat de tot in istorie si stiu ca Polonia lor nu are niciodata prieteni ci numai dusmani de jur imprejur. Asa ca orice s-ar intampla in UE, Polonia se va scoate cel mai bine si Romania va fi cel mai rau! Nu pun Bulgaria, astia sunt praf de felul lor, adica niste balcanici, adica fara leac. Din pacate Romania nu e fara leac, dimpotriva, dar conjunctura e foarte proasta, suntem total dependenti de UE, nu ne-am pus deoparte nimic in camara, traim de azi pe maine.

Astfel, Soros are dreptate. Insa la planul lui lipseste o conducere unica, puternica si corodonata dezinteresat la varful UE. Ceea ce nu e cazul. UE este condusa subteran de Germania care profita mulgandu-i pe toti in feluri diferite si colac peste pupaza, Germania cam de multa vreme bate palma cu Russia pe sub masa. Numai ca marele lor succes se va transforma in marele lor esec. Pentru ca in UE avem cativa bogati care traiesc prea bine si au prea mult in mijlocul unei mase de saraci care sunt pe zi ce trece si mai saraci si s-au cam saturat de vorbe goale. Cert este ca italienii in special s-au cam saturat de multa vreme de UE si vorbele goale specifice. Mare problema pentru Germania pentru ca, desi atat de puternica, este legata cu catuse de Italia, adica in zona EURO.

Daca acum nu exista zona EURO (daca nu exista moneda unica), se termina subit cu UE chiar in acest moment! Aceasta moneda comuna ii tine pe toti legati unii de altii ca in filmul ala cu prizonierii evadati insa legati unii de altii cu lanturi.

E clar ca in prezent li se f_te de noi. Mi se pare o insulta pentru Romania suma de 3 miliarde din 500 miliarde, din povestile lor! Asta asa ca exemplu cat reprezentam noi pentru ei, adica p_elea p_lii.

Din pacate UE are lideri foarte slabi. Asta e un mare punct negativ.

Acum va urma marele scandal! Lumea e inca ametita de carantina dar cum se va mai diminua guvidul asta (vara are o contribuitie) va incepe marea rafuiala! Iar prin jurul UE exista personaje care abia asteapta prabusirea si dizolvarea acesteia, culmea e unul chiar in USA! Idiotul sef al planetei!

Apropos, in prezent cele mai afectate tari de molima sunt cele 3 conduse de 3 idioti, USA, Brazilia si UK! Nu stiu cum se face ca fix astea s-au nimerit?!
Guvidul este o lectie!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by arpadgicu »

Document/Raport devastator al unui înalt funcționar german despre „giganticele pagube colaterale” cauzate de „paranoia COVID-19”
https://www.comisarul.ro/articol/docume ... 04263.html" onclick="window.open(this.href);return false;

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by phoenix »

desi am crezut si respectat masurile de protectie pana acum ,incep sa ma indoiesc serios de periculozitatea acestui asa zis virus iar ceea ce imi alimenteaza suspiciunile este multitudinea de balbaieli plus ca si acum la peste 6 luni de la primul caz sunt foarte multe,, necunoscute,, inadmisibil la nivelul stiintei medicale de azi............un chinezoi a mancat un liliac,sarpe sau alta oratanie si in 3 luni sa infectat tot globul.........asimtomaticii ba transmit ba nu........

ps. poate cineva sa explice DE CE TARILE DEZVOLTATE au fost cele mai afectate? logic au si sisteme sanitare dezvoltate care ar fi trebuit sa nimiceasca guvidul

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Kross »

Cine știe ce criză ne paște în 2030. 2010, criza, 2000 - criza de supraproductie (nu eram în UE, deci nu am simțit-o) , 1990 - cauzată de căderea comunismului. 2020 - Covid.
Și Mie mi se pare că sunt multe interese cu acest COVID.
Am ieșit afară, și în martie, aprilie, mai rar e drept, dar nu m-am infectat. Și am avut activitate în curte, am lucrat în curte, am plantat răsaduri. Mai frică îmi era de polițaii tâmpiți de la ordine publică decât de altceva și că am umplut memoria telefonului de câte declarații am făcut Nici la imprimantă nu am scos vreo declarație, păcat de pomii tăiați și poluarea cu soda caustica cauzată pentru prelucrarea hârtiei . Am fost și la muncă. Am copil mic acasă, sănătos tun. Fata cea mare, face sport, nu are probleme. Soția nu. Doar băiatul plângea de rupea, dar era un pretext, odată cu vacanța covid, asta a însemnat încingerea playstation și a pc-ului pe jocuri. Asta am detestat. A consumat mai mult curent el cu pc-ul și consola decât eu cu trancotele și restul de electrocasnice din casă. Fi mea făcea depresie că nu se mai poate duce la sport și la alergat. Fără sport ea nu rezistă. Ar face sport toată ziua. Și eu fac sport. Dimineața 50 flotări, 150 abdomene, seara la fel.
Mi se pare că sunt multe interese, și deja populația este prea manipulata. Iar producătorii de dezinfectanti, măști și alte acareturi au de câștigat. Eu nu port mască. Deși lucrez în domeniu, nu merg cu transportul în comun, până la serviciu fac pe jos 25 minute sau uneori cu mașina. Fac cumpărături online, inclusiv alimentarele le comand online. Nu vreau să susțin interesele celor ce ne bagă măști și dezinfectanti pe gât la suprapreț. O ducea lumea prea bine.
În februarie nu aveam nici pe dracu, acum avem jde mii de cazuri.
Vorba lui Rockefeller : nu trebuie decât generată o criză și populația se va supune. Sau Windsor (sau Rotschild?) : Dați-mi pe mână moneda unei țări și fac ce vreau cu ea.
Manipularea apoi se face prin : frică, prin presă, prin media, prin toate. Și stați liniștiți, marile firme și corporații (implicate în milioane de controverse și ilegalități) o duc bine. Doar ăștia mici suferă.
De exemplu : vw a generat acea criză de diesel. Cu falsificarea la noxe. Și? Toată lumea cumpără vw.
Nestle. Este implicat în multe. Și? Ce să vezi, toată lumea ia produse...nestle. Și lista poate continua.
Nu te supui? Trăiești în sărăcie sau ești executat. Într-un fel sau altul. Legat de măști. Cum poți purta masca, în sala de fitness? Efectiv te sufoci. Acolo inspiri expiri la maxim. Tare mi-aș dori să-l văd pe ăla care face scufundări cu masca.
Doar mi-am zis opinia, nu dați cu bolovani.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Lumea deșteaptă s-a cam prins că vw nu mai e ce a fost. Face doar mizerii adică lucruri nefiabile. Pe om îl doare la basca daca mașina poluează, de aia scandalul emisiilor este doar o gogoriță economică. Arzi 5 litri de benzina obții atât dioxid. Numai un prost ar putea crede că dacă arzi acei 5 litri in alt fel ai obține mai puțin. In fine de aici au fost și agățați, au declarat emisii de dioxid de carbon mult mai mici, practic motorul lor ar fi trebuit să consume 2 litri la suta că să scoată acele emisii. Însă doi prosti americani au țipat in piață în gura mare că nu mai are domnule cartofi. Toată lumea știa că nu mai are cartofi. Cam asta e dieselgate.

Guvidul a luat și sportivi cu el, cred că e pura loterie și puțină genetica. Contează grupa de sânge. Dacă ești nebun și ai AB4 sau a2 te ia guvidul mai rpd.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

Voi demonstrati acum ca prostia cucereste lumea. Omul-maimuta, diferenta nici 2% genetica. Si mai demonstrati ca nu meritati libertate ci biciul pe spinare si lantul la picioare. Ce "liniste si ordine" era pe vremea lui Ceausescu! Nu macaia nici un om-maimuta, daca "de sus" se dadea oriine sa stam in cap, stateam in cap bucurosi cu zambetul pe mutra de maimuta proasta! Atunci stia omul-maimuta ca si-o capata peste bot daca nu indeplinea "intomnai" ordinele de sus si vorba lu' Leana, "Nu se plangea nimeni!".Dupa 1989 omul-maimuta a uitat instant (caci are memoria scurta), si vesel s-a apucat sa fure banana altui maimutoi, caci, ERA LIBERTATE!

Dar in 25 de ani de Ceausescu, Romania a construit si realizat mult mai mult decat in 30 de ani de "democratie" a omului-maimuta.

Din diversi vizionari marile dictaturi ale omenirii inca nu s-au produs (desi noi credem invers). Adica Hitler, Stalin si Mao au fost niste glume, ceva de antrenament. Dictaturi grele si tiranii ucigase ne asteapta in viitor! Pentru ca o meritam! Nu meritam libertatea de alegere! Am demonstrat ca nu se poate eluda selectia naturala! Omul cand incepe sa traiasca usor si primeste de toate fara efort, se tampeste! Cel mai mare scandal il fac oamenii-maimuta satui care nu prea prea sunt ocupati cu supravietuirea la ziua de maine. Tzaranul incult de Ceausescu a intuit corect, omul-maimuta nu trebuie sa fie complet satul niciodata, si mereu trebuie sa aiba de lucru, adica ceva de facut, sa-l tina ocupat, sa aiba permanent griji si sa nu fie lasat sa zaca putoare satula cu burta plina si fara grija zilei de maine!

Din pacate prostia se manifesta uniform pe planeta. Si inunda societatea umana precum un tsunami. Cu cat tehnologia e mai avansata, cu cat inteligenta artificiala este mai evoluata, cu cat viata e mai usoara si mai protejata, cu atat omul maimuta este mai idiot si se manifesta mai aberant! (apucat parca de o streche sinucigasa) Vedem ce se intampla acum in USA, este un exemplu elocvent! Oamenii-maimuta cei mai imbuibati din tara cea mai bogata a planetei s-au rasculat de prea mult bine. In timpul asta sunt nu milioane ci miliarde de alti oameni-maimuta care nu au nici macar dreptul sa bea apa dar nu se rascoala ca nu au cum. Adica rabda, ca nu au de ales! Aici e buba, cand omul-maimuta are de ales si e si imbuibat si lipsit de griji fundamentale, incepe sa se obrazniceasca si sa se tampeasca si sa faca dezordine intr-o lume mult prea inghesuita si parazita pe din ce in ce mai putinele resurse ale planetei, pentru a putea fi viabila dezordinea generala! De aceea vor urma marile dictaturi si marile genocide ale omenerii. Viitorul se anunta promitator. Se arata in hidosenia lui cand te uiti in marea de prostie care incepe sa ne sufoce!

Dar unicul mod in care se poate lupta impotriva prostiei este doar prin cultura si educatie. Insa astea au avut primele de suferit in perioada anti-umanista pe care o traim, in aceasta era a masinariilor in care omul a fost dat jos de pe piedestalul central si inlocuit cu o masinarie.

Virusul exista si loveste nasol. Doar oamenii-maimuta loviti de virus au "revelatia" existentei molimei. Ceilalti.... "Nu au vazut, nu au pipait, nu au gustat si nu cunosc pe nimeni bolnav", deci "nu exista!".

Stau si ma intreb, cu ce am evoluat din epoca grotelor?!..... Omul-maimuta nu crede decat in ceea ce gusta, pipaie si vede. Mii de ani de civilizatie nu i-au folosit la mare lucru, doar i-au perfectionat si sofisticat prostia. Care este infinita, complicata si cum zice colegul meu rebel de forum, "cu zurgalai".

Da ma baieti, dati dovada de prostie cu zurgalai! Eu doar va urez sa va tineti sanatosi si sa nu cunoasteti la modul personal (gust, pipaire, vedere, etc) ce inseamna virusul asta!

Insa preventia este apanajul oamenilor evoluati....

In rest, amanunte. Societatile occidentale au fost lovite cel mai rau datorita faptului ca acolo omul-maimuta este tinut in viata mai mult decat ar permite selectia naturala si datorita faptului ca acolo e mai confortabil si mai mult lipsit de griji stiind ca societatea, adica altii au grija de el. Cat a umblat virusul pe acolo au stat bot in bot cu totii pentru ca omul-maimuta din occident iese la petrecere si la distractie de societate de zece ori cat iese amaratul asta de om-maimuta din est inchis in blocul comunist si ceva mai cocosat de ziua de maine.

Virusul asta e o boala sociala. Daca nu ar exista societate, nici ca s-ar raspandi. Daca oamenii ar trai rasfirati nu ar fi o problema. E fix ca pesta porcina. Omul seamana cel mai mult cu porcul, stim asta, chiar si organe de porc se pot transplanta la om.

E o bariera mentala sa treci dincolo de firescul omului-maimuta, adica credinta ca exista numai ceea ce poate fi perceput prin simturile proprii. Religia a incercat sa modifice primitivismul asta al omului-maimuta dar a esuat lamentabil fiind corupta suprem tot de primitivismul omului maimuta. Probabil 7 mii de ani de istorie sunt nimic la scara reala.

Apropos, poate nici Marcel Pavel (care era sa moara zilele astea) nu credea in virus:
https://protv.md/international/gest-ext ... 32060.html" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.romaniatv.net/starea-de-san ... 26770.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Boala asta e perversa, parsiva. Nu prea doare si de la a te simti oleaca racit/gripat si a muri pe bune, trec cam vreo 2 zile. Deci rapid.

Omul-maimuta virusat nu are prea mult timp sa mediteze la cat de idiot a fost si cum gesturi minime, simple (ca de exemplu masca pe bot si oleaca de fereala si atentie) l-ar fi scapat de napasta. De aceea intr-o postare mai veche a mea am pedalat pe zicala, "Da-i Doamne prostului mintea cea de pe urma!".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by phoenix »

e doar parerea dvs, d-le momolo....................apropo , nu am spus niciodata ca nu exista , am spus doar ca ma indoiesc de gradul de periculozitate, care nu e sub nici o forma asa cum se minte la tv

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

phoenix, in primul rand, daca se intelege ca te-am facut prost imi cer scuze!

Am scris nu neaparat ca un raspuns celor care ati postat, ci mai mult fiind enervat de atitudinea generala care se propaga pe internet. Cu totii suntem supusi manipularii si spiritului de turma (de maimute, inclus si eu, de asemenea om-maimuta). Am descoperit ulterior si la mine ca am pus botul prea mult la starea de spirit generala in timpul carantinei. Imi pare doar rau ca nu mi-am folosit mai bine timpul ala liber pe care l-am avut ca un minunat concediu (chiar daca era puscarie la domiciliu. Plus ca atunci vremea a fost frumoasa, nu ca acum!).

Problema se afla la cei care ne conduc. Sunt prosti comunicatori. In spatiul public romanesc se comunica foarte, foarte prost! Oamenii au fost adusi la saturatie si exasperare tocmai datorita unei comunicarii idioate, autiste, neprofesioniste facute de niste impostori care ocupa functiile de putere. In Romania nu exista o selectie a oamenilor competenti si talentati, exista o contra selectie, aia care sunt competenti si talentati sunt marginalizati deoarece deranjeaza masa critica de impostori si putori.

In realitate nu stiu cat de prosti suntem noi dar stiu ca cei care conduc Romania sunt cu adevarat niste prosti cu zurgalai. Ar fi un cliseu sa spun, "toata clasa politica".... insa e atat de adevarat! Toata pleava societatii romanesti s-a adunat in clasa asta politica! Si din pacate situatia e la fel de proasta si in presa profesionista care e de aceeasi non calitate.

Prea mult in Romania am avut traditia de a face munca proasta, de a ne baga picioarele in propria meserie, de ne fi lehamite si a face totul de mantuiala si spoiala numai sa treaca timpul si sa scapam de la munca. In jurul nostru totul e facut prost. Nu e o problema recenta, dateaza dinainte de 1989. Asa cum nu am scapat de Securitate care ne conduce de 30 de ani, nici de lehamitea asta nu am scapat. Aia care s-au saturat au emigrat si vor emigra in continuare deoarece nu pare sa se schimbe nimic, neavand cu cine.

De guvidul asta au iesit in evidenta relele societatii, problemele nerezolvate de zeci de ani, impostura, tot ce este mai nasol la cei care reprezinta statul. E pacat deoarece intrevad permanent un mare potential. Nu suntem nici atat de prosti si nici atat de jos ca natie, insa mereu rezultatul general e mult sub merite si sub posibilitati. Mereu ratam cu poarta goala in fatza noastra. Mereu jucam minunat insa pierdem la scor! Avand in vedere ce se intampla in lume cu guvidul asta, Romania nu sta atat de rau, e undeva pe la mijloc si din anumite puncte de vedere sta chiar peste unele asteptari. Drept dovada ca poate inca mai are o palida flacara a sperantei. Dar acum tare ma tem ca ne vom ineca ca tiganul la mal.

Insa probabil clasa asta politica este pe meritul nostru general, poate totusi reprezinta majoritatea....... Prea vad in jurul meu oameni profund imorali in interiorul lor si profund duplicitari cu ei insisi, buni din gura la teorie insa complet opusi in faptele lor.

Degeaba sunt pe ici, pe colo indivizi carora le mai merge capul (intre cei care au puterea si decizia) daca sunt atat de putini si sub ei este o armata de trantori impostori si prosti. O intreprindere buna are o conducere buna dar si un personal bun, nu merge ori una, ori alta.

Cea mai mare problema a Romaniei se contureaza perfect si din pacate nu e noua, aceeasi problema a fost si in istorie, de exemplu si in anii 1930 - e vorba de politizarea excesiva a statului. Totul a devenit politic, pana si femeia de serviciu este angajata politic! Asta e motivul principal al lehamitei din cauza careia emigratia este atat de mare.

Un lucru dramatic despre viitorul acestei tari mi se pare statistica care spune ca din parinti romani se nasc mai multi copii la cei care sunt peste granita decat in Romania! Copiii aia nu vor mai invata romaneste si intr-o generatie, doua, nu vor mai fi romani. Aici raman batranii si cei care nu se mai inmultesc alaturi de tiganii care oricum, fac copii precum iepurii. In ritmul asta Romania va fi o tara a tiganilor..... Si incepe deja sa fie. Vedem cine a facut taraboi si deranj de cand cu cuvidul asta. Numai tiganii.

https://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Totul în lume se țigănește și asta se vede și în trendul țigănesc la masini, la scule audio. Totul este un bling tziganesc sinistru. Am inceput sa judec sculele după cât de netziganit arata.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by phoenix »

Asta seara la postul ala tv asemuit cu o toaleta publica ce sa vedeți...... 3 medici se cearta în direct asupra faptului ca, în multe cazuri de decese, în spitale covid, normale sa le zic asa deși suna cinic, deși oamenii mureau de multe alte boli, exista un nume protocol, asta din ce am deslușit și eu, ca în certificatul de deces, sa fie specificat, bineînțeles și guvidul ca și cauza a decesului, totul spre a umfla cifrele oficiale, ma repet, toate astea au fost afirmate în direct de un medic de la Iași......... Pai și atunci dacă oamenii din sistem spun asta, eu cetățeanul de rand plătitor de taxe ce sa înțeleg?

Ps. Nici vorba de suparare d-le momolo, fiecare avem dreptul la o opinie chiar dacă uneori sunt diferite.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by Kross »

Cât despre distrugerea țării, nu au făcut-o politicienii. Ci noi ca popor că i-am lăsat. Cehia, Slovacia, Polonia, Ungaria, Slovenia, sunt tot țări ex comuniste. De ce la ei merge treaba și la noi nu? Din păcate observ că românul se complace în rahatul lui. Se plânge că îi plouă în casă dar nu se obosește să repare acoperișul. Se plânge că îi pute closetul dar nu îl spală și desfundă, mai mult, așteaptă să pută în tot cartierul, are pana la mașină merge până se face janta pătrată și se duce naibii toată mașina (suspensie, caroserie, cutie de viteze, etc) . Și tot așa. În loc de șurub pune sârmă, și la serviciu văd aceeași chestie, sau în loc de 10 șuruburi pune doar 8 că merge. Pe vremea lui Ceaușescu se făcea treabă. Nu exista frecatul mentei. Astăzi, copiii au de toate. Mă uit la băiatul soției din prima căsătorie. Un răsfățat plângăcios, se vaita din orice. Doar telefon, pc, și playstation. Fi mea (din prima relație, am crescut-o eu, mă-sa nici nu o interesa de ea) care am crescut-o eu, râde de el. Nu am avut mulți bani, am crescut-o cu puțin, dar apreciază orice. Și când am de muncă în curte, la sudat o țeavă de ppr, la reparat ceva, mă ajută. Băiatul...neam. Doar ce am zis mai sus. Generația mea, ( n. 1982) ne bucuram la orice, și eram fericiți. Pe vremea lui Ceaușescu nu aveai nimic și totuși aveai de toate. Azi ai de toate și totuși nu ai nimic. Nu știu ce se întâmplă, femeile devin tot mai puternice și influente iar băieții, niște moluște de calculator. Trist și dureros. Societatea, și nu doar în România, a decăzut progresiv. Se dorește ca oamenii să fie cât mai dezbinați. De aceea se îndeamnă la distanțare socială. Cine rezistă, rezistă, cine nu, veșnica pomenire. Pe vremea lui Ceaușescu, lumea socializa, citea, avea timp, știau ce e ăla diy. Și amărâtele alea de Tehnium, te mai învățau ceva. Pe vremuri, dacă făceai pana la mașină, te puneai și schimbai roata. Azi, chemi intervenția. Pe vremuri, dacă ți se strica ceva în casă te chinuiai să repari. Azi, arunci direct sau lași așa.
Cei care ne conduc nu sunt proști comunicatori. Nici proști. Nu îi interesează de mine, de tine. Ei doar stau acolo câțiva ani, fac curu mare, fac buzunare mari, apoi se retrag. Unii sunt demiși de ochii lumii, după ce au supt destul. Nu contează PSD, PNL, PMP, USR, etc. Toți, aceeași hazna pestilențială. Hoțul strigă hoții. Un politician (sau unul cu influență mare) dacă fură doarme liniștit. Unul care fură un fier de pe un șantier dezafectat sau o ladă de roșii din piață (că nu are ce pune la copii pe masă, că muncește cu ziua și nu se ajunge cu banii, la ăștia mă refer, nu la ăia de trăiesc doar din furat) ia ani grei de pușcărie. Unul din prietenii mei, a venit din afară și a stat izolat 2 săptămâni. A venit poliția și de 5 ori pe zi la el...dacă era vreun interlop sau criminal în control judiciar nu veneau așa des. La fel și controlorii stb, nu se duc pe liniile 139,141,220, 323, 8 sau 23. Se duc doar pe 780, 783, 131, etc.

Oricum astăzi, tinerii nu mai au cultura muncii. Toți fug. Vor să fie corporatiști, fie ingineri IT sau ăia cu mai puțină minte, paznici, casieri, șoferi sau lucrători la supermarket. Dar culmea, ăștia din urmă au BMW sau Audi la mâna a doua, eventual Diesel și cu roți de 335/35-R20 reesapate și tobă de mobra să facă gălăgie. Apoi când a ucis-o, o pune la vânzare, "condusă doar duminică de un doctor în vârstă".
Toți tinerii vor mult fără a mișca un deget. Și dacă nu pot, se înscriu în liga "tinerii frumoși și liberi" și #rezist, și mai iau un milion de la partide. Așa se protestează azi.

Nu fac politică, nu mă pasionează, dar uneori ajung la paroxism. Când văd atâta "cățelism" la câte unii, rămân perplex. Am medici în familie, chiar doi pneumologi. Și toți se tem să vorbească. De ce? Spui ceva, pa! E covid și pace. Orice mort de infarct e mort de covid. Pe bune? Mai repede se moare de foame sau de boli digestive decât de covid. Apoi, majoritatea celor care au dat colțul aveau și alte afecțiuni. Eu în mai mi-am făcut analizele medicale, și unele mai amănunțite. Sunt sănătos. Nu perfect. Dar sunt. Am preschimbat și permisul de conducere, umblam cu el expirat de 6 luni. Sunt apt perfect, am și categorii de profesionist. E mai mult chestie psihică. Ești slab psihic, te atacă orice. Ești tare, treci peste orice. Cum spuneam mai sus, astăzi fetele sunt cele mai curajoase și ajung departe , iar băieților le lipsește fustița roz. Și nu constat doar eu. Păcat că nu mai e armata obligatorie. Și nu mă refer la frecangeala din ultimii ani. Ci la armată din aia adevărată de scoteau adevărați rambo. Sunt destule cazuri în care femeia se duce la muncă și bărbatul e casnic...jenant.
Asta e realitatea tristă, și societatea modernă. Către care se tinde.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by phoenix »

Kross, deși sunt mai tânăr, sa știi ca îți dau dreptate în tot ce ai spus, am observat și eu ca tinerii vor salarii mari dar nu știu sa facă mai nimic, toți sunt cu gândul la plecat afara, unii chiar se duc, stau o perioada în care câștigă ceva, se întorc și ii cheltuie și apoi tot fara nimic rămân....... Adevărată reușită e sa te stabilești acolo, dar asta putini reusesc

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by resitent »

Nu mai vrea nimeni sa bată un cui. E la fel in audiofilie, nu ar mai schimba un ac, toți vor sa dea click la flack si dac.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by momolo »

phoenix wrote:Asta seara la postul ala tv asemuit cu o toaleta publica ce sa vedeți...... 3 medici se cearta în direct asupra faptului ca, în multe cazuri de decese, în spitale covid, normale sa le zic asa deși suna cinic, deși oamenii mureau de multe alte boli, exista un nume protocol, asta din ce am deslușit și eu, ca în certificatul de deces, sa fie specificat, bineînțeles și guvidul ca și cauza a decesului, totul spre a umfla cifrele oficiale, ma repet, toate astea au fost afirmate în direct de un medic de la Iași......... Pai și atunci dacă oamenii din sistem spun asta, eu cetățeanul de rand plătitor de taxe ce sa înțeleg?
la Haznaua 3 te uiti pe propria raspundere dar sa sti ca viata e scurta, deci timpul e pretios, e pacat sa-l risipesti.
Depinde ce "oameni din sistem".
De covid nu se moare la propriu. Se moare de inima pentru ca asta cedeaza din cauza ca nu se mai produce oxigenarea sangelui. Practic toate decesele se produc in urma unui stop cardiac.
Ba mai mult, din cauza virusului se produc cheaguri de sange in sistemul circulator. Astea provoaca stop cardiac si atacuri cerebrale care duc tot la stop cardiac. Deci depinde ce vrem sa vedem, putem spune si ca "a murit de inima" daca ne punem ochelarii de cal.

In realitate sunt mai multe victime provocate de virusul asta decat cele inregistrate oficial.

Deci realitatea e fix pe dos de cum o propaga diverse elemente din mass-media si diversi oameni "din sistem" care dau dovada de prostie (pentru ca in calitate de medic nu te pronunti pe lucruri pe care nu le cunosti..... plus ca in sistem sunt multi medici incompetenti. Aia buni au cam emigrat si ghici cine a ramas in tara?! Dar in general majoritatea isi vad de treaba. Se mai gaseste cate un tampit "in sistem" si cei de genul asta fac mult zgomot in mass-media).

Cat priveste afirmatia ca "nu se stie nimic" (cu atata stiinta moderna!!!), treaba este simplu explicabila - pentru studii asupra virusilor trebuie MULT TIMP; deja stim ca si pentru un vaccin trebuie mult timp. Domeniul asta al cercetarii virusilor a fost peste tot marginalizat si subfinantat deoarece e un domeniu in care bagi bani dar nu vezi profit. Acum de cateva luni se baga in toata lumea foarte multi bani insa rezultatele nu pot sa apara peste noapte. Necesita timp, problema dateaza cam de vreo 3 luni; deja se stie destul de mult in acest interval chiar foarte scurt de timp.

Este foarte multa informatie falsa si deformata in mass-media. Acum depinde si de noi sa alegem ceea ce vrem sa credem dar mai ales de unde ne extragem informatiile.
________________________
Rata de reproducere a noului coronavirus în Germania a urcat duminică la 2,88, faţă de 1,79 în ziua precedentă, depăşind nivelul necesar pentru a putea fi ţinut sub control pe termen lung, potrivit datelor Robert Koch Institute (RKI).
https://adevarul.ro/international/europ ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe nemti nu-i putem banui de incompetenta, dimpotriva, chiar Germania a fost un stat foarte echilibrat in privinta acestei molime.
Iar in China oricine a aflat cum au bagat iarasi carantina mare si dura pentru foarte putine cazuri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: COVID-19 (SARS-CoV-2) supranumit si "guvidul"

Post by trancotistu »

”Cât despre distrugerea țării, nu au făcut-o politicienii. Ci noi ca popor că i-am lăsat. Cehia, Slovacia, Polonia, Ungaria, Slovenia, sunt tot țări ex comuniste. De ce la ei merge treaba și la noi nu? Din păcate observ că românul se complace în rahatul lui. Se plânge că îi plouă în casă dar nu se obosește să repare acoperișul. Se plânge că îi pute closetul dar nu îl spală și desfundă, mai mult, așteaptă să pută în tot cartierul, are pana la mașină merge până se face janta pătrată și se duce naibii toată mașina (suspensie, caroserie, cutie de viteze, etc) . Și tot așa. În loc de șurub pune sârmă, și la serviciu văd aceeași chestie, sau în loc de 10 șuruburi pune doar 8 că merge. Pe vremea lui Ceaușescu se făcea treabă. Nu exista frecatul mentei,”

Citatul are rol doar ilustrativ și nu prilej de controversă
Ceea ce mă intrigă este caracterul bipolar al expunerii. Dar toate au o explicație logică. Estimativ 70% dintre cunoștințele mele care au ajuns la acest subiect au avut aceeași atitudine. Fac parte din generația revoluției și atunci (ca și acum) atitudinea era similară raportată la generații. Vorbind despre tineri, (în comparație cu generațiile mai în etate) aceștia au o calitate extraordinară și care contravine clar expozeului de mai sus. Sunt capabili de jertfă, lucru care nu se mai regăsește de pe la 30 de ani în sus. Jertfa, nu neapărat a vieții la care de cele mai multe ori sunt dispuși și doar pentru o idee dar și a lucrurilor comune mizere, adică dau cu sapa, strâng gunoaie, spală jegul și fac în general cele mai prost plătite munci erodându-și orice inițiativă constructivă. Asta datorită sărăciei și mai ales a sistemului vicios de evoluție pe care generațiile mai în vârstă îl impun .... pentru că aceștia (și mă subscriu și eu) l-au moștenit și l-au întreținut. România cu greu se poate rupe de tarele aplicate de comunism.
Timpul a radiat din memorie și aspectele cel puțin neplăcute din comunism lipsind de fapt de explicație situația socială de azi. Corupția endemică este consecința trecutului iar tinerii s-au jertfit pentru eradicarea ei. Și acum ar face asta dar libertatea îi face să se bucure și de alte soluții. Mă întorc la corupție sau mai pe înțelesul celor 70% ” cariera la stat” - la stat degeaba și asigurat un trai mediocru fără să faci nimic cu mâinile și capul personal ci doar prin relație și mită. Ați auzit de direcția agricolă? acolo sunt birouri în care intri cu papuci pe covorul persan iar calculatorul folosește doar pentru a fi la curent cu noutățile din media. Mașinile de lux luate în rate au parcarea rezervată. Direcția apele române, pădurilor, sănătății publice, culturii, asistență socială, mediu, drumuri, economie...sunt o grămadă de astfel de instituții unde, ceea ce am scris mai sus se aplică. Ai pile exiști altfel nu ai acces. Loc cald cu bonificații de vacanță și masă, timpul trece leafa merge. Cum pot fi tinerii inteligenți și determinați să aducă o nouă viziune în aceste structuri. Simplu, cu pile. Asta am lăsat moștenire copiilor noștri iar ca să nu cumva să ne critice cnv îi punem la zid. Sunt puturoși și proști! D-aia ni se spune generații ”boomer” dar cu o conotație pur românească - a înțelepților și a toate-știutorilor. Noi nu am greșit iar generațiile tinere nu se ridică la nivelul nostru.
Apropo, România în 1989 arăta ca după un război devastator, toți se făceau că muncesc, se fura și se bea la greu. Tehnică? Românul era mai isteț și mai deștept decât neamțul - rezolva orice cu ciocanul și dalta. Recunoașteți că și acum generațiile mai vârstnice sunt convinse că gradul de inteligență al românului depășește orice mișcă. La noi Instituțiile de învățământ superior au apărut după câteva sute de ani în comparație cu occidentul iar azi sunt infestate de profesori inculți ajunși pe post tot cu relații. Ce așteptați de la tineri? Cu toții ne-am complăcut și acum aruncăm pe generația tânără. Generația tânără suntem noi ... și tot noi o tragem.
Bucurați-vă de ce aveți și construiți fără a acuza sau aștepta recunoștință. Timpul trece și e nemilos. Îmi cer scuze de OT dar am considerat că o altă perspectivă ajută...

Post Reply